Siyah çay içmek ölüm riskini azaltıyor

Siyah çay tiryakilerine hoş bir haberimiz var. Son meydana getirilen araştırmalar siyah çay içmek de minimum yeşil çay kadar içmek kadar etkili.


Siyah çay içmek ölüm riskini azaltıyor

Yeşil çayın antioksidan değerlerinin fazla olduğu ilmi olarak kanıtlı. Siyah çay konusu ile alakalı da bilim adamları düşünce ayrılığı içindeydi. Yeni bir araştırmaya göre göre, siyah çay içmek ölüm riskinin azalmasıyla ilişkilendirilebilir. Annals of Internal Medicine’de gösterilen çalışmada, her gün minimum iki bardak çay içen kişilerin en düşük ölüm riskine haiz oldukları görüldü.

Çoğunlukla yeşil çayın tüketildiği topluluklarda çay içme ile ölüm riskinin azalması içinde bir irtibat bulunduğunu yayınlayan araştırmalara rağmen siyah çayın bu yönde bir tesiri olduğuna dair çalışmalar aynı düzen tutarlı sonuçlar sunmuyor.

Yeni çalışmada UK Biobank’tan alınan verileri kullanan araştırmacılar, çay tüketiminin ölüm riski ile bir bağlantısı bulunup bulunmadığını ve genel hatlarıyla çayla beraber tüketilen şeker ve süt, çayın sıcaklığı ve kişilerin kafeini ne kadar süratli metabolize ettiğini belirleyen genetik varyantlara dayalı olarak çayın tesirinin değişik olup olmadığına baktılar.

UK Biobank, 2006 ve 2010 yılları aralığında beslenme ve sıhhat durumuyla alakalı bir anketi dolduran 40 ila 69 yaşları arasındaki yarım milyon adam ve hanıma dair verileri içermektedir. Ankete katılanların yüzde 85’i derli toplu olarak çay içtiğini, yüzde 89’u ise siyah çay içtiğini bildirmiştir.

Günde iki ya da daha fazla fincan çay tükettiğini bildiren iştirakçilerin ölüm riskinin, içmeyenlere kıyasla yüzde 9 ila 13 oranında azca bulunduğunu belirten araştırmacılar, iştirakçilerin ilaveten kahve içip içmemesi, çayına şeker ya da süt eklemesi, tercih edilen çay sıcaklığı ya da kafein metabolizmasındaki farklılıkların bu ilişkiyi etkilemediğini anlatım ediyor.

Araştırmacılar, bulguların yüksek miktarlarda bile çay tüketiminin sıhhatli bir diyetin parçası olabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Ayrıca yeşil çayın yararları ve siyah çayın faydaları hakkında daha fazla malumat almak için öteki makalelerimize göz atabilirsiniz.Ayrıca Gelgez Bilgi Deposuna Bakınız

  • Siyah çayın meçhul yararları ve zararları nelerdir?
  • Yeşil çay içmek zararlı mı? Yeşil çayın sıhhat üstündeki 23 negatif etkisiKaynaklar ve Dış Bağlantılar

  • https://scitechdaily.com/black-tea-consumption-linked-to-alower-risk-of-death/