Spotify Yeni Friends Mix Aracını Duyurdu

resim86892144
resim86892144

Spotify yeni kişiselleştirilmiş oynatma sıralaması olarak açıklanan “Friends Mix” aracını duyurdu! Friends Mix, arkadaşlarınızın ne dinlediğine göre parçalar öneriyor. Böylece kullanıcılara arkadaşları ile oluşturdukları karışımlara dayalı olarak yeni parçalar keşfetmelerini sağlıyor. Global olarak yayına alınan hususiyet hem bedava hem de Premium kullanıcılar için şimdilik iOS işletim sistemi üzerinde yer alıyor.

Geçtiğimiz dönemde Spotify, arkadaşlarınız ile ortak sıralama meydana getirmenizi elde eden “Blend” hususi durumunu duyurmuştu. Şimdi ise “Friends Mix” isimli yeni aracını yayına aldığını duyurdu. Akış hizmetinin Blend aracı, iki Spotify kullanıcısının ortak alanlarını bulmayı hedefliyor. Böylece en sevdikleri şarkıları bir araya getirerek müzik zevklerinin örtüştüğü noktaları görmelerini sağlıyor.

Aynı zamanda bu Friends Mix karışımı dinleme alışkanlıklarına göre günlük olarak aktüel kalıyor. Dolayısıyla Spotify yeni şahsi oynatma sıralaması Friends Mix, kullananların arkadaşları içinde trend olan parçalara dayalı olarak yeni ve malum şarkıları keşfedebilmelerine imkân sağlıyor.

Spotify’ın Yeni Kişiselleştirilmiş Çalma Listesi Aracı: Friends Mix

Yapılan açıklamalara göre, Spotify’da “arkadaş” kelimesi geçen, 11 milyondan fazla kullanıcı tarafınca açılan oynatma sıralaması bulunduğunu söylüyor. Ayrıca firma 2022’de ABD’de bu çalma listelerinin geçen yıla kıyasla %35’lik bir artış yaşandığını da açıklıyor.

Bu yüzden Spotify yeni kişiselleştirilmiş oynatma sıralaması aracı muazzam gözükmüyor. Dahası şahsi çalma listeleri en büyük satış faktörlerinden biri olarak yer alıyor. Hatta bu hususiyet Spotify müzik akışı pazarında önder olarak yer almasının bir öteki nedeni.

Öte taraftan Spotify’ın Friends Mix aracına değinirsek, sevdikleriniz ile oluşturduğunuz karışımlara dayalı bulunduğunu görüyoruz. Bu nedenle bir arkadaşınızla Blend sıralaması yaptıysanız bu yolda ilerliyorsunuz demektir. İki kişilik, üç mix oluşturmanız gerekiyor. Böylece Made For You merkezindeki Made For Us bölümünde yeni bir oynatma sıralaması yer alıyor. Bu oynatma sıralaması ise Friends Mix olacak. Friends Mix’de görülmemiş parçalar yer alacak.

“Sizin İçin” hazırlanan merkezde bir Friends Mix görmüyorsanız bir Blend oluşturmanız gerekiyor. Bunun için ise öncelikle arama sekmesine Blend yazmanız gerekiyor. Daha sonra kura çekmek istediğiniz dostunuz için “Davet Et” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ardından çağrı kabul edildiğinde Spotify, Blend oynatma sıralaması oluşturacaktır.

Spotify’ın yeni kişiselleştirilmiş oynatma sıralaması ise müzik tercihlerine, zevklerine ve önerilenlere göre oluşuyor. Böylece Blend oynatma sıralaması oluşturduğunuzda, beraber paylaşacak ve keşfedecek birden fazla yeni müzik bulmanıza imkân sağlayacak.