Sheryl Sandberg Kimdir?

resim49002678
resim49002678

Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’in yanısıra firması bugünkü hale getiren diğer mühim adlar de mevcut. Bu adlardan bir tanesi de Meta COO’luğundan geçtiğimiz aylarda ayrılan Sheryl Sandberg’dür. Peki Sheryl Sandberg kimdir? Sandberg’ün hikayesi iyi mi başladı?

Sheryl Sandberg, dünyanın en varlıklı ve en kuvvetli hanım yöneticileri arasında yer almaktadır. Kariyer hayatında Sandberg, Google’dan Meta’ya dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden üst seviye görevlerde yer almıştır. Teknoloji endüstrisindeki en yüksek profilli iş insanlarından biridir. Aynı zamanda Sandberg kitapları ve TEDx konuşmaları ile de tanınmış bir isimdir. Yayınlamış olduğu kitaplarda ve konuşmalarda Sheryl Sandberg, kadınların iş hayatında cesaretlenmesi için mühim rol oynamaktadır.

Ayrıca Sandberg, Silikon Vadisi ve Washington’da etkili bir iş lideri ve siyasal müzakereci olarak tanınmaktadır. Dahası işyerinde kadınların savunucusu ve Meta şirketinde Mark Zuckerberg’den sonra maksimum tanınmış ikinci isim olarak bilinmektedir. Öte taraftan Meta Chief Operating Officer (COO) görevinden ayrılışı ile de dikkat çekmiştir. Ancak halen idare kurulundaki görevine devam etmektedir.

Sheryl Sandberg, Meta’nın idare kurulunda vazife yapan ilk hanım yöneticidir. Peki Sandberg’ün bu etkin hikayesi iyi mi başladı? Sandberg’ün kariyer yaşamı iyi mi ilerledi? Sheryl Sandberg hangi başarılara imza attı? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Sheryl Sandberg kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Sheryl Sandberg Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Sheryl Sandberg Kimdir?

Sheryl Sandberg, Amerikalı bir iş kadınıdır. Aynı zamanda Şubat 2022 tarihine kadar Meta’da COO görevini üstüne alan kişidir. Hatta bu vazife ile Mark Zuckerberg‘den sonra en kuvvetli idare edici olarak yer edinen isimdir. Meta’daki COO rolü esnasında satış ve pazarlama, iş geliştirme, insan kaynakları ve iletişim iş işlemlerini denetle görevini almıştır.

Meta Platforms şirketinin operasyon direktörü olarak tanınmış Sheryl Sandberg, bunun yanı sıra LeanIn.Org’un kurucusudur. LeanIn.Org, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2013 senesinde LeanIn.Org, kadınların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için esin ve yardımcı sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu organizasyonun kurucusu olarak tanınmış Sandberg bunun yanı sıra bir hayırseverdir.

Peki Meta COO rolü ile tanınmış Sheryl Sandberg aslında kimdir? Sandberg’ün hikayesi iyi mi başladı? Gelin bu soruların cevaplarını yakından inceleyelim.

Aslen Yahudi kökenli olan Sheryl Sandberg, 28 Ağustos 1969 doğumludur. Sandberg, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, DC’de dünyaya gelmiştir. Şu anda ise California, Menlo Park’da yaşamaktadır. Ebeveynleri Joel Sandberg ve Adele Sandberg’dür. Babası Joel Sandberg, bir göz doktorudur. Sheryl, Sandberg ailesinin üç evladı arasında ilk ve en büyüğüdür.

Sheryl Sandberg bunun yanı sıra iki çocuk annesidir. İlk evliliğini 1993 ve 1994 yılları aralığında iş insanı Brian Kraff ile yapmıştır. 2004 senesinde ise iş insanı Dave Goldberg ile evlenmiştir. 2015 senesinde Sandberg’ün eski eşi Dave Goldberg, beklenmedik bir halde yaşamını kaybetmiştir. Öte taraftan şimdilerde Sandberg, uzun zamandır toplumsal medya ve marketing yöneticisi Tom Bernthal ile nişanlıdır. Bernthal ile Sandberg hayırsever çalışmalarını beraber yürütmektedir.

Sandberg’ün Eğitimi

Yaklaşık 2 yaşından beri Sheryl Sandberg, ailesi ile beraber Florida, North Miami Beach’de yaşamıştır. North Miami Beach Senior High School’da en iyi öğrencilerden biri olarak bilinmektedir. Sandberg, Harvard Üniversitesinde Ekonomi alanında eğitim almıştır. Ayrıca gene Harvard Üniversitesinde lisans tezini tamamlamıştır. Aynı zamanda ekonomist ve ABD’nin eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, Sandberg’ün danışmanı olarak vazife almıştır.

