SEO Uyumlu Hosting Nasıl Seçilir?

SEO ahenkli hosting, bir internet sitesinin optimizasyonunu artırmak, trafik ve satışlarını çoğaltmak için geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemler kullanır. Bazı SEO hosting şirketleri içerik oluşturma hizmetleri, birden fazla C Sınıfı IP ve öbür SEO dostu hizmetler sunar.

SEO’da hosting önemlidir, zira arama motorları için bir internet sitesini optimize etmek oldukça vakit alır. Estetik açıdan güzel bir internet sitesi oluşturmak, ziyaretçileri çekmek ve satış yapmak için kafi değildir. Kullanıcıların, internet sitenizi ziyaret etmek için var bulunduğunu bilmeleri gerekir.

Neler Okuyacaksınız? →

SEO Hosting Nedir?

SEO hosting, internet sitelerini optimize etmek, trafiği çoğaltmak ve ihtimaller içerisinde satışları dönüştürmek için geleneksel ve geleneksel olmayan teknik ve teknikleri kullanır.

SEO ahenkli hosting, gelecekte mühim getiriler sağladığından bir yatırım olarak kabul edilir. Bu tür barındırma ile müşterinin internet sitesi bir unsura dönüşür ve satışların ve kârın artmasına yardımcı olur. Ayrıca marka bilinirliği yaratmaya ve geliştirmeye yardımcı olacaktır. İstemci birden fazla site bile oluşturabilir ve hepsi için üst sıralara çıkabilir.

Bir internet sitesini arama motorları için optimize etmek oldukça vakit alır. SEO Hosting, ziyaretçi sayısını artırmaya meraklı internet siteleri için hayati ehemmiyet taşımaktadır. SEO Hosting, optimizasyon stratejilerinin yönetimini kolaylaştırır. İstemci tam denetim altındadır ve hatta öbür internet sitelerinin koşul ve koşullarına uymadan bir takım etkeni bile değiştirebilir.

Google, siyah şapka teknikleri kullanan siteleri cezalandırdığından, ahlaki programları kullanan tanınan bir SEO ahenkli hosting sağlayıcısı aramak zorunludur.

Bazen, SEO Hosting paketlerini elde eden internet hostları karşılaştırılabilir hosting paketleri sunar, fakat her internet sitesi ya da alan için birden fazla C Sınıfı IP adresi sunar. Bazı şirketler, ayrı C Sınıfı IP adreslerinde markalı ad sunucuları sağlar. Bu, istemcinin aynı şirkette aynı sunucuda birden fazla siteyi barındırmasını sağlar.

Bazı firmalar internet hosting hesabı ile beraber SEO konusu ile ilgili bedava danışmanlık sağlarken, bazıları internet geliştirme, SEO Araçları, VPS Hosting vb. mevzularda yardımcı sağlamakta.

Web sitenizi ancak bir internet siteniz var ise optimize edebilirsiniz. SEO saldırılarınızı ekarte etmeden ilkin bir sunucu barındırmanız ve bir alan ismi satın almanız gerekir. Zaten bir alan adınız varsa, sunucu barındırma ya da ucuz bir kolokasyon hizmeti satın almanız gerekir.

Kolokasyon, donanımınızı üçüncü taraf bir altyapı üstünden temin ettiğiniz zamandır. Kolokasyon, sunucu barındırma hizmeti kadar ucuz değildir, fakat sunucunuz üstünde daha iyi denetim sunar.

Bugüne kadar, kolokasyon, dijitalleştirme ve SEO barındırma yolunda ilk adımlardan biridir. Aslında, SEO destekleyebilir. Zamanla, internet sayfaları yükleme hızı internet sitesi sıralamalarını etkileyen faktörlerden biri haline gelmiştir. En ucuz kolokasyonla bile elde edilmiş performans, SEO’nuzu daha yüksek kullanılabilirlik durumu ile yararlanarak internet sitenize gelen trafiği artırmanıza yardımcı olabilir.

SEO Uyumlu Hosting Nasıl Seçilir?

SEO Uyumlu Hosting Faydaları Nelerdir?

Farklı C-Blokları’nda barındırılmak SEO Hosting’in temel tanımıdır, fakat sunabileceği tek şey bu değildir.

SEO Hosting ilaveten aşağıdaki şekillerde internet sitenize fayda sağlayabilir:

Uluslararası SEO

Google gibi arama motorları, internet sitelerini IP adreslerinin coğrafi konumları üstünden sıralar. IP adresinizin coğrafi konumu sitenizdeki içerikle ne kadar ilgili olursa, internet sitesi Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) ya da arama motorunun çekmiş olduğu ilk 10 internet sitesinde o denli yüksek olur.

Web sitelerinizi değişik konumlarda birden fazla IP’de barındırabileceğimiz için, internet siteleriniz doğru şekilde kurulursa internasyonal aramadan yararlanabilir.

