Semantik Arama – SEO için Neden Ve Ne Kadar Önemli?

Semantik Seo nedir? Semantik arama nedir? Semantik arama seo için ne kadar önemli? Semantik Arama seo için ne kadar önemli?

Arama motoru optimizasyonu oldukça sıklıkla kullanılmakta ve dijital marketing çağlarında tanımlanmaktadır. Daha iyi SEO olarak malum arama motoru optimizasyonu, şirketlerin İnternet’te ki arama botlarının sitelerini tanımasını sağlamak için anahtar kelimeler kullanma şeklidir. Birçok girişimci, internet sitelerinin algılanmasını sağlamak için giderek farklılaşmaya güveniyor. Semantik (Anlamsal) arama sorguları, internet sitelerini farklılaştırmanın bir yoludur!

Neler Okuyacaksınız? →

Açıklamalı Semantic Arama (Anlamsal Arama) Sorguları

Bir İnternet arama motoru botu bir internet sitesini ve internet sörfçülerinin aramış olduğu materyali arayan bütün sayfaları ya da ihtimaller içinde bütün sorguların ve kelime ilişkilerinin içeriğini incelediğinde anlamsal bir arama yapar. Semantik Aramalar (Anlamsal Aramalar), İnternet arama motoru botunun bir internet sayfasının içeriğini bir insanoğlunun yapmış olduğu gibi incelediği, çözümleme etmiş olduğu ve anladığı süreçtir!

Semantik Arama Nasıl Çalışır?

Örneğin, bir İnternet arama motoru botunun evrim ile alakalı bir siteyi görüntülediğini ve sayfalarını incelediğini varsayalım. Aşağıdaki cümlenin olduğunu da varsayalım: “İnsanların son buz çağlarında öteki insan çeşitleriyle bir arada yaşadıklarını biliyor muydunuz?” İkinci cümlenin “O zamanlar minimum on adet vardı!” Diyor. Bot, ikinci cümlenin son Buzul Çağı süresince değişik insan türlerine gönderme yaptığını idrak etmek için insan mantığını, tümdengelim ve sözcük ilişkilerini birleştirirdi. Bot daha sonra, arama motoru sonuçlarının ilk aramaları yanıtlayan ve bunun yanı sıra eşleşen detayları içerdiğinden emin olmak için genel aramalarla eşleşen anahtar kelimeleri ve uzun cümleleri arayacaktır.

Semantik Arama (Anlamsal arama) büyüsü burada bitmiyor! Anlamsal arama prosedürünü kullanırken, Google arama motoru botu, değişik insanları, bölgeleri ve sörfçünün ilk aramayı başlattığında başvurduğu şeyleri ayırt edebilir. Arama motoru botları, kullanıcının arama geçmişini, konumunu, kullanıcının genel arama geçmişini ve muayyen anahtar kelimelerin ve uzun terimlerin yazımındaki değişimlerini çözümleme eder.

Buna iyi bir örnek, bir kullanıcı dünyanın değişik iklim bölgelerini aradığında ve 20 aramadan sonrasında “ılıman” anahtar kelimesine girdiğinde olabilir. Arama motoru botu kullanıcının muayyen bir iklim türü ile alakalı malumat istediğini ve buna göre detayları arayacağını anlayacaktır. Arama motoru botu, önceki 20 iklim talebini “orta” kelimesiyle ilişkilendirir ve internet sitelerinde ve internet sitelerinde nelerin aranacağını bilirdi. Bu arama süreci aslında suni zeka ve insan becerileri olan arama motoru botları sunuyor!

Semantik Aramalarda (Anlamsal Aramalarda) Yer Alan Adımlar

Beklediğiniz gibi, suni zekanın insan becerilerini mantıklı ve bilişsel anlamda aktardığı anlamsal bir araştırma, zira bu komplike ve karmaşık, oldukça adımlı bir süreç. Aşağıda açıklanmıştır.

Bilgi Grafiği

Semantik Arama’da Bilgi grafiği, kullanıcının ilgi düzeyi ve anlamı için girmiş olduğu anahtar kelimeleri ve uzun cümleleri temsil eder. Arama motoru bot sonrasında eşleşen detayları döndürür. Bu grafik öncelikle Google tarafınca muayyen anahtar kelimeler ve uzun ifadeler içeren detayları aramak yerine unsurları ve terimleri aramak için vurgulanmıştır. Google “dizeleri değil, şeyleri vurguladı.” Popülerliği, döndürülen bilgilerin doğruluğu nedeniyle, dünyada maksimum kullanılan arama motorlarından biri haline geldiği zaman arttı.

Bilgi Grafiği daha sonra, normalde kullananların aramış olduğu büyük bir malumat veritabanına dönüştü. Bilgi, anahtar kelimeler ve uzun ifadelerde sıklıkla bulunan bilgilere özeldi. Google, kullananların gereksinim duyduğu ve faydalı bulmuş olduğu detayları döndürmek için bu veritabanını kullanır. Bilgi “şeyler” ile sınıflandırılır ve her nesnenin özellikleri vardır.

Hummingbird

Hummingbird Google’ın çocuğu. Metodolojisi beş yaşlarında ve kullanıcılar tarafınca girilen anahtar kelimelerin ve uzun ifadelerin önemi ile alakalı kıymetli bilgiler içeren İnternet arama motorları için bot sayfalarını içeren bir algoritma kullanıyor. Bu örneği kullanarak, dinozorlardan, evrimlerinden, yaşamlarından ve tabii ortamlarındaki etkilerden bahseden bir internet sitesi aslında Google’ın İnternet’teki arama sonuçlarında gözüküyor. Bu, harbiden fazla bir şey söylemeden yalnızca “dinozor” kelimesinden bahseden internet siteleri için geçerli olmayabilir.

Rank Brain

Rank Brain, insanlarla aynı şekilde öğrenebilen suni bir zekadır. Site bilgilerinin sorgularla olan ilgisini çözümleme ettiğinden ve bu tarz şeyleri buna göre sınıflandırdığından, semantik arayışında mühim bir rol oynar. İnsanlar gibi öğrenen kasıtlı bir teknolojidir.

Yukarıda ki adımlar, Semantik Arama (anlamsal arama) sorgularının, sitelerinin kıymetli ve alakalı detayları içeren şirketlerin, bilgilerin kalitesine bağlı olarak arama motoru sonuçlarına ulaşmasına destek olur!