Rufus Nedir?

resim93837217
resim93837217

Bilgisayarlar başta olmak suretiyle neredeyse bütün akıllı cihazlar, işletim sistemleri ile çalışmaktadırlar. Bu doğrultuda bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarında diledikleri işlemleri yapabilmeleri için bilgisayarlarına bir işletim sistemi kurmaları gerekiyor. Bir süre öncesine kadar teknoloji kullanıcıları, işletim sistemlerini kurmak ya da format atmak için DVD ve CD’leri kullanıyorlardı. Ancak yakın geçmişte DVD ve CD’lerin fonksiyonlarını kaybettiklerini söylemek mümkün. Günümüz şartlarında işletim sistemini sıfırdan kurmak ya da format atmak için artık değişik seçenekler mevcut. Bu noktada ise Rufus, maksimum kullanılan yazılımların başlangıcında geliyor. Fakat bu yazılımın ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, Rufus nelerdir diye merak ediyorlar.

Artık bilgisayarlarımız ile alakalı bir prosedür mevzubahis olduğunda sıklıkla USB belleklere ve ISO dosyalarına gereksinim duyuyoruz. Bu noktada ISO dosyalarını kullanmak için genelde ek programlara gereksinim duyulmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte ISO dosyalarının kullanılabilirliğini kolaylaştıran uygulamalardan biri olan Rufus ile alakalı malumat vermeye çalışacağız. Bu doğrultuda rehberimizde Rufus nedir, iyi mi kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Şimdi gelin hep beraber öncelikle Rufus programının ne olduğuna daha yakından bakalım.

İçindekiler

Rufus Nedir?

Eskiden teknoloji kullanıcıları, bilgisayarla format atmak ya da işletim sistemlerini kurmak için DVD ve CD’leri kullanmayı tercih ediyorlardı. Çünkü bu araçlar, geçmiş dönemlerde olabildiğince popülerdiler. USB bellekler ise şu anda bu işlemleri gerçekleştirmek için maksimum kullanılan seçenekler arasında yer alıyor. USB bellekler, format atmak sürecini olabildiğince kolaylaştırıyorlar. Ancak format prosedürü için bu bellekler üstünde birtakım işlemler yapmak gerekiyor. Bundan kaynaklı da bu işlemler için ek yazılımlar gerekiyor. Çünkü format atma ya da işletim sistemi kurma gibi işlemler için format USB’si kurmak lazım.

Rufus da tam anlamıyla bu aşamada teknoloji kullanıcılarının gereksinimlerini karşılıyor. Bu yazılım, USB bellekleri biçimlendirmek amacı ile kullanılıyor. Kısaca açıklamak gerek görülürse Rufus, önyüklenebilir USB bellekler oluşturulmasına imkân elde eden bir programdır. USB bellekler ile işletim sistemi oluşturmayı yeğleyen kişilerin sık sık kullandığı bu program, aleni kaynaklı ve bedava olarak hizmet veriyor. Oldukça kullanması kolay bir uygulama olan Rufus aşağı yukarı 1 MB boyuta sahip. Bundan kaynaklı program, düşük olan boyutuyla da dikkat çekiyor

USB bellekleri biçimlendirmek için kullanabileceğiniz tek uygulama tabii ki Rufus değil. Ancak Rufus, kolay kullanılabilirliği ve süratli olmasıyla rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı Rufus, olabildiğince fazla tercih ediliyor.

rufus nelerdir ve ne için kullanılır

Yeri gelmişken önyüklenebilir terimine değinmek programın ne amaçla kullanıldığına dair soru işaretlerinin oturmasına da imkân tanıyacaktır. Bilgisayarlara format atmak amacı ile USB hafıza kullanmak istiyorsanız ilk ilkin önyüklenebilir USB’ler oluşturmanız gerekiyor. Oluşturduğumuz bu bellekleri bilgisayara takarak kolay bir halde format atabilmemiz olası hale geliyor.

Normal koşullar altında bilgisayarlar başlatıldığında kendi depolama aygıtlarını kullanıyor. Ancak önyüklenebilir USB bellekler vasıtasıyla format atmak istediğimizde bilgisayarın BIOS ayarlarında değişim yaparak cihazın USB bellekten başlatılmasını sağlayabilmek olası hale geliyor. Böylece format atmak isteyenler CD kullanıyor gibi USB bellekler üstünden işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Rufus Ne için Kullanılır?

Rufus programının ne işe yaradığını öğrendikten sonra bu uygulama ne için kullanıldığını da merak edebilirsiniz. Rufus’un doğuşu 2011 yılına dayanıyor. Programın ilk resmi versiyonu 2011 yılının Aralık ayında yayınlandı. Program geliştiricileri, uygulamaları yayınladıkları vakit temel olarak HP USB Disk Depolama Biçimi Aracı’nın yerini almayı hedeflediler. Dolayısıyla Rufus, ilk vakit kullanıcılarına sadece MS-DOS için yardımcı sağlıyordu. Ancak vakit içerisinde UEFI önyükleme görüntüleri ve ISO görüntüleri için de yardımcı sunmaya başladı.

