Sanal Asistan Nedir?

resim91376337
resim91376337

İnternet yaşamımıza iyice entegre olmuş durumda. İnsanlar bir çok işini artık web üstünden gerçekleştiriyor. Kişiler, rastgele bir mevzu üstünden web vasıtasıyla inceleme hazırlamaya alıştı. Artık web kullanıcıları yalnızca birkaç komutla işlerini halledebilmek istiyorlar. Sanal asistan da bu durumda kullananların yardımcısı oluyor. Peki sanal asistan nedir?

Günümüzde bir çok insan son aşama yoğun bir yaşam sürüyor. Kişiler rastgele bir prosedürü telefonlarından ya da bilgisayarlarından gerçekleştirecek tarihi bile bulamayabiliyorlar. Örneğin otomobil kullanırken kısa mesaj göndermek isteyenler oluyor. Ya da yiyecek pişirirken akıllı cihazlarından müzik açmak isteyenler olabiliyor. Sanal asistan vasıtası ile bütün bunlar olası hale geliyor. Biz de bu yazımızda sanal asistan nelerdir sorusunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

İçindekiler

Sanal Asistan Nedir?

Sanal asistan, web üstünden soruları yanıtlayan ve temel görevleri gerçekleştiren bir bilgisayar programıdır. Aynı zamanda sanal asistan, dijital asistan, sesli asistan ve mobil asistan şeklinde de geçmektedir. Bu bilgisayar programına kullanıcılar için elektronik görevleri anlayıp gerçekleştiren ve sesle etkinleştirilen bir program da denebilir.

Sanal asistan vasıtası ile muayyen uygulamaları ya da uygulamaları açmak için ellerinizi kullanmak yerine yalnızca bir komut vermeniz yeterlidir. Verdiğiniz komut ile sanal asistan bunu sizin için gerçekleştirecektir. Yani akıllı cihazınızda sanal asistan yer alıyorsa ona sizin için bir şeyler yapmasını söyleyebilirsiniz. Böylelikle lüzumlu talimatı yazmak yerine sanal asistana söylemiş olacaksınız.

Sanal asistanlar sıklıkla akıllı telefonlarda yer alsa da bilgisayarlarda, tabletlerde ve daha bir çok cihazda bu yazılımı görmeniz mümkündür. Bu program sıklıkla akıllı cihazınıza yerleşik olarak gelmektedir. Siz bu yazılımı etkinleştirdiğiniz anda ise kullanıma aleni hale gelecektir.

Sanal asistanlar kullanıcının tercihlerini, geçmişini ve öbür bilgilerini öğrenerek; komplike soruları yanıtlama, tahminlerde bulunma, öneriler sunma ve konferans başlatma potansiyeline sahiptir. Bu dijital program tabii dil işleme, makine öğrenimi, gelişmiş suni zeka ve tabii dil anlayışı kullanarak kişiselleştirilmiş konferans tecrübesi öğrenir ve sunar.

Sanal Asistan Nasıl Çalışır?

Yazımızda sanal asistan nelerdir sorusunu yanıtladıktan sonra bu yazılımın iyi mi çalıştığıyla da alakalı izahat yapmamız yararlı olacaktır. Bütün sanal asistanlar aynı becerilere haiz değildir. Sanal asistanların da muhtelif kaynaklardan veri almış olduğu olmaktadır. Bunun sonra sanal asistan bu verileri bağlama yerleştirir.

Yazılım, kullananların söylediklerini ve yazdıklarını tabii dil işlemenin sayesinde tanımlar. Çünkü NLP (natural language processing), sanal asistana onu işleme kabiliyeti verir. Gelişmiş tabii dil anlama (NLU), sanal asistanlara söylediklerinizi ya da yazdıklarınızı ayrıştırma kabiliyeti verir. Bu sayede NLU, doğru yanıtlar üretebilmesini sağlar ve bu da sanal asistanlar için büyük ehemmiyet taşır.

