Steam Hesap Silme – 2022

resim70063074
resim70063074

Steam, dünya çapında oyuncuların maksimum tercih ettikleri oyun platformlarının başlangıcında gelmektedir. Oyuncular, platformun sağladığı özelliklerden Steam hesapları vasıtasıyla faydalanabiliyorlar. Bundan kaynaklı Steam hesabı, platformu kullanmak için olabildiğince önemlidir. Steam’i kullanmak istemeyen kişiler, açmış oldukları Steam hesaplarını dönem dışı bırakmayı istiyorlar. Bundan kaynaklı Steam hesap silme prosedürü iyi mi yapılır sorusunun yanıtı fazlasıyla merak ediliyor.

Steam’in kullanıcı sayısı artış gösterdiği kadar bir taraftan da azalmaktadır. Platformdan memnun kalmayan kişiler, platformu kullanmak için açmış oldukları hesaplarını silmek istemektedirler. Ancak bu aşamada bir çok Steam kullanıcısı, güçlük çekmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için Steam hesap silme işleminin iyi mi yapılabileceğini anlatacağız. Ancak bir ilkin Steam hesabı nedir, ne işe fayda sorularına yanıt vermek daha doğru olacaktır. Şimdi gelin hep beraber öncelikle Steam hesabının ne olduğuna daha sonra bu hesapların iyi mi silinebileceğine daha yakından bakalım.

İçindekiler

Steam Hesabı Ne İşe Yarar?

Dünyanın en büyük oyun platformlarından birisi olan Steam, uzun süredir oyunculara hizmet vermektedir. Platform, ihtiva ettiği oyun sayısı ve sunmuş olduğu hizmetler ile aktörleri fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı Steam’in kullanıcı sayısı devamlı artış göstermektedir. Steam geliştiricileri hem platformun kullanımını denetim altında tutmak hem de kullananların şahsi gizliliklerini sağlamak için Steam profilleri üstünden hizmet veriyorlar. Yani Steam’i kullanmak isteyen kişilerin Steam hesabı oluşturmaları gerekiyor.

Steam’i kullanmak isteyen kişiler, Steam hesaplarını bedava bir halde oluşturabiliyorlar. Steam hesabını oluşturan kullanıcılar, sonra bu hesap üstünden oyun satın alıp satın aldıkları oyunları diledikleri gibi oynayabiliyorlar. Bunun yanı sıra Steam, kullanıcılarına platform üstünden öteki oyuncularla iletişim kurabilme imkanı da sağlıyor. Ayrıca Steam’de oyuncular tarafınca tasarlanan oyun içi eklentiler de mevcut. Steam tarafınca sağlanan bütün bu özellikleri kullanmak için Steam hesabına haiz olmak gerekiyor.

Steam hem kullanıcı sayısını yükseltmek hem de platformun akışını denetlemek için hesap kurmayı mecburi tutuyor. Bundan kaynaklı Steam hesabı bulunmayan kişiler, oyun satın alma başta olmak suretiyle platformda yer edinen hiç bir özellikten faydalanamıyorlar. Bunun yanı sıra Steam, hesap güvenliği konusu ile ilgili da olabildiğince titiz davranıyor. Bu yüzden platformda hesapların güvenliklerini sağlamak için muhtelif emniyet özellikleri mevcut. Genel olarak baktığımızda Steam, gelişmiş bir hesap sistemine haiz diyebiliriz.

Steam Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde neredeyse bir çok bilgisayar oyunu, Steam üstünden yayınlanmaktadır. Bundan kaynaklı oyuncular hem eski hem de aktüel oyunları oynamak için Steam hesabı kurmak halinde kalıyorlar. Steam, haiz olduğu özelliklerle ve platformda yer edinen oyunlarla genel hatlarıyla bir çok kullanıcısını memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı Steam’deki hesapların neredeyse çoğu, etken olarak kullanılıyor.