Sandberg’ün teknoloji endüstrisindeki liderliğe giden başarı hikayesi lise yıllarında başlamıştır. Lisede matematik alanında inanılmaz beceriye haiz olduğu anlatım edilmektedir. Dahası lisans eğitimi esnasında Harvard Üniversitesini internet ya da cep telefonuna gerek kalmadan tamamlamıştır. 1991 senesinde lisans derecesini tamamlayan Sandberg’ün iktisat alanında iyi bir talebe olarak bilinmiş olduğu de belirtilmektedir.

Harvard’daki sonraki ilk işi, MBA derecesini almak için baş ekonomist Larry Summers için inceleme asistanı olarak çalmış olduğu Dünya Bankası olmuştur. Böylece 1993 yılına kadar gelişmekte olan ülkelere yardımcı olan projeler üstünde çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1995 senesinde ise Sandberg, Harvard Üniversitesinden işletme yönetimi alanında yüksek lisans derecesini tamamlamıştır.

Sherly Sandberg’ün Kariyeri

Meta COO’luğu rolü ile tanıdığımız Sheryl Sandberg, etkin bir kariyere sahiptir. Sandberg, 1991’den 1993 yılına kadar World Bank’de (Dünya Bankası) vazife almıştır. 1993 ve 1995 yılları aralığında Sheryl Sandberg, Harvard Business School’da Master derecesini tamamlamıştır.

Ayrıca Sandberg, aşağı yukarı 1 yıllı bir süreç içerisinde Mc.Kinsey&Company idare danışmanlığı şirketinde uzman olarak vazife almıştır. Öte taraftan Sandberg’ün ABD’de devlet görevlisi şeklinde de vazife almış olduğu bilinmektedir.

Google Şirketinde Sandberg

Devlet görevinin sonrasında Sheryl Sandberg, kariyerini Google şirketinde sürdürmüştür. 2001 ve 2008 yılları aralığında Sandberg, Google şirketinde Başkan Yardımcısı olarak vazife almıştır.

Arama motoru devi Google’ın o yıllarda iş birimi bulunmuyordu. Buna karşın Sandberg, iş biriminin genel müdürü şeklinde de vazife yapmıştır. Kısa bir müddet sonra ise küresel online satış ve operasyonlardan görevli başkan yardımcısı olmuştur.

Bu rolü esnasında Sandberg, Amerika Kaliforniya eyaletinin Mountain View kentindeki Google şirketinde etkinlik gösteriyordu. Google şirketinde reklam ve gösterim ürünlerinin online satışından, tüketici ürünlerinin satış işlemlerinden sorumluydu. Öte taraftan AdWords ve Google ile anlaşmaları şahıs ve şirketlerin internet sitelerine ilgili reklamlar yerleştiren AdSense’in geliştirilmesinden görevli oldu. AdWords ise arama netice sayfalarına metin reklamları yerleştiriyordu.

Hem AdWords hem de AdSense, Google şirketinin karlı hale gelmesine yardımcı oldu. Böylece Sandberg de Google şirketinin hasılatlarınta mühim bir paya haiz oldu demek mümkündür. Aynı zamanda reklam satışları ve Google Kitaplar hizmetlerinde de vazife almış olduğu bilinmektedir.

2004 senesinde Google şirketinin kar amaçlı hayırseverlik çalışması olan “Google.org”un başlangıcında yer almıştır. Google.org, iklim değişikliği, halk sağlığı ve fakirlik problemlerine odaklanıyordu. 2008 yılına kadar Sandberg, Google şirketinde etkin bir iş lideri olarak ün kazandı.

Google Şirketinden Meta’ya

2008 yılı itibari ile Sheryl Sandberg, Meta, eski adıyla Facebook, şirketinde Chief Operating Officer (COO) olarak vazife almıştır. 2004 senesinde kurulan Facebook mühim bir gelişme elde etmişti. Bu nedenle de firmanın günlük operasyonlarını kontrol etmek için yönetimde tecrübeli birine gereksinim doğdu.

Sheryl Sandberg, Google şirketinde olduğu gibi Facebook içerisinde firmanın karlı hale gelmesini elde eden reklam stratejisi oluşturdu. Böylece Mark Zuckerberg ile olan yakın ortaklığı ehemmiyet bir bileşen olarak başarı sağladı.

Sandberg vazife almış olduğu süreç süresince Meta’da mühim bir isim olarak kredilendi. Böylece firmanın bugünkü hale gelmesinde mühim bir itici güç oldu. Ancak Sandberg, Meta COO’luğu görevinden Şubat 2022 tarihinde ayrıldı. Öte taraftan Sandberg idare kurulunda yer almaya devam etti. Başarılı iş kadını, 1 Haziran 2022 tarihinde paylaşımda bulunmuş olduğu Facebook gönderisinde hayırseverlik çalışmalarına odaklanacağını anlatım etti.

Tüm bunların yanı sıra Sheryl Sandberg, The Walt Disney Company idare kurulunda yer almaktadır. Dahası Women for Women International kurulunda da vazife almaktadır. Hizmet verdiği kurullar arasında Küresel Gelişim Merkezi, V-Day, Brookings Enstitüsü, Starbucks ve Ad Council bulunmaktadır.

