Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

resim46738742
resim46738742

Dünyada ve ülkemizde sen aşama tanınmış olan oyun platformlarından neredeyse herkes bir oyun almışızdır. Fakat çoğu oyuncu, bir oyunu satın aldıktan sonra kararını değiştirerek geri vermek isteyebiliyor. Steam gibi platformlar da oyun geri verme için kullanıcılarına talih tanıyor.

Bu prosedür birtakım durumlarda oyunculara sıkıntı çıkartabiliyor. Bu problemin temeli ise Steam’in gerekçe olarak görmüş olduğu iade koşulları diyebiliriz. İade koşulları sağlandığı sürece Steam her ne kadar problem çıkarmasa da iade prosedürü pek de kısa sürmüyor.

Peki iade koşulları nelerdir ve Steam oyun geri verme iyi mi yapılır? Gelin hep beraber bilmemiz gerekenlere bir göz atalım.

İçindekiler

Steam’de Neden Oyun İade Edilir?

Steam, daha önceden de bahsetmiş olduğumuz gibi oyunların satışının yapıldığı çevrimiçi bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de çoğu oyuncu oyun satın alım işlemlerini bu platform üstünden gerçekleştiriyor. Ancak oyuncular daha önceden araştırmış olduğu bir oyunu satın aldıktan sonra hüsrana uğrayabiliyor.

Bu noktada Steam, kullanıcılarının memnuniyet seviyelerini artırabilmek için kullanıcılarına oyun iade opsiyonu sağlıyor. Böylece kimi oyuncu verdiği ücreti geri almak için iade işlemine başvuruyor. Ancak iade süreci, birazcık uzun bir süreç olduğundan oyuncular arasında yanlış anlaşılmalar olabiliyor.

Oyuncuların satın aldıkları oyunları iade etmeleri için birden fazla neden mevcut. Örneğin oyuncu, almış olduğu oyunda çoğu bug’la yüz yüze kalabiliyor. Bunun kararında oyunun oynanabilirlik seviyesi olabildiğince düşüyor. Bir öbür iade nedeni ise oyunun çevrimiçi modundaki hileler oluyor. Özellikle çevrimiçi modu için alınan oyunlar, hileler nedeniyle oynanılmaz duruma gelebiliyorlar. Bundan kaynaklı oyuncular, aldıkları oyunları geri vermek isteyebiliyorlar.

Kısacası oyuncular, muhtelif sebeplerden kaynaklı Steam’de aldıkları oyunlar için iade sürecine başvurabiliyor. Steam, kullanıcılarına kolay bir halde oyun geri verme şansı tanıyor. Bunun yanı sıra bu süreç, kolay olmasıyla beraber Steam’in politikaları gereği uzun sürebiliyorlar. Bu noktada Steam’in sunduğu geri verme işleminde birkaç adım var. Bunlardan birisi de geri verme koşulları. Peki, Steam’in istediği iade koşulları neler?

Steam Oyun İade Etme Koşulları Neler?

Dünyanın en büyük oyun platformlarından Steam, kullanıcılarına oyun iade şansı tanıyarak oyuncuların memnuniyet seviyesini ciddi seviyede arttırıyor. Fakat bu imkanı suistimal etmek isteyen kişiler de olabiliyor. Bundan kaynaklı Steam’in her iade prosedürünü kabul etmediğini baştan belirtelim. Steam, platformdaki bu özelliğin gerektiği gibi kullanılması için birtakım şartlar belirledi.

Bu doğrultuda Steam’de oyun geri vermek isteyen kişilerin platform tarafınca belirlenmiş olan şartlara ahenk sağlamaları gerekiyor. İşte Steam’in oyun geri vermek için belirlediği koşullar şunlardır:

  1. Oyunun satın alındığı tarihin sonrasında maksimum 2 hafta (14 gün) geçmiş olması gerekiyor. Eğer oyun 2 haftadan uzun bir süredir kütüphanenizde yer alıyorsa iade prosedürü yapamıyorsunuz.
  2. İade edilmek istenen oyunun maksimum 2 saat oynanmış olması lazım. 2 saati aşkın oynama süresi Steam tarafınca kabul edilmiyor.
  3. Eğer satın aldığınız oyunda rastgele bir hile nedeniyle yasaklandıysanız Steam iade işleminizi kabul etmiyor.
  4. Ön sipariş olarak aldığınız bir oyunu, oyunun çıkışına kadar geri geri verme imkanı sunan Steam, oyunun çıkışının sonrasında 2 saat ve 2 hafta kuralını durağan(durgun) tutuyor. Kısacası ön sipariş mevzusu ile ilgili da Steam aynı tutumunu koruyor.
  5. Son olarak şayet oyunu öbür bir platformdan satın aldıysanız iade prosedürünü Steam üstünden yapma şansınız yok. Örneğin Epic Games üstünden aldığınız bir oyun her ne kadar Steam’de de mevcut olsa da iade işleminizi Steam üstünden yapamıyorsunuz.

Eğer Steam tarafınca belirtilen bu koşulları sağlıyorsanız Steam, oyun iade talebinizi genelde kabul etmektedir. Bunun kararında şirket, oyunun tutarını Steam cüzdanınıza ya da satın almış olduğunuz karta iade etmektedir. Peki Steam oyun geri verme prosedürü iyi mi yapılır?

Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Steam, geliştirdiği özellikleri kolay kullanımı kolay bir halde kullanıcılarına sağlıyor. Çünkü Steam, dünya çapında maksimum kullanılan oyun platformlarının başlangıcında geliyor. Bundan kaynaklı platform geliştiricileri, kullanıcılarının geliştirmiş oldukları özelliklerden kolay bir halde faydalanmalarını istiyorlar.

Bu kapsamda Steam oyun geri verme prosedürü de birkaç olabildiğince kolay adımdan oluşuyor. Belirtmiş olduğumuz gibi Steam’de oyun iade edebilmek için birtakım koşulları sağlamak gerekