Samsung Telefona Format Atma – 2022

resim63594540
resim63594540

Samsung telefona format atma prosedürü iyi mi yapılır? Bu içeriğimizde Samsung cihazınıza format atma konusu ile alakalı bütün bilinenleri sizler ile paylaşacağız. Samsung telefon sıfırlama için değişik şekilleri ele alacağız ve hard reset prosedürünü ayrıntılı bir halde açıklayacağız.

Telefonunuzun performansı sizin isteğiniz dışında gözle görülür biçimde azalabilir. Bunun yanı sıra birtakım zamanlar telefonlarımızın tam anlamıyla doğru çalışmadığını görmemiz de mümkündür. Ayrıca bazen telefondaki bütün verilerden kurtulmak isteyebiliriz. Böyle durumlarda format atma ya da sıfırlama dediğimiz prosedür yardımımıza yetişir. Peki Samsung telefonlara format atma ya da sıfırlama prosedürü iyi mi yapılır?

Bu prosedürü gerçekleştirmenin iki değişik tekniği bulunmaktadır. Bunlardan birisi telefonun aleni olması dahilinde kullanabileceğiniz yapınak ayarlarına döndürme işlemidir. Diğer ise telefonun Recovery moduna girmesini sağlayarak yapılan “hard reset” işlemidir. Aslında temel olarak iki prosedür de telefondaki veriyi sıfırlamak ve yapınak ayarlarına döndürmek üstüne kuruludur.

Biz içeriğimizde yöntemlerin yanı sıra telefonunuzun ve verilerinizin zarar görmemesi için dikkat etmeniz gerekenleri de ele aldık. İşlemi gerçekleştirmeden ilkin bilmeniz gerekenler ve sıkça sorulan sorular bölümünü de incelemenizi şiddetle öneri ediyoruz. Şimdi Samsung telefona format atma prosedürü iyi mi yapılır sorusunun cevabı olan ilk yönteme bakalım.

İçindekiler

Samsung Format Atma

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle Samsung format atma için gerçekleştirebileceğiniz ilk prosedür telefonun ayarlar bölümünde yer almaktadır. Fabrika ayarlarına döndürme prosedürü şeklinde de malum bu tekniği kullanarak cihazınızdaki bütün verileri silebilir ve Samsung telefon ya da tabletinize format atabilirsiniz.

Fabrika ayarlarına döndürme prosedürü için yapmanız gerekli adımlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra Genel Yönetim ayarları ile devam edin.
 • Bu işlemin sonra Sıfırla seçeneğine dokunun. Telefonunuz size birtakım seçenekler sunacaktır.
 • Seçeneklerin arasından Fabrika ayarlarına sıfırla opsiyonu ile prosedürü sürdürün. Daha sonra sayfanın en altında bulunan Sıfırla düğmesine dokunun. Bu adımda telefonunuz sizden cihazınızın şifresini isteyebilir.
 • Ardından Tümünü sil düğmesine dokunarak prosedürü tamamlayın.

Son adımı gerçekleştirmeden ilkin telefonunuz size bu işlemden emin olup olmadığınıza dair bir metin sunacaktır. Bu yazının nedeni cihazınızdaki bütün verilerin ve uygulamaların silinecek olduğu için kaynaklanmaktadır. Üstelik bu verileri kurtarmak olası olmayabilir. Bu nedenle telefonu sıfırlamadan ilkin verileri yedeklemenin mühim bulunduğunu unutmayın.

Bahsettiğimiz telefon sıfırlama tekniği sadece etken bir halde çalışan ve sorunu olmayan telefonlar için geçerlidir. Eğer cihazın ayarlar menüsüne ulaşmanız olası değilse alternatif bir teknik tercih etmeniz gerekmektedir.

samsung reset atma iyi mi yapılır

Samsung Format Atma: Hard Reset

Bir Samsung telefona format atma prosedürünü gerçekleştirmek için sizinle paylaşacağımız ikinci teknik ise hard reset olarak anlatım edilmektedir. Telefonun işletim sistemi olan Android’in Recovery modu ile yapılan bu prosedür cihazınızın açılmadan yapınak ayarlarına dönmesini sağlamaktadır.

Bu prosedür için değişik Samsung telefonlarda benzer adımlar uygulamak gerekebilir. Bu nedenle aktaracağımız adımlar sizin telefonunuzda diğer türlü gerçekleşebilir. Biz olası olduğunca bütün Samsung cihazlar için adımları sizinle paylaşmaya çalışacağız. Hard reset ile Samsung telefona format atma prosedürü için şu adımları gerçekleştirin:

 • Öncelikle telefonunuzun kapalı durumda olduğuna emin olun. Telefonunuz kapalıysa direkt olarak güç tuşuyla açabilirsiniz. Eğer düzgüsel bir halde kapatamıyorsanız güç tuşuna aşağı yukarı 10-15 saniye kadar matbu tutun. Ekran siyaha döndüğünde güç tuşunu bırakın. Telefonunuz bu prosedür sonra kendiliğinden tekrardan açılacaktır.
 • Daha sonra güç, ses açma ve ana sayfa (ya da Bixby) tuşlarına aynı anda basın ve Android Recovery monitörü ya da Samsung logosu çıkana kadar tuşlara basmayı sürdürün.
 • Bu işlemin sonra Android Recovery monitörü karşınıza çıkacaktır. Ses tuşları ile menüde hareket edebilirsiniz. Ses kısma tuşuyla wipe data/factory reset seçeneğine ulaşın ve güç tuşuna basın. Daha sonra prosedürü onaylamak için ses tuşlarını ve güç tuşunu kullanın.
 • Tüm bu işlemlerin sonra karşınıza Reboot System Now ifadesi çıkacaktır. İşlemi onaylamak için güç tuşunu kullanın ve telefonunuzu sıfırlayın.

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle bu prosedür telefonunun ayarlar menüsüne ulaşamayan kullanıcılar için idealdir. Çünkü Android yazılımının sadece Recovery yani kurtarma menüsü ile telefonu sıfırlamaya imkân sağlar. Ayrıca belirttiğimiz suretiyle birtakım cihazlarda tuş kombinasyonları farklılık göstermektedir.

Özellikle eski cihazlarda prosedür birtakım aşamalarda farklılık gösterme ihtimali taşır. Ancak kaba hattıyla bu adımları izleyerek Samsung telefonunuzu hard reset ile sıfırlama prosedürü olası hale gelmektedir. Eğer cihazınızda bu adımları gerçekleştiremediyseniz aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Samsung Telefon Sıfırlama Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak telefon sıfırlama işleminin cihazınızdaki bütün verileri ve programları sildiğini unutmayın. Bu nedenle prosedürü gerçekleştirmeden ilkin veri yitirilmesine uğramamak için yedek almanızı öneri ediyoruz. Böylece telefonunuzdaki verilerin silinmesi dahilinde bile tekrardan ulaşmak olası hale gelecektir. Telefonunuzdaki verileri yedeklemek için:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra Hesaplar ve yedekleme seçeneği ile devam edin.
 • Bu işlemin sonra Yedekle ve geri yükle opsiyonu ile devam edin. Dilerseniz Smart Switch ya da Samsung Cloud yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.
 • Yedekle ve geri yükle opsiyonunun sonra Verilerimi yedekle opsiyonunun açık olduğuna emin olun. Bu işlemin sonra verileriniz Google hesabınıza kendiliğinden yedeklenecektir.

Cihazınızın sıfırlanmasından ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan en mühim detaylar bu verilerin tamamiyle silinecek olmasıdır. Bu nedenle verilerinizi sonsuza kadar yitirmek istemiyorsanız yedekleme prosedürünü dikkatli bir halde gerçekleştirmenizi şiddetle öneri ediyoruz.

Bunun yanı sıra telefon sıfırlama prosedürünü niçin gerçekleştirdiğiniz de sonuca tesir edecektir. Eğer telefonunuz yavaşladıysa ya da sorunlu bir halde çalışıyorsa yazılımı sıfırlamak işe yarayabilir. Ancak donanımsal problemleri yapınak ayarlarına döndürerek kalıcı bir halde çözemeyeceğinizi unutmayın.

Örneğin, telefonunuzun depolama ya da hafıza donanımında olan bir sorunu program ile çözüme ulaştırmak olası değildir. Eğer telefonunuzun oldukça sık donmaya başladıysa yapınak ayarlarına döndürmek ilk sırada işe yarıyor gibi gözükür. Fakat vakit geçtikçe takılma ve donmalar geri dönecektir.

Bu durumu anlatacak en somut misal ise ekranınızda bulunan problemlerdir. Eğer ekranınız çatladıysa, ölü px ya da monitör yanması durumu ile karşılaştıysanız yazılımı sıfırlamak hiç bir işe yaramayacaktır. Bu durumlarda alakalı donanım parçasının değişmesi gerekmektedir.

Her ne kadar vaziyet bu şekilde olsa da donanım kaynaklı sandığınız birtakım problemler program ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ilkin telefonunuzu sıfırlamanızı öneri ediyoruz. Sorun devam ederse teknik servise başvurun. Tüm bunlara ayrıca problemsiz bir sıfırlama için telefonda kafi şarj olduğuna emin olun. Bunu güvence dibine almak için telefonu şarja takılı olarak sıfırlayabilirsiniz. Ancak cihazın aşırı ısınmamasına da dikkat edin.

samsung telefon sıfırlama iyi mi yapılır

Samsung Telefona Reset Atma Ne Zaman Gereklidir?