Yerel SEO

Uluslararası SEO ile aynı şekilde, Yerel SEO, mahalli IP adreslerine haiz internet siteleri için mahalli SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak için mükemmeldir.

SEO Uyumlu Hosting’de Neler Aramalısınız?

Seo hosting konusu ile ilgili seo çalışmalarının faydalarına değindi isek aranacak kriterlere de değinelim kısaca.

  1. Uzun süreli çabalama garantisi
  2. Hosting sunucunuzun konumu
  3. Ne kadar seçenek sunuyorlar?
  4. Güvenilir bir firma mı?
  5. Günün her saati erişebileceğiniz bir yardımcı sistemi mevcut mu?

Şimdi gelin seo ahenkli hosting için bu kriterleri ayrıntılı olarak açıp açıklayalım.

Uzun Süreli Çalışma Garantisi

SEO ahenkli hosting konusu ile ilgili hosting sağlayıcınızın çabalama süresi garantisi, SEO dostu olup olmadıkları konusu ile ilgili emsalsiz en mühim faktördür.

Çalışma süresi, sitenizin çevrimiçi ve erişilebilir olduğu dönemin yüzdesini anlatım eder. Çalışma süreniz ne kadar yüksek olursa, ziyaretçilerin sitenizi ancak ziyaret ettiğini keşfetmek için daha azca ziyaret etme, arama motorlarına geri gönderme ve prosedür esnasında sıralamanızı riske atma olasılığı artar.

Kimse devamlı kapanan bir siteyi yeniden ziyaret etmek istemez arama motoru böcekleri de dahil!

Daha iyi, daha güvenilir ana bilgisayarlar daha yüksek çabalama süresi garantisi sunar.

En iyi sonuçlar için, minimum yüzde 99,9 kesintisiz çabalama garantisine (veya alabiliyorsanız daha yüksek) haiz bir ana bilgisayar seçin. Bu, günde aşağı yukarı 1.44 dakika kesinti süresi ve yılda 8.8 saat anlamına gelir. Fena değil.

Ancak, yüzde 100 çabalama süresi istek eden rastgele bir servera karşı dikkatli olun. Her vakit bir kesinti olacak. Anahtar, onu olası olduğunca kısa tutmaktır. Bu şekilde bir sunucu SEO performansınızı etkilemez.

Hosting Sunucunuz Nerede?

Kullanılabilirlik, internet sitenizin içerisinde ne olduğunun kullanıcılar tarafınca erişilebilir olduğu anlamına gelirken, sunucu konumunuz sizin için ne kadar süratli erişilebilir bulunduğunu belirleyebilir.

Paylaşılan, VPS ya da hususi bir sunucu barındırma hostinginiz varsa, siteniz bir veri merkezinde (verilerinizin bulutta depolandığı bulut barındırma yerine) fizyolojik bir sunucudadır.

İdeal olarak, veri merkezinin internet sitesi ziyaretçilerinizin çoğuna oldukça yakın olmasını istersiniz. Sunucunuz ne kadar uzakta olursa, sitenizin yüklenmesi o denli uzun sürer.

Sunucu konumu, SEO’nuzu etkileyebilecek arama motorlarına da tembel görünebilir. Bir ülkede iş yapar fakat dünyanın yarısında bir ev sahibi kullanırsanız, utanç verici bir şey olabilir

Sunucuların kendilerinin de süratli olması ve ana bilgisayarın bir içerik dağıtım ağı (CDN) yoluyla performansı daha da çoğaltması icap ettiğini anlatmaya gerek yok.

Türkiye’de CDN sunucusu olmadığı için birazcık geç cevap veren Cloudflare şimdilik bedava olarak öneri edebileceğim CDN ağlarından birisidir. Cloudflare haricinde bir CDN arayışınız var ise Web Sitenizi Hızlandırmak için En iyi 10 CDN Servisi isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Size Seçenek Olarak Neler Sunuyorlar?

Seçenekleri kim sevmez ki? Hosting servis sağlayıcınızın sunmuş olduğu seçenekleri düşünün.

Barınmaya ek olarak, çoğu barındırma firması internet sitenizi güncellemek için kullanabileceğiniz isteğe bağlı katma kıymetli seçenekler sunar. Görmek istediğiniz SEO dostu olanlardan bazıları:

Otomatik yedeklemeler: Sektörde siyah şapka tekniğini kullanan çoktur. Olası bir tecavüz halinde ya da bir şey ters giderse, çabucak geri yükleyebileceğiniz bir site yedeklemesi istersiniz. Hosting servisiniz, ücretsiz ya da ek bir ücret karşılığında otomatik yedekleme yapmış olup yapmadığını problem öğrenin.

