Samsung Dünyanın İlk 3nm Çiplerini Tanıttı!

resim44137977
resim44137977

Uzun bir dönemdir gündemde olan Samsung 3nm teknolojisi ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği suretiyle kısa bir müddet ilkin Samsung cephesinden 3nm çip üretimi ile ilgili resmi bir izahat gelmişti. Yakın zamanda çip üretimine başlayan Samsung, bugün ise dünyanın ilk 3nm çiplerini tanıttı!

Geçen günlerde 25 Temmuz zamanı için tanıtım töreni gerçekleşeceği ortaya çıkmıştı. Bugün ise Güney Koreli firma Samsung 3nm GAA çipin ilk sevkiyatı için merasim düzenledi. Tanıtım töreni Güney Kore’nin Gyeonggi-do eyaletinde bulunan Hwaseong Kampüsündeki firmanın V1 hattında gerçekleşti.

Dünyanın ilk 3nm teknolojisine haiz çip tanıtım törenine, geliştirilmesi ve seri üretimine katılan bütün mühim çalışanlar ile beraber 100 şahıs yer aldı. Bunlar arasında Güney Kore Ticaret Sanayi ve Enerji Bakanı Chang Yang Lee ve Samsung Electronics DS CEO’su Kye Hyun Kyung da yer aldı.

Samsung 3nm Teknolojisi ile Çip Üretiminde Yeni bir Çağ Başlattı

Yarı iletken üretiminde mühim firmalar arasında bulunan Samsung Electronics’de yeni bir devirin başlangıcı laf konusu. Güney Koreli firma 2000’li yıllarda GAA teknolojisini geliştirmeye başlamıştı. Ardından teknolojiyi Samsung 3nm çiplere başarıyla uyguladı. Şirket birkaç senelik inceleme ve geliştirme süreçlerinden sonra yeni çiplerin tecrübe etme üretimine başladı. Yeni çipler, Çinli bir kripto para madenciliği firmasına tedarik edildi.

Samsung’un yeni teknolojisi ise daha yüksek performans ve enerji verimliliği mevzusu ile ilgili üst seviyeyi hedefliyor. Şirket GAA teknolojisini, sunucular ve veri merkezlerinde yüksek performanslı malumat prosedür çipleri için kullanıyor.

Aynı zamanda teknoloji; akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, PC’ler ve daha fazlası içerisinde üst seviye çiplerin üretiminde yer alacak. Samsung’un 3nm teknolojisine haiz çipinin mevcut FinFET teknolojisinden daha yüksek güç verimliliği sağlamış olduğu belirtiliyor. Hem güç verimliliği hem de daha süratli performans için GAA teknolojisini kullanıyor.

Tüm bunların yanı sıra Samsung 3nm çip tanıtım etkinliğinde özellikle, “dünyanın en iyisi olmak için yenilikçi teknolojiyle ilerlemek” mevzusundaki tutkusu dikkat çekti. Ayrıca Samsung Foundry Başkan Yardımcısı çip üretimi için işbirliklerinin önemini vurguladı. Çiplerin geliştirilmesinde teknolojik engellerin işbirliği vasıtası ile çözüldüğünü anlatım etti.

Böylece firmanın Samsung’un öteki iş kolları ve küresel üretim ve altyapı ortaklığı dikkat çekti. Samsung’un başlıca rakibi TSMC’nin ise 2022 yılının son dönemlerinde 3nm yongalar üretmesi beklenenler arasında. Her iki şirketinde büyük müşteriler ile işbirlikleri mevzusu ile ilgili mücadelesi mevzubahis olacak gibi gözüküyor.