Silinen Numaraları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

resim45251858
resim45251858

Telefonlar pek çoğumuzun hayatında mühim rol oynuyor. Günümüzde aşağı yukarı her işimizi telefon üstünden çözmek mümkün. Ancak telefonların en mühim fonksiyonu hala iletişim oluşturmak olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden telefonlar sadece arama ya da mesaj yolu ile iletişim kurmamıza imkân tanıyordu. Ancak şu anda kullandığımız cihazlar vasıtasıyla değişik şekillerde iletişim kurabilmemiz olası hale gelmiş durumda. Peki ya iletişim oluşturmak için kullandığımız numaralar silinirse? Silinen numaraları geri getirme olası mü?

Telefonlar vasıtasıyla birine ulaşmanın asli yolu numaralar. Ancak bazen rehberimizde kayıtlı olan numaraların silinmesi mevzubahis olabiliyor. Eğer numaralarınız bir halde silindiyse korkmayın, numaralarınızı geri getirmek için yapabileceğiniz yöntemler mevcut.

Bu içeriğimizde sizlere silinen numaraları geri getirme şekillerinden bahsettik. İçeriğimizin devamında hem Android hem de iPhone telefonlar için kullanabileceğiniz şekilleri bulabilirsiniz.

İçindekiler

Silinen Numaraları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde çoğu şahıs bir cep telefonuna sahip. Pek çok işimizi telefonlar vasıtasıyla hallediyor olsak da telefon kullanmamızın temel amacı öteki insanoğlu ile iletişim oluşturmak olarak karşımıza çıkıyor. Mobil cihazlar vasıtasıyla sesli, görüntülü ya da mesaj yolu ile değişik insanlarla iletişim kurabilmemiz olası hale geliyor. Böylece istediğimiz kişilere çok kısa süre içinde ulaşabiliyoruz. Bu iletişimi sağlayabilmek için ise kullandığımız temel bir şey var: Telefon numaraları.

Telefon kullanarak biri ile iletişim kurabilmek için onun telefon numarasına haiz olmamız gerekiyor. Böylece karşımızdaki kişinin numarası vasıtasıyla onunla görüntülü, sesli ya da yazılı olarak basit bir halde iletişim kurabiliyoruz.

Bir başkasından almış olduğumuz telefon numaralarını ise cihazlarımızın “rehber” olarak adlandırılan bölümlerine kaydederek saklıyoruz. Telefonlarımıza kaydettiğimiz numaralar vasıtasıyla istediğimiz kişilere çabucak ulaşabiliyoruz.

Her ne kadar telefon numaraları rehberimizde kayıtlı halde duruyor olsa da bazen silinmesi de olası olabiliyor. Zaman vakit hata sonucu numaraları silebiliyor ya da aygıt değişikliği esnasında daha önceden kayıtlı olan numaraları kaybedebiliyoruz.

Telefon rehberimizde bulunan numaraların hata sonucu silinmesi ise birtakım sorunları bununla beraber getirebiliyor. Bu durumu yaşamış olanlar rehberden silinen numarayı geri getirme işleminin olası olup olmadığını merak ediyor.

Bir şekilde telefon rehberinizde kayıtlı olan numaraları yitirmiş olabilirsiniz. Ancak şayet kaybettiğiniz bu numaraları geri getirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmekte yarar var. Bu yöntemler kullandığınız cihazın işletim sistemine göre farklılık gösteriyor.

Hem Android hem de iPhone telefonlarda silinmiş olan numaraları geri getirmek için kullanabileceğiniz değişik yöntemler mevcut. İçeriğimizde öncelikle Android telefonlarda kayıtlı numaraları geri getirme yöntemlerine yer vereceğiz.

silinen numaraları geri getirme

Android Telefonlarda Kayıtlı Numaraları Geri Getirme Yöntemleri

Günümüzde çoğu marka mobil cihazlarında Android işletim sistemini kullanıyor. Android cihazlar ile iPhone cihazlar için telefondan silinen numaraları geri getirme şekilleri ise değişkenlik gösteriyor. İçeriğimizin bu bölümünde sizlere Android telefonlarda kayıtlı olan numaraları iyi mi geri getirebileceğinizi söylemeye çalışacağız. Eğer Android işletim sistemi kullanan bir aygıt kullanıyorsanız ve telefon rehberiniz silindiyse bu kısmı okuyarak malumat edinebilirsiniz.

Android telefonlarda silinmiş olan numaralarınızı geri getirmek için kullanabileceğiniz değişik yöntemlerden laf etmek mümkün. Size makul olan tekniği tercih ederek sorununuzu gidermeyi deneyebilirsiniz. Vakit kaybetmeden Android işletim sistemine haiz cihazlarda numaraları iyi mi geri getirebileceğinizi açıklamaya başlayalım.

Silinen Numaralar için Gmail Hesabınızı Kullanın

Eğer kayıtlı numaralarınız silindiyse ve Android bir aygıt kullanıyorsanız denemeniz ihtiyaç duyulan ilk teknik Google hesabınız ile numaralarınızı kurtarmak. Bu teknik ile olabildiğince basit bir halde kaybettiğiniz numaraları geri getirebilmeniz mümkün.

Ancak bu tekniğin sadece rehberinizi Gmail hesabınız ile senkronize etmeniz halinde işe yaradığını söylemeden geçmemek gerekiyor. Kaydettiğiniz numaralarınız Google hesabınızda yedekleniyorsa vakit kaybetmeden aşağıdaki adımları programa başlayabilirsiniz:

 1. İlk olarak bilgisayar üstünden kişilerinizi geri yüklemek istediğiniz Gmail hesabında celse açmanız gerekiyor.
 2. Ardından çılan ekranın sağ üst köşesinde ayarlar simgesinin yanısıra bulunan “Google uygulamaları” adlı butona tıklamalısınız. Böylece karşınıza Google tarafınca hizmete sunulan birtakım uygulamaların bulunduğu bir sıralama çıkacaktır.
 3. Açılan sıralama üstünden “Kişiler” seçeneğine tıklayın. Bu, sizi Google Kişiler uygulamasına götürecektir.
 4. Google Kişiler kullanıcı arayüzü sol tarafta seçebileceğiniz çoğu opsiyonu beraber sunmaktadır. Bu seçenekler arasından “Çöp kutusu” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.
 5. Açılan sayfada silinmiş olan numaralar karşınıza çıkacaktır. Hangi numaraları rehberinize geri yüklemek istiyorsanız onlara tıklayarak “Kurtar” yazısını seçmelisiniz. Ardından prosedürü onaylayarak numara geri getirme işini tamamlayabilirsiniz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz kurtarma prosedürünü geri getirmek istediğiniz bütün numaralar için uygulamanız mümkündür. Ancak hatırlatmakta yarar var, Google silmiş olduğunuz numaraları sadece 30 gün süre ile çöp kutusunda saklıyor.

Silinen Numaralar için SIM Kartınızı Kullanın

Google hesabınızın yanı sıra SIM kartınız vasıtasıyla de silinen numaralarınızı geri getirmeniz mümkündür. Rehberinizde kayıtlı olan numaraların SIM kartınıza yedekliyor olmanız durumunda bu opsiyonu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek kaybettiğiniz numaraları geri getirebilirsiniz:

 1. İlk olarak telefonunuzun “Kişiler” bölümünü açmanız gerekiyor.
 2. Ardından numaralarınızı geri getirmek için rehber ayarlarını açmalısınız.
 3. Ayarlar bölümünde karşınıza rehberiniz hakkında yapabileceğiniz şeylere dair bir sıralama çıkacaktır. Bu sıralama üstünden “İçe/Dışa Aktar” seçeneğine tıklamalısınız.
 4. Açılan sayfa üstünden “SIM ögesinden içe aktar” seçeneğine dokunmalısınız. Böylece SIM kartınıza kaydettiğiniz bütün numaraları karşınızda görebileceksiniz.
 5. Karşınıza çıkan numaralar arasından geri getirmek istediklerinizi seçenek “İçe aktar” demeniz yeterli. Bu şekilde prosedürü onaylayarak basit bir halde dilediğiniz numaraları geri getirebilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanın

Telefonunuzdan silinen bütün numaraları getirmek için üçüncü taraf yazılımlardan da yardım alabilirsiniz. Yalnızca numaralarınızı değil, yitik olan çoğu dosya tipini geri getirmek için kullanabileceğiniz yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar ile henüz yedeklemediğiniz numaraları geri getirebilmeniz de mümkün.

Ancak bu işlemler için güvenilir bir program tercih etmenizde yarar var. Bu nedenle inceleme yapmadan rastgele bir uygulamayı yüklememenizi öneri ediyoruz. Silinen numaraları geri getirme prosedürü için sık sık kullanılan programlardan bazıları şunlardır:

 • UltFone Android Data Recovery Tool
 • Tenorshare Android Data Recovery
 • Dr.Fone Data Recovery

Kullanabileceğiniz Alternatif Yöntemler

Eğer rastgele bir numarayı hata sonucu kaybettiyseniz bu numarayı bulmak için değişik yöntemlerden de yardım alabilirsiniz. Örneğin; sildiğiniz numara ile daha önceden bir mesajlaşma ya da arama kaydınız bulunuyorsa bu kayıtları numarayı geri getirmek için kullanabilirsiniz.

silinen numaraları geri getirme

iPhone’da Kayıtlı Numaraları Geri Getirme Yöntemleri

İçeriğimizin bu bölümüne kadar Android kullanıcıları için numaraların iyi mi kurtarılabileceğini açıkladık. Ancak kullandığınız aygıt Android değil iOS işletim sistemiyle çalışıyorsa numaralarınızı geri getirmek için kullanmanız ihtiyaç duyulan yöntemler değişiyor. Bu prosedür için de kullanabileceğiniz değişik yöntemlerden laf edebilmek mümkün.

Silinen Numaralar için iTunes Kullanın

iPhone silinen numaraları geri getirme prosedürü için iTunes kullanabilirsiniz. Böylece rahatlıkla silinen numaralarınızı rehberinize getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız kafi olacaktır:

 1. iTunes ile numaralarınızı geri getirmek için ilk adım cihazınızı bir bilgisayara bağlamaktır. Ardından iTunes programını açmanız gerekmektedir.
 2. Karşınıza çıkan sayfada sağ üst köşede bulunan iPhone simgesine tıklamalısınız. Böylece karşınıza bir geri yükleme düğmesi çıkacaktır.
 3. Bu butona tıklayarak oluşturulan kısımda geri yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçmelisiniz. Seçtiğiniz yedekleme verileri ise aktüel verileriniz üstüne kaydediliyor. Ardından işleminiz sonuçlanmış oluyor.

Silinen Numaralar için iCloud Kullanın

Kullandığınız iPhone cihazlarından silinen numaraları geri getirme prosedürü için kullanabileceğiniz bir öteki yol ise iCloud kullanmaktır. Ancak bunun için aygıt verilerinizin iCloud ile senkronizasyonu olmasından emin olmalısınız. Aksi takdirde bu teknik ile verilerinizi kurtaramazsınız. Verileriniz iCloud üstünden yedekleniyorsa aşağıdaki adımları izleyerek numaralarınızı kurtarabilirsiniz:

 1. İlk olarak cihazınızı sıfırlayarak tekrardan başlatmanız gerekmektedir.
 2. Ardından kurulum prosedürünü başlatmalısınız. Bu aşamada ise yedekleme kurtarma seçeneğini işaretlemelisiniz.
 3. Bu sayede yedeklemeniz tekrardan yüklenecek ve cihazınız bu yolla başlatılacaktır.

Kullanabileceğiniz Alternatif Yöntemler

Elinizdeki iPhone cihazlar için de gene yitik verilerinizi geri getirmek için kullanabileceğiniz üçüncü taraf programlar mevcuttur. Güvenilir bir program bularak numaralarınızı ve kaybolan öteki verilerinizi geri getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra silinmiş olan numaralar ile geçmiş zamanda mesajlaşma ya da arama gibi verileriniz üstünden numaraları bulmayı deneyebilirsiniz. Arama geçmişiniz ya da mesajlarınız vasıtasıyla silinen numaraları bulabilirsiniz.

Samsung Cihazlar için Silinen Numaraları Geri Getirme

Samsung cihazlarda kaybolan numaraları geri getirmek için kullanabileceğiniz değişik yöntemler de bulunmaktadır. Bu markanın kullanıcıları bu yöntemler kullanarak verilerini kurtarmayı deneyebilir.

silinen numaraları geri getirme

Samsung Cloud

Samsung Cloud, kullananların numaralarını geri getirmesini elde eden ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Cihazlarınızda Samsung Cloud ile prosedür yapmak için ise aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. İlk olarak cihazınızda bulunan “Ayarlar” bölümüne girmelisiniz.
 2. Açılan sayfa üstünden “Hesaplar ve yedekleme” bölümünü seçmelisiniz. Ardından karşınıza “Samsung Cloud” opsiyonu çıkacaktır.
 3. Cloud’u açtıktan sonra “Telefon ve kişiler” seçeneğine dokunun.
 4. Eşitle adlı düğmesi açmanızı sonrasında verilerinizi geri yüklemek için bir seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğe tıklayarak silinen numaralarınızı geri getirme prosedürünü yapabilirsiniz.

Smart Switch Mobile

Numaralarınızı geri getirmek için kullanabileceğiniz Smart Switch Mobile ürünü sadece SD karta yedekleme yapıyor olmanız durumunda işinize yarayacaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz:

 1. İlk olarak uygulamayı başlatın. Ardından oluşturulan ekranın sağ üst köşesinde göreceğiniz “SD kart” seçeneğine tıklayın.
 2. Karşınıza çıkacak olan “Yedekle ve geri yükle” seçeneğini kullanarak daha önceden yapmış olduğunuz yedeklemeleri dosya tiplerini seçerek geri getirebilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme: Genel Değerlendirme

Telefon numaraları insanların birbirlerine basit bir halde ulaşabilmeleri için dünyanın her yerinde kullanılıyor. İstenmeyen bir vaziyet olsa da birtakım zamanlar telefonlarımızda bulunan numaralar silinebiliyor. Bu vaziyet aygıt değişikliğinden kaynaklı olabileceği gibi hata sonucu da gerçekleşebiliyor. Özellikle mühim bir numarayı kaybettiğimiz vakit ise onu geri getirmemiz ehemmiyet taşıyor. Bu sorunu yaşayan çoğu şahıs silinen numaraları geri getirme yöntemlerini merak ediyor.

Silinen numaraları geri getirmek için kullanabileceğiniz yöntemler cihazın işletim sistemine bağlı olarak değişim gösteriyor. Dolasıyla Android cihazlar için farklı, iPhone cihazlar için değişik yöntemler kullanmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra Samsung da kullanıcılarına kaybolan verilerini kurtarabilmeleri için hususi mamüller sunuyor.

Bu şekilleri kullanarak kaybettiğiniz numaralarınızı geri getirebileceğiniz gibi üçüncü parti yazılımlar kullanabilmeniz de mümkün. Güvenilir yazılımlar ile sadece numaraları değil kaybettiğiniz öteki verileri de rahatlıkla kurtarabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte silinen numaraları geri getirme için kullanabileceğiniz şekilleri açıklamaya çalıştık. İçeriğimizde hem Android hem de iPhone cihazlarınızda kullanabileceğiniz yöntemlere yer verdik. Aynı zamanda Samsung cihazlar için hususi olarak sunulan yöntemlere de değindik.

Ancak ayrım edeceğiniz suretiyle çoğu sistem senkronizasyon ve yedekleme vasıtası ile bu prosedürü sağlıyor. Bu nedenle cihazınızı ve verilerinizi yedeklemeniz bu prosedür için büyük ehemmiyet taşıyor.

Hazırlamış olduğumuz içinde ne olduğu okuyarak numaralarınızı geri getirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerle alakalı ayrıntılı malumat edinebilirsiniz. Sizler de aşağıda yer edinen yorumlar kısmında soru ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.