Spotify Blend Nasıl Yapılır?

resim74312562
resim74312562

Spotify, dünyanın en tanınmış dijital müzik platformlarından biridir. Platform, müzik ve podcast dinlemek için dünyanın en iyi programları arasında yer almaktadır. Ayrıca Spotify topluluk özelliklerine de ehemmiyet vermektedir. Bu nedenle kullanıcılar dostlarıyla ortak oynatma sıralaması oluşturma şansına da sahiptir. Spotify Blend özelliği de kişilerin bu isteğini karşılamaktadır. Peki Spotify Blend iyi mi yapılır?

İki kişinin müzik zevkini bir araya getirerek oynatma sıralaması hazırlamak pek basit değildir. Ancak Spotify Blend özelliği bunu olası kılmaktadır. Biz de bu yazımızda Spotify’ın Blend hususi durumunun iyi mi kullanıldığına ve ne işe yaradığına değineceğiz. Ancak öncesinde Spotify ile alakalı kısa bir bilgilendirme yapalım.

İçindekiler

Spotify Nedir?

Spotify, İsveç merkezli bir dijital müzik akışı hizmetidir. 23 Nisan 2006 yılından beri kullanıcılara hizmet veren Spotify, içeriğindeki geniş online müzik ve podcast listesine anında erişmenizi sağlamaktadır. Bu sayede dilediğiniz müziklere ve podcastlere istediğiniz anda erişmeniz ve dinlemeniz olası olmaktadır.

Platformun içerisinde milyonlarca müzik yer almaktadır. Müzikleri ise albüm, müzisyen ya da oynatma sıralaması arayarak dinleme olanağınız vardır. Bunun yanısıra Spotify’ın arama bölümünde yer edinen müzik türlerine girerek de yalnızca tek türe ait şarkıları dinleme şansınız olacaktır.

Spotify’ın arama bölümünde yer edinen bir öteki hususiyet de ruh halinize göre ayarlanan çalma listeleridir. Örneğin fitness, uyku, yemek yapma, parti gibi çalma listeleri ile modunuza makul müzikler dinleme şansınız olacaktır. Aynı zamanda TV ve filmlerdeki müziklerin bulunduğu listelere de Spotify üstünden ulaşma imkanınız vardır.

Buna ayrıca Spotify topluluk özelliklerine de ehemmiyet vermektedir. Platform üstünden arkadaşlarınızın ne dinlediğini görmeniz mümkündür. Ayrıca başkalarının hazırladığı çalma listelerine de erişim sağlama şansınız bulunmaktadır. Bunların dışında iki ya da daha fazla kişinin beraber oluşturduğu bir Blend sıralaması de hazırlayabilirsiniz.

Spotify Blend Nedir?

Spotify Blend, kullananların ortak oynatma sıralaması oluşturmasını elde eden bir Spotify özelliğidir. Bu hususiyet vasıtası ile kullanıcılar, dostlarının dinlediği müzikler ile kendi dinledikleri müziklerin birbiriyle ne kadar ahenkli bulunduğunu anlayabilirler.

Aynı zamanda Spotify Blend ile arkadaşlarınızın hangi şarkıları ya da şarkı türlerini daha fazla dinlediklerini de görme şansınız olacaktır. Spotify, Blend çalma listesine toplamda 50 şarkı eklemektedir. İki kişyle meydana getirilen bir Blend sıralamasında şarkıların yarısı sizin dinlediklerinizi oluştururken öteki yarısı arkadaşınızın dinlediği şarkıları oluşturmaktadır.

Blend oynatma sıralaması günlük olarak değişmektedir. Ayrıca Spotify Blend’inize öteki dostlarınızı da ekleme imkanınız var. Bunun yanısıra sanatçılarla da Blend oluşturup müzik zevkinizin ne kadar ahenkli bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Böylelikle Spotify Blend nelerdir sorusunun cevabını vermiş olduk. Şimdi ise Spotify’da Blend oluşturmadan ilkin bilmeniz gerekli olanlar ile alakalı izahat yapalım.