Gelişmiş tabii dil anlayışı, komplike cümleleri anlama, sayısız soru içerisindeki değişik parçaları ayırt etme ve doğru bir cevap verme yetisine sahiptir. Ayrıca daha gelişmiş sanal asistanlar tarafınca rahatlıkla anlaşılabilen çoklu görevler ve komplike sorular yürütebilir.

Bunun yanısıra sanal asistanlar geçmişinize ve tercihlerinize dayanarak, öneriler sağlamak ve davranışlarınızla alakalı tahminler yapmak için sistemlerini kullanmaktadır. Böylece sanal asistanların kullanması ihtiyacınıza göre uyarlanmış, daha yaygın ve kişiselleştirilmiş bir tecrübe haline gelmektedir.

Sanal Asistan Ne İşe Yarar?

Sanal asistanlar, bir çok kullanıcının işine yarayan yazılımlardır. Örneğin birtakım sanal asistanlar, kullanıcılar için muhtelif genel soruları yanıtlama ve kullanıcı profiline, geçmiş davranışlarına ve öbür bilgilere dayanarak önerilerde bulunma becerisine sahiptir. Sanal asistan vasıtası ile kullanıcılar bir yere gitmek için yol tarifi alabilir ve sıkışık trafikten kurtulabilir.

Bunun yanısıra sanal asistan ile ileriki birkaç gün için hava tahmini alma imkanınız da olacaktır. İşletmelerdeki çalışanlar ve müşteriler, sanal asistan vasıtası ile makul bir iletişim kurma hakkına haiz olurlar. Ayrıca müşteri iletişim merkezlerinden gelen çağrıların yönetiminde de sanal asistanlar faal rol oynarlar. Şirketlerdeki işe alım süreçlerinde de sanal asistan işe yaramaktadır.

Sanal asistanlarda yer alan hizmetler, tabii dil yeteneklerine, suni zekaya ve öbür teknolojilere bağlıdır. Sanal asistan ne kadar çok iş meydana getirirse o denli gelişmiş olur. En son teknoloji ile tasarımı gerçekleşen sanal asistanlar bir çok prosedürü yapma imkânına sahiptir.

Sanal asistanlar, kullanıcıları bilgilendirme ve sordukları bir çok soruya cevap verme becerisine sahiptir. Bunun yanısıra sanal asistan, alarm, zamanlayıcı ve hatırlatma gibi işlemleri de rahatlıkla gerçekleştirmektedir. Örneğin sanal asistan, daha ilkin oluşturduğunuz bir etkinliğin zamanını size hatırlatır. Ya da mühim bir toplantınızın uygulamasını ve saatini size bildirir.

Sanal asistan, konum ya da hangi saatlerde nerelerin aleni bulunduğunu bile size söyleme becerisine sahiptir. Bu biçim soruları komplike bir halde sorsanız da sanal asistan, içeriğindeki suni zeka vasıtası ile anlamlandırma yetisini içerecektir. Sanal asistanlar, kullanıcılara ve çalışanlara öneriler vermek için satış, marketing gibi sistemlerden de yararlanmaktadır.

Bunun dışında sanal asistan, hava durumunu söyleme, müzik açma, hesaplama yapma ve sesli kitap okuma gibi özelliklere de sahiptir. Kullanıcıların sanal asistan kullanarak verdikleri birtakım tanınmış komutlar yer almaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • X grubundan bir şarkı çal
  • Bana bir fıkra anlat
  • Kardeşime “mutlu yıllar” yaz
  • Alışveriş listesine yumurta ekle
  • Dün akşamki maçı kim kazandı
  • En yakın kütüphaneye yol tarifi

Popüler Sanal Asistanlar

Önceki dönemlere göre sanal asistanların sayısı olabildiğince arttı. Geçmişten beri Apple cihazlarda yer alan Siri popülerdi. Ancak artık bir çok firma akıllı cihazlarında sanal asistan kullanmaya başladı. Şimdi tanınmış sanal asistanlar ile alakalı izahat yapalım.