Temel olarak Rufus uygulamasını çoğu değişik prosedür için kullanmak mümkün. Günümüzde bu uygulama Windows kurulumu ve Linux dağıtımları için çoğu değişik önyükleme imaj dosyasını destekliyor. Bunun yanı sıra Rufus kullanarak bir USB belleğe FreeDOS ve MS-DOS dosyalarını yüklemek de mümkün. Rufus’u sadece USB belleklerinize muhtelif dosyalar yüklemek için değil onları biçimlendirmek için de kullanabilirsiniz. Biçimlendirme sırasında çoğu değişik dosya biçimini seçebilirsiniz.

Farklı işlemleri gerçekleştirmenize imkân tanıyor olsa da Rufus’un sık sık kullanıldığı işlemlerin başlangıcında önyükleme bellekleri kurmak geliyor. Günümüzde işletim sistemi geliştiricileri, sistemleri ISO dosyası olarak yayınlamayı tercih ediyorlar. Bundan kaynaklı USB üstünden işletim sistemi kurmak için bu ISO dosyalarını USB belleklere lüzumlu formatta yüklemek gerekiyor.

Rufus, bu aşamada teknoloji kullanıcılarının ihtiyacını karşılıyor. Program üstünden ISO dosyalarını USB belleklere yükleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yükleme sırasında belleği, önyüklemeye makul hale getirebiliyorsunuz. Böylece Rufus vasıtası ile USB hafıza üstünden işletim sistemi kurabilirsiniz.

Rufus Nasıl Kullanılır?

Rufus, sunduğu özelliklerle olabildiğince kullanması kolay bir uygulama diyebiliriz. Bundan kaynaklı sizler de USB bellekleriniz üstündeki işlemleriniz için Rufus’u kullanmak isteyebilirsiniz. Peki Rufus kullanması nasıldır, bu uygulama iyi mi kullanılır? Eğer sizler de Rufus üstünden bir ISO dosyasını USB belleğinize yüklemek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz kafi olacaktır:

Rufus Nasıl Kullanılır
  • Adım 1: Rufus yazılımını kullanmaya başlamadan ilkin ilk yapmanız gereksinim duyulan yazılımı indirmek ve bilgisayarınıza kurmaktır. Kendi internet sitesi üstünden programı kolay bir halde indirmeniz mümkündür. Programın son versiyonu seçerek birkaç dakika içerisinde Rufus’u bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sonrasında yazılımın kurulum dosyasını çalıştırarak yazılımı bilgisayarınıza kurmalısınız.
  • Adım 2: Rufus üstünden prosedür yapabilmek için kullanacağınız USB belleği bilgisayarınıza takmanız gerekmektedir. Minimum 8 GB depolama kapasitesine haiz olan bir USB hafıza kura çekmek kullanım sırasında sorun yaşamanızın önüne geçecektir.
  • Adım 3: USB belleği taktıktan sonra Rufus uygulamasını çalıştırmanız gerekir. Bu aşamada karşınıza kullanabileceğiniz cihazlar çıkacaktır. Kullanmayı planladığınız USB’yi seçmenizin sonrasında yükleyeceğiniz ISO dosyasını seçmeniz gerekir.
  • Adım 4: Kullanacağınız belleği ve yüklemek istediğiniz ISO dosyasını seçmenizin sonrasında son aşamaya geleceksiniz. Bu adımda ihtimaller içerisinde yanlışlar ve eksiklikler için denetim yapmanız gerekmektedir. Sürücü özellikleri bölümüne bakmış olduğunuzda karşınıza gelecek olan tik işaretine tıklayarak son kontrollerinizi yapabilirsiniz. Böylece kontroller tamamlanacaktır. Herhangi bir uyarı almadığınız takdirde seçmiş olduğunuz ISO dosyası, kullanmak istediğiniz USB belleğe problemsiz bir halde yüklenmeye hazır demektir.
  • Adım 5: Rufus kullanması sırasında ISO dosyanız ya da USB belleğinizle alakalı NTFS/FAT32 tarzı gibi muhtelif ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Bundan kaynaklı programın sizlere sunduğu ayarlara dikkat etmelisiniz. ISO dosyanıza ve USB belleğinize göre lüzumlu ayarlamaları yapmanız uygulamak istediğiniz işlemler sırasında rastgele bir problemle karşı karşıya gelme ihtimalinizi düşürecektir.
  • Adım 6: Tüm aşamaları uyguladığınıza emin olduktan sonra “Başlat” seçeneğine tıklayarak ISO dosyasının USB belleğinize yüklenme sürecini başlatabilirsiniz. Sonrasında Rufus, çabucak yükleme prosedürünü gerçekleştirecektir. İşlem bittiğinde Rufus, karşınıza bir bilgilendirme monitörü çıkartacaktır. Bu ekranda “Tamam”a basarak monitörü kapatabilirsiniz ve USB belleğinizi kullanabilirsiniz.

Rufus Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Rufus’u Kullanmak Kolay mı?

