Samsung 3nm Çip Üretimine Başlıyor!

resim68148652
resim68148652

Uzun zamandır gündemde olan çip üretimi için 3nm prosedür teknolojisi ile alakalı Samsung cephesinden resmi izahat geldi! Konuyla alakalı bir basın bülteni paylaşan Samsung 3nm çip üretimine başlayacağını duyurdu. Ayrıca yeni çip teknolojisinin üstünlükleri ile alakalı da bilgiler verdi.

Yarı iletken üretimi konusu ile alakalı nam salmış firmalar içinde bulunan Samsung Electronics’te yeni bir devir başlıyor. Samsung Electronics tarafınca meydana getirilen açıklamada 3nm teknolojisiyle ilk üretimin devreye girmiş olduğu belirtiliyor. Bu teknoloji için ise GAA transistör mimarisinin kullanıldığı anlatım ediliyor.

Samsung, önceki üretim süreçlerinden değişik olarak birtakım performans engellemelerinin yeni teknoloji ile ortadan kalktığını açıklıyor. Buna ayrıca voltaj kıymetini düşürerek enerji verimliliğinde artış ve performansta iyileşme de yeni teknolojiyle ortaya çıkıyor.

Şirket çip üretimiyle alakalı yol haritasını da bir özet şeklinde paylaşıyor. Öncelikle yüksek performans ve düşük güç gerektiren malumat prosedür programları için yeni yarı iletkenlerin üretileceği belirtiliyor. İlerleyen dönemde ise üretimin mobil işlemciler için genişleyeceği anlatım ediliyor.

Samsung Electronics Döküm İşleri Başkanı Dr. Siyoung Choi de mevzuyla alakalı bir açıklamada bulunuyor. Choi, Samsung’un yeni nesil teknolojileri üretime uygulamak konusu ile alakalı lider olduğu dile getiriyor. Ayrıca firmanın bunu gerçekleştirirken büyümeyi sürdürdüğünü de belirtiyor. Yeni 3nm üretim süreciyle de bu liderliği sürdürmek istediklerini anlatım ediyor.

Performans ve Güç ile Öne Çıkıyor

Samsung’un yeni teknolojisi daha geniş kanallar sunarak performans ve enerji verimliliği konusu ile alakalı üst seviyeyi hedefliyor. Daha öncesinde de GAA mimarisi kullanan çiplere kıyasla dar kanalların bu üretim sürecinde ortadan kalktığı belirtiliyor. Eski tasarımda nanoteller tercih edilirken Samsung, yeni üretim süreciyle nano tabakaların devreye girdiğini açıklıyor. Ayrıca müşterilerin gereksinimlerine göre bu kanal genişliğinin ayarlandığı da anlatım ediliyor.

5nm sürecine kıyasla ilk nesil 3nm çipler %45 daha azca enerji tüketimine haiz olacak. Ayrıca performansın da %23 artış göstereceği anlatım ediliyor. İkinci nesilde ise enerji tüketimin %50’ye çıkmış olduğu belirtiliyor. Performans artışının ise %30 olduğu açıklanıyor.

Çipin alanı ise %16 ile %35 içinde daha ufak hale geliyor. Üründe görünen performans artışları da böylece ortaya çıkıyor. Samsung entegre dönem tasarımcılarının bu hususta başarıya ulaşmak için birçok zorlukla yüz yüze bulunduğunu da belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddia ise 3nm teknolojisinin ilk müşterisini gözler önüne seriyor. The Elec tarafınca ortaya atılan iddiaya göre PanSemi adlı bir firma Samsung’un ilk müşterisi olacak. Bitcoin madenciliği için çip üreten firma ile alakalı Samsung cephesinde hemen hemen bir izahat mevcut değil.