Samsung Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

resim90864095
resim90864095

Samsung, dünya çapında maksimum tercih edilen teknoloji üreticilerinin başlangıcında gelmektedir. Şirket, muhtelif kategorilerde üretmiş olduğu teknolojik cihazlarla kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Samsung kullanıcıları, satın almış oldukları mamüllerin güvence sorgulama prosedürünü iyi mi yapabileceklerini merak ediyorlar.

Teknoloji devi Samsung, kullanıcılarına hizmet vermiş olduğu neredeyse bütün ülkelerde etkin bir güvence hizmeti sağlamaya çalışıyor. Bu kapsamda Samsung, güvence sorgulama prosedürünü de olabildiğince basit erişilebilir bir halde geliştirdi. Ancak bir çok Samsung kullanıcısı, aletinin garantisini iyi mi sorgulayabileceğini bilmemektedir. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için Samsung cihazların güvence sorgulamasının iyi mi yapılabileceğini açıklayacağız.

İçindekiler

Samsung’un Sağlamış Olduğu Garanti Kapsamı Nedir?

Samsung, birden fazla teknolojik ürün kategorisinde hizmet vermektedir. Şirket, üretmiş olduğu ürünleri dünyanın bir çok ülkesinde kullanıcılarına sunmaktadır. Samsung’un dünya çapında gayet fazla tercih edilmesinin asli nedeni üretmiş olduğu mamüllerin kalitesi olmaktadır. Fakat aynı zamanda Samsung, ek hizmetler konusu ile alakalı da etkin işler çıkartıyor. Şirket, teknolojik cihazlar için sağlanan hizmetlerin en önemlilerinden olan güvence konusu ile alakalı kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor.

Türkiye’de belirlenen kurallar kapsamında teknoloji şirketleri, hizmet vermiş oldukları ürün kategorilerinin neredeyse tamamında 2 sene güvence hizmeti vermek zorundalar. Samsung da bu kapsamda Türkiye’de ürünlerinin çoğunluğu için 2 sene güvence süresi sağlamaktadır.

Teknolojik ürünlerde yapınak çıkışı yanlışlar fazla olabilmektedir. Bu kapsamda Samsung, cihazın üretiminden meydana gelen bütün problemleri güvence hizmeti kapsamında değerlendirmektedir. Şirket, Türkiye’de sağladığı güvence hizmetiyle geçmiş yıllarda birtakım kullanıcılarının eleştirilerini alıyordu. Özellikle Samsung akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarındaki problemlerin genelde kullanıcı yanlışı olarak değerlendirildiği konusu ile alakalı şikayetçi oluyorlardı.

Ancak Samsung Türkiye, güvence hizmeti konusu ile alakalı büyük gelişimler gösterdi. Şirket, Türkiye’de kullanıcılarının memnuniyet seviyesini artırabilmek için hem servis standardını hem de güvence hizmetinin değerlendirme sürecini geliştirdi. Böylece Samsung Türkiye teknisyenleri, mamüllerin hasar durumunu olabildiğince titiz bir halde değerlendiriyorlar. Bu sayede şayet cihazda üretim kaynaklı bir problem var ise cihaz, güvence kapsamında onarılmaktadır.

Bunun yanı sıra Samsung, Türkiye’de kendi mağazaları üstünden de satış yapmaktadır. Şirket, Samsung Türkiye mağazalarından çevrimiçi olarak satın alınan ürünlerde teslimat garantisi de vermektedir. Yani Samsung Türkiye çevrimiçi mağazasından bir ürün aldığınızı varsayalım. Eğer ürününüzün teslimat sürecinde ürününüzde rastgele bir hasar meydana gelirse Samsung, ürünün değişimini ya da fiyat iadesini güvence etmektedir. Böylece Samsung, cihazların teslimatından tamir sürecine kadar bir çok aşamada kullanıcı dostu bir güvence hizmeti vermektedir.

Samsung Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Samsung, Türkiye’de mobil cihazlardan beyaz eşyalara kadar bir çok kategoride hizmet vermektedir. Şirket, bu kategorilerin birçoğunda 2 senelik bir güvence hizmeti sağlıyor. Ancak birtakım ürün kategorilerinde güvence süresi değişiklik göstermektedir. Samsung Türkiye’nin ürünlere sağladığı güvence süreleri şu şekildedir:

  • Cep Telefonu / Tablet / Giyilebilir Teknolojik Cihaz / Televizyon / Monitör / Fotoğraf Makinesi / Kamera ürün grupları için 2 yıl,
  • Buzdolabı / Bulaşık Makinesi / Çamaşır Makinesi / Kurutma Makinesi / Taşınabilir SSD ürün grupları için 3 yıl,
  • USB hafıza ve SSD’ler için 5 yıl,
  • Hafıza kartları için 10 yıl
Samsung Garanti Sorgulama

Samsung tarafınca sunulan güvence hizmeti süresi, 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Bundan kaynaklı Samsung kullanıcıları, ürünlerinin kalan güvence sürelerini takip etmekte zorlanabilmektedirler. Bu noktada Samsung, kullanıcılarına bir kolaylık sağlayarak güvence takip sistemi geliştirmiştir. Samsung tarafınca tasarlanan güvence takip sistemini aşağıdaki adımları izleyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz:

  • Samsung tarafınca tasarlanan güvence sorgulama hizmetini kullanabilmek için Samsung Destek sayfasınaı erişmeniz gerekiyor. Samsung’un internet sitesi üstünden yardımcı sayfasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sonrasında Samsung, bu sayfa üstünden kullanıcılarına güvence sorgulama sayfasına yönlendiren bir irtibat sağlamaktadır. Bu linke tıklayarak güvence sorgulama ekranına erişebilirsiniz. Eğer güvence sorgulama sayfasına çabucak erişmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
  • Samsung, güvence sorgulama hizmetini global olarak sunmaktadır. Bundan kaynaklı öncelikle güvence hizmeti sorgulamak istediğiniz ülkeyi seçmelisiniz. Sonrasında Samsung, ürününüzün bilgilerine erişebilmek için cihazınızın IMEI numarasını ya da seri numarasını girmenizi istek etmektedir. Bu bilgilerden rastgele birini girdikten sonra “Doğrula” diyerek ürününüzün güvence durumunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Samsung Cihazların Seri Numarası ya da IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Teknoloji devi Samsung, sağladığı güvence sorgulama hizmeti için kullanıcılarından cihazların seri numarasını ya da IMEI numarasını istek etmektedir. Sistem, bu numaralar üstünden cihazın kayıt tarihini sorgulamaktadır. Böylece Samsung, seri numarası ya da IMEI numarasından cihazın güvence durumunu kullanıcılarına göstermektedir.

Ancak birtakım Samsung kullanıcıları, cihazlarının seri ya da IMEI numarasını bilmedikleri için güvence durumlarını sorgulayamamaktadırlar. Eğer tablet, akıllı telefon gibi IMEI numarasına haiz bir Samsung cihazınız var ise IMEI numaranızı iki şekilde öğrenebilirsiniz.

Bunlardan birincisi cihazınız üstünden öğrenmektir. Cihazınızın Ayarlar > Telefon Hakkında kısmında erişim sağlayarak IMEI numaranızı rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazınızın arama ekranında *#06# yazarak da IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz.

Teknoloji şirketleri, üretmiş oldukları cihazların IMEI numaralarını cihazların kutularına yapıştırmaktadırlar. Bu sayede cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilmek için cihazınızın kutusuna göz atabilirsiniz. Samsung, genelde IMEI numarasını aygıt kutusunun arkasına yapıştırmaktadır. Bunun yanı sıra bazen şirket, IMEI bilgisini kutunun yan taraflarına yapıştırmayı da tercih etmektedir. Bundan kaynaklı kutuyu ayrıntılı bir halde inceleyerek IMEI numarasını bulabilirsiniz.

