Snapchat Masaüstü Sürümünü Resmi Olarak Tanıttı

resim11598966
resim11598966

Popüler toplumsal medya platformları arasında bulunan Snapchat yeni bir büyüme ile gündeme geldi. Bu platform, bir zamanlar yüz filtreleriyle gündeme oturmayı başarmıştı. Şimdi ise şirket, platform için yeni özellikler getirmeyi sürdürüyor. Yakın zamanda platform, NFT filtreleri özelliği üstünde birtakım çalışmalar yapmıştı. Şimdi ise Snapchat masaüstü versiyonu ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Pek oldukça toplumsal medya platformu, masaüstü versiyonu için birtakım özellikler geliştiriyor. Örneğin geçtiğimiz sene Twitter Spaces isminde bir hususiyet duyurmuştu. Uygulama için geliştirdiği bu özelliğin masaüstü versiyonu ise 2021 senesinde kullanıma geçmişti. Şimdi ise Snapchat, masaüstü versiyonu için Snapchat for Web’i başlatmış oldu.

Bir Snapchat sözcüsü, Snapchat’teki yaklaşık arayanların aramalara günde 30 dakikadan fazla vakit harcadığını söyledi. Şirket kendisini hala mobil öncelikli bir platform olarak görüyor. Ancak kullanıcılardan gelen geri bildirimlerden sonra Snapchat, temel özelliklerini masaüstü sürümüne taşımaya karar verdi.

Snapchat for Web Neleri İçerecek?

Snapchat for Web, kullananların masaüstü bilgisayarlar üstünden görüntülü aramalarla anlık sahneler göndermelerine imkan tanıyacak. Aynı zamanda bu özellik, kullananların dostlarıyla söyleşi etmelerine de imkân verecek.

Snapchat for Web ile kullanıcılar mesaj ve anlık imaj gönderme imkânına haiz olacaklar. Ayrıca kullanıcıların, görüntülü ve düzgüsel aramalar yoluyla da söyleşi etme şansı olacak. Bu özellik, kullananların mobil cihazlarda bulunan mesajlaşma özelliğinden de yararlanmalarına imkan tanıyacak. Buna söyleşi tepkileri de dahil olacak.

Kullanıcıların, Snapchat’in bu yeni özelliğine erişmeleri için “web.snapchat.com” adresine gitmeleri gerekiyor. Ardından Snapchat kullanıcı isimlerini ve şifrelerini girerek hesaplarına giriş yapmaları lazım. Sonrasında kullanıcıların, iki adımlı doğruluğunu sağlama adımını tamamlamaları istenecek. Kişiler bu özelliği açtıklarında ise konuşmalarına mobil sürümde kalmış olduğu yerden devam edebiliyor.

Snapchat’in mobil sürümüne benzer olarak, Snapchat for Web ile gönderdiğiniz mesajlar 24 saat sonra kendiliğinden kaybolacak. Ayrıca şirket, bu nitelikte kullananların monitör görüntüsü almasını engelleyeceğini de belirtiyor.

Kullanıcılar Snapchat for Web’te Bitmoji’lerini tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi profil resmi şeklinde görecekler. Buna ayrıca masaüstü özelliğinde diğer bir prosedür için tıkladığınızda Snapchat penceresi gizlilik monitörü içerecek. Böylelikle kullanıcılar Snapchat penceresini saklama seçeneğine haiz olacaklar.

Şirket, ilk lansman sonra bu özelliği bütün ülkelerdeki kullanıcılara sunmadan ilkin birtakım ülkelerdeki Premium abonelerine sunmayı planlıyor. Başlangıçta bu özellik; ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki Snapchat+ abonelerine sunulacak.

Daha sonra ise; Fransa, Almanya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde etken hale geleceği belirtiliyor. Sonraki aşamada ise küresel dağıtımının gerçekleşeceği bildiriliyor. Ayrıca Snapchat, Lensler hususi durumunu ileriki zamanda video görüşmelerine getirmeyi planlandığını da duyuruyor.

Peki sizler Snapchat’in masaüstü versiyonu hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.