Spotify Müzik Temalı Bilgi Oyunu Heardle’ı Satın Aldı

resim70654090
resim70654090

En tanınmış müzik dinleme platformları içinde bulunan Spotify yeni bir satın alım ile gündeme geldi. Spotify müzik konulu malumat yarışması oyununu Heardle’ı satın aldığını duyurdu. Şirketin bu oyunu kullanarak yeni bir müzik keşfetme aracı geliştireceği yönünde planlara haiz olduğu anlatım ediliyor.

Spotify, geçtiğimiz dönemde ortalığı kasıp kavuran Wordle oyununun müzikli sürümü olan Heardle’ı satın aldı. Oyundaki gaye çalan parçayı en hızlıca bulmak oluyor. Her denemede müzik bir saniye daha uzuyor. Klasik Wordle’da olduğu gibi oyuncunun altı denemede doğru şarkıyı tahmin etmesi gerekiyor.

Platformun ilk satın almış olduğu oyun olan Heardle ile alakalı değişik planları olduğu belirtiliyor. Heardle bir oyun olmanın yanı sıra müzik keşfetmek için bir vasıta şeklinde de kullanılacak gibi gözüküyor. Oyunun web sitesine ait irtibat ise kullanıcıları Spotify’a yönlendiriyor. Ancak oyunu Spotify üstünden oynamak mümkün.

Spotify yetkilisi Jeremy Erlich mevzuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Erlich, müzik keşfetmek için eğlenceli yolları devamlı aradıklarını söyledi. Ayrıca sanatçıların yeni hayranlara ulaşmasını destek olmaya çalıştıklarının da altını çizdi. Heardle’ın ise bu hususta oldukça etkin bir vasıta olduğunu vurguladı.

Spotify’ın Heardle’ı Satın Aldığı Ücret Bilinmiyor

Spotify tarafınca satın alınmasının sonrasında Heardle oyununda küçük birkaç değişim de yapıldı. Platforma uyumlu hale gelen oyunun sonunda bölüme ait Spotify bağlantısı ortaya çıkıyor. Bu bağlantının daha önceden SoundCloud bağlantısı olduğu anlatım ediliyor.

Şirket Heardle’ı satın almak için ödediği tutarı açıklamamayı tercih ediyor. Ancak oyunun milyonlarca etken kullanıcısının olduğunu belirtiyor. Şimdilik platforma entegrasyon işleminin ise birtakım ülkelerde gerçekleştiği belirtiliyor. ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da Spotify üstünden Heardle oynamak mümkün.

İlerleyen dönemde bu listeye yeni ülkelerin ve dillerin katılacağı da anlatım ediliyor. Şu anda Türkiye’den linke ulaşmaya çalışıldığında ise “Heardle’a konumunuzdan erişim sağlanamıyor” mesajı ortaya çıkıyor. Mesajın derhal altında ise Spotify üstünden müzik dinlemeye yönlendiren bir düğme mevcut.

Buna ayrıca Heardle ile değişik interaktif deneyimlerin bütünleşeceği anlatım ediliyor. Ancak şimdilik bu mevzu ile alakalı bir ayrıntı paylaşımı mevcut değil. Spotify’ın bilhassa etkileşimli konularda oldukça etkin olduğunu söylemek mümkün. Fakat Heardle için geliştirdiği planlar gelecek dönemde ortaya çıkacak gibi gözüküyor. Konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.