Snapchat NFT Filtreleri Özelliği Üzerinde Çalışıyor

resim73969404
resim73969404

NFT’ler toplumsal medya platformlarına iyice entegre olmuş durumda. Birçok platform NFT için değişik özellikler geliştiriyor. Snapchat de NFT konusu ile alakalı geri planda kalmak istememiş gibi gözüküyor. Son gelişmelere göre platform, sanatçıların dijital koleksiyonlarını Snapchat üstünden AR filtreleri olarak sergilemesi üstünde çalışmalarını sürdürüyor.

Kripto pazarı son zamanlarda düşüşte olsa da firmalar bu çerçevedeki geliştirmelerini askıya almıyor. Büyük teknoloji şirketlerinin NFT gibi Blok zincirine bağlı nedenler için ilgisinin kaybolmadığını söylemek mümkün. Bu şirketlere katılan en yeni isim ise Snapchat olacak gibi gözüküyor.

Sosyal medya platformları kendi platformlarındaki belli özelliklerden faydalanarak NFT’ler üstünde değişik çalışmalar gerçekleştiriyor. Örneğin Twitter hususi bir abonelik olan Twitter Blue kullanıcılarına dijital koleksiyonları avatar olarak ayarlama hususi durumunu sunmuştu. Bu özelliğiyle Twitter NFT üstüne çabalama yapan ilk toplumsal medya platformu olmuştu. Şimdi ise Snapchat NFT için yeni bir hususiyet üstünde çalışmalar yapıyor.

Snapchat NFT için Nasıl bir Yol İzleyecek?

Financial Times kaynağından aktarılanlara göre Snapchat, özelliğin testlerine ağustos ayında sınırı olan sayıda içerik oluşturucuyla başlayacak. Bu denemede sanatçılar diğer bir platform üstünden NFT oluşturabilecek. Ardından ise bu NFT’leri Snapchat’e Lensler olarak aktarabilecek.

Financial Times’ın tutanağına göre Snapchat, içerik oluşturuculardan dijital koleksiyonlarını sergilemek için rastgele bir ücret almayacak. Aynı sonucu geçtiğimiz dönemde Twitter, Instagram ve Facebook da almıştı. Buna ayrıca Snapchat, sanatçıların bu çalışmalarının kararında para kazanmalarının yollarını da arıyor.

Mayıs ayı içerisinde Instagram, sınırı olan sayıda içerik oluşturucuların Akış, Hikaye ve Mesaj bölümlerinde NFT’leri sergilemesine izin vereceğini duyurmuştu. Bunun yanısıra Facebook, geçen ay ABD’deki sınırı olan sayıda kullanıcılar için NFT sergileme ile alakalı hususi durumunu duyurmuştu. Benzer şekilde Reddit, durağan(durgun) bir fiyat üstünden dijital avatar satın alma ile alakalı NFT projesini açıklamıştı.

Snapchat’in NFT alanındaki en yakın rakibi Meta olacak gibi gözüküyor. Çünkü Meta, SparkAR teknolojisinden yararlanarak kullanıcıları reel dünyaya getirmek istediğini söylemişti. Ayrıca Meta’nın fintech başkanı Stephane Kasriel, Financial Times ile bir röportajında Kasriel, firmanın metaverse evreninde kullanabileceği dijital koleksiyonlar için bir pazar yaratmaya çalıştıklarını belirttiği anlatım ediliyor.

Habere göre Snapchat’in NFT denemesi, platformun “premium” aboneliği olan Snapchat Plus uygulamasını başlatmasından sonrasında gelecek. Peki siz Snapchat’in NFT için geliştirdiği bu hususiyet ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.