Sheryl Sandberg’ün Başarıları

İş dünyasında olabildiğince muteber adlardan biri olan Sheryl Sandberg, Fortune Dergisi tarafınca ‘En Güçlü 50 Kadın’ sıralamasında yer aldı. Aynı zamanda Forbes’e göre Sandberg, “Amerika’nın Kendi Kendini Yaratan Kadınları (2022)” Listesi’nde 18’nci sırada yer almaktadır. Ayrıca gene Forbes verilerine göre “Milyarderler (2022)” Listesinde de yer almaktadır. Bugün Forbes verilerine göre Sandberg, 1,6 milyar dolar anlık net değere sahiptir.

Tüm bu etkin kariyer yaşamının yanı sıra Sheryl Sandberg bir kitap yazarıdır. Piyasaya sürüldükten kısa bir müddet sonra maksimum okunanlar sıralamasında baş yayınlayan “Lean In – Sınırlarını Zorla” isimli bir kitabı mevcuttur.

Kitapta da açıklamış olduğu gibi Sandberg, kadınların iş hayatından şahsi ve kurumsal engellerin ötesinde etken rol oynamasını amaçlamaktadır. Kitabın bünyesinde ise yaşamış olduğu deneyimler, hikayeler ve hanımlar konusu ile ilgili yaptığı istatistik araştırmalar yer almaktadır.

2013 senesinde duyurduğu ilk kitabı “Lean In”den sonra Sandberg, 2017’de “Option B: Facing Adversity, Building Resilience, and Finding Joy” isimli yeni bir kitap daha yayınladı. Bir psikolog ile beraber yazdığı Option B kitabında ise Sandberg, zorluklara karşın hem etkin bir CEO hem de çocuklarını yalnız büyüten bir ebeveyn olarak mücadelesini paylaşmaktadır. Böylece bu kitaplardaki amacı doğrultusunda Sandberg, hanımlar için lider olmaya odaklanmaktadır.

Hayırsever kişiliği ile tanınmış Sheryl Sandberg’ün kurucusu olduğu bir kar amacı gütmeyen organizasyon mevcuttur. Lean In organizasyonu, hanımları üç ana şekilde desteklemeyi amaçlamaktadır. Bunlar; toplum, eğitim ve çevredir.

Sandberg, kadınların iş dünyasındaki başarı arayışında daha etken olmaları için aleni sözlü bir savunucu oldu. Aynı zamanda kadınların feminizm yolu ile elde ettikleri kazanımların yanısıra firma yönetiminde ağırlıklı olarak bulunan adam yöneticilere dikkat çekmektedir. Bu nedenle kadınların bu boşluğu kapatması icap ettiğini sık sık anlatım etmiş olduğu bilinmektedir.

Sheryl Sandberg Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde etkin kariyer hayatı, kadınların iş dünyasına yönelik konuşmaları ve kitapları ile dikkat çeken Sheryl Sandberg kimdir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Meta yani önceki ismi ile Facebook’un, küresel bir teknoloji gücü olarak kurulmasına yardımcı olan yöneticisi Sandberg’ün yaşamı süresince birçok başarı elde ettiğini söylemek mümkün.

Özetle Sheryl Sandberg, teknoloji şirketlerini yönetmenin yanı sıra hanımları iş hayatında liderlik etmeye teşvik eden konuşmaları ve yayınladığı kitaplar ile de öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Sandberg, kendi kendini yetiştirmiş bir milyarder ve dünyanın en etkili yöneticilerinden biri olarak bilinmektedir.

Google ve Meta gibi mühim şirketlerde edinmiş olduğu tecrübeyi yeni nesillere transfer etmek için danışmanlık vermeyi sürdürdüğü de bilinmektedir. Şüphesiz günümüzün en mühim iş hanımları arasında yer edinen Sheryl Sandberg birtakım ilklerle de gündeme gelmiştir.

Öncü bir teknoloji yöneticisi olarak Meta’nın ilk hanım idare heyeti üyesidir. Ayrıca Sandberg, hayırseverlik çalışmaları ve etkin yazarlığı ile de en mühim bir isimdir. Bu bağlamda Sheryl Sandberg, iş liderliğinde eşitliği desteklemeye devam etmektedir.

Şüphesiz, dünya çapında hanım yöneticiler arasında tanınmış ve mühim bir isim olan Sheryl Sandberg tarihe iz bırakacak konuşmaları ve hikayesi ile öne çıkmaktadır. Peki ya siz iş dünyasında kadınların yönetimden yer alma vurgusu ile eşitliği öne çıkaran Sheryl Sandberg ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sandberg’ün teknoloji endüstrisindeki kariyer yaşamını iyi mi buldunuz? Sheryl Sandberg hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.