SSL: HTTPS uzun yıllardan beri bir liste etkeni olmuştur. Hele ki bir alışverişin olduğu siteniz var ise mutlaka şart! Henüz güvenilir bir siteye geçmediyseniz, kendinizi bir araya getirmeniz gerekir.

Ana makinenizin SSL’yi desteklediğinden emin olun. Hatta bazıları bu tarz şeyleri hosting paketinize bedava olarak dahil eder.

SSL ile ilgili merak ettikleriniz var ise “SSL Nedir?” makalemizi okuyabilirsiniz.

Çoklu barındırma planları: Web siteniz büyüdükçe, hosting ihtiyaçlarınız değişecektir. Örnein trafik limiti, disk kapasitesi gibi (bu iyi bir şeydir!). Trafiğiniz, kendi hususi sunucunuza geçiş yapılmasını gerektirecek kadar büyük olabilir.

Barındırma sağlayıcılarını aynı anda değişiklik yapmak zorunda kalmazsanız bu geçiş daha kolay ve daha ucuz olur. Olası bir paket yükseltmesinde problem yaşayacak mısınız öğrenin.

Geçmişte Bir Güvensizlik Yaşatmış mı Müşterilerine?

Pekala, diyelim ki seo ahenkli hosting sağlayıcılarını karşılaştırmak için bu listeyi kullanıyorsunuz. Bu noktada, barındırma özelliklerini okudunuz ve anlaşılan doğru şeyleri denetim ettikleri anlaşılıyor.

Şimdi marketing taleplerinin doğru bulunduğunu doğruluğunu sağlama zamanı. Bir ev sahibine kaydolmadan önce, çevrimiçi yorumlarını okumak için birkaç dakikanızı ayırın.

Bir uyarı: Barındırma alanı çoğu kişiden daha üzgün yorumlar çekme eğilimindedir.

Eğer bir garson kahvenizi mahvederse, Yelp’deki kafe için korkulu bir araştırma yazmak için yeteri kadar rahatsız olmanız ihtimaller içerisinde değildir.

Ancak siteniz bir an için bile olsa ya da hatalı olsanız bile (trafik ihtiyaçlarınız için makul olmayan bir barındırma planı seçerseniz olabileceği gibi), ana makinenize ve tweet’inize oldukça kızgın olacaksınız ve yüksek sesle ve sesli bir halde blog yazabilirsiniz.

Ne yazık ki, bu ancak işin doğası.

Bunu söyledikten sonra, araştırmalardan hala çoğu kıymetli malumat toplayabilirsiniz. En iyi internet barındırıcıları listelerinde yeniden bir daha gözüken ana bilgisayarları arayın ve düşündüğünüz barındırma planının size ihtiyacınız olanı verebileceğini doğrulamak için yorumları okuyun.

Bu listeleri bulmakta zorlanmayacaksınız. [En iyi internet barındırma] için süratli bir Google araması, R10, Facebook Grupları ve diğerlerinden birden fazla netice alacaksınızdır.

Duyarlı Bir Destek Personeli Mevcut mu?

SEO ahenkli hosting seçiminde incelemeleri okurken, insanların destekleri ile ilgili iyi mi konuştuklarına bilhassa dikkat edin.

Sitenizin kapanma olasılığı düşükse, derhal düzeltebilirsiniz. Çoğu zaman, bu bir yardımcı kadrosu ile konuşmayı içerecektir.

İyi bir seo hosting hizmeti sağlayıcısı, 7/24 bedava yardımcı sunacaktır. Potansiyel sunucunuzun yardımcı kadrosunun çabalama saatlerini doğrulayın ve onlarla tam anlamıyla iyi mi iletişim kurabileceğinizi görün. Telefon numarası, canlı söyleşi ya da e-posta var mı?

Sosyal profillerine de göz atın. Müşterilerine yardım etmeyi önemseyen internet sunucuları, müşteri desteğini toplumsal medyada, hatta hususi yardımcı Twitter hesapları vasıtasıyla bile sıklıkla kullanmak olası hale getirme eğilimindedir.

SEO Hosting Nasıl Seçilir?

Son 18 sene içerisinde çevrimiçi çalışıyorum, bir takım internet barındırma hosting sağlayıcısıyla çabalama fırsatı buldum ve çoğu hosting paketini denedim.

Bir SEO ahenkli internet sağlayıcı barındırma tarzı zor değildir ve iyi haber ülkemizde oldukça iyi sağlayıcılar vardır.

Rekabet zahmetlidir ve bu onların daha düşük fiyatlar için daha iyi hizmet sunmasını sağlar ve bu da tüketici için iyidir.

Birazdan okuyacaklarınız ile çevrimiçi barındırma ya da internet sitesi için iyi ve SEO dostu bir sağlayıcı kura çekmek için iyi mi birtakım ipuçları vermeye çalışacağız.

