Samsung’dan Metaverse Adımı: OLED Ekran Üretecek

resim47551814
resim47551814

Samsung Display firması metaverse taleplerini karşılamaya yönelik OLED monitör üretimine başlayacak! Metaverse için oldukça mühim olan karma gerçeklik cihazlarının gereksinim duyduğu ekranlar Samsung elinden çıkacak. Üstelik firmanın sektördeki büyük isimlerle konsorsiyum gerçekleştireceği de anlatım ediliyor.

Koreli haber deposu The Elec’in haberine göre Samsung Display, OLED mikro monitör üretimine başlayacak. Bilindiği suretiyle metaverse için karma gerçeklik başlıkları oldukça önemli. Metaverse deneyiminin daha etkin hale gelmesi için kaliteli ekranlar gerekiyor. Samsung da bu hususta çalışacak firmalar içinde gibi gözüküyor.

Samsung Display geçtiğimiz yıllarda OLED mikro ekranlarıyla karşımıza çıkmıştı. 2011 senesinde OLED mikro monitör prototipini tanıtan firmanın bu kavrama o kadar da yabancı olmadığını söylemek mümkün. Ortaya çıkan yeni haberler ise Samsung’un OLED ekranın geliştirilmesi mevzusu ile ilgili lider firmalar içinde yer alacağını gösteriyor.

Her ne kadar bir prototip ile gündeme gelse de Samsung’un daha ticari amaçla OLED mikro monitör üretmediği biliniyor. Yine de firmanın küçük bir ekiple teknolojiyi geliştirmeyi sürdürdüğü tahminler içinde yer alıyor. Bu ekibin çalışmalarını sürdürmesindeki neden ise Samsung’un ürünü ticarileştirme ihtimalinin bulunması olarak belirtiliyor.

Samsung’un daha ilkin OLED mikro vizyonun oldukça büyük hasılatlar elde etmeyeceğini düşünerek teknolojiyi ticarileştirmediği de anlatım ediliyor. Ancak son gelişmeler ile bu durumun değişebileceği belirtiliyor. Özellikle Apple ve Meta gibi şirketlerin OLED mikro ekranlara olan isteği ile ürünün tanınmış hale gelmesinin Samsung için karar değişiklik yapma mevzusu ile ilgili bir faktör olabileceği aktarılıyor.

Samsung Ekran Üretimi Planları Konusunda Yalnız Değil

Artan istek karşısında OLED mikro monitör üretimi sonucu alan tek firma Samsung değil gibi gözüküyor. Gündeme gelen bir diğer isim ise LG Display firması oluyor. İddialara göre LG Display de OLED mikro monitör satışı ile ilgili birtakım planlar geliştiriyor.

Bu durumun Samsung’un piyasaya daha süratli girmesini sağlayacak kararlar almasına yol açabileceği anlatım ediliyor. Özellikle AR ve VR başlıklara artan talebin önümüzdeki dönemde hız kazanması ile monitör üreticilerini dev fırsatların beklediği tahmin ediliyor.

Samsung’un metaverse için kullanılacak cihazlara OLED monitör üretimi ile ilgili şimdilik şirketten resmi bir izahat yok. Ancak firmanın sadece monitör üretmeyeceği mevzusu da gündemde. Samsung Electronics şirketinin de yeni bir antet üreteceği mevzusu ile ilgili iddialar ortaya çıkıyor. Samsung Display’in OLED mikro monitör üretimine başlaması durumunda Samsung Electronics’in de çalışmalarını hızlandıracağı tahmin ediliyor.