Fakat Steam’in özelliklerini beğenen kullanıcılar kadar beğenmeyen kişiler de mevcut. Bu kişiler, Steam hesaplarını etken olarak kullanmadıkları için dönem dışı bırakmak istemektedirler. Bundan kaynaklı Steam hesap silme prosedürü iyi mi yapılır sorusunun yanıtı fazlasıyla merak ediliyor.

Öncelikle Steam’in direkt olarak hesap silme özelliği sağlamadığını belirtmemiz gerekiyor. Yani bir çok platformda olduğu gibi bir irtibat ya da hesap ayarları üstünden Steam hesabınızı silmeniz olası değil. Steam hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle Steam yardımcı kadrosuyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Hesabını silmek isteyen Steam kullanıcı sayısı fazla olduğundan Steam, yardımcı kısmında hesap silme müracaat alanı oluşturdu. Buraya tıklayarak Steam yardımcı sayfasındaki hesap silme bölümüne erişim sağlayabilirsiniz.

Steam Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır

Destek sayfasından hesabınızın silinmesine dair talebinizi iletmeniz gerekiyor. Daha sonra Steam yetkilileri, talebinizi inceleyerek sizlerden hesap sahibi olduğunuzu doğrulamanızı istek ediyorlar. Bu aşamada Steam, sizden hesabınızla ilgili ayrıntılı detayları paylaşmanızı bekliyor. Bu bilgiler içinde e-posta adresi ve telefon numarası yer alıyor. Paylaşılan bilgiler vasıtası ile şirket, fena amaçlı kişilerin başkalarının hesabını silmelerinin önüne geçiyor.

Talep edilen detayları paylaştıktan sonra Steam, bir müddet bilgilerinizi inceliyor. Bu süre, değişim göstermekle beraber genelde 1 haftayı aşmıyor. Ardında Steam, hesabınızın silinmeye makul bulunduğunu belirleme ederse hesabınızı 30 gün süresince kilitliyor. Steam hesabınız, 30 gün kilitli kaldıktan sonra kalıcı olarak siliniyor. 30 günlük kilitli kalma sürecinde hesabınızda bulunan birtakım oyunları oynamanız kısıtlanacaktır. Bunun yanı sıra Steam, 30 günlük süreçte oyun satın almayı da engelliyor.

Steam Hesap Silme İşlemi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Steam, hesabını silme talebinde bulunan kullanıcılarının taleplerini genelde geri çevirmiyor. Bu noktada en mühim unsur, kullananların bilgilerini doğrulayabilmeleri oluyor. Eğer Steam kullanıcıları, hesaplarını silmek için bilgilerini doğrulayamazlarsa Steam hesap silme talebini geri çeviriyor. Bundan kaynaklı Steam hesabınızı silmek istediğinizde hesabınızın bütün bilgilerine hakim olduğunuzdan emin olmalısınız.

Bunun yanı sıra Steam hesap silme prosedürü sırasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım noktalar mevcut. İlk olarak hesap silme talebiniz onaylandıktan sonra bir çok çevrimiçi oyunlar olmak suretiyle kütüphanenizde bulunan oyunları hesabınız kalıcı olarak silinene kadar oynayamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca hesabınız kalıcı olarak silindikten sonra bütün oyunlarınıza erişiminiz kaldırılacaktır. Yani kütüphaneniz de kalıcı olarak silinecektir. Bu noktada Steam, satın almış olduğunuz oyunlar için rastgele bir geri ödeme yapmamaktadır.

Steam’in özelliklerinden birisi de Steam cüzdandır. Steam cüzdan özelliği vasıtası ile kullanıcılar, devamlı banka ve kredi kartlarına ihtiyaç duymadan direkt olarak platform üstünden ödeme yapabilmektedirler. Bu kapsamda Steam kullanıcıları, platforma para yükleyebiliyorlar. Eğer Steam hesabınızı kalıcı olarak silerseniz Steam cüzdanınızda yer edinen paranız sizlere iade edilmeyecektir.

