Samsung İkinci Çeyrek Kazanç Raporunu Paylaştı

resim71006120
resim71006120

Güney Koreli Samsung Electronics, 2018 yılından bu yana en iyi ikinci çeyrek hasılatını sağladı! Enflasyondan etkilenen akıllı telefon üreticilerinden gelen istek azalırken sunucular için kuvvetli hafıza yongası satışları ile yardımcı oldu.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi şirketlerinden Samsung Electronics ‘in hisseleri yükseliş yaşadı. Bu yükseliş oranına göre firma pazardaki %1,5’lik artışa mukamele %2,5 artış payı gösterdi. Öte taraftan firma %11’lik bir artış ile 10.7 milyar dolar işletme karını da açıkladı. Ancak resmi bilgilerde işletme karı geçen yıla kıyasla 14 trilyon won cinsinden anlatım ediliyor.

Analistler, artan enflasyon ve büyük pazarlardaki gerileme endişelerinin akıllı telefon satışlarını yavaşlattığını açıkladı. Öte taraftan savaşlar ve karantinalar da bu etkiyi artırıyor. Ancak bu vaziyet Samsung’un karına tesir etmemiş gibi gözüküyor. Bunun nedeni ise Amazon ya da Meta gibi çoğu veri merkezi hizmeti kullanan büyük Amerika teknoloji firmalarının çip satın almaya devam etmesi olarak belirtiliyor.

Samsung Electronics Güçlü Bir Çeyrek Geçirdi

Samsung, ilk çeyrekte 74 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ancak Counterpoint Research’e göre enflasyon akıllı telefon talebine tesir ediyor. Bu nedenle de Samsung ikinci çeyrekte akıllı telefon sevkiyatlarının 62-64 milyon bulunduğunu anlatım ediyor.

Analistlere göre meyil belli derecelerde farklılıklar olsa da devam ediyor. Aynı zamanda lider küresel akıllı telefon üreticiler için de eğilimin aynı seyrettiği belirtiliyor. Ancak düşük ve orta düzen akıllı telefonlara olan talebin daha ciddi şekilde etkilendiği görülüyor.

Bu nedenle ikinci çeyrekte Samsung’un çip karlarında artış devam ediyor. Bunun bir diğer nedeni ise son yirmi senenin en yüksek seviyesine gelen dolar olarak anlatım ediliyor. Samsung’un çip satışları dolar cinsinden yapılırken, karını Kore wonu olarak bildiriyor. Böylece Samsung Electronics, Amerikan doları vasıtası ile daha yüksek çip hasılatları çıkardığı anlatım ediliyor.

Öte taraftan Samsung Electronics için kuvvetli çeyrek dönemi, bir çip bolluğunun yaklaştığı konusu ile ilgili uyarıların ortaya çıkmış olduğu zamanda geliyor. Diğer çip üreticilerinin evden çalışan insanlardan gelen yüksek isteği karşılamaya yönelik yığın yapmış olduğu da biliniyor.

Micron ve Advanced Micro Devices yonga üreticileri de son zaman enflasyonun masrafları sıkıştırması ile beraber talebin azaldığına işaret ediyor. Analistlere göre fiyatlar toparlandıktan sonra istek toparlanırsa önümüzdeki sene için yığın oluşturması ve sevkiyatların artması laf konusu. Tayvanlı tedarikçi ve iPhone üreticisi Foxconn da üçüncü çeyrek için optimist bulunduğunu anlatım etti.