Spam E-postaları Durdurma

resim44494665
resim44494665

Ne kadar uğraşırsanız deneyin, önemsiz ya da spam e-postalardan katiyen kaçınamazsınız. Bir spam klasöründeki çoğu spam e-postayı filtreleri kullanarak gizleyebilirsiniz , fakat birtakım spam’ler hala yer kaplar ya da filtrelenmekten kaçınır. Tüm spam’leri gelen kutunuzdan kaldırmanın garantili bir yolu yoktur, fakat aldığınız spam miktarını en azından azaltmanın birkaç yolu.

Neler Okuyacaksınız? →

Spam E-postaları Durdurma

Spam E-postaları Durdurma

Önemsiz E-postaların Genel Nedenleri

Önemsiz e-postayı iyi mi azaltacağınızı harbiden idrak etmek için, bu e-postaların kaynağını, genelde spam gönderenleri ve sizi spam e-postalarla doldurmak için kullandıkları şekilleri göz önünde bulundurursunuz.

Muhtemelen yaşadığınız en yaygın spam biçimlerinden biri meşru perakendecilerden ve öteki şirketlerden gelen ticari reklam e-postalarıdır. Muhtemelen, bu şirketlerden biriyle bir hizmet ya da hesap açarken, haftalık bültenlerine / genelgelerine / ya da e-postalarına gönderilen kuponlarına da kaydolmuş olabilirsiniz. E-posta adresinizi meşru bir şirkete vermenizin yol açtığı spam rahatsız edici olabilir, fakat genelde zararsızdır.

Ancak, zararlı spam e-postaları var. Genellikle spam gönderenler tarafınca gönderilir ve muteber firmalar tarafınca gönderilmez. İstenmeyen posta göndericilerin, web servis sağlayıcılarından çalınan e-posta adreslerinin satın alma (yasadışı) listelerini de içeren e-posta adresinizi alabilmelerinin birkaç yolu vardır.

Spam E-postası Nasıl Durdurulur?

ZARARSIZ SPAM: TİCARİ REKLAM SPAM LİSTESİNDEN ÇIKMAK

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi, muteber perakendecilerden ya da öteki şirketlerden gelen ticari reklam spamı genelde zararsızdır. Saygın bir şirketten esasen ticari reklam spamı alıyorsanız ve durdurulmasını istiyorsanız, bunlardan aboneliğinizi iptal etme yöntemini burada bulabilirsiniz.

 1. E-posta hesabınıza giriş yapın.
 2. Abonelikten çıkmak istediğiniz ticari reklam e-postalarından birini açın.
 3. Mesajın dibine ilerleyin ve öteki promosyon e-postalarından çıkmak için bağlantıyı seçin. Ancak, bu tanıtım e-postasına abone değilseniz, bunun yerine mesajı silin. Bağlantıyı kura çekmek aslında hiç bir şeyden aboneliğinizi iptal etmez ve bir spam gönderenin e-posta adresinizin spam e-postaları almak için geçerli ve yetişkin bulunduğunu bilmesini sağlayabilir.
 4. Hatırlatma: Gmail gibi birtakım e-posta sağlayıcılarının seçebileceğiniz kendi abonelik iptali düğmesi olabilir. Gmail’de, genelde gönderenin adının sağında bulunur.

ZARARLI SPAM: BU İLETİLERİ ENGELLE VE SPAM OLARAK İŞARETLE

Zararlı spam, şahsi verilerinizin güvenliği ve bilgisayarınızın sağlığı için bir tehdit oluşturabilir, zira genelde sizden şahsi detayları çalmak ve/veya bilgisayarınıza fena niyetli yazılımları bulaştırmak için kullanılır.

En yaygın zararlı spam türleri:

 • Para dolandırıcılığı: Spam e-postalar, kuşkusuz e-posta kullanıcılarının spam gönderen şahsa para göndermesi ya da spam gönderenden para alma umuduyla şahsi finansal bilgiler göndermesi şeklinde dolandırılması anlamına gelir.
 • Sweepstakes kazanan spam: Büyük olasılıkla hiç başlamadığınız bir yarışmada bir çekiliş ya da ödül kazandığınızı “bildiren” e-postalar. Ödülünüzü “almak” için, genelde kabataslak bir irtibat seçmeniz ya da şahsi bilgilerinizi vermeniz gerekir.
 • E-posta sahtekarlığı / hüviyet avı dolandırıcılığı: Güvendiğiniz şirketlerden gelen resmi e-postalar gibi görünecek şekilde açılan e-postalar. Bu e-postalar, kuşkusuz alıcıları hassas, şahsi bilgiler göndermeye kandırmak için firma logoları gibi şeyleri taklit eder.
 • Antivirüs uyarı spamı: Spam, sizi fena niyetli program enfeksiyonları mevzusu ile ilgili “uyaran” ve bilgisayarınızı “ya da öteki bir antivirüs yardımını” taramaya destek olmak için bilgisayarınızı basitçe taramanızı öneren e-postalar Kullanıcılar kabataslak bir irtibat yoluyla sunulan desteğe erişmeye çalıştığında, bilgisayarlarına fena niyetli program bulaşır ya da spam gönderen alıcıların sistemine erişir.

Zararlı spam mevzubahis olduğunda, e-posta sağlayıcınızın firma içi spam filtresi, bu daha fena niyetli önemsiz e-postalara karşı harbiden en etkili savunmadır. Bazen, birtakım spam e-postaları filtreleri geçebildiğinden, bu spam filtrelerinin birazcık desteğe ihtiyacı olabilir.

Gönderenleri engelleyerek ve önemsiz e-postaları ana gelen kutunuza girdiğini ayrım ettiğinizde spam olarak işaretleyip bildirdiğinizden emin olarak, bu filtrelere bu tür spam’lere daha azca müsaade edebileceğini öğretebilirsiniz.

Spam olarak bu tür mesajları iyi mi bildireceğinizi ve muayyen gönderenleri iyi mi engelleyeceğinizi, e-posta sağlayıcınızın gelecekte bu mesajları filtrelemeyi bilmesini sağlayabilirsiniz.

 1. E-posta hesabınıza giriş yapın.
 2. Spam olarak bildirmek istediğiniz mesajı açın ve / ya da göndereni engelleyin.
 3. Gelen kutunuzdaki mesajı sağ tıklayın veya e-postadaki üç nokta simgesini seçin. Not: Bu adım e-posta sağlayıcınıza göre değişecektir. Örneğin, Outlook’ta e-postayı sağ tıklayabilirsiniz; Gmail ve Hotmail’de, üç nokta simgesini seçin .
 4. Spam, seçme gibi bir mesaj işaretlemek için Spam bildirspam olarak işaretle, hatta önemsiz olarak işaretle. Bu seçeneklerin isimleri e-posta sağlayıcıları içinde değişebilir.
 5. Bir spam göndereni (veya istenmeyen e-postalar gönderen rastgele bir kişiyi) engellemek için Göndereni engelle’yi seçin. İsim, e-posta sağlayıcıları içinde değişebilir.

Hepsi bu kadar! Bildiğiniz değişik bir teknik ya da yol varsa bizlere yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin!