Sadece iPhone Pro Modelleri En Yeni Çipe Sahip Olacak!

resim19159774
resim19159774

Geçtiğimiz dönemlerde meşhur analist Kuo yeni iPhone modellerinin çipleri hakkında birtakım açıklamalarda bulunmuştu. iPhone 14 serisinin bütün cihazlarında en yeni çipin kullanılmayacağına dair laflara ifadelerinde yer vermişti. Ancak son açıklamasında Kuo, bu durumun gelecek dönemdeki bütün iPhone modellerinde karşımıza çıkacağını belirtiyor. Bir diğer deyişle artık yalnızca iPhone Pro modelleri en aktüel çipe haiz olacak!

Yılın daha erken zamanlarında yeni iPhone 14 serisinin farklı çipler kullanacağı gündeme gelmişti. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinin kullanacağı çipler değişim gösteriyordu. Ayrıca bu cihazlar içinde dizayn farklarının da bulunacağı iddialar arasında.

İddialara göre iPhone 14 ve iPhone 14 Max sürümleri A15 Bionic çipini kullanmaya devam edecek. Ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sürümlerinde yeni A16 Bionic işlemci yer alacak. iPhone 14 ve iPhone 14 Max sürümlerinin iPhone 13 ile aynı tasarıma ve birkaç küçük iyileştirmeye haiz olacağı belirtiliyor.

Pro serisinde ise bu vaziyet olabildiğince farklılık gösteriyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Apple, iPhone 14 Pro serisinde yeni bir monitör tasarımı üstünde çalışıyor. Aynı zamanda büyük ölçekli kamera geliştirmeleri de serinin yeni cihazlarında yer alacak gibi gözüküyor.

Apple’ın benzer durumlar ile karşımıza daha ilkin de çıktığını söylemek mümkün. Örneğin 2017 senesinde tanıtılan iPhone X görülmemiş bir tasarıma ve teknolojiye sahipti. Öte taraftan iPhone 8, daha eski cihazlarla epey benzerlik gösteriyordu. Ancak her iki cihazda da A11 Bionic işlemci yer alıyordu. Daha sonraki senelerde de Apple aynı stratejiyi korudu. Fakat iPhone 14 serisiyle bu vaziyet değişim gösterecek gibi duruyor.

Apple’ın Yeni Çip Stratejisi

Farklı kaynaklar tarafınca doğrulanan bu haber hakkında farklı görüşler de mevcut. Her ne kadar iPhone 14 ve iPhone 14 Max modelleri A15 Bionic kullanacak olsa da bu çipin daha kuvvetli bir halde sunulacağı belirtiliyor.

Apple’ın bu hamlesiyle alakalı akla gelen ilk mevzu ise küresel çip krizi oluyor. Şirketin geçici olarak eski çipleri yeni telefonlarda kullanacağı tahminler arasındaydı. Ancak Kuo’nun mevzuyla alakalı farklı bir açıklaması mevcut. Bu atılım ile Apple’ın yeni bir strateji denediğini anlatım ediyor.

Kuo’nun analizine göre yeni çip stratejisiyle iPhone 14 Pro serisi çok daha tanınmış hale gelecek. Öyle ki iPhone 14 Pro’nun bütün modeller arasındaki satış beklentisinin %40 seviyelerinden %60’a çıkmış olduğu belirtiliyor.

Ancak Kuo tarafınca ortaya atılan bir diğer iddia artık bütün iPhone serilerinde bu durumun gerçekleşeceği oluyor. Sadece iPhone Pro modelleri en yeni çipe haiz olacak gibi gözüküyor. Giriş ve orta düzen iPhone’ların ise bundan önceki serinin çipini kullanmaya devam edeceği anlatım ediliyor.

Apple, iPad modellerinde de benzer bir strateji izliyor. En yeni iPad modellerinde M serisi Mac çipleri yer alırken daha makul fiyatlı iPad modelleri iPhone çipleri kullanıyor. Her ne kadar stratejinin doğruluğu hemen hemen bilinmese de önümüzdeki dönemde açığa kavuşacağı tahmin ediliyor. Yeni serinin ise eylül ayında gerçekleşecek bir aktivite ile tanıtılacağı belirtiliyor.