İş Yılları – Bu bir nitelik etkeni olmasa da, on sene süresince etkinlik yayınlayan bir şirket, bir başlangıçtan daha oldukça deneyime sahiptir.

Ayrıca doğru bir şey yapmaları gerektiği anlamına gelir, aksi takdirde bu kadar uzun süre hayatta kalamazlar.

İtibar – Şirketin itibarı nedir? İnsanlar ve bilhassa uzmanlar hizmetleri ile ilgili ne düşünüyor?

Çok yavaş bir ana sayfası ve modası geçmiş tasarımı ile ucuz bir hosting sağlayıcısı mı?

Yorumlar – Müşterileri ne diyor? İnsanlar çabalama süreleri, hizmetleri ve destekleri ile ilgili neler söylemek zorundalar?

Web’de araştırma arayın, forumlarına ve toplumsal medya sayfalarına bakın.

Müşterileriyle etkileşime giriyorlar mı ve müşteri yorumlarına ya da sorularına cevap veriyorlar mı?

Datacenter – Kendi veri merkezlerine sahipler mi yoksa ancak öbür bir sağlayıcıya hizmet satıyorlar mı?

En son donanıma haiz ve en iyi uygulamalara bağlı kalmış olarak teknolojiyi takip ediyorlar mı yoksa eski donanım ve prosedürler mi var?

Hosting ihtiyaçlarınız nelerdir? Son olarak, bir seo ahenkli hosting seçmeden önce, tam anlamıyla ihtiyacınız olan şeylerin ne işe yaradığını bilmelisiniz.

Çok sayıda trafiğe haiz olmayı beklediğiniz için kendi sanal hususi sunucunuza (VPS) mı ihtiyacınız var, yoksa kim bilir hususi bir servera mı ihtiyacınız var?

Paylaşılan bir hosting paketi işletmeniz için en iyi çözüm mü yoksa bir ihtimal daha güvenilir ve ölçeklenebilir bir şeye mi ihtiyacınız var?

C Class IP Hostingin SEO’da Avantajları Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ya da SEO C Sınıfı IP Adresi ile barındırma değişik C Sınıfı IP Adresleri kullanan barındırma hizmeti kolay bir çeşittir. Her tür IP adresinin her vakit bir telefon numarası gibi dört değişik blok ihtiva ettiği iyi bilinmektedir.

Google’ın çoğu algoritması bu kod bloğunu kullanmada etkilidir ve böylelikle internet sitesinin barındırma konumunu temsil eder. C Sınıfı IP Adresi ile SEO Hosting karar verdiğinizde, dünyanın değişik bölümlerinde bulunabilecek veri merkezlerinin sağlanacağı ve böylelikle birden fazla C Sınıfı IP Adresine haiz olacağınız garantili ip adres sınıfları vardır.

Genel malumat gibi, bir ağdaki internete bağlı her makinenin eviniz gibi bir adresi vardır. Bilgisayarlar, ağdaki öbür bir makineye malumat göndermek için adreslerini postada bir mektup gönderir gibi kullanırlar. Bu adrese İnternet Protokolü (IP) adresi denir.

İkili engellemeler sebebiyle IP adresleri benzersiz aralıklarla sınırlıdır. Ondalık olarak görüntülenen IP adresi 0.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında rastgele bir yerde okunabilir.

IP adresinin geçerli bir ana bilgisayar ağı içerisinde olup olmadığını bilmek için IP adresleri beş aralıkta ya da sınıfta sıralanır. Aralıklar alfabetik olarak şöyle adlandırılır:

  • A Class IP adresleri – ilk baytta 0-127 arasındadır. Bunlar, Google gibi oldukça büyük şirketlerde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır.
  • B Sınıfı (Class) IP adresleri – ilk baytta 128-191 arasında değişmiş olur ve orta ölçekli şirketlerde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır.
  • C Class IP adresleri – ilk baytta 192-223 arasında değişmiş olur ve ufak ölçekli şirketlerde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır.
  • D Sınıfı IP adresleri – ilk baytta 224-239 arasında değişmiş olur ve kamuda kullanılmaz, bunun yerine oldukça noktaya gösterim adresleme için ayrılır.
  • E sınıfı IP adresleri – ilk baytta 240 ila 255 arasında değişmiş olur ve amme sektöründe de kullanılmaz, fakat ilmi çalışmalar için ayrılmıştır.

Türkiye’de Önerdiğiniz Bir Seo Uyumlu Hosting Şirketi var mı?

Elbette, birden fazla firma önerebilirim size. Ama burada görüşlerimi paylaşmadan ilkin sizlerin sual ve tavsiyelerini alıp bu alan daha sonra güncelleyeceğim 🙂

Ayrıca çoğu sağlayıcı iyi hizmet sunar, fakat hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız, yukarıda belirtilen 4 sağlayıcı size rekabetçi fiyatlarla iyi bir hizmet sunabilir.