SD Kart Nedir?

resim16184951
resim16184951

SD kart nedir? Teknolojik araçların en mühim unsurlarından birisi depolamadır. Depolama bileşenleri sadece verileri bir arada tutmayı sağlamaz. Aynı zamanda teknolojik cihazların performansını da etkilemektedir. Bu nedenle depolama bileşenlerini iyi tanımak bir üstünlük sağlayacaktır. Biz de bu bileşenlerden biri olan SD kart nelerdir sorusunun cevabını sizler için açıkladık.

Telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve daha nice teknolojik üründe depolamanın yeri yadsınamaz bir öneme sahip. Yüksek depolama alanına haiz cihazların daha yüksek performans göstermesi gözle görülür bir gerçek. Ayrıca daha çok depolama alanının daha çok dosya saklamaya yaradığını da belirtmek yanlış olmaz.

Durum böyleyken depolama bileşenleri de bir teknolojik cihazda büyük ehemmiyet taşıyor. Bilgisayarlar için HDD ve SSD gibi mamüllerin kalitesinin son aşama mühim olduğu aşikar. Telefon, resim makinesi ve video kameralar için ise mühim olan vasıta kuşkusuz SD kart oluyor. Bu kartların kaliteleri cihazdan aldığınız performansı mühim seviyede etkiliyor.

Bu nedenle SD kart ile alakalı kapsamlı bir içerik yapmaya karar verdik. İçeriğimizde SD kart nelerdir sorusunun yanı sıra formatları ve tarihçesine de göz attık. Ayrıca SD kart iyi mi kullanılır ve kullanım alanları nelerdir sorusuna da cevap verdik. Teknolojik cihazlar için önemine de içeriğimizde değindik. Şimdi sözü uzatmadan SD kart nelerdir sorusunun cevabı ile içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

SD Kart Nedir?

SD kart, ya da tam ismiyle Secure Digital Memory Card (Güvenli Sayısal Hafıza Kartı) bellek kartları için tasarlanan bir standarttır. Bu terimin kullanması bunun yanı sıra muhtelif teknolojik cihazlarda kullanılan çıkarılabilir ve ebat olarak ufak bellek kartlarında da karşımıza çıkmaktadır.

Bu kart standardının ilk ortaya çıkışı 2000’li yılların öncesine dayanmaktadır. 1999 senesinde SanDisk, Panasonic ve Toshiba şirketleri birleşerek güvenilir bir dijital kart standardı geliştirmeye karar vermiştir. Bu kardın öncüsü ise MMC yani Multi Media Card olarak anlatım edilmektedir.

MMC’nin daha gelişmiş bir sürümünü piyasaya sürmek için güçlerini birleştiren bu üç firma 2000 senesinde kar amacı gütmeyen bir organizasyon da oluşturmuştur. Bu organizasyonun amacı ise SD teknolojisinin gelişmesi ve tanıtılması olarak belirtilmektedir. Tahmin edilebileceği suretiyle vakit içinde teknolojinin gelişmesiyle SD kart teknolojisi de ileriye doğru yol kat etmiştir.

SD kartların boyutu olabildiğince küçüktür. Ortalama ağırlıkları ise aşağı yukarı olarak 2-3 gram şeklinde anlatım edilmektedir. Boyut olarak ufak olan bu kartlar eski tip bellek kartlarından mühim bir farklılık taşımaktadır. Ancak yerini doldurmuş olduğu MMC tipi kartlar ile benzer boyutlara haiz olduklarını belirtmek gerek.

Günümüzde bir çok marka SD kart kalitesini kullanarak ürün üretmektedir. Bu nedenle yüzlerce markanın binlerce SD kart modeli piyasada satışa sunulmaktadır. Performans ve emniyet unsurlarının gelişmiş olması durumun bu hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca SD kartların günümüzde bir çok sektörde kullanılan standartlar içinde yer aldığını da belirtmek gerekir.

Formatlar bölümünde daha ayrıntılı açıklayacak olsak da TB değerlerine haiz SD kartlar görmek mümkündür. 1999 senesinde ise bu en çok değerin sadece 2 GB bulunduğunu belirtmekte yarar var. En ufak kapasitenin ise 1999 senesinde 32 MB bulunduğunu hatırlatalım. Özellikle veri depolamak ve transfer etmek için kullanılan bir aracın vakit içinde terabaytlarca veriye ev sahipliği yapabilmesi bir çok kullanıcı için fazlasıyla avantajlı bir vaziyet oluşturmaktadır.

SD-Kart

Performans ve Güvenlik

Diğer bütün geçmiş bellek kartı teknolojilerinden farkı performans ve emniyet noktasında kendini göstermektedir. SD kartlar yüksek veri transferi hızlarına haiz bellek kartlarıdır. Bu nedenle bir çok veri transferi işleminde kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

Ayrıca yüksek performansın yanısıra düşük pil tüketimi de SD kartların öne çıkmasını elde eden nedenler arasındadır. SD kartlar veri depolarken “flash memory” adlı teknolojiden faydalanırlar. Bunun anlamı ise kaydedilen verileri bulmak için rastgele bir enerji kaynağına gereksinim olmadığıdır.

Bu iki unsurun niçin ehemmiyet taşımış olduğu konusu ile alakalı verilecek cevap çok barizdir. SD kartlar genellikle taşınabilir cihazlarla kullanılmaktadır. Bir öbür deyişle bu cihazların çalışmak için direkt olarak bağlı olduğu bir güç deposu bulunmamaktadır. Bu nedenle enerji tasarrufu taşınabilir cihazlar için son aşama önemlidir.

Bu araçların emniyet konusu ile alakalı da gelişmiş bulunduğunu belirtmiştik. Öyle ki MMC gibi SD kartlar da telif hakkına haiz içerikleri koruma konusu ile alakalı lüzumlu şifreleme teknolojilerini barındırırlar. Böylece müzik, video, kitap ve daha bir çok telif hakkına haiz dosyayı depolamak için kullanılmaktadır.

SD kartların güvenliğe ayrıca dayanıklılık konusu ile alakalı da etkin bulunduğunu belirtmek gerek. Hatta klasik depolama araçlarından çok daha dayanıklı bulunduğunu bile söylemek mümkün. Böylece yüksekten yere düşme gibi durumlarda zarar görme olasılıklarının çok daha düşük olduğu bilinmekte. Tabii ki bu vaziyet veri yitirilmesine direkt olarak tesir eden nedenler içinde yer alıyor.

SD Kart Formatları

Geçmişten beri bir çok SD kart formatı piyasaya çıktı. Günümüzde ise mikro ve mini SD kart modelleri dışında dört ana SD kart formatından anlatmak mümkün. Bunların ilki standart SD kartlar oluyor. Buna ayrıca SDHC ya da yüksek kapasiteli SD kartları sayabiliriz. Üçüncü bir tür ise SDXC ya da ekstra kapasiteli SD kart olarak anlatım ediliyor. Ayrıca SDUC formatı yani ultra kapasiteli SD kart modelleri de piyasada kendini göstermektedir. Her ne kadar dört değişik formatı bulunsa da temel olarak aynı işlevlere haiz bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Standart SD kartlar isminden de anlayabileceğiniz gibi geleneksel SD kart modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kart türü uzun seneler süresince kullanılmış olsa da günümüzde en iyi seçenek sayılmaz. Bir öbür deyişe daha iyi alternatiflere haiz olan bu kartlar daha düşük kapasiteler ile sunuluyor. Ayrıca genelde veri transferi hızının da düşük bulunduğunu belirtmek gerek.

Tabii ki standart SD kartların aksine SDHC, SDXC ve SDUC formatlarının daha modern performanslar sunduğunu söyleyebiliriz. Adlarından da anlayabileceğiniz gibi bu kartlar standart SD kartlara göre daha geniş kapasiteler sunuyor. Ayrıca veri transferi konusu ile alakalı da daha etkin olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Böyle bir durumda SDHC, SDXC ve SDUC formatına haiz kartları almak daha cazip gözükebilir. Ancak bu kartların fiyatlarının da geleneksel SD kartlara göre daha yüksek bulunduğunu unutmamak gerekli. Ayrıca cihazınızın hangi tür bellek kartlarını desteklediğini de göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Örnek vermek gerek görülürse eski bir resim makinesine haiz olduğunuzu varsayalım. Bu makinenin SDXC, SDHC ya da SDUC formatında kartları desteklemesi olası olmayabilir. Çünkü makinenin üretildiği dönemde bu formatların piyasaya çıkmamış olması muhtemel. Tabii ki bu misal her vakit karşınıza çıkmaz. Ancak ihtiyaçlarınız doğrultusunda en iyi SD kartı seçmeniz formatından daha önemlidir.

SD Kart Formatları

SD Kartlarda Ne Önemlidir?

İçeriğimizde sıklıkla değindiğimiz gibi SD kartların iki mühim etkeni bulunmaktadır. Bunlardan birisi depolama kapasitesidir. Depolama kapasitesinin yüksek olması SD kartta saklanacak dosyalar için mühim bir üstünlük sağlar. Bir öteki ise veri transfer hızı olarak belirtilebilir. Performans için en mühim faktörlerden biri olan veri transfer hızı SD kartınızın kalitesini belirleyen unsurlardandır.

SD kartın veri transfer hızının yüksek olmasının iki alana direkt olarak katkısı vardır. Bunlardan ilki yazma hızıdır. Yazma hızı isminden de anlayabileceğiniz gibi SD karta veri işleme sürecinin ne kadar süratli olacağını belirler. Günümüzde saniyede 10 megabayta kadar yazma hızları görmek mümkündür.

Bir öbür niçin ise okuma hızıdır. Bu kıymet ise veri aktarımını sağlarken işlemin ne kadar süratli olacağını belirtmektedir. Ancak bir çok SD kartta bu değerlerin benzer bulunduğunu belirtmekte yarar var. Yine de ustalaşmış olarak bu alanda çalışan kişilerin SDXC ya da SDUC gibi aktüel formatları takip etmesinde yarar bulunmaktadır.

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi SD kart kapasitesi depolama için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Eğer yüksek çözünürlükte kayıt yapan bir kameraya sahipseniz SD kartınızın da aynı performansı göstermesi gerekebilir. Ayrıca yüksek çözünürlüğünde olan fotoğraflar için de aynı durumdan anlatmak mümkündür. Aksi takdirde hafızanın sıklıkla dolduğunu ayrım edebilirsiniz. Bu da sürecin aksamasına ya da kesilmesine niçin olacaktır.

Kullanım Alanları

SD kart kullanım alanlarına baktığımızda ilk akla gelen ürün kuşkusuz resim makineleri ve video kameralar oluyor. Fotoğraf çekmek ya da video kaydetmek için kullanılan bu araçlar için SD kartlar olmazsa olmaz nedenler olarak bizleri karşılıyor.

Buna ayrıca telefonlarda da SD kart kullanımını görmek mümkün. Her ne kadar dahili bir depolama alanına haiz olsalar da ek kapasite için SD kartlardan yararlanmak son aşama popüler. Özellikle telefon kameralarının olabildiğince etkin hale geldiğini düşünecek olursak harici bir araçta depolamak telefon performansı için kritik ehemmiyet taşıyor.

Bir öbür mühim teknolojik aygıt ise oyun konsolları oluyor. Aynı telefonlar gibi dahili depolamaya haiz olsalar da SD kart kullanmak olabildiğince popüler. Geçmiş dönemde PSP, günümüzde ise Nintendo Switch gibi portatif konsollar da SD kart yer alıyor. Buna ayrıca yazıcılar ve bilgisayarlar gibi cihazlarda da SD kart görmek mümkün.

SD Kart Kullanım Alanları

SD Kart Nasıl Kullanılır?

SD kartların kullanılması aslında olabildiğince basittir. Günümüzde SD kart kullanılan alanlara baktığımızda karşımıza çıkacak cevap son aşama aşikardır. Bir oyun konsolu ya da resim makinesinde alakalı parçaya SD kartı yerleştirerek direkt olarak kullanmak mümkündür. Bunun dışında ek bir prosedür yapmanıza gerek olmayabilir.

Eğer kartı takmanıza karşın kullanımda sorun yaşıyorsanız cihazınızın ayarlarında dosya kayıt konumunu denetim edebilirsiniz. Cihazınızın dahili bir hafızası var ise veriler kendiliğinden oraya kaydedilmesi mümkündür. Böyle bir durumda SD kartı kayıt konumu olarak işaretlemeniz gerek.

Bunun dışında SD kart okuyucusu ile bilgisayardan da SD kart kullanmak mümkündür. Eğer cihazınızda bir SD kart okuyucusu var ise direkt olarak alakalı parçaya kartı yerleştirerek dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Aksi takdirde harici bir SD kart dönüştürücüsü ile bu prosedürü gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca telefon ve tablet gibi cihazlarınızda da SD kart dönüştürücüsü kullanarak dosyalarınıza göz atabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde SD kart nelerdir sorusunu değişik açılardan ele aldık. Geçmişten günümüze devamlı gelişen bu teknoloji ilerleyen dönemde daha da gelişmiş bir halde karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. 2018 senesinde çıkan SDUC formatıyla 128 TB’a kadar depolamaya haiz SD kartlar piyasada yer alıyor. Ancak bu değerin de gelecekte düşük kalması muhtemel.

SD kart nelerdir içeriğimiz burada sona eriyor. Konuyla alakalı sorularınız için aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi de yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!