Sıkışmış veya Ölü Pikselleri Algılayan ve Düzelten 7 Araç

resim62638619
resim62638619

Monitörünüzde ki ölü ya da sıkışmış pikselleri bilmek ve onarım etmek talep eder misiniz? Sıkışmış ya da ölü pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için bu 7 ölü pikselleri algılayan halleden vasıta listesine bakın.

Pikseller, dijital görüntünün temel bileşenlerinden biridir, bu nedenle, açılan bütün pikselleri doğru şekilde göstermek için bütün piksellerin makul ve kullanımda olması gerekir.

Neler Okuyacaksınız? →

Sıkışmış ya da Ölü Piksel Nedir?

Kısacası, bir dijital kameranın bir sensörü, bir LCD ekran, bir CCD ve bunun gibi devamlı yanan bir px olduğuna işaret ederek ölü bir px terimini tanımlayabiliriz. Ölü pikseş, ortaya çıkan görüntüdeki bir kusur.

Sıkışmış ya da Ölü Pikselleri Algılayan ve Düzelten 7 Araç – Ölü Piksel Testi

Ölü ya da sıkışmış pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için araçlar mevcuttur. Ancak mevcut teknolojik düzen göz önüne alındığında, bir pikselin muntazam çalışmadığı olabilir mi? Tabii ki, bu nedenden kaynaklı “ölü piksel” kavramı genelde hatalı bir pikseli tarif etmek için kullanılır.

Karşılık gelen renge göre farklılık yayınlayan iki tip arızalı ya da ölü piksel bulunduğuna dikkat edilmelidir.

Bu şekilde, Sıcak Piksel olarak devamlı beyaz renkte yanan birim denir. Aksine, mavi, kırmızı ya da yeşil gibi katı bir renkte kalan bir px ise, genelde Sıkışmış Piksel, yani, sıkışmış px olarak adlandırılır.

Ancak, farklılıklara rağmen, her iki tür ölü px de dijital görüntüdeki çıplak gözle algılanabilecek bir hata üretir.

Kuşkusuz, birtakım durumlarda yakaladığınız bir takım fotoğrafın birtakım sektörlerde ufak bir kara kutu sergilediği, hatta bilgisayarın LCD ekranının muayyen bir alanda kalıcı olarak asla solmayan ufak renkli bir imaj gösterdiği ortaya çıkmıştır.

Bu tam anlamıyla ölü bir pikseldir, zira işlevini yerine getirmez, bu yüzden görüntüyü çevirir ve görselleştirmesinde kayda kıymet bir hata üretir, bir oldukça zaman, bilhassa telefon karanlıksa, oldukça algılanabilir.

Ölü pikseller bir problemi temsil etse de, çoğu LCD üreticisinin genellikle muayyen sayıda hatalı alt pikseli içeren monitörleri geliştirmesidir. Bu noktada, piksellerin her birinin üç alt px birincil renkten oluştuğunu not etmek önemlidir.

Ancak, ISO 13406-2 standardına makul olduğu sürece , hatalı alt pikselleri içeren ekran, açılan değişkenler dahilinde olduğundan problemsiz bir halde pazarlanabilir.

Bir bilgisayarın yoğun kullanması ile bu tür bir hatanın meydana gelmesi ve ölü ya da sıkışmış bir pikselin ortaya çıkması muazzam değildir. Bu durumda, ilk pikselin çözülememesi sebebiyle ölü pikselin sıkışmış pikselle aynı olmadığını, sıkışmış pikselin değişik yollarla onarılabileceğini belirtmek önemlidir.

Öyleyse, sıkışmış ya da ölü pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için en iyi araçları görelim.

Ölü Pikselleri Düzeltme Programı Pixel Repair

Ölü pikselleri revizyon programı olan Pixel Repair, LCD monitörünüzde ölü ya da yapışkan pikselleri algılamanıza ve düzeltmenize imkân elde eden bir araçtır. Aracın en iyi özelliği, ekranınızı muntazam bir halde görebilmeniz ve çirkin siyah ya da aleni noktalar görememeniz için pikselleri sabitlemesidir. Yardımcı uygulama pikselleri geri yüklemez, fakat resim efekt hatayı gizler.

ölü ya da sıkışmış pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için ilk ilkin sorunlu bir pikseli Pixel Repair ile çözüme ulaştırmak için, ilkin “1” bloğunun herhangi bir rengine tıklayın. Yeşil seçerseniz, monitör yeşile döner ve kırık pikselleri görürsünüz.

Yerleştirdiğinizde, üstüne tıklayın ve Esc tuşuna basın. Şimdi “2” bloğuna gidin ve bir renk döngüsü seçin ve en son “3” bloğunda hızı ayarlayın, daha sonrasında “GO!” Üzerine tıklayın ve aletin çalışmasını bitirmesine izin verin.

Gördüğünüz gibi, vasıta kullanması kolaydır. Yaptığım testte kırılmış pikselleri belirleme etmemiş olsam da, aracın ölü ya da sıkışmış pikselleri algıladığını ve onardığını doğrulayan muhtelif forumlardaki kullanıcılardan yorumlar var. Pixel Repair, Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen ve kurmanız gerekmeyen bedava bir araçtır.

Pixel Repair Ücretsiz İndir

PixelHealer

7 ölü pikselleri algılayan halleden araç listemizde ki öteki önerimiz PixelHealer’dir. PixelHealer, sıkışmış ya da ölü pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için bedava bir araçtır ve kullanışlı ve direkt olarak olamaz. Aracı bir kez çalıştırdığınızda, vasıta ‘Start Flashing‘ düğmesiyle ufak renkli bir pencere oluşturacaktır. Etkilenen pikselleri tekrardan canlandırmaya çalışmak için ölü pikselin alanını kapatmanız ya da o pencereye sıkışmanız ve monitörün o alanı üstünde çalışmaya adım atmak için düğmeyi vermeniz gerekir.

Yakında ufak vizyonun hızla yanıp söndüğünü görmeye başlayacaksınız; defibrilatör olarak çalışan piksellerin onarımı için mekanik bir teknik olan ve renklerin bombardımanını tekrardan etkinleştirmek için px aramaya başlayacaksınız. Operasyon aşağı yukarı otuz dakika sürer, fakat daha etkili hale getirmek için birkaç defa tekrardan etmeniz önerilir. Tabii ki, yoğun renklerin devamlı yanıp sönmesi olduğu göz önüne alındığında, epilepsi konusu ile ilgili dikkatli olmalısınız. Bu yöntem, sıkışmış piksellerde ölü piksellerden daha oldukça canlılığa sahiptir.

PixelHealer Ücretsiz İndir

iOS Ölü Piksel Düzeltme Programı JScreenFix

Ölü px revizyon progaramı önerilerimizden bir öteki JScreenFix’dir. JScreenFix, indirilmesi gerekmeyen takılmış ya da ölü pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için kullanılan çevrimiçi bir araçtır, bu nedenden kaynaklı cep telefonları ve tabletler gibi daha oldukça cihazda kullanmamızı sağlar – Aslında, Apple gibi mamüller için idealdir. iPhone, iPad ya da MacBook.

Yazarlarına göre, ölü pikselleri algılayan halleden vasıta yazılımının etkililik payı %60’tan fazladır ve sıkışmış piksellerin çoğunluğunun on dakikadan daha azca bir müddette onarım edildiğini göstermektedir.

Birincisi gibi, JScreenFix’de etkilenen bölgeye yerleştirmeniz ve harekete geçmesi için tekrardan otuz dakika bırakmanız ihtiyaç duyulan ufak bir pencereniz var. Bir renk patlaması bombalama süreci aynıdır ve sizin için işe yaramazsa, birkaç defa kullanmak en iyisidir ve ilk denemeden sonrasında pes etmeyin. JScreenFix, hem HTML5 hem de JavaScript kullanır ve LCD ve OLED ekranlar sunar.

iOS ölü px revizyon programı önerimiz JScreenFix Ücretsiz İndir

DeadPix

7 ölü pikselleri algılayan halleden vasıta önerimizden bir öteki de DeadPix’dir. DeadPix, sıkışmış ya da ölü pikselleri çabucak belirleme etmek ve düzeltmek için bir araçtır.

Ölü ya da sıkışmış pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için kullanılan DeadPix, ekranda sıkışmış pikselleri çözmenize destek olur. Yalnızca sıkışan pikselin renk kıymetini hızla kapatarak çalışır. Yazar daha iyi sonuçlar almak için minimum 10 dakika ayrılmanızı önerir. Bu aracın %100’lük bir başarı payı sunmadığını, fakat bunun için ödediğiniz fiyattan tecrübe etmek için asla bir şey kaybetmediğinizi unutmayın.

Sıkışmış bir pikseliniz olup olmadığını bilmiyorsanız ya da herhangi bir nedenden kaynaklı sıkışmış piksellerinizi göremiyorsanız, deadpix’te bulunan sıkışmış px bulucuyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Yapışmış px konumlandırıcı, takılan pikselleri bulmak için bütün monitörünüzün rengini herhangi ya da daha önceden belirlenmiş bir renge değiştirir.

Ölü pikselleri algılayan halleden vasıta önerimiz DeadPix Ücretsiz İndirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Dead Pixel Buddy

Sıkışmış ya da ölü pikselleri algılamak ve düzeltmek için kullanılan bu kolay çevrimiçi araç, PC’mizin piksellerinin durumunu denetim etmenize imkân tanır ve PC’nizin bütün ekranının rengini durağan(durgun) bir halde koyarak, fena çalışırsa belirleme edebilirsiniz.

Bu sayfanın kullanması oldukça basittir, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey tecrübe etmek istediğiniz rengi seçmek, böylelikle internet aynı rengi yükler ve klavyemizdeki F11 tuşuna basarak sayfanın tam ekranda görünmesini sağlar.

Ölü ya da sıkışmış pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için Dead Pixel Buddy Web sitesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dead-pixel Check

Dead-pixel Check, ölü ya da sıkışmış pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için çevrimiçi bir vasıta önerimizdir. Bu internet sayfası birazcık daha otomatik olduğu halde öncekiyle aynı şekilde çalışıyor. “Test Başlat” butonuna tıklayarak, tarayıcı kendiliğinden tam ekranda görüntülenebilir ve geri gitmek zorunda kalmadan, yalnızca tıklayarak bütün renklerini tarayabilirsiniz.

Ayrıca, monitörünüzün renkleri gösterdiği hassasiyeti görmek için hareketli aralık testi ya da Renk Kaydırma testi gibi öteki monitör çözümleme araçlarına da sahiptir.

Dead-pixel Check Online Araç

Bad Pixel Test

Ölü pikselleri algılayan halleden vasıta bir öteki vasıta önerimiz Bad Pixel Test’dir. Bad Pixel Test, herhangi bir ekranın ya da LCD monitörün pikselinin durumunu denetim eden sıkışmış ya da ölü pikselleri belirleme etmek ve düzeltmek için öteki bir çevrimiçi araçtır. Bir öncekine benzer şekilde, bu monitör bütün piksellerin beyaz, siyah ya da kırmızı, yeşil ya da mavi renklere tepkisini görmenizi sağlar.

Monitörünüzün uykuda ya da sıkışmış bir piksele haiz olması durumunda, bu testleri tekrarlayarak emin olmasanız da tekrardan yanıt verebilecek olması muhtemeldir. Ölü pikselin olması, üretim arızası olması ve çözüm bulunmaması durumunda, şayet monitör hala güvence altındaysa, yapabileceğiniz en iyi şey, şartlar altında değiştirilebilmesi için işleyebilmesidir.

Bad Pixel Test Online Araç

Ölü pikselleri algılayan halleden vasıta listemizde kilerden öteki bir vasıta kullanıyor musunuz? Bize yorum bölümünde bildirin.