Telefonunuzun tam anlamıyla işlevsel bir halde çalışmadığını ve problemler yaşadığını düşünüyorsanız format atma tarihi gelmiş demektir. Bir telefonun donması, takılması, kendiliğinden kapanması ve tekrardan başlatması gibi problemler program kaynaklı olabilir. Eğer bu problemlerden rastgele biriyle karşılaştıysanız telefonu sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Buna ayrıca cihazınızdaki verileri sıfırlamak için de bu tekniği tercih edebilirsiniz. Eğer telefonunuzda kullanmayacağınız veriler var ise ve cihazın performansına tesir ediyorsa yapınak ayarlarına dönüp onlardan kurtulabilirsiniz. Buna ayrıca telefonunuzda virüs olduğu için şüpheleniyorsanız da bütün verileri silerek şüphenizi minimuma indirebilirsiniz.

Bu iki sorun dışında telefonu sıfırlamak için kendinize makul bir sebebiniz var ise da prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama prosedürü telefona büyük ölçekli bir zarar vermez. Üstelik bu prosedürü bir iki kere yapmak telefonun performansını gözle görülür derecede artırma şansına da sahiptir.

Ancak bundan önceki alt başlıkta bahsetmiş olduğumuz mevzulara itina göstermeniz önemlidir. Telefonu sıfırlamadan ilkin bilmeniz ve yapmanız gerekenleri denetim edin. Daha sonra işleme başlayarak telefona ya da verilerinize bir zarar gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Samsung Telefon Sıfırlama: Sıkça Sorulan Sorular

Samsung format iyi mi atılır?

Bir Samsung cihaza format atmak için iki değişik teknik seyretmek mümkündür. Bunlardan ilki Ayarlar menüsünde bulunan Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemidir. Genel Yönetim ayarları altında bulunan Sıfırla opsiyonu ile bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. İkinci teknik ise hard reset olarak bilinmektedir. Kapalı durumda olan telefonunuzu açarken güç, ses açma ve ana monitör (veya Bixby) tuşlarına aynı anda basarak Recovery ekranına ulaşın. Ardından wipe data/factory reset opsiyonu ile telefonu sıfırlayın.

Fabrika ayarları ile format aynı şey mi?

Bir telefonu yapınak ayarlarına döndürmek ile format atmak aynı işlemdir. Telefonu sıfırlamak için yapılan bu prosedür değişik isimlere haiz olsa da tamamiyle aynıdır.

Format atmak için şarj kaç olmalı?

Samsung telefonunuzun en azca %50 şarja haiz olması gerekmektedir. Telefonunuza format atmadan ilkin kafi şarj seviyesine haiz olduğunuzu teyit edin. Eğer kafi şarj seviyesine haiz değilseniz telefonunuzun zarar görmesi olasıdır. Üstelik bu zararın geri dönüşü de olası olmayabilir. Donanıma vereceğiniz bir zarar kararında teknik servise başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Telefona format atınca geçmiş görünür mü?

Eğer etkin bir halde telefonunuzu sıfırlarsanız ve rastgele bir hesaba giriş yapmazsanız geçmiş de tamamiyle silinecektir. Ancak Google ya da Samsung hesabınıza giriş yapmış olursanız tarayıcı geçmişiniz de tekrardan telefonunuza yüklenebilir.

Telefonu yapınak ayarlarına döndürmek zarar verir mi?

Samsung telefonunuza reset atmak cihaza ciddi bir zarar vermemektedir. Telefonun sıfırlama prosedürü birtakım hususi işlemler kullandığından küçük seviyede telefonunuzu yıpratabilir. Fakat bu yıpranma telefonu kullanırken de gerçekleşmektedir. Bu nedenle yapınak ayarlarına döndürmek telefona zarar vermemektedir.

Telefona format atmadan ilkin neler yapılmalı?

Bir telefona ya da tablete format atmadan ilkin verilerinizi yedeklemeniz öneri edilmektedir. Eğer verilerinizin sonsuza kadar silinmesini istemiyorsanız cihazınızın yedeklendiğine emin olun. Buna ayrıca kafi düzeyde şarja haiz olduğunuzu da teyit edin. En azca %50 dolu bir batarya ile sıhhatli bir halde yedekleme prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz.

samsung hard reset

Samsung Format Atma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Samsung format atma ve telefon sıfırlama işlemiyle alakalı ayrıntılı bilgiler aktarmaya çalıştık. Görüldüğü suretiyle Samsung telefonlara reset atma prosedürü oldukça sayıda yöntemle halledilebiliyor. Tabii ki telefonunuzun çalışması durumunda ayarlar üstünden rahatlıkla bu prosedürü gerçekleştirmenizi öneri ediyoruz.

Telefonu sıfırlamadan ilkin verilerinizin yedeklendiğine emin olun. Ayrıca bataryanızın da %50’den daha yüksek bir yüzdede bulunduğunu denetim edin. Aksi takdirde cihazınız teknik servis gerektirecek sorunlarla karşı karşıya gelme ihtimaline sahiptir. Bunun yanı sıra sıfırlama sonra sorununuz çözülmediyse bir uzmana başvuru edin. Telefonununuz garanti kapsamındaysa yetkili servise götürün.

Samsung format atma içeriğimiz burada sona eriyor. Samsung telefon sıfırlama prosedürü hakkında sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca içeriğimiz hakkında görüşlerinizi de bizlere iletebilirsiniz!