Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

resim18779010
resim18779010

Spotify, dünyanın maksimum kullanılan müzik platformlarının başlangıcında geliyor. Platformun kullanıcılarına sunmuş olduğu özellikler, kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Ancak bir çok kullanıcı Spotify kullanıcı ismi değişim yapma işleminin iyi mi yapıldığını merak ediyor.

Özelleştirme konusu ile ilgili kuruluşundan beri esnek kurallara haiz olan Spotify, kullanıcı memnuniyetine ehemmiyet veriyor.

Fakat maalesef Spotify, kullanıcı adlarının değiştirilmesine izin vermiyor. Ancak isteyen kullanıcılar, Spotify’daki gözüken adlarını değiştirebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Spotify’da gözüken ismin iyi mi değiştirileceğinden bahsedeceğiz.

İçindekiler

Spotify Kullanıcı Adı ve Görünen Ad Nedir?

Spotify, kullanıcı isimleri ve gösterilecek isimler üstünden hizmet sunmayı tercih ediyor. Platformda yer edinen kullanıcı adı, platformu kullanan insanların kimlikleri diyebiliriz. Yani sistem, kullanıcı adlarını her insana hususi olarak oluşturuyor. Bu yüzden de Spotify, kargaşalık olmaması adına kullanıcı adlarının değiştirilmesine izin vermiyor.

Zaten kullanıcılar da celse açabilmek için kullanıcı adlarına gereksinim duymuyorlar. Spotify’a e-posta adresiyle giriş yapmak mümkün. Bu yüzden de kullanıcı isimleri aslında platformu kullananlar için pek bir ehemmiyet arz etmiyor.

Görünen ad ise, kullananların profillerinde ve çalma listelerinde gözüken isimlerdir. Bu isimler hepimiz tarafınca görünebildiği için kullanıcılar açısından önemli. Bu yüzden de kullanıcılar burada istedikleri isimleri kullanmak istiyorlar. Platform, bunun için kullanıcılara gözüken adlarını değişim yapma şansı veriyor.

Not: Görünen ad ile Spotify’da celse açılmıyor. Görünen isimler yalnızca profillerde ve çalma listelerinde gözüküyor.

Spotify Gösterilecek Ad Nasıl Değiştirilir?

Spotify, haiz olduğu özelliklerle bir müzik ve podcast platformunun yanı sıra toplumsal bir platform haline de dönüşmeye başlıyor. Platformu kullanan kişiler, Spotify üstünden birbirleriyle muhtelif yöntemlerle iletişim kurabiliyorlar. Bunun yanı sıra Spotify’da açılan listeler, podcastler; kullananların öteki toplumsal medya platformlarında popülerleşmesini sağlıyorlar.

Bundan kaynaklı bir çok Spotify kullanıcısı, platformda dikkat cazibeli ya da reel ismini kullanmayı tercih ediyor. Ancak platforma üye olurken değişik isimlerle üye olan kişiler, yayınlanan adlarını iyi mi değiştirebileceklerini merak ediyorlar. Spotify, kullanıcılarına en kapsamlı özelleştirme imkanı sunan platformlarda birisi.

Bu doğrultuda Spotify’daki gösterilecek ismi değişim yapma işlemi, kullanıcılar için olabildiğince basit bir halde gerçekleştiriliyor diyebiliriz. Platformun masaüstü/tarayıcı versiyonu ile cep telefonu/tablet sürümlerinde gösterilecek ad değişim yapma işlemleri birazcık farklıdır. Sizler de bu yazımızda iki versiyon için de gösterilecek adın iyi mi değiştirileceğini öğrenebilirsiniz.

Spotify Masaüstü/Web Sürümünde Gösterilecek Ad Değiştirme

 • Spotify profilinizin gözüken ismini değişim yapmak için öncelikle Spotify’ın masaüstü uygulamasından ya da tarayıcı sürümünden profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Spotify profilinize giriş yaptıktan sonrasında platformun sağ üst bölümde görülen adınızın yanısıra bulunan simgeye tıklamalısınız.
 • Simgeye tıkladıktan sonrasında burada açılan menüden “Profil”i seçiyorsunuz.
 • Daha sonrasında karşınıza Spotif profilinizin gözüken adının gözüktüğü bir monitör çıkacak. Görünen adınızı değişim yapmak için bu ekranda adınızın üzerine tıklıyorsunuz.
 • Son olarak açılan sayfada profil fotoğrafı ekleme ve gözüken adınızı değişim yapma seçenekleri mevcut. Burada istediğiniz ismi yazarak kaydet düğmesine basmanız gerek. Ayrıca bu ekrandan isterseniz Spotify hesabınıza profil fotoğrafı da ekleyebiliyorsunuz.

Spotify’ın masaüstü ve tarayıcı sürümünde gözüken ismi değişim yapma prosedürü bu kadar basit.

Spotify Telefon/Tablet Sürümünde Gösterilecek Ad Değiştirme

Spotify kullanıcılarının çoğu, platformun telefon ya da tablet versiyonunu kullanıyorlar. Bu yüzden de gözüken adınızı, platformun telefon/tablet sürümünden de değiştirebiliyorsunuz. Burada yapmanız gereksinim duyulan prosedür de masaüstü sürümündeki işlemler kadar basit.

 • İlk olarak Spotify uygulamasından profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Daha sonrasında alt tarafta bulunan menülerde ana sayfaya giriş yapmalısınız. (Uygulamayı açtığınızda doğrudan ana sayfa açılmaktadır.)
 • Devamında sağ üst tarafta bulunan ayarlar simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • Burada tatbik ve platform ayarları mevcut. Görünen ismi değişim yapmak için en üstte bulunan “Profili Görüntüle” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Burada çalma listeleriniz ve profilinizle ilgili birtakım bilgiler gözükecek. En üstte gözüken adınızın altında “Profili Düzenle” düğmesi mevcut. Bu butona tıklıyorsunuz.
 • Son olarak karşınıza profil fotoğrafı ekleyebileceğiniz ve gözüken adınızı değiştirebileceğiniz bir monitör çıkıyor. Bu ekrandan isterseniz profil fotoğrafı ekleyebiliyorsunuz isterseniz de gözüken adınızı değiştirebiliyorsunuz.

Spotify’ın mobil uygulamalarında gözüken adınızı değişim yapmak için yapmanız gerekli olanlar bu kadar.

Spotify’da gözüken ismi değiştirmenin bir öteki yolu daha var. Eğer Facebook hesabınızı Spotify hesabınıza bağlarsanız, Spotify’da gözüken adınız Facebook adınız olarak güncelleniyor. Bu yüzden yukarıdaki işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız doğrudan Facebook hesabınızı Spotify hesabınıza bağlayarak gözüken adınızı değiştirebilirsiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Nedir?

Rehberimizde de bahsetmiş olduğumuz gibi Spotify, birtakım özellikleriyle kullanıcılarına sosyalleşme imkanı da sunuyor. Bu doğrultuda Spotify, kullanıcılarına arkadaş ekleyebilme imkanı sunuyor. Hatta Spotify kullanıcıları, platformun masaüstü sürümünde ekledikleri dostlarının dinledikleri şarkıları görebilmektedirler. Tabii ki bu vaziyet karşılıklı bir halde işlemektedir. Yani arkadaşlarınız da sizin dinlediğiniz şarkıları görebiliyor.

Spotify masaüstü programını açtığınızda sağ tarafta karşınıza “Arkadaş Aktivitesi” alanı çıkacak. Bu alandan arkadaşlarınızın ve takip ettiğiniz kişilerin ne dinlediğini görebiliyorsunuz. Burada yer edinen bütün isimler kullananların gözüken isimleri oluyor.

Bu birtakım kullanıcılar için çok hoş bir özellikken birtakım kullanıcılar için ise çok rahatsız edici olabiliyor. Spotify’da da bu yüzden arkadaş etkinliği hususi durumunu kapatma özelliği mevcut. Sizler de isterseniz aşağıdaki adımları uygulayarak arkadaş aktivitelerinizi kapatabilirsiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır?

 • İlk olarak Spotify’ın masaüstü uygulamasından ya da tarayıcı sürümünden profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Devamında sağ üst bölümde görülen adınızın yanısıra bulunan simgeye tıklıyorsunuz.
 • Ardından burada açılan menüden “Ayarlar”ı seçiyorsunuz.
 • Bu ekranda profiliniz ve tatbik ile ilgili ulaşabileceğiniz birtakım ayarlar mevcut. Arkadaş aktivitesini değişim yapmak için bu menüde alt tarafta bulunan “Görüntüle” bölümüne gelmelisiniz.

  Devamında şayet arkadaş aktivitelerinizi görmek istiyorsanız “Görüntüle” kısmında en altta bulunan “Arkadaşlarının ne çaldığını gör” seçeneğini etken etmeniz gerekiyor. Eğer görmek istemiyorsanız bu düğmesi kapatmanız gerekiyor.

Spotify’da arkadaş aktiviteleriniz için yapmanız gereksinim duyulan ayarlar bu kadar. Eğer “Arkadaşlarının ne çaldığını gör” seçeneğini etken ederseniz arkadaşlarınızın da sizin dinlediklerinizi görebileceğini unutmayın.

Spotify, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Şirket, kullanıcılarının ilgisini çekebilmek amacıyla devamlı özelleştirme seçenekleri ile ilgili yenilikler yapıyor.

Hatta Spotify, kısa sürede mobil uygulamalarının erişilebilirliği için olabildiğince mühim yeni özellikler açıklamıştı. Bu yüzden firmanın özelleştirme konusu ile ilgili da gelecekte birtakım yenilikler getirebileceğini söyleyebiliriz.

Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Mümkün mü?

Dünyanın en tanınmış müzik platformlarından birisi olan Spotify, sunmuş olduğu özelliklerle kullanıcı sayısını gün geçtikçe arttırmayı başarıyor. Bunun yanı sıra platformu kullanan kişiler, platformun sunmuş olduğu olduğu özelleştirme seçeneklerine de alaka gösteriyorlar. Bilindiği suretiyle Spotify, kullanıcılarına kullanıcı adlarını random olarak veriyor. Yani Spotify kullanıcıları, platforma üye olduklarında platform tarafınca atanan random kullanıcı adlarına haiz oluyorlar.

Bazı kullanıcılar, Spotify tarafınca verilen kullanıcı adlarından hastalık duyabiliyorlar. Bundan kaynaklı bir çok kişi, Spotify profilleri için kullanıcı ismi değişim yapma prosedürü olası mü diye merak ediyorlar. Spotify, günümüzde sunmuş olduğu hizmetler kapsamında kullanıcı ismi değiştirilmesine izin vermemektedir. Çünkü şirket, platformdaki bir çok prosedürü kullanıcı isimleri üstünden kayıt altında tutuyor.

Bundan kaynaklı Spotify, herhangi bir kullanıcı ismi değişim işleminin platformun akışında mühim aksaklıklara niçin olabileceğini belirtiyor. Bu sebepten ötürü Spotify, kullanıcılarına kullanıcı ismi değişim yapma imkanını sunmamaktadır.

Yine de son zaman Spotify tarafınca tasarlanan birtakım özellikler, kullanıcıları kullanıcı ismi değişim yapma imkanı konusu ile ilgili ümitlendirdiler. Çünkü Spotify, son zaman kişileştirme ağırlıklı özelliklerin gelişim süreçlerine ağırlık veriyor. Bu kapsamda bir çok Spotify kullanıcısı, firmanın kısa sürede kullanıcı ismi değişim yapma özelliği geliştirmesini ümit ediyor.

Fakat Spotify, paylamış olduğu bilgiler doğrultusunda kısa sürede bu şekilde bir özelliğin geliştirilmeyeceğini belirtiyor. Şirket, belirtmiş olduğumuz gibi öncelikle platformun akışını sağlamaya ehemmiyet verdiklerini söylüyor. Bu doğrultuda Spotify kullanıcı ismi değişim yapma özelliği, kullanıma sunulmuş olduğu takdirde platformda ciddi karışıklıklara niçin olabilir. Bundan kaynaklı firmanın yakın zamandaki planları içinde kullanıcı ismi değişim yapma hususi durumunun geliştirilmesi yer almıyor.

Spotify Kullanıcı Adı Nerelerde Gözüküyor?

Spotify, kullanıcılarına kullanıcı adlarını herhangi vermeyi tercih ediyor. Bundan kaynaklı birtakım kullanıcılara çok anlam ifade etmeyen kullanıcı isimleri verilebiliyor. Spotify’ı olabildiğince etken kullanan ve kişileştirilmiş ayarlara ehemmiyet veren kişiler; kullanıcı adlarından kaynaklı rahatsız olabiliyorlar. Belirtmiş olduğumuz gibi Spotify, kullananların kullanıcı adlarını değiştirmelerine izin vermiyor. Bundan kaynaklı birtakım Spotify kullanıcıları, kullanıcı adlarının nerelerde görüldüğünü merak etmektedir.

Spotify, kullanıcı ismini genelde veri işlemleri için kullanmayı tercih ediyor. Yani şirket, aslında kullanıcı isimleri üstünden kullanıcıları tanımlıyor. Bu sayede firmanın verilerinde kargaşalık olmamış oluyor. Bundan kaynaklı Spotify kullanıcı adının ön planda pek fazla bir işlevinin olmadığını söylesek yanlış olmayacaktır.

Spotify kullanıcıları, platformda yer edinen ayarlar bölümünden kendi kullanıcı adlarına rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Bunun yanı sıra şirket, öteki alanlarda kullanıcı adlarını göstermeyi tercih etmiyor. Bunun yerine platformda yayınlanan ad özelliği kullanılıyor. Yani Spotify, kullanıcılarının kullanıcı adlarını birbirleriyle paylaşmak yerine yayınlanan adlarını paylaşmayı tercih ediyor.

Bu rehberimizde açıkladığımız suretiyle Spotify’da yayınlanan ismi değişim yapma opsiyonu mevcut. Bu sayede platformu kullanan kişiler, öteki kullanıcılarla etkileşime girdikleri adlarını belirleyebiliyorlar. Bu noktada doğal ki Spotify tarafınca belirlenen birtakım kurallar mevcut.

Şirket, yayınlanan isim belirlerken birtakım durumlara dikkat edilmesini belirtiyor. Örneğin platformda sertlik ya da aşağılama içeren yayınlanan adların kullanılmasına izin verilmiyor. Aksi takdirde Spotify, bu kurallara uymayan kişilerin profillerini kalıcı olarak kapatıyor.

Genel Değerlendirme

Spotify, son zaman geliştirdiği özellikler ile adından olabildiğince fazla laf ettirmeyi başarıyor. Dünya genelinde maksimum tercih edilen müzik ve podscast platformlarından birisi olmayı başaran Spotify, kullanıcı sayısını gün geçtikçe artırıyor. Bu kapsamda şirket, kullanıcılarına olabildiğince kişileştirilen profiller sunmayı hedefliyor.

Spotify kullanıcıları, platformu Spotify tarafında random olarak verilen kullanıcı isimleri üstünden kullanıyorlar. Yani platformu kullanan kişilerin bir çok verileri, kullanıcı isimleri üstünden kaydediliyor. Bunun yanı sıra birtakım noktalarda Spotify kullanıcı adı, kullananların kimliği görevini taşıyor. Bundan kaynaklı bir çok kişi, Spotify’da yer edinen kullanıcı ismini değişim yapmak istiyor.

Bu kapsamda Spotify kullanıcıları, kullanıcı ismi iyi mi değiştirilir diye çok fazla merak ediyorlar. Spotify, aktüel hizmet koşulları altında kullanıcılarına kullanıcı ismi değişim yapma özelliği sunmuyor. Çünkü şirket, kullanıcı ismi değişim yapma imkanın platformun akışında birtakım aksaklıklara niçin olabileceğini belirtiyor.

Fakat Spotify’da bunun yerine kullanıcılarına profillerini değişik şekillerde kişileştirmek için özellikler mevcut. Platformda gözüken ad şeklinde bir öteki kullanıcı ismi daha yer alıyor. Görünen ad, Spotify’da kullananların birbirlerini gördükleri isim olarak geçiyor. Bu doğrultuda Spotify, kullanıcılarına görülen adlarını değişim yapmak için hususiyet geliştirdi.

Bu yazımızda sizler için Spotify’da gözüken isminizi iyi mi değiştirebileceğinizi açıkladık. Bunun yanı sıra Spotify’ın niçin kullanıcı ismini değiştirmeye izin vermediğini de ayrıntılı bir halde söylemeye çalıştık. Sizler için hazırlamış olduğumuz Spotify kullanıcı ismi değişim yapma rehberi burada sona eriyor. Sizler de Spotify ile ilgili merak ettiklerinizi ya da rehberimize eklemek istediğiniz detayları aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.