Spotify Yeni Podcast Oluşturma Aracını Test Ediyor

resim42867012
resim42867012

Spotify podcast alanına daha oldukça yatırım hazırlamaya başladı. Şirket şimdi ise mobil uygulamasına yeni bir podcast oluşturma aracı eklemeye hazırlanıyor. Spotify, Yeni Zelanda’da kullanıma açılacak vasıta ile platformda her insanın podcast oluşturmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor! Öte taraftan podcast aracının daha oldukça ülkede ne vakit piyasaya sürüleceği ile ilgili malumat hemen hemen mevcut değil.

Spotify hem dinleyicilerin hem de oluşturucuların etken olduğu platformlardan biri. Ancak bu platformlara içerik oluşturucuların podcast eklemesi fakat üçüncü taraf araçlar ile olası oluyordu. Hatta Spotify’ın bu ekleme için hususi bir uygulaması olan Anchor mevcuttu.

Şimdi ise Spotify bu çabanın önüne geçmek için yeni güncellemesini duyurdu. Böylece kullanıcılar artık podcast kaydetmek ve yayınlamak için ayrı bir araca gereksinim duymayacak. Podcast yaratıcıları için direkt olarak Spotify uygulamasında bulunan yeni vasıta kontrol aşamasında yer alıyor.

Spotify Podcast Aracı Doğrudan Uygulama Üzerinde Yer Alacak

Spotify podcast alanında yeni araçları kontrol ediyor. Şirket ana uygulamada direkt olarak podcast kaydetmek, düzenleme ve yayınlama olanağı veren yeni araçlar sunacak gibi gözüküyor. Böylece süratli bir kayıt olanağı sunarken aracı uygulamayı ortadan kaldıracak.

Şirket yeni Spotify podcast aracına yönelik iyi mi çalıştığına dair bilgilerin bulunduğu bir video paylaştı. Spotify New Zealand tarafınca gösterilen video ise tatbik içi podcast kaydına ait birçok malumat içeriyor.

Bu videoya göre tatbik üstünde bir ‘+’ düğmesi yer alacak. Düğme ‘Kütüphaneniz’ bölümünün yanısıra yer alacak. Bu düğmeye tıklandığında ise ‘Podcast Kaydet’ ya da ‘Çalma Listesi Oluştur’ seçenekleri görülecek. Spotify, Podcast Kaydet seçeneğinde bir karşılama monitörü ve klip için kayıt düğmesi yer alacak. Öte taraftan podcast’lerin tek seferde kaydedilmesi ya da oldukça sayıda çekime bölünmesi gibi özellikleri de mevcut.

Dahası podcast’in kaydedilmesinin sonrasında içerik oluşturucuya ses kırpma şansı da veriliyor. Hatta arkaplan müziği eklemek için seçenekler de yer alıyor. Son olarak ise podcast’e bir isim ve kapak fotoğrafı verilmesi gerekiyor. Sonrasında ise podcast paylaşıma hazır hale geliyor.

Şirketin üçüncü taraf uygulaması olan Anchor bir podcast oluşturma aracıydı. Anchor’ın kurucu ortağı ve Spotify yöneticisi Michael Mignano’da yeni güncellemenin piyasaya sürüldüğünü doğruladı. Mignano ifadelerinde ‘ekstra vasıta ya da donanıma gerek kalmadan bölüm oluşturmasına izin veriliyor’ sözcüklerini kullandı.

Yeni Spotify podcast aracı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.