Steam Açılmıyor (2023) Sorunu Çözümü

Oyuncuların maksimum oyuna girmiş olduğu platform olan Steam, birtakım problemler ile kullanıcılarını zora sokabiliyor. Bunlardan biri olan Steam açılmıyor 2023 yılı itibari ile hala oyunculara büyük problemler oluşturabiliyor. Bizde sizler için bunun çözüm yollarını araştırdık, derhal bakalım.

Steam Açılmıyor Sorunu Çözümü 1. Yöntem (Yüzde Yüz Çözüm)

Değerli arkadaşlar steam açılmıyor hakkında problemleriniz giderecek yüzde yüz çözüm olan bu tekniği göstereceğiz. Aşağıdaki adımları takip edin.

1- İlk olarak sağ alt bölümde olan Steam‘ın üstüne gelin ve sağı tıklayın.

2- Daha sonrasında Geniş Ekran bölümüne tıklayın.

3- Kısa bir müddet bekleyin PIN’i girin ve Steam açılacaktır.

Steam Açılmıyor Sorunu Çözümü 2. Yöntem

Steam niçin açılmıyor, arkadaşlar bunun oldukça sayıda nedeni olabilir, aşağıda bütün çözüm yollarını derledik.

1- Steam Uygulamasının Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Steam açılmazsa irtibat aşamasında sıkışmışsa, sorununuz için en mantıklı iş dengesiz bir irtibat veya Steam uygulamasının geçici olarak dönem dışı kalması olacaktır. İlk olarak tarayıcınızı açın ve internet sitelerinin yüklenip yüklenmediğini denetim edin. Modemi tekrar başlatmayı deneyin.

2- Alt Sekme Yaparken Steam Uygulamasını Kontrol Edin

Steam uygulaması ara sıra monitörden oluşan bir kurulum yaptığınızda pencerelerin içinde kayboluyor. Steam Community yayınında Steam uygulamasının çalışmamasından görevli olmaktaydı. Bu yüzden, Steam istemcisini Windows sisteminizde başlatırsanız ve görülecek bir yer yoksa, Tab ve Alt tuşlarına aynı anda matbu tutun. Açık olan bütün uygulamaları göreceksiniz. Steam listede ise, gidip hangi ekranda olduğunu görmeye dikkat edin.

3- Görev Yöneticisi ile Steam İşlemlerini Sonlandırın

Windows Görev Yöneticisi zamanı. Bir süredir bir Windows PC kullandıysanız, büyük ihtimalle yolunuzu biliyorsunuzdur ama aşina değilseniz, yapmanız gerekenler. İlk olarak vazife çubuğunuza sağ tıklayın yada  Control + Alt + Delete tuşlarına basın ve sonrasında Görev Yöneticisi kısmını seçin. İşlemler alfabetik sıraya göre yapılmalıdır. Steam uygulamasnı bulun ve bütün Steam işlemlerinin sona erdiğinden emin olun. Daha sonrasında programı tekrar başlatın.

4- Steam Uygulamasını Kaldırın ve Yeniden Yükleyin!

Steam programını kaldırın,kontrol paneline giderek, programı bulun ve kaldırın. İlk olarak Program Files içerisindeki Steam kurulum klasörünüzü açın. Steam.exe ile steamapp’ler ve kullanıcı verisi klasörleri dışındaki her şeyi silin. Bilgisayarınız idare edici izni isterse, izin verin ve silme işlemine devam edin. Tamamlandıktan sonra, Steam.exe dosyasına çift tıklayın, tatbik tekrar yüklenecektir.

https://store.steampowered.com/about/

5- Steam Uygulamasının Ön Belleğini Temizleme

Önbellek, uygulamaları daha süratli başlatmanıza destek olur. Bunu düzeltmek için, Steam dizininizde appcache klasörünü bulun. Steam istemcisini C: \ sürücünüze yüklediyseniz, bu genelde şu dizini bulacaksınız: C: \ Program Files (x86) \ Steam. Klasörleriniz alfabetik olarak sıralanırsa, appcache klasörü en üst tarafta olacaktır. Durumda, tatbik ön belleği klasörünü kopyalayıp güvenilir bir yere yapıştırın. Otomatik olarak yeni bir appcache klasörü oluşturulur. Steam, problemsiz bir halde başlamalıdır.

6- Steam Beta İstemcisini Çalıştırmadığından Emin Olun

Steam kurulum klasörünüze, sonrasında paket klasörüne gidin. Çoğu kullanıcı için tam dosya yolu C: \ Program Files (x86) \ Steam \ package olacaktır. Beta isimli dosyayı bulun ve silin. Steam programını açılmamasına yol açan buysa, programı bir sonraki başlatmanız da düzelecektir.

7- Sistem Geri Yükleme’yi Deneyin

Sistem Geri Yükleme yardımı ile geri alabilirsiniz. Bu işlemdeki hiç bir dosya ya da oyun silinmez. Denetim Masası bölümüne gidin, sonrasında sağ üst köşede Büyük Simgeleri Göster kısmını seçin. Kurtarma kısmını bulun ve tıklayın.

8- Sistem Geri Yükleme’yi Seçip Başlatın

Otomatik geri yükleme noktalarını bulmak için ileri butonuna basın ve Windows güncelleştirmesinin yüklenmesinden ilkin bir tarih seçin. Ardından Güvenlik duvarlarını veya virüsten koruma yazılımını kapatın.

Bir emniyet duvarı ya da virüsten koruma yazılımının Steam programını engellemediğinden emin olmak için iki kez denetim edin. Steam uygulaması istisnalar haricinde bıraktığınızdan veya emniyet duvarını virüsten koruma yazılımını geçici olarak kapattığınızdan emin olun.

9- Steam Desteği ile İletişim Kurun

Steam Yardımı bölümüne gidin ve Steam hesabınıza giriş yapın. Steam Guard etken ise, telefonunuzun kullanımı kolay olmasından emin olun. İçerideyken aşağı kaydırın ve Steam İstemcisi’ni seçin ve sonrasında İstemci çöküşlerini ve sonrasında İletişim Desteğini seçin .

10- Karanlık Düzeltmeleri Yapın

Steam Community panolarında bulunan eski bir çözüm. Her vakit olduğu gibi Steam dizinine-kurulum klasörüne gidin. Ardından ClientRegistry.blob isimli bir dosyayı bulun ve ClientRegistryOld.blob olarak tekrar adlandırın. Dosyanın tekrar oluşturulmasına izin vermek için Steam programını tekrar başlatın.