Shopier Nedir?

resim59947673
resim59947673

Küçük işletmeler ya da bireysel satıcılar için e-ticaret, güvenilir bir ödeme altyapısına haiz olmak ile çok ilişkilidir. Pazar yeri ya da e-ticaret sitesi bulunmayan girişimciler için güvenilir ödeme tekniği sağlamak adına bir altyapıya gereksinim duymaktadır. Güvenli ödeme tekniği ve kargo üstünlükleri ile bu ihtiyacı çözüme kavuşturan bir platform ise Shopier olarak karşımıza çıkıyor. Peki Shopier nedir?

E-ticaret alanında son yıllarda adından sık sık laf ettiren Shopier, hem mahalli işletmeler hem de bireysel kullanıcılar için iyi bir alternatif. Özellikle e-ticarete başlangıç seviyesinde bulunan ufak işletmeler için platform bütün gereksinimleri karşılıyor. Hem işletme satışı hem de bireysel alışveriş için kullanılan platform bir nevi Demet Mutlu‘nun kurucusu olduğu Trendyol platformu gibi fonksiyon görüyor. Ancak çevrimiçi alışveriş platformu Trendyol’da satış yapmak için birtakım lüzumlu prosedürlere gereksinim duyarken Shopier için bu tam da bu şekilde değil.

Shopier üstünde gayet fazla yöntem beceri ya da bilgiye haiz olmadan sanal dükkan oluşturabilmek mümkün. Böylece toplumsal medya platformlarında yer edinen işletme hesaplarınızı Shopier platformuna entegre edebiliyorsunuz. Dolayısıyla müşterilere süratli ve kolay bir alışveriş tecrübesi sunuluyor.

Özetle Shopier, e-ticarete adım atmak isteyen mahalli işletmeler için gereksinim duyan bütün araçları sunan bir altyapı platformudur. Ücretsiz bir halde girişimcilere sanal bir mağaza sunulmaktadır. Aynı zamanda ödeme linki ve kargo anlaşmaları gibi birden fazla hizmeti ile fırsat yaratmaktadır.

Peki e-ticaret platformu Shopier tam anlamıyla nedir? Nasıl çalışır? Platform iyi mi kullanılmaktadır? Bilinmesi gereksinim duyulan nedenler nelerdir? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyor ve Shopier ne demek merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Shopier Nedir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Shopier Nedir?

Yerli bir platform olan Shopier, Shopier Değer Teknoloji A.Ş. tarafınca geliştirildi. 2012 senesinde Sabancı Üniversitesi öğrencileri tarafınca tasarlandı. Platform internet üstünden satış yapılmasını elde eden e-ticaret çözüm sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Genellikle platform, bireysel satış yapmak isteyen kişiler ve mahalli işletmeler tarafınca tercih ediliyor. Öte taraftan Shopier hem alıcı hem de satıcının haklarını koruyan bir platformdur. Böylece alışverişleri karşılıklı olarak kolay ve güvenilir hale getirmektedir. Peki ya Shopier platformu ne işe yarar?

Platform, satış yapmak isteyen şahıs ve işletmeleri bir araya getirmektedir. Ürün ya da hizmetler üstünde sipariş yönetimi, çevrimiçi ödeme, sanal dükkan, iade yönetimi ve kargo gibi hizmet seçenekleri sunmaktadır. Böylece yöntem malumat ve yatırım gerekmeksizin internetten satışı kolay ve güvenilir hale getirmektedir.

Platform üstünde satış yapmak ya da ödeme alabilmek için gereksinim duyduğunuz çoğu kategori yer almaktadır. Bunlar; ürün ekleme ve yönetimi, sipariş yönetimi, kargo entegrasyonu, çevrimiçi ödeme ve iade yönetimi gibi kategorilerdir. Öte taraftan platform üstündeki satış yolları ise üçe ayrılmaktadır. Bunlar; toplumsal medyada satış, internet sitesinde satış ve pazar yerinde satıştır.

Bunlardan ilki olan toplumsal medya satışlarında, mamüllerin irtibat adreslerini paylaşabilmeniz olası oluyor. İnternet sitesinden satışta ise şayet şahsınıza ait bir e-ticaret sisteminiz var ise kredi kartı ile ödeme bölümüne Shopier altyapısını eklemeniz mümkündür.

Son olarak pazar yeri satışları yurt dışı platformları ile uyumluluk anlamına gelmektedir. Yurt dışı satışlarında tanınmış olan Etsy, Ebay ya da Letgo gibi platformlar mevcuttur. Dahası bu satış yollarından hiçbirine haiz değilseniz bile Shopier üstünde derhal bir dükkan açıp satış hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Shopier Platformuna Nasıl Kayıt Olunur?

Shopier platformu üstünde dükkan açmak olabildiğince kolay ve kolay bir işlemdir. Ancak onaylanma süreci ile alakalı belli bir vakit gerekmektedir. Bilgileriniz onaylandığında ise bir bildirim alırsınız. Böylece Shopier Dükkanınız artık oluşturulmaya hazır olur. Öte taraftan kayıt işlemleri olabildiğince kolay olmasından sizden rastgele bir belge gerektirmez. Diğer e-ticaret platformlarına kıyasla bir resmi işletme bilgilerine de gereksinim yoktur. Peki Shopier platformuna iyi mi kayıt olursunuz?

İlk olarak Shopier’in internet sitesi üstünden “Ücretsiz üye ol” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Böylece kayıt adresine ulaşmış olacaksınız. Ardından bedava hesap kurmak için gereksinim duyulan detayları doldurmanız gerekecektir. Dahası ilk adımda kendinize bir dükkan ismi belirlemeniz gerekiyor. Bu dükkan ismi “shopier.com/dukkan_adi” adresi şeklinde görülecektir. Bu nedenle dükkan isminde Türkçe ya da hususi karakterler kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öte taraftan e-posta adresi, cep telefonu, kuvvetli bir gizyazı gibi boşlukları da doldurduktan sonra ilk adımınız tamamlanacaktır. İkinci adımda ise hesap bilgilerinizi tamamlayıp, aşağı yukarı 24 saatlik onay sürecini beklemeniz gerekiyor. Bu adımda ise üyelik tipini seçmeniz gerekiyor.

Üyelik tipi; Bireysel, Şahıs, Limited ya da Anonim firma olarak ayrılıyor. Ardından ad-soyad, TC hüviyet numarası, doğum tarihi, aleni adres ve banka hesap bilgilerini girmeniz gerekiyor. Eğer üyelik tipinde bireysel hariç bir firma üyeliği seçtiyseniz doldurmanız gereksinim duyulan birtakım boşluklar da yer alıyor. Bunlar; firma unvanı, vergi dairesi ve vergi hüviyet numarası olarak karşımıza çıkıyor.

Bir öteki adımda ise satışa sunacağınız ürün ya da hizmetleri açıklamanız gerekiyor. Ürün grubu ile alakalı kısa bir bilgilendirme yazısı yazmanız iyi olacaktır. Aynı zamanda bu ürünleri hangi satış kanallarında satacağınızı da işaretlemeniz gerekiyor. Son adımda ise açıkladığınız satış kanallarının adreslerini giriş yapıyorsunuz. Bu, ödeme altyapısını kullanacağınız e-ticaret sitelerini ait adresleri bilmek için önemlidir.

Ardından kayıt prosedürü tamamlanıyor. Böylece 24 saatlik bir onay sürecinin içine dahil oluyorsunuz. Başvurular yetkililer tarafınca inceleniyor. Onay prosedürü cep telefonunuza bir SMS ya da e-posta adresinize e-posta yolu ile bildiriliyor. Eğer dükkanınız onaylandıysa artık dükkanınıza ürün eklemeye hazırsınız demektir. Sanal dükkanınızda markanızın adı, logosu ve banner sergileme alanları da yer alıyor. Böylece ustalaşmış bir mağaza görünümü sağlanabiliyor.

Shopier Nasıl Kullanılır?

Shopier platformunda bulunan kolay aleni oturum vasıtasıyla ürün girişi ve mağaza düzenleme seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Online dükkanınıza ürün eklemek, listelemek ve sipariş denetimi gibi muhtelif işlemler için size ait denetim panelini kullanmanız gerekmektedir. Kontrol panelinizin sol tarafında kategori seçeneklerine ait kısmı görebilirsiniz. Bu kısımda dokuz değişik seçenek yer almaktadır. Bunlar; hesap özeti, ürünler, siparişler, tahsilatlar, iadeler, indirimler, dükkan yönetimi, entegrasyonlar ve hesap yönetimidir.

Hesap Özeti kısmı ana sayfayı göstermektedir. Bu sayfada ise siparişleriniz en sondam ilkine kadar detayları ile beraber yer almaktadır. İkinci seçenek ise Ürünler’dir. Bu kısımda Ürün Listeleme ve Satıştaki Ürünler seçenekleri yer almaktadır. Ürün Listeleme ile dükkanınıza yeni bir ürün ekleyebilirsiniz. Üçünü seçenek olan Siparişler de ise tıpkı Hesap Özeti’ndeki gibi siparişleriniz görüntülenmektedir.

Dahası bir öteki bölüm Tahsilatlar olarak karşımıza çıkar. Burada ise Tahsilat Detayları ve Fatura Görüntüleme seçeneklerini görebilirsiniz. Fatura Görüntüleme ile siparişlerinizin faturalarını yazdırabilmeniz olası olur. Bir öteki bölüm İadeler’dir. Burada İade Oluştur ve İadeleri Görüntüle seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Öte taraftan dükkanınız için iade seçeneğine yer vermek tercihinize bağlıdır.

Diğer bölümler İndirimler, Dükkan Yönetimi, Entegrasyonlar ve Hesap Yönetimi’dir. İndirimler vasıtasıyla kampanya dönemlerinizde otomatik ya da kupon kodlu indirimler oluşturabilirsiniz. Dükkan Yönetimi’nde Logo&Banner eklemeniz için bir seçenek yer almaktadır. Dahası Kategori ve Kargo Ayarları’nı da buradan yapabilirsiniz.

Ayrıca müşterileriniz talep eder mobil cihazlarından isterlerse de bilgisayarlarından ürün ve hizmetler ile alakalı detayları görüntüleyebilmektedir. Üye olmalarına gereksinim duymadan sipariş de verebilmektedirler. Sanal dükkanınızda sadece size ait ürün ve içerikler bulunmaktadır. Müşteriler ürünlerinizin sıralama hali ile karşılaşmaktadır. Dolayısıyla müşterileriniz dükkanınızı ziyaret ederek sipariş sürecini başlatmaktadır.

Öte taraftan platformun sunmuş olduğu bütün bu hizmetlerin karşılığında satılan ürün başına bir komisyon payı bulunmaktadır. Komisyon ücretleri aylık bazda hesaplanmaktadır. Ayrıca satış payı yükseldikçe komisyon yüzdesi azalmaktadır. 2022 aktüel verilerine göre aylık 5.000 ₺ altında meydana getirilen satışlardan %4,99 + 0,49 ₺ komisyon alınmaktadır.

Ödemeler Nasıl Bir Süreç İzler?

Shopier sağladığı çoğu ayrıcalığın yanı sıra güvenlilik açısından da koruma sağlamaktadır. Dolayısıyla alıcıların kart bilgilerini sistemde saklamadığı görülmektedir. Aynı zamanda emniyet için en yüksek SSL teknolojisini kullanmaktadır. Öte taraftan satıcı ürünü kargoya vermeden ilkin ödeme satıcının hesabına geçmemektedir. Böylelikle müşteri koruması da sağlanmaktadır.

