Safari Kilitlenmesine Çözüm!

Apple ‘ın internet tarayıcısı Safari ‘de yaşanmış olan yeni sorun kilitlenmesi ve çözümü yazımızda.

Neler Okuyacaksınız? →

Peki Safari Neden Kilitlenir Bu Sorun Nedir?

Apple’ın internet tarayıcısı Safari’nin adres çubuğu, internette paylaşılan yeni şikayetlere göre uygulamanın kilitlenmesine niçin olabiliyor. Safari’nin mobil ve masaüstü sürümünde arama önerileri işlevinde olan bir sorun, adres yazarken tarayıcının kilitlenmesine yol açabiliyor.

Safari’de Kilitlenme Sorunu Neden Kaynaklanıyor?

Safari’de bulunana arama önerileri işlevi, bir internet adresi yazarken Apple sunucularına bağlanıp, yazdıklarınızın kendiliğinden tamamlanmasına destek oluyor. İşlev, internet sitelerini daha ivedi açmanızı amaçlasa da bir problem yüzünden Safari kilitlenip kapanıyor.

Safari’de Kilitlenme Sorunu Nasıl Giderilir?

Apple idare mercilerinden hemen hemen resmi bir çözüm gelmiş değil, fakat problemin giderilmesini sağlayacak izahat gerçekleşene kadar arama önerilerini kapatabilirsiniz. Önerileri kapamak için problem yaşanmış olan iPhone ya da iPad’inizde Ayarlar’ı açmalısınız sonra “Safari önerileri” işlevini dönem dışı bırakın. Bunu niçin yapıyorum diye soracak olursanız hususi gezinti modunu kullandığınızda da bu problemi yaşamayacaksınız.

Safari’de Kilitlenme Sorunu Hangi iOS Sürümlerinde Mevcut?

Ne kadar yaygın olduğu tam anlamıyla meçhul problemin iOS 9.2, iOS 9.2.1 ve iOS 9.3 beta’da bulunmuş olduğu anlaşılıyor. Buradan problemin son güncellemelerle gelen yeni bir problem olmadığını idrak etmek mümkün.