Samsung, Tesla ve BMW için Pil Üretecek!

resim41352578
resim41352578

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Samsung, araba sektörü için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirket, BMW ile OLED paneller üstüne yapmış olduğu anlaşma ile gündeme gelmişti. O anlaşmanın üstünden oldukça süre geçmeden Samsung, şimdi de Tesla ve BMW ile pil üretimi konusu ile alakalı antak kalma yaptı.

Elektrikli araçlar için en mühim donanımlardan biri pillerdir. Ancak günümüzde neredeyse bütün elektrikli araba üreticileri, pillerle alakalı tedarik sorunlarıyla karşılaşıyor. Özellikle pandemi süreci, elektrikli arabaların pillerinin üretim sürecini mühim oranda negatif bir halde etkiledi.

Teknoloji şirketleri, yaşanmış olan pil krizinin farkına vararak araba üreticilerine yardımcı olmak için çalışmalara başladılar. Bu kapsamda en büyük adımlardan birisi Samsung tarafınca atıldı. Ortaya çıkan bilgilere göre Samsung, önümüzdeki süreçte Tesla ve BMW için pil üretecek!

Samsung SDI, Çeşitli Pil Tasarımları Üzerinde Çalışıyor!

Ortaya çıkan bilgilere göre Samsung, 4680 standartlarında yani 46mm çapında ve 80mm yüksekliğinde piller üretecek. BMW ve Tesla’dan gelen istek doğrultusunda şirket, bu pilin 2 versiyonunu üretecek. Çünkü ortaya çıkan bilgilere göre iki araba devi, değişik yüksekliklerde piller istek ettiler. Bundan kaynaklı şirket, aynı standartta ürettiği bataryaların 2 değişik versiyonunu BMW ve Tesla ile buluşturacak.

Yakın bir tarihte araştırmacılar, Samsung SDI’nin Tesla için yeni nesil bataryalar üreteceğini ortaya çıkartmışlardı. Bunun üstüne yaşanmış olan gelişmelerle beraber Samsung’un üretim için Malezya’da seri üretim tesisi üreteceği ortaya çıktı. Cheonan’da çalışan kontrol üretim hattı, dakikada 20 PPM üretim hızına sahipti. Ayrıca özgün 4680 üretim standardına göre 1 GWh’den birazcık daha azdı.

Düşük hızda testlerin sonrasında şirket, gelişmiş mamüller için seri üretime başlayacak. Samsung, önümüzdeki sene Malezya’daki yeni tesiste 200-300 PPM üretim kapasitesine erişmeyi hedefliyor. GWh’ye dönüştürüldüğünde üretim ölçeği aşağı yukarı 8 ile 12 GWh oluyor. Orijinal 4680 yerine düşük kapasiteli bir model olursa, üretim ölçeğinin 5 GWh civarında olması bekleniyor.

5 GWh, 400 km’lik sürüş menzilinde yüksek performanslı elektrikli araba üretiminde kafi olmaktadır. Bundan kaynaklı araştırmacılar, Samsung tarafınca Tesla ve BMW için üretilecek olan bataryaların elektrikli vasıta sektöründe yaşanmış olan batarya sorununu muayyen seviyede çözeceğini düşünüyorlar.

Samsung’un Tesla ve BMW için batarya üretecek olması ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Sizler de Samsung’un Tesla ve BMW ile yapılan antak kalma hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.