Program, olabildiğince sade ve kolay kullanmak olası bir tasarıma sahiptir. Rufus, kullanıcılarına sunduğu arayüzünde bütün seçenekleri üstünde bulunduran bir pencere kullanıyor. Bunun yanı sıra kullanıcı arayüzü üstünde üç değişik bölüm görebilmek ise mümkün. Bunlar ise “Sürücü özellikleri”, “Biçimlendirme seçenekleri” ve “Durum” olarak karşımıza çıkıyor. Rufus kullanması bu bölümler üstünden sağlanıyor. Ayrıca Rufus, ayarlar üstünden gelişmiş düzenlemeler yapmanıza da imkân tanıyor. Ayarlar üstünden kullanıcı arayüzü dilini değiştirebilir, ürün ayrıntılarını görüntüleyebilir, güncelleme ayarlarını düzenleyebilir ya da günlük detayları görüntüleyerek kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra Rufus üstünden gelişmiş şoför özelliklerini ve format ayarlarını görüntülemeniz de mümkündür.

Rufus Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle USB hafıza üstünden işletim sistemi yüklemek isteyen kişilerin sık sık kullandığı Rufus, çok muhtelif avantajlara sahip. Bu avantajların başlangıcında yazılımın olabildiğince ufak boyutlu bir uygulama olması geliyor. Rufus’un düşük boyutlu olması vasıtası ile yazılımı çabucak bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra Rufus, alternatiflerine göre çok daha süratli bir halde çalışıyor. Böylece Rufus üstünden gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri çabucak gerçekleştirebilirsiniz. Programın bir öteki pozitif yanları da aleni kaynak kodlu olması oluyor diyebiliriz.

Rufus Ücretli mi?

USB hafıza biçimlendirmeleri için en kullanması kolay yazılımlardan birisi olan Rufus, bedava bir halde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Eğer sizler de USB belleklerinizi Rufus üstünden biçimlendirmek istiyorsanız programı, kendi internet sitesi üstünden bedava ve kolay bir halde indirebilirsiniz. Açık kaynaklı olan bu yazılımı hem şahsi hem de ticari işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

Rufus Güvenilir mi?

Rufus, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunun yanı sıra Rufus, aleni kaynak kodlu bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bundan kaynaklı programın güvenilir bulunduğunu belirtebiliriz. Ancak tabii ki Rufus ile yapacağınız işlemler ile alakalı bütün sorumluluğun size ait bulunduğunu unutmamanız gerekiyor.

Rufus Nedir: Genel Değerlendirme

Geçmiş dönemlerde bilgisayarlara format atmak ya da işletim sistemlerini yüklemek zor olabiliyordu. Çünkü bu işlemler için DVD ve CD’ler kullanılıyordu. Ancak gelişen teknoloji ile beraber DVD ve CD’ler yerini değişik teknolojilere bıraktı. Bu vaziyet format atmak için kullanılan araçların da değişmesine niçin oldu. Günümüzde ise bu işlemler için sıklıkla USB bellekler kullanılıyor. Bu noktada işletim sistemlerini USB bellekler vasıtasıyla bilgisayarlara kurmak için birtakım programlara gereksinim duyuyoruz.

Format işlemlerimizi USB bellekler ile gerçekleştirmek için ilk ilkin format USB’si oluşturmamız gerekiyor. Rufus, tam anlamıyla bu aşamada devreye giriyor. Bundan kaynaklı Rufus nelerdir sorusunun cevabı olabildiğince fazla merak ediliyor. Bu programı kullanarak önyükleme yapabileceğimiz USB bellekler oluşturabilmemiz olası hale geliyor. Aralık 2011’de ilk resmi versiyonu gösterilen Rufus, günümüzde değişik alternatifleri olsa da maksimum kullanılan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Rufus’un malum en büyük avantajlarından birisi bedava olması diyebiliriz. Bunun yanı sıra olabildiğince ufak bir boyuta haiz olması da programı ön plana çıkarıyor. Böylece programı çabucak indirmek ve kullanabilmek olası hale geliyor. Kullanım kolaylığı elde eden sade ve kolay arayüzü, programı bir üst basamağa taşıyor. Aynı zamanda Rufus, alternatiflerine göre olabildiğince çabucak işlemlerimizi gerçekleştirmeye de imkân tanıyor.

Resmi internet sitesi üstünden aşağı yukarı birkaç dakikada indirebileceğiniz Rufus ile USB bellekleriniz üstünden çoğu değişik prosedürü gerçekleştirmeniz mümkün. Farklı dosya biçimlerini destekleyen Rufus ile USB belleklerinizi biçimlendirebilir ya da USB belleklerinize format atabilirsiniz. Günümüzde maksimum tercih edilen kullanım alanı ise bilgisayarlara format atmak ya da işletim sistemi yüklemek olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra önyükleme yapabileceğiniz bellekler oluşturabilir, DOS üstünden BIOS yüklemeleri yapabilir ya da işletim sistemi kurulu olmayan bilgisayarları kullanabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Rufus ile alakalı merak edilenleri açıklamaya çalıştık. İçeriğimizde Rufus nelerdir sorusunun yanı sıra Rufus kullanması ve uygulama ile alakalı sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca Rufus ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.