Spotify’da Blend Oluşturmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yazımızda Spotify Blend hususi durumunu iyi mi kullanacağınızla alakalı izahat yapmadan ilkin bu hususiyet ile alakalı bilmeniz gerekli olanlar ile alakalı izahat yapmamız yararlı olacaktır. Spotify Blend’i Android ve iOS cihazlarda kullanmanız mümkün. Ayrıca bilgisayarınız ve tabletiniz üstünden de bu özelliği kolaylıkla kullanma şansınız var.

Bir arkadaşınızla Blend oluşturduktan sonra o listeye öteki dostlarınızı da ekleme imkanınızın bulunduğunu söylemiştik. Ancak bunun bir sınırı vardır. Oluşan Spotify Blend çalma listenize en çok 10 kişiyi ekleme şansınız bulunmaktadır. 10 kişiden fazlasını Spotify Blend’inize çağrı etmek şimdilik olası değildir.

Spotify Blend’i sanatçılarla da oluşturma imkanınızın bulunduğunu belirtmiştik. Ancak her sanatçı üstünden bu özelliği kullanmanız olası olmamaktadır. Bir sanatçıyla Spotify Blend oluşturmanız için alakalı sanatçının rastgele bir platformdan Spotify Blend bağlantısını paylaşması gerekecektir.

Bunun dışında sanatçının etken olarak kullandığı Spotify hesabının ismini bilmeniz de şarttır. Ayrıca sanatçının Spotify hesabında her insana aleni bir çalma listesinin de olması gereklidir. Şimdi Spotify Blend oluşturmadan ilkin bilmeniz gerekli olanlar ile alakalı izahat yaptığımıza göre Blend hususi durumunu iyi mi kullanacağınıza bir göz atalım.

Spotify Blend Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle cihazınızdan Spotify’a giriş yapın.
 • Daha sonra Spotify’ın arama kısmına girin. Bu bölüme, ekranın aşağısındaki büyüteç simgesine dokunarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Spotify Blend’e arama bölümünden iki yolla ulaşma imkanınız var. İlki, arama kısmına Blend yazmak. Diğer yol ise arama ekranının birazcık aşağısına doğru indiğinizde karşılaştığınız ‘Senin için Hazırlandı’ seçeneğine dokunmak.
 • Ardından ‘Blend Oluştur’ yazısına dokunun.
 • Son olarak ‘Davet et’ seçeneğine dokunun ve dilediğiniz arkadaşınıza Spotify Blend daveti gönderin. Spotify Blend daveti gönderdiğiniz dostunuz bu prosedürü onayladığında Spotify sizin için kendiliğinden Blend oluşturacaktır.
 • Oluşan Blend çalma listesini görmek için ‘Senin için hazırlandı’ kısmına girmeniz kafi olacaktır. Bunun dışında ‘Kitaplığın’ kısmına girerek de çalma listelerinizin arasından Blend çalma listenizi bulmanız mümkündür.

Spotify Blend’e Yeni Kişiler Ekleme

 • Bu prosedürü gerçekleştirmek için ilk ilkin Spotify’a giriş yapın.
 • Ardından ‘Kitaplığın’ bölümündeki çalma listeleri arasından Blend çalma listenizi bulun.
 • Sonrasında Blend çalma listenizdeki şahıs simgesine dokunun. Ayrıca bu simgenin tarafındaki üç noktaya dokunup ‘Üye ekle’ seçeneğine girmeniz de yeni şahıs eklemenizi sağlayacaktır.
 • Karşınıza çıkan ekranda yazan ‘Daha fazla üye çağrı et’ seçeneğine basın.
 • Blend bağlantınızı, bu listeye eklemek istediğiniz arkadaşınıza gönderin. Arkadaşınız daveti kabul ettiğinde Blend çalma listenize katılım sağlayacaktır. Bu prosedür sonra Blend çalma listenizde yer edinen hepimiz birbirinin zevkine makul şarkıları görmüş olacak.

Sanatçılarla Spotify Blend Oluşturma

İstediğiniz bir sanatçıyla Blend oluşturup müzik zevklerinizin uyumunu keşfetmek için alakalı sanatçının Blend davetini bilmeniz gerekiyor. Ancak sanatçıların bir çok Blend daveti oluşturma ve bunu hayranlarıyla paylaşma gibi bir tercihte bulunmamaktadır.