Samsung, IMEI numarası bulunmayan cihazları için seri numarası üstünden güvence sorgulama hizmeti vermektedir. Bundan kaynaklı bulaşık, çamaşır makinesi gibi ürünlerinizin güvence durumunu sorgulamak istiyorsanız cihazınızın seri numarasını bilmeniz gerekiyor. Bunun için de ürünlerinizin etrafına ya da içerisine bakmanız gerekiyor.

Örneğin Samsung, çamaşır makinelerinin seri numarasını ürünün kapağının içerisine yazmayı tercih ediyor. Bu yüzen şayet beyaz eşya gibi ürünlerinizin seri numarasını öğrenmek istiyorsanız ürününüzün iç ya da dış tarafında yer edinen etiket seçimi ayrıntılara göz atmalısınız. Eğer cihazınızın seri numarasının nerede yazdığını bulamadıysanız bu durumda Samsung yetkili servisi sayesinde cihazınızın seri numarasını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Samsung Garanti Hizmetinden Nasıl Faydalanılır?

Teknolojik ürünler, bazen arıza verebilmektedirler. Bu arızaların bir kısmı, cihazların üretim süreçlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin geçmiş senelerde birtakım akıllı telefon üreticileri, üretip piyasaya sürdükleri cihazların anakartlarında birtakım problemlerin ortaya çıktığını belirleme ettiler. Bunun kararında şirket, bu mamüller için bedava anakart değişiklik hizmeti sağlamıştı.

Bu gibi durumlarda teknoloji kullanıcıları, düzgüsel olarak onarılması ihtiyaç duyulan cihazları için rastgele bir tamir ücreti vermek istememektedirler. Bu kapsamda Samsung kullanıcıları, kendilerine sunulan güvence hizmetinden iyi mi faydalanabileceklerini merak etmektedirler. Samsung, Türkiye’de anlaşmalı olduğu servis merkezli üstünden servis hizmeti sağlamaktadır. Bundan kaynaklı Samsung cihazınız için güvence hizmetinden yararlanmak istiyorsanız ilk önce cihazınızı yetkili servise göndermeniz gerekiyor.

Samsung Garanti Hizmetinden Nasıl Faydalanılır

Samsung, kendi internet sitesi üstünden kullanıcılarına servis tamir formu sunuyor. Bu biçim üstünden kullanıcılar, servise göndermek istedikleri cihazların bilgilerini iletebiliyorlar. Bunun kararında Samsung, cihazların ön servis kaydını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra şirket, beyaz eşya gibi taşınması zorluk derecesi yüksek mamüller için doğal ki değişik bir süreç izliyor. Türkiye’nin neredeyse bütün şehirlerinde Samsung beyaz eşya yetkili servisleri mevcut. Şirket, bu mamüller için servis hizmetini gene yetkili servisleri vasıtasıyla sağlamaktadır.

Servise göndermiş olduğunuz ürününüz, Samsung teknisyenleri tarafınca incelenmektedir. Teknisyenler, üründeki problemin kaynağını bulmaya çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra teknisyenler, belirleme ettikleri problemlerin kullanıcı kaynaklı mı yoksa üretim kaynaklı mı bulunduğunu da anlayabilmektedirler.

Eğer ürününüzdeki sorunlar, üretim kaynaklıysa servis ürününüzü güvence kapsamında onarmaktadır. Fakat kullanıcı kaynaklı problemlerde ise servis, kullanıcıdan alacağı onay doğrultusunda ücretli bir halde tamir yapmaktadır. Yani cihazınızın güvence kapsamında onarılıp onarılmayacağını yetkili servis teknisyenleri belirlemektedirler.

Samsung Cihazların Garantisini Uzatmak Mümkün mü?