Siri

Siri, Apple’ın iOS, iPadOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinde yer alan bir sanal asistan yazılımıdır. Bu yazılımın temel amacı soruları cevaplamak ve web üstünden işlemler gerçekleştirmektir. Siri, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV ve HomePod üstünde çalışmaktadır. Siri yukarıda saydığımız bir çok prosedürü gerçekleştirebilmektedir.

Siri’deki varsayılan ses hanım sesidir. Ancak kullanıcılar, bu sesi adam sesine dönüştürme imkânına sahiptirler. Bunun yanısıra kullanıcıların, Siri’nin dilini Türkçe, Fransızca, İspanyolca ve Çince gibi bir çok değişik dilde kullanma şansları da mevcut. Ayrıca kullanıcılar, Siri üstünden rastgele bir sözcüğün doğru söylenişini öğrenme imkanları da haiz olacaklardır.

Google Asistan

Google Asistan bilhassa Android cihazlarda ve birtakım durumlarda de iOS cihazlarda tercih edilen bir yazılımdır. Bu sanal asistanın amacı da Siri gibi internetten bilgiye erişmeyi sağlamaktır. Google Asistan, Google Pixel akıllı telefonlarına, Google Home akıllı hoparlörlerine ve JBL markalı üçüncü taraf hoparlörlere yerleşik şekildedir.

Kullanıcılar Google Asistan ile akıllı saat, dizüstü bilgisayar ve TV’lerde komut verme imkânına sahiptirler. Bunun yanı sıra Google Asistan klasik dijital asistan görevlerini de yerine getirmektedir. Bir şarkı oynatmak ya da arama yapmak için Google Asistan kullanabilirsiniz.

Alexa

Alexa, Amazon’un oluşturduğu bir sanal asistandır. Bu sanal asistan, Amazon Echo akıllı hoparlörlerinde, Sonos ve Ultimate Ears markalarında mevcuttur. Alexa ile müzik çalma, soru sorma, telefon görüşmesi gerçekleştirme ve akıllı ev cihazlarını denetim etme gibi bir çok prosedürü gerçekleştirmek mümkündür. Alexa’nın şimdilik Türkçe desteği bulunmadığını da belirtelim.

Cortana

Cortana, Microsoft tarafınca tasarlanan sanal asistandır. Ayrıca bu sanal asistan Android ve Apple mobil cihazlarında da kullanıma açıktır. Cortana, kolay soruları yanıtlamak için Bing arama motorundan yararlanır.

Bunun yanısıra Cortana, hatırlatıcı ayarlama ve sesli komutları yanıtlama işlevlerine de sahiptir. Buna ayrıca Cortana, konum tabanlı hatırlatıcı ve fotoğraflı hatırlatıcıyı da içermektedir. Fakat Cortana da Türkiye’de kullanıma sunulmamaktadır.

Sanal Asistanla Nasıl İletişim Kurulur?

Kullanıcıların bir sanal asistanla iletişim kurmaları için uyandırma sözcüğü kullanmaları gerekmektedir. Her sanal asistanla değişik şekilde iletişim kurulmaktadır. Örneğin Siri’yi cihazınızda etkinleştirmek için Ana Sayfa butonuna matbu tutmanız yeterlidir. Bu işlemin sonra Siri faal hale gelecektir. Ardından gerçekleştirmek istediğiniz prosedürü sesli olarak anlatmanız gerekecektir. Ayrıca “Hey Siri” komutuyla da sanal asistanı etken hale getirebilirsiniz.

Google Asistan’ı etkinleştirmek için ise tıpkı Siri’de olduğu gibi Android cihazınızın Ana Sayfa tuşuna matbu tutmanız kafi olacaktır. Ekrana Google Asistan geldiği zaman rastgele bir şey söyleyerek sanal asistanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Buna ayrıca “OK Google” komutunu kullanarak Google Asistan’ı etken hale getirmek mümkün.