Yine de sevdiğiniz sanatçının Blend davetini bulmaya çalışacaksanız toplumsal medya hesaplarına göz atmayı deneyebilirsiniz. Çünkü sanatçılar bazı durumlarda toplumsal medya hesaplarında Spotify bağlantıları paylaşabiliyorlar. Dolayısıyla bu mevzu ile alakalı sanatçıların toplumsal medya hesaplarını denetlemek yararlı olacaktır. Bunun haricinde, sanatçının Spotify profilindeki ‘Sanatçının Seçtikleri’ sıralaması de Blend’e benzer bir tecrübe sağlayacaktır.

 • Sanatçının Blend çağrı bağlantısına eriştikten sonra bu linke dokunun.
 • Spotify üstünden çağrı bağlantısı açıldığında ‘Blend’e git’ opsiyonu ile devam edin.
 • Eğer muayyen bir sanatçıyla Blend kurmak yerine Blend oluşturma ihtimalinizin olduğu sanatçıları görmek istiyorsanız iki teknik deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki, Spotify’ın Blend oluşturabileceğiniz sanatçılarını listelediği sayfaya girmektir.
 • Diğer bir teknik ise Spotify’ın arama kısmına Blend yazmak olacaktır. Arama bölümünde Blend yazdığınızda Blend oluşturabileceğiniz sanatçılar karşınıza çıkacaktır. Bu sanatçılardan dilediğinize dokunarak oluşan Blend’i incelemeniz olası olacaktır.

Blend Hikayesini Paylaşma

 • Arkadaşınızla ya da sanatçıyla oluşturmuş olduğunuz Blend’in öyküsünü paylaşmak için ilk ilkin Spotify’a girin.
 • Ardından ‘Kitaplığın’ kısmına girerek alakalı Blend çalma listesini bulun.
 • Sonrasında Blend çalma listesinin yanısıra yer edinen üç noktaya dokunun.
 • Buradan da ‘Blend öyküsünü gör’ seçeneğine girin.
 • Son olarak ‘Bu hikayeyi paylaş’ yazısına dokunun ve dilediğiniz platformdan Blend öyküsünü paylaşın.

Blend İsmini Değiştirme

 • Bu prosedür için ilk ilkin Spotify hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından ismini değişiklik yapmak istediğiniz Blend çalma listenizi bulun ve girin.
 • Blend çalma listenizde yer edinen üç noktaya dokunun.
 • Sonra ‘İsmi düzenle’ yazan yeren yere basın.
 • Yeni Blend ismini belirledikten sonra ‘Bitti’ yazan yere dokunun ve prosedürü tamamlayın.

Spotify Blend’den Ayrılma

 • Oluşturmuş olduğunuz ya da arkadaşınızın oluşturmuş olduğu Blend’i silmek olabildiğince kolaydır. Bunun için Spotify’a girin.
 • Ardından ayrılmak istediğiniz Blend’i bulun.
 • Sonra üç noktaya dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘Blend’den ayrıl’ seçeneğine dokunun. Bu seçeneğe dokunduktan sonra alakalı Blend’den ayrılmış olacaksınız.

Spotify Blend Sorunları Nasıl Çözülür?

Yazımızda Spotify Blend iyi mi yapılır sorusunun cevabını verdikten sonra Blend problemlerini iyi mi çözeceğinizle alakalı de izahat yapmamız yararlı olacaktır. Kullanıcılar, Spotify Blend ile alakalı sıklıkla iki ayrı problem yaşıyorlar. Bunlardan biri, Blend çalma listesinin çalışmamasıyla ilgilidir. Diğer bir problem ise bir kullanıcının arkadaşına Blend daveti göndermek için kullandığı ‘Davet et’ opsiyonunun çalışmamasıyla ilgilidir. Kullanıcıların çağrı butonuna dokundukları vakit ana sayfaya yönlendirme ya da monitör donması gibi problemler yaşama ihtimalleri de muhtemeldir.

Bu problemleri çözüme ulaştırmak için yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür olabildiğince basittir. Öncelikle önbellek dosyalarını temizlemeniz gerekiyor. Önbellek dosyalarını temizledikten sonra ise Spotify’ı cihazınızdan silin. Sonrasında uygulamayı tekrar yükleyin.

Bu işlemleri gerçekleştirmenize karşın Spotify’ın Blend özelliği ile alakalı problem yaşamaya devam ediyorsanız, programa öteki bir cihazdan girmeye çalışın. Ayrıca Spotify’a bilgisayar üstünden girmeye çalışarak da bu problemi çözmeniz mümkün. Başka bir cihazdan girmek de Blend problemlerini çözmüyorsa Spotify’ın bu mevzuyla alakalı bir güncelleme yayınlamasını beklemeniz gerekecektir.

Spotify’da Özel Dinleme ve Çalma Listeleri Nasıl Oluşturulur?

Spotify’da birden fazla dostunuz var ise ve dinlediğiniz müzikleri görmelerini istemiyorsanız bunun da bir çözüm yolu var. O da hususi dinleme ve oynatma sıralaması oluşturmak. Özel dinleme hususi durumunu etken hale getirdiğinizde takipçileriniz, o an hangi müziği dinlediğinizi göremeyecektir. Özel oynatma sıralaması oluşturduğunuzda ise arkadaşlarınızın bu çalma listenizi ve içerisinde yer edinen müzikleri görme imkanı olmayacaktır.

Spotify’ın Özel Dinleme Özelliğini Aktifleştirmek

 • Bu prosedür için ilk ilkin Spotify hesabınıza girin.
 • Ardından ekranın sağ üzerinde yer edinen ‘Ayarlar’ kısmına dokunun.
 • Ayarlar menüsüne girdiğinizde ekranın aşağısına doğru inin ve ‘Sosyal’ başlığına doğru ilerleyin.
 • Sosyal başlığının altında yer edinen ‘Gizli oturum’ seçeneğini etken hale getirin.
 • Son olarak ‘Dinleme aktivitesi’ seçeneğini da etken hale getirerek prosedürü tamamlayın.

Spotify’ın Özel Çalma Listesi Özelliğini Aktifleştirmek

 • Öncelikle Spotify’a girin.
 • Sonra ‘Kitaplığın’ kısmına dokunun.
 • Kitaplığınızda yer edinen çalma listelerinden gizlemek istediğiniz rastgele birine girin.
 • Ardından üç noktaya dokunun.
 • Son olarak ‘Gizli yap’ seçeneğine dokunun.

Spotify Blend Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Spotify Blend, dostlarınızla ortak bir oynatma sıralaması meydana getirmenizi elde eden özelliktir. Bu hususiyet vasıtası ile dostlarınızla müzik uyumunuzun ne kadar benzer bulunduğunu anlamış oluyorsunuz. Blend hususi durumunu kullandığınızda karşınıza bir eşleşme puanı çıkacaktır. Bu puan ile arkadaşınızla olan müzik uyumunuzun yüzdesini öğrenmiş oluyorsunuz.

Oluşan Blend çalma listesinde, Spotify’da dinlediğiniz müziklere göre güncelleme olacaktır. Bu güncellemeler vasıtası ile de arkadaşınızla beraber dinleyeceğiniz oynatma sıralaması çeşitlenecektir. Yazımızda da anlattığımız gibi Spotify Blend çalma listesini muayyen sanatçılarla oluşturma şansınız da oluyor. Bunun için de Spotify’ın arama kısmına Blend yazmanız ve karşılaştığınız sonuçlardan sanatçı eşleşmenize girmeniz yeterlidir.

Ayrıca oluşturduğunuz Blend çalma listesine öteki dostlarınızı ilave ederek çeşitliliği artırmanız da mümkündür. Maksimum 10 arkadaşınıza Blend daveti göndererek bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Spotify’ın Blend özelliği vasıtası ile arkadaşlarınızın müzik zevkini net bir halde görmüş olacaksınız.

Sizler için hazırladığımız Spotify Blend iyi mi yapılır rehberimiz burada sona eriyor. Peki sizler asla Spotify’ın Blend hususi durumunu denediniz mi? Spotify Blend hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.