Garanti hizmetleri, bilhassa teknolojik cihazlar için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çip krizi, ekonomik krizler gibi muhtelif sebepler teknolojik cihazların fiyatlarının yükselmesine niçin oldu. Bununla beraber cihazların tamir ücretlerinde de artışlar meydana geldi. Bundan kaynaklı kullanıcı hatasından kaynaklı onarımlar, olabildiğince maliyetli olabilmektedirler. Bu yüzden teknoloji kullanıcıları, olabildiğince cihazlarının güvence kapsamında onarılmasını istek etmektedirler.

Samsung tarafınca sunulan güvence süresi, birtakım teknoloji kullanıcılarına kifayetsiz gelebilmektedir. Bundan kaynaklı Samsung kullanıcıları, cihazlarının güvence süresini uzatmak isteyebilmektedirler. Bu noktada Samsung, birtakım ürün kategorilerinde kullanıcılarına güvence süresini uzatma hizmeti veriyor.

Öncelikle Samsung Türkiye’nin akıllı telefon gibi ürün kategorilerinde direkt olarak servis tarafınca güvence uzatma hizmeti verilmediğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak birtakım teknoloji mağazaları, kendi hizmetleri doğrultusunda sigorta hizmeti gibi ek güvence hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmetler üstünden güvence süresini uzatmak olası olabilmektedir.

Bunun yanı sıra Samsung, Türkiye’deki buzdolabı ve çamaşır makinesi kullanıcılarına 4 sene ek güvence hizmeti sağlayabilmektedir. Eğer firma tarafınca sunulan bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız Samsung yetkili satıcılarıyla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Samsung, bu hizmet kapsamında ürünün fiyatı ile orantılı bir ek güvence ücreti istek etmektedir. Ayrıca Samsung, bu hizmet için muayyen bir yığın sınırı belirledi. Samsung tarafınca açılan bu kampanyanın uzatılmaması halinde Ocak 2023’de sona ereceğini de söylemeliyiz. Eğer sizler de yeni satın almış olduğunuz Samsung buzdolabı ya da çamaşır makinenizin güvence süresini 4 sene daha uzatmak istiyorsanız yetkili Samsung satıcılarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Garanti hizmetleri, teknolojik cihazlar için olabildiğince önemlidir. Çünkü teknolojik cihazlar, yapıları gereği muayyen durumlarda bozulabilmektedirler. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, bir ürün satın almaya karar verdikleri vakit ürünün güvence hizmetine çok dikkat etmektedirler. Teknoloji devi Samsung, bu doğrultuda hizmet verdiği ülkelerde sağladığı güvence hizmetiyle kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor.

Samsung, Türkiye’de yasalar kapsamında belirlenen kurallar gereği bir çok aygıt kategorisinde 2 senelik güvence hizmeti sağlamaktadır. Bunun yanı sıra şirket, birtakım kategorilerde bu süreyi 10 yıla kadar çıkartmaktadır. Böylece Samsung, güvence süresi bakımından kullanıcılarını mağdur etmemeye çalışıyor.

Eğer satın almış olduğunuz Samsung cihazınızın ne kadar süre garantisinin kaldığını bilmiyorsanız bu aşamada Samsung tarafınca tasarlanan güvence sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Samsung cihazınızın güvence süresini sorgulayabilmek için cihazınızın seri ya da IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Rehberimizde sizler için Samsung cihazların seri ya da IMEI numaralarının iyi mi bulunabileceğini açıkladık.

Ayrıca şirket, güvence hizmeti kapsamını da kullanıcılarının memnuniyetini artırmaya yönelik geliştiriyor. Samsung, kendi anlaşmalı olduğu servis noktaları üstünden güvence hizmeti sağlıyor. Yani cihazınızın güvence kapsamında onarılmasını istek ediyorsanız cihazınızı Samsung yetkili servisine ulaştırmanız gerekiyor.

Sizler için hazırladığımız Samsung güvence sorgulama rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde Samsung’un Türkiye’de sağladığı güvence hizmetiyle alakalı bütün detayları ayrıntılı olarak aktarmaya çalıştık. Bunun yanı sıra sizler de Samsung güvence hizmetleriyle alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.