Peki ya platform üstünde ödemeler iyi mi bir süreç izler? Sipariş sırasında ödemeler platform tarafınca öğrenim edilmektedir. Siparişin kargoya verilmesinin sonrasında tahsilatlar satıcı hesabına geçmektedir. Banka hesabına geçiş süresi için ise muayyen vakit gerekmektedir. Ödemeler her çarşamba günü satıcıya topluca yatırılmaktadır. Dahası satıcılar banka hesaplarına tahsilatların yansımasını derhal görmese bile platform üstünden detaylara ulaşabilirler.

Satıcılar, tahsilatlar kısmı üstünden hesabına geçecek tutarın yanı sıra kesinti detaylarını da görebilmektedir. Ek olarak Shopier kapıda ödeme imkânına yer vermediğinden ödeme riskleri ya da problemleri ile karşılaşılmamaktadır. Anlaşmalı kargolar vasıtası ile Shopier, satıcılarına makul kargo ücretleri ile üstünlük sunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra öteki pazar yerlerine kıyasla komisyon oranları yüksek değildir. Her prosedür bedelinin sonrasında durağan(durgun) miktarda kesinti laf konusudur.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde e-ticaret çözüm sistemi olan, bireysel ve ufak işletmeler için alternatif bir satış platformu Shopier nelerdir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Aynı zamanda Shopier platformunun ne işe yaradığından ve iyi mi kullanıldığından bahsettik. Ayrıca platforma bireysel olarak ya da işletme olarak iyi mi üye olacağınıza değindik. Dahası hem alıcılar hem de satıcılar için ödeme süreçleri iyi mi işliyor bunu açıkladık.

Dünya genelinde yaşanmış olan pandemi döneminin sonrasında tüketiciler de işletmeler de çevrimiçi sisteme yöneldiler. İnternetten alışverişin olabildiğince tanınmış hale geldiği bu zamanda kullanıcılar için en mühim şey kullanışlı ve güvenilir bir platform bulmak. Hem ufak işletmeler hem de alıcılar için bu platformlardan bir tanesi de Shopier olarak karşımıza çıktı.

Özetle şayet e-ticaret alanında yeni bir girişimciyseniz Shopier sizin için en en makul platformlarından biri olabilir. Öne çıkan üstünlükleri içinde en önemlisi sistemin yatırım maliyetinin bulunmamasıdır. Dolayısıyla bedava üyelik oluşturursunuz. Yıllık ya da aylık bir hizmet bedeli bulunmaz. Ayrıca kurumsal üyelik zorunluluğu da yoktur.

iOS ve Android cihazlar için mobil uygulaması bulunmaktadır. Böylece internet sitesinin yanı sıra tatbik vasıtasıyla da sipariş, ürün yönetimi gibi işlemleri telefon üstünden halledebilirsiniz. Dahası kargo firmaları ile anlaşmaları bulunmaktadır. Bu sayede makul fiyatlarda kargo gönderimi mevzubahis olmaktadır. Öte taraftan kampanya dönemlerinde tenzilat ya da kupon kodu gibi özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri de kişiselleştirebilirsiniz.

Alıcılar için ise platform güvenilir bir halde ödeme tekniği sunduğundan güvenilirlik sağlar. Çünkü Shopier BDDK tarafınca onaylı bir şirkettir. Günümüzde tek tıkla alışveriş yapma kolaylığına haiz alıcılar için kullanışlı e-ticaret sistemlerinden biridir. Dolayısıyla güvenliğin ve kullanım kolaylığının bir arada bulunmuş olduğu platform, tüketiciler ve işletmeler içinde olabildiğince popüler.

Peki ya siz daha ilkin Shopier platformunu duymuş muydunuz? Platform ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Sizler de soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.