Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB

resim39961466
resim39961466

Rufus yazılımı kullanarak önyüklemeli USB oluşturma rehberi.

Her daim bilgisayarımıza format atmak istediğimizde elimizde bir format atmak için cd ya da DVD bulunmaz fakat bir USB (Flash Bellek) bulunur ise format atmak için bir uygulama ayarlamamız basit olacaktır. Peki bir USB belleğimiz var fakat iyi mi bir format dosyası ayarlayarak USB belleğimiz ile ön yüklemeli Windows kurulumu yapabiliriz?

Neler Okuyacaksınız? →

Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB Bellek Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bu bağlantıdan Rufus yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekmektedir. Kurulumu tamamladıktan sonrasında karşımıza aşağıda resimde göreceğiniz gibi bir pencere açılacaktır. Burada ki adımları izleyerek lüzumlu düzenlemeleri yaptıktan sonrasında önyüklemeli USB belleğimiz hazır olmuş olacaktır.

Rufus Kullanarak Önyüklemeli USB Bellek Hazırlama Adımları

  1. Bu kısımda bilgisayarımızda takılı olan usb diskler gösterilir, bootable (Önyüklemeli) yapmak istediğimiz sürücüyü seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.
  2. Burası mühim zira format atılacak bilgisayarımızın bios türüne göre seçim yapmalıyız. Bios çeşidini bilmiyor iseniz şu şekilde bir seçim yapılabilir bilgisayarınız orta derslik ise resimdeki seçim gibi bırakmanız yeter. Ama 2012,2013 ve üstü üretim ise, Windows 8 ve üstü sistem kullanacaksanız o vakit ” UEFİ Bilgisayar için GPT Bölüm Düzeni ” seçmelisiniz. Buradaki GPT ibaresi Diskinizin bölüm düzenleyicisidir. 2010 yılından itibaren üretilen diskler de bu seviye esas alınır.
  3. Burada USB sürücümüzün dosya sistemini seçiyoruz. Günümüz biosları NTFS sisteminde problem yarattığı için genellikle FAT32 olur. Zaten yaptığımız seçimler doğrultusunda bu bölüm kendi kendine şekilleniyor yani değiştirmemeniz de/Dokunmamamız da fayda var.
  4. Bu kısımda USB sürücümüzün etiketini/ismini belirliyoruz. Aslında mühim bir bölüm değil, varsayılan değerde bırakabilirsiniz.
  5. Buradaki aşağıyı gösteren ok işaretine basarak alt ayar menüsüne ulaşabiliyoruz (Resimde görüleceği gibi)
  6. Aslında öncelikle bu kısımda prosedür yapılmasında fayda var. Bu kısımda tercih etmiş olduğumuz işletim sisteminin kaynağını/kalıbını seçiyoruz. Yapmamız ihtiyaç duyulan yandaki küçük CD simgesine tıklamak ve kalıbımızı seçmek. Burada seçmiş olduğumuz kalıp doğrultusunda öteki bölümlerde varsayılan değerlerde şekilleniyor.
  7. Bu bölüm, bilgisayarı oldukça eski olan bioslar içindir. Genelde bu kadar eski bilgisayar kullanmıyorsunuzdur fakat varsayılan değerde bırakmakta fayda var.
  8. Başlat düğmesine bastığımızda ne gibi işlemler yapıldığını görmek için bu butona tıklamak da fayda var. Eğer tıklarsanız merakınızı gidermek adına uygulama penceresinin sağ tarafına bir pencere daha açılıyor ve burada rapor durumunda meydana getirilen işlemler sıralanıyor.
  9. Son olarak başlat düğmesine basıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.İ şlem bitimini Günlüğü göstererek denetim edebilirsiniz.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonrasında artık önyüklemeli Windows USB belleğiniz hazır durumdadır. Bios’dan lüzumlu ayarları yaparak format atma işleminizi başlatabilirsiniz.

Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB oluşturma rehberinin haricinde önyüklemeli USB ile ilgili değişik öneriniz var ise yorum bölümünde bize bildirebilirsiniz.