Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında

Son yıllarda artan teknoloji ile enerji ihtiyaçlarının bir kısamı da hem rüzgardan hem de güneşten sağlanmaktadır. Peki Rüzgar Gülü fiyatları nedir?

Özellikle rüzgar enerjisini kullanarak elektrik üretimi oldukça eskilere dayalı olsa da son sistem teknolojiler bu anlamda eskilere büyük ayrım atmayı başarmıştır.

Kırsal alanlarda tarla sulama sistemlerinden tutun, elektrik ihtiyacına kadar her enerji tüketiminde rüzgar gülünden yararlanmak olası olmaktadır.

Neler Okuyacaksınız? →

Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında

Bu anlamda da kişi veya devlet malına dahil edilebilecek olan bu vasıta için de rüzgar gülü fiyatları önem teşkil eder. Bir öteki ismi ile rüzgar türbinleri olarak malum bu vasıta ülke geneli olarak kullanması olası olan bir vasıta olmaktadır.

100 kilowatt’ın altındaki rüzgar türbinleri, kilovat kapasite başına kabaca 3.000 ila 8.000 TL arasındadır. 10 kilovatlık bir makinenin (büyük bir eve güç sağlamak için ihtiyaç duyulan boyut) 50.000-80.000 TL (veya daha fazla) kurulu maliyeti olabilir.

Rüzgar türbinlerinin mühim ölçek ekonomileri vardır. Daha ufak çiftlik ya da mesken tipi türbinler genel hatlarıyla daha azca maliyetlidir, fakat kilowatt enerji üretim kapasitesi başına daha pahalıdır. Çoğu vakit bir rüzgar projesinin maliyetini mühim seviyede azaltabilecek vergi ve öteki teşvikler vardır.

Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında

Şebeke ölçeğinde bir rüzgar türbini maliyeti, kurulu MW etiket başına aşağı yukarı 1,3 milyon ila 2,2 milyon dolar içinde değişmektedir. Bugün kurulan ticari ölçekli türbinlerin bir oldukça 2 MW boyutundadır ve maliyeti aşağı yukarı 3-4 milyon $ ‘dır.

Ticari ölçekte bir rüzgar türbini oluşturmak için toplam maliyet, sipariş edilen türbin sayısına, finansman maliyetine, türbin satın alma sözleşmesinin ne vakit yürütüldüğüne, inşaat sözleşmelerine, projenin konumuna ve öteki faktörlere bağlı olarak mühim seviyede değişecektir.

Rüzgar projeleri için maliyet bileşenleri içinde rüzgar deposu değerlendirmesi ve saha çözümleme giderleri; inşaat giderleri; izin ve arabağlantı çalışmaları; hizmet sistemi yükseltmeleri, transformatörler, koruma ve standardize ekipmanı; sigorta; işlemler, garanti, bakım ve onarım; yasal ve danışma ücretleri.

Proje ekonominizi etkileyecek öteki faktörler vergileri ve teşvikleri içerir.

Ayrıca, hem tabii gazdan hem de güneş enerjisinden gelen sıkı rekabet, rüzgar endüstrisini, optimum rüzgar hızlarından daha düşük bölgelerde bile çıkışlarını en üst düzeye çıkarmak için uyarlanmış daha büyük türbinlerin geliştirilmesi yoluyla daha düşük fiyatlar ve daha yüksek performans elde etmeye zorlamak için hazırlanıyor.

Rüzgar Gülleri Nerelere Kurulabilir?

Ülkemizin her yerine kurulumu olası olan bu araçların genel hatlarıyla tek dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus bulunuyor. Bu da tam enerji sağlayabilmek ve genel hatlarıyla tam kullanabilmek adına, ismini almış olduğu rüzgarın yönüne paralel olarak kurulmuş ve devamlı rüzgar alan yüksek bir yerde olması üstünlük sağlayacaktır. Rüzgar gülü genelde elektrik enerjisi vermeye yarar. Fakat bu elektrik enerjisi hiçte küçümsenemeyecek kadar oldukça ve kolaylık sağlamaktadır. Bu vasıta ile birçok yerde karşılanan elektrik ihtiyacı vasıtası ile ülke geneli ekonomik açıdan büyük rahatlık sağlıyor. Ayrıca ülkemizde her daim satışı olan rüzgar güllerinin de satış fiyatı yani rüzgar gülü fiyatları olarak makul fiyatlı olmaları da kişisel alışlarda şahsa kolaylık sağlamaktadır.

Rüzgar Gülü Özellikleri Ve Faydaları

Genel olarak üç ya da dört kanattan meydana getirilen rüzgar gülleri daha fazla rüzgardan enerji sağlayabilmesi için genelde hafifçe olması gerekir. Çünkü hafifçe olduğu vakit daha fazla döner ve daha fazla enerji elde etmeyi sağlar. Ayrıca rüzgarın esiş yönüne doğru iki yönlü dönme şansı da bulunmaktadır. Bu da her rüzgarı alma açısı ve enerjiye dönüştürme imkanı sunuyor. Diğer enerji kaynaklarına göre daha azca çalışarak hizmet verse de gene de büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Güneş paneli tutarları ile ilgili malumat edinmek dilerseniz https://interbilgi.com/gunes-paneli-fiyatlari/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Rüzgar gülü fiyatları olarak makul fiyatlarla olması birçok rüzgar gülünü aynı anda almayı da sağlamaktadır.

Rüzgar tribünü özellikleri olarak ise sizlere sıralayabileceğimiz;

  • Kurulan santraller ile almış olduğu kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.
  • Yüksek ve devamlı rüzgar alan alanlarda daha fazla enerji üretmeyi sağlar
  • Kurulumu kolay ve sistem olarak kolay bir santral sistemi ile çalışır.
  • Rüzgar gülü fiyatları diğer enerji müstahsil araçlara göre daha makul fiyatlıdır.

Birçok üstünlük elde eden bu vasıta yani rüzgar tribünleri ülke genelinde kullanılan ve birçok yarar sağlaması ile malum hepimiz tarafınca da tanınmış bir vasıta olarak devamlı gündemdedir.

Rüzgar gülü ile ilgili bilmemizi istediğiniz var ise yorum bölümünde bize bildirebilir ya da bize yardımcı olmak için bu yazımızı toplumsal medya da paylaşabilirsiniz.