Microsoft’un geliştirdiği Cortana’yı cihazınızda aktifleştirmek için ‘Hey Cortana’ demeniz ya da vazife çubuğundaki mikrofon simgesine tıklamanız kafi olacaktır. Bu prosedür sonra Cortana ile iletişime geçebilirsiniz. Alexa ile iletişim oluşturmak için de etrafınızda yer alan rastgele bir Amazon Echo aletinin algılayacağı şekilde “Alexa” demeniz kafi olacaktır.

Sanal Asistanların Avantajları Nelerdir?

Yazımızda sanal asistan nelerdir sorusunun yanıtını, bu yazılımın üstünlükleri ile alakalı izahat yaparak da vermek istedik. Sanal asistanların arabalarda, evlerde ve telefonlarda bir çok pozitif yanları bulunmaktadır. Örneğin evde yer alan rastgele bir akıllı cihazınızı sanal asistana bağladığınızda alakalı aleti uzaktan denetim etme imkanınız olacaktır.

Sanal asistanlar, işletmelerdeki çalışanların ve müşterilerin mesajlaşma platformlarında tabii konuşmalar yapmasını sağlar. Ayrıca çalışanlar ve müşteriler, sanal asistanlara sordukları sorulardan süratli ve doğru cevap alma imkânına da sahiptirler.

Sanal asistanlar, cihazınızda oluşturduğunuz ve yaklaşmakta olan uygulamaları hatırlatmak için de etkilidir. Bunun yanısıra sanal asistanlar vasıtası ile işletmelerin, müşterileri ve çalışanları ile alakalı malumat edinme imkanlarını bulunuyor. Bunun kararında da işletmeler, anlık malumat biriktirerek kullanıcı tecrübesini geliştirmiş oluyorlar.

Sanal asistan kullanıcıları tek bir komutla müzik dinleme, inceleme yapma, sesli kitabı etkinleştirme doğum günü tebrik gibi özelliklerden faydalanabiliyorlar. Bu da kullananların günlük yaşantılarında pratiklik kazanmalarına ve zamandan tutum etmelerine imkân tanıyor.

Sanal Asistan Nedir: Genel Değerlendirme

Sanal asistanlar bir süredir hayatımızda yer alıyor. Başlarda Siri ile hayatımızda yer alan sanal asistan, şimdi bir çok firmanın yanısıra kullananların karşısına çıkıyor. Örneğin Google Asistan, Alexa, Cortana gibi sanal asistanlar da artık hayatımızın içerisinde bulunmaya başlamış gibi duruyor.

Akıllı aygıt kullanıcıları tek bir dokunuşla sanal asistana erişim sağlıyorlar. Bu erişim oradan da istedikleri suali sanal cihazlara sorabiliyorlar. Şu an ses tanıma kabiliyeti üstünde bir çok çabalama yapılıyor. Bu çalışmaların kararında da kullanıcılar, gelişmiş olan sanal asistanlara daha fazla yöneliyor. Sanal asistan üreticileri de daha fazla aygıt üstünde kullanım için çalışmalarını sürdürüyor.

Artık yalnızca telefonlar ve bilgisayarlar yerine bir çok akıllı cihazda sanal asistan yer alıyor. Bunlar; tablet, araba, akıllı TV, akıllı saat, akıllı hoparlör, anlık mesajlaşma platformları, işletim sistemleri ve daha birçoğunu kapsıyor. Özellikle hoparlör üstünden sanal asistanı etkinleştirmek olabildiğince tanınmış hale gelmiş durumda.

Kullanıcılar bir çok işlerini sanal asistan sayesinde halletmeye çalışıyorlar. Örneğin müzik açma, doğum günü kutlama, tarayıcı üstünden soru sorma gibi işlemler için artık sanal asistandan yararlanıyorlar. Bu vaziyet da insanları, dijital teknoloji çağının içerisine almış oluyor.

Pek çok hususta olduğu gibi, insanoğlu yeni düzene adapte olma çabası içindeler. Sanal asistana bu kadar yoğunlaşmak ve tanınmış hale getirmek de bunun bir kanıtı durumunda oluyor. Sizler için hazırladığımız sanal asistan nelerdir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de sanal asistan hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.