Sıcaklığı sesle ölçen termometre nasıl çalışır? Kuantum hesaplama nedir?


Kuantum hesaplama artık bilimde ciddi aşama kaydetmelerin kaynağı. Sıcaklığı ölçen termometre algısı değişiyor ve artık sesle standardize yapan bir termometre var. Sıcaklığı sesle ölçen termometre iyi mi çalışır? Kuantum hesaplama nedir?


Sıcaklığı sesle ölçen termometre

Önce Kuantum hesaplama ve Kuantum Bilgisayarlardan özetlemek gerekirse bahsedelim.

Kuantum hesaplama; bilimde yeni buluşlar ve varolanları güncelleyecek, tıpta çaresi olmayan rahatsızlıkların çözümünde ve mevcud hastalıklara daha basit çözümler, rahatsızlıkları daha önceden tanılama yaparak suni zeka olan bir sisteme aktarılmasıyla etkili robotlar üretimini,  insanın ömrünü uzatacak ve ileri yaşamlarında yaşlılık algısını değişiterecek yeni atılımlarıa teşvik edebilecek yeni bir ilmi algoritmalar bütünüdür.

Sorunların mevcud olasılıklarını hepsinin döngü içerisinde sorgulanarak çözüm üreten bilgisayarlar hayatımızda ve bunlara kuantum bilgisayarlar diyoruz. Klasik bilgisayar mantığında 1 ve o lardan oluşur bitlerin kararında herşey işlenir. Fakat Evrensel Kuantum Bilgisayarlar (EKB), kuantum biti ve kübit rakamları ile  üstel olarak artan kuantal durumlara niçin olan süperpozisyonu ve dolanıklılık ikilisini kullanarak değişik bir hesaplama yapar. Kuantum hesaplama kuantum bit ve kübitleri ile olağanüstü sorgular çekerler.

Kuantum teknolojisi ve Kuantum fiziği alakalı aşağıdaki bağlantılar kısmından oldukça geniş bilgiler alabilirsiniz.

Herşey değişik olacak

Sıcak nesneler yalnızca parlamakla kalmaz, bunun yanı sıra yumuşak bir halde mırıldanır. Bu uğultu, sıcak nesneyi oluşturan parçacıkların süratli titreşimleriyle üretilir. Pittsburgh Üniversitesi’nden Tom Purdy, insan kulakları bu sesi duyacak kadar keskin olsaydı, “Radyo paraziti gibi sesler duyardık. Çünkü bir nesne ne kadar ısınırsa, sesi de o denli artar.” diye belirtiyor.

Purdy, Maryland Üniversitesi’nden Robinjeet Singh’le birlikte, yakındaki nesnelerden yayılan sıcaklık kaynaklı sesin yoğunluğunu algılayan bir akustik termometre yarattı. Cihazın kalbi, bir milimetrekarelik silikon nitrür levhasından oluşuyor.

Önerilen Yazı;  En İyi Akıllı Telefonlar: Cep Telefonu Önerileri – Aralık 2022

Bu tabaka, ses dalgalarını havadan daha iyi ileten bir silikon çipin ortasında, kesilmiş bir pencerenin içerisinde asılıydı. Deneyler esnasında fizikçiler, silikon nitrür tabakasının etrafındaki çipin yüzeyine epoksi araç-gereç damlacıkları bıraktılar. Her epoksi damlası, bir lazerle ısıtıldığında yongadan tabakaya doğru dalgalanan ses dalgaları yayarak tabakanın titremesine niçin oldu.

Epoksi bloğu ne kadar sıcaksa ses dalgaları da o denli kuvvetli ve silikon nitrürün titreşimleri de bir o denli yoğun oluyordu. Bir lazer ışınının levhadan sıçraması ve ışının yansıma açısının ölçülmesi, araştırmacıla- rın tabakanın hareketini ve bundan dolayı epoksiler üstünden sıcaklıkları izlemesini sağladı.

Singh ve Purdy, bulguyu geçenlerde Physical Review Letters’da yayımladı. Purdy, bu yeni termometrenin bigün oldukça düşük sıcaklıklarda çalışması ihtiyaç duyulan kuantum hesaplama cihazlarında kullanılabileceğini düşünüyor.Ayrıca bakınız

  • Kubit nedir? Kuantum fiziğini idrak etmek için Kuantum bombası deneyi
  • Kuantum nedir? Kuantum fiziği nedir? Kuantum fiziği ne işe yarar?