SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SEO nelerdir ve SEO ile ilgili bilinmesi gerekenler? Bu sorunuzun yanıtını makalemizden öğrenebilirsiniz.

SEO’nun Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılır. SEO nelerdir dediğimizde aklımıza bir bilginin oluşabilmesi için genel bir bilgiye haiz olmalısınız. Bunu makalemizden sağlayabilirsiniz.

SEO (arama motoru optimizasyonu) internet dünyasında araştırılan bir konudur.

Arama motorları internet kullanıcıları tarafınca bir şey ararken kullanılır. Ve sizde öyle olmak istiyorsun “bir şey. Bir ürün, hizmet satmak, bir blog yazmak ya da diğer bir şey olsun mühim değil, arama motoru optimizasyonu bir zorunluluktur.

Neler Okuyacaksınız? →

SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sizin de bir siteniz var ve ziyaretçi sayınızın artmasını istiyor ve siteniz üstünden sağlamış olduğunuz geliri arttırmak mı istiyorsunuz. İşte tam burada SEO (arama motoru optimizasyonu) devreye girer.

Seo vasıtası ile sitenizden sağlamış olduğunuz gelir artar. SEO   (arama motoru optimizasyonu) vasıtası ile siteniz ilk sıralarda yer alabilir.

SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatta temel değişiklikler, arama motorlarının internet sitenizi iyi mi gördüğünde büyük bir ayrım yaratabilir. Yeni başlayanlar için bu nihai SEO kılavuzunda, bütün kritik hususları ve SEO temellerini ele alacağız. SEO ile kendi başınıza devam etmek için kafi malumat kazanacaksınız.

2020’de SEO öğrenmeyi merak ediyorsanız, sizin için kolay bir cevabımız var: Çok fazla çabalama ve programa ihtiyacınız olacak. İyi olan şey, internette tonlarca malumat bulabilmenizdir (bu SEO rehberi dahil), fakat zekice seçmelisiniz. Bunun da ötesinde, muhtelif kurslara, sınıflara ya da internet seminerlerine katılabilirsiniz.

Kendinizi bu kadar rahatsız etmek istemiyorsanız ya da vaktiniz yoksa, SEO danışmanlarından, uzmanlardan ya da ajanslardan yardım isteyebilirsiniz. Bu kılavuzla karşılaştırıldığında bu ajanslardan yardım alma yolunun bedava olmayacağını unutmayın.

SEO ve Doğallık Kavramlarını Açıklayalım

SEO nelerdir ve SEO ile ilgili bilinmesi gerekenler dediğimizde kafamızda bir malumat oluşmaya başladıysa birazcık daha yakından inceleyip ve doğallık terimini inceleyelim.

SEO’nun doğallık stratejisi direkt olarak Google arama motorunun çabalama stratejisi ile ilgilidir. Doğallık kavramı, SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarında ki anahtar kelimelerdir.

Bu doğallık kapsamında suni durumlar belirleme edilir ve bu vaziyet Google tarafınca da dikkate alınmaz.

Yani bu şekilde bir durumun oluşması siteniz için artı bir vaziyet sağlamaz. Doğal kullanım oranı sistemi olarak adlandırdığımız sistem ise özgünlük ve toplumun diğer bir deyişle kitlenin daha fazla dikkatini çekecek durumlardır.

Doğallık dediğimiz de aklımıza gelen orijinal bir durumun öne çıkmasıdır ve bu vaziyet da çeşitliliğe dikkat çeker.

Çeşitliliği değişik zaman yapı ve şekil gibi faktörler bakımından tek elden yazılan durumlardır.

SEO Nedir?

SEO nelerdir sorusunun cevabi site içi ve site dışı olmak suretiyle SEO ikiye ayrılır. Site içi seo terimini açıklamak istersek sitenin bünyesinde düzenlemeler ile aranan anahtar kelimelerin karşılığını sitenize mukamele vermesidir.

Arama motorları (Google, Yandex, Bing) gibi arama motorları sizin aradığınız bilgilerin öne çıkarmayı büyük ehemmiyet vermekte ve bunu SEO ile ilgilenen kişiler yani SEO uzmanları bu işe büyük ehemmiyet vermektedir.

Sayfa içi SEO web sitenizi optimize araçları organik arama neticeleri etkileyecek. İçerik optimizasyonundan yöntem yönlere kadar internet sitesinde yapabileceğiniz her şey:

 • meta etiketleri
 • başlıkları
 • URL yapısı
 • görüntü optimizasyonu
 • içerik
 • yapılandırılmış veri
 • web sitesi boyutu ve hızı

W3C standartlarına makul olmak zorunda olup görsel çözünürlüğü , özgünlüğü , görsel alt başlıklarının daha doğru verilmesi ilaveten sitenizin hızı ve doğru içerikler gibi birden oldukça etken bunu sağlayabilir.

Meta-tag‘lar da mühim bir husustur. Bu terimi şu şekilde açıklayabiliriz. Sitenizin orijinal mevzularla düzenlenmesi indexlemeye destek olur.

İndexleme prosedürü de siteniz için önemlidir. Sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacak olan mühim bir faktördür.

Web sitenizin arama motorları tarafınca dizine eklenmesi gerekir. Aksi takdirde, kaybolursunuz.

Unutulmamalıdır ki sitenizin mobil ahenkli olması da SEO (arama motoru optimizasyonu) işleminde daha etkin kılacaktır.

Aynı zamanda temamızın kullanımı kolay ve temanız da kod yanlışı olmaması gerekir.

Off-page(off-site) SEO diğer internet sitelerinden geri bildirim almak yoluyla internet sitesi SEO yetkisini çoğaltmak için yapabileceğiniz bütün faaliyetleri kapsar. Onları almanın çoğu yolu vardır:

 • e-posta erişimi
 • misafir bloglama
 • gönderimler
 • sosyal medya çabaları
 • Etkileyicilerle işbirliği
 • değerli içerik yazmak, böylelikle kullanıcılar internet sitenize irtibat vermek ister

Bu durumları dikkat ederek SEO konusu ile ilgili SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusu ile ilgili etkin olabiliriz.