Steam hesabınızı sildikten sonra yeni bir hesap açmaya karar verebilirsiniz. Bu durumda eskiden kullandığınız Steam hesap ismini kullanmanız olası değil. Hesabınız kalıcı olarak silinmiş olsa dahi Steam, daha ilkin kullanılan hesap adlarının yeniden kullanılmasına izin vermiyor. Bundan kaynaklı sizler için mühim bir hesap adına sahipseniz hesabınızı silmeden ilkin hesap adınızın da kalıcı olarak kullanılamaz hale geleceğini bilmelisiniz.

Steam’de öteki platformlardan satın alınan Steam oyun kodlarını etken etmek mümkün. Bu doğrultuda satın almış olduğunuz kodları, hesabınızı sildikten sonra yeniden etken etmek isteyebilirsiniz. Ancak Steam CD kodları, tek kullanımlıktırlar. Bundan kaynaklı hesabınızda kullandığınız CD kodlarını hesabınızı kalıcı olarak dönem dışı bıraktıktan sonra yeniden kullanmanız olası değildir.

Steam hesabınızı kalıcı olarak silmek için müracaat yaptıysanız ve daha sonra bu kararınızdan vazgeçtiyseniz bunun için 30 gününüz var. Hesabınızı kalıcı olarak silme başvurunuzdan sonra 30 gün içinde bu kararınızı iptal edebiliyorsunuz.

Silinen Steam Hesabı Geri Getirilebilir mi?

Steam, hesap konusu ile ilgili olabildiğince titiz davranıyor. Çünkü platformdaki neredeyse bütün işleyiş, Steam hesapları üstünden gerçekleşiyor. Oyun satın alımlar, topluluk iletişimleri gibi işlemler Steam hesapları üstünden gerçekleşmektedir. Bundan kaynaklı Steam, hesap güvenliği ve gizliliği açısından titiz davranıyor.

Steam kullanıcıları, hesaplarını silmek istedikleri takdirde çok muhtelif hesap doğruluğunu sağlama işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bu sayede Steam, hesapların yabancılar tarafınca silinmesinin önüne geçiyor. Ayrıca Steam yetkilileri, hesap silme başvurusunda bulunan kişilere bu başvurularını 30 gün içinde iptal edebilme imkanı sağlıyor.

Silinen Steam Hesabı Geri Getirilebilir mi

Hesabını silen birtakım Steam kullanıcıları, sonra bu kararlarından pişman olabiliyorlar. Bundan kaynaklı siz de bu şekilde bir durumla karşı karşıyaysanız silinen Steam hesabı geri getirilebilir mi diye merak edebilirsiniz. Eğer 30 günlük süreç içinde hesap silme başvurunuzu iptal etmediyseniz sonra Steam hesabınızı geri getirmeniz olası değil. Steam, hesap silme başvurusunu aldıktan sonra 30 günün sonra hesaba ait neredeyse bütün detayları kalıcı olarak siliyor. Bundan kaynaklı hesabınızı sildikten sonra satın almış olduğunuz oyunlar ve Steam cüzdan bakiyeniz başta olmak suretiyle bilgilerinizi geri getirmeniz olası değil.

Bunun yanı sıra Steam, silinen hesapların topluluk kısmında ve oyunlara yaptıkları yorumların saklandığını belirtiyor. Bundan kaynaklı hesabınız kalıcı olarak silinse bile yaptığınız yorumları daha sonra görebilirsiniz.

Steam Hesabı Dondurmak Mümkün mü?

Steam kullanıcıları, muayyen dönemlerde oyun oynamak istemeyebiliyorlar. Bu dönemlerde kullanıcılar, oyunlara erişim sağlamak istemeyebiliyorlar. Ayrıca birtakım kullanıcılar, birtakım vakit hesaplarının başkaları tarafınca tamamiyle bulunamayacak şekilde olmasını istek ediyorlar. Bundan kaynaklı sizler de bu şekilde durumlarda Steam hesabı dondurmak olası mü diye merak edebilirsiniz.

Steam’de toplumsal medya platformlarında olduğu gibi hesap dondurma özelliği mevcut değil. Yani Steam hesabınızı muayyen bir müddet dahi olsa tamamiyle görünmez hale getirmek istiyorsanız hesabınızı kalıcı olarak silmeniz gerekecektir. Aksi takdirde Steam hesabınız, etken ve hepimiz tarafınca keşfedilebilir olarak platformda yer alacaktır.

Steam’de hesap dondurma hususi durumunun bulunmamasının asli sebebi, platformun işleyişi oluyor. Oldukça etken bir platform olan Steam’de hesaplar büyük ehemmiyet taşıyorlar. Bundan kaynaklı Steam geliştiricileri de platformda kargaşalık yaşanmaması isminde hesap dondurmaya izin vermiyorlar.

Hesap dondurma hususi durumunun bulunmamasının bir öteki sebebi de bu hususta talebin azca olması. Çünkü Steam hesabını tamamiyle ortadan kaldırmak isteyen kişiler, hesaplarını direkt olarak silebiliyorlar. Bunun yanı sıra platformu etken olarak kullanan oyuncuların çoğunluğu da hesaplarını dondurma ihtiyacı hissetmiyorlar. Bundan kaynaklı da Steam geliştiricileri, platforma hesap dondurma opsiyonu eklemediler.

Genel Değerlendirme

Steam, günümüzde dünyanın maksimum kullanılan oyun platformlarından birisi olarak dikkat çekmektedir. Platformun kullanıcı sayısı bir taraftan artış gösterirken bir taraftan da azalmaktadır. Çünkü Steam’in sağladığı özelliklerden ve bulundurduğu oyunlardan memnun olmayan kişiler de mevcut. Bundan kaynaklı Steam hesap silme prosedürü iyi mi yapılır diye fazlasıyla merak ediliyor.

Steam, kullanıcılarına direkt olarak hesap silme imkanı sağlamıyor. Çünkü platformun işleyişi için hesaplar büyük bir öneme sahip. Bundan kaynaklı da Steam yetkilileri, hesapların güvenliğini denetim dibine almak istiyorlar. Steam hesabınızı silmek istiyorsanız Steam yardımcı kadrosuyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu noktada yardımcı ekibi, hesabınızın güvenliği için telefon ve e-posta bilgileriniz başta olmak suretiyle sizlerden birtakım bilgilerinizi istek edebilirler.

Steam’e lüzumlu detayları sağladıktan sonra hesabınızın silinme prosedürü başlatılacaktır. Steam, hesabınızın silinme sürecine sizlere 30 günlük bir iptal hakkı tanımaktadır. Bu 30 gün içinde hesabınızdaki oyunlara erişim konusu ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Ancak 30 gün içinde istediğiniz vakit hesap silme başvurunuzu iptal ederek oyunlarınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Steam hesap silme prosedürü sırasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım noktalar mevcut. Çünkü Steam, hesabınızı kalıcı olarak sildikten sonra sizlere rastgele bir geri ödeme ya da iade yapmamaktadır. Bunun yanı sıra kalıcı olarak sildiğiniz Steam hesabınızı geri getirmeniz de olası değil. Bundan kaynaklı Steam hesabınızı silmeye karar verdiğinizde dikkatli olmalısınız.

Sizler için hazırladığımız bu rehberimizde Steam hesap silme işleminin iyi mi yapılabileceğini ayrıntılı bir halde açıkladık. Bunun yanı sıra bu işlemle ilgili dört gözle beklenen sorulara da yanıt vermeye çalıştık. Böylece rehberimizi inceleyerek Steam hesabınızı rahatlıkla silebilirsiniz. Ayrıca Steam hesap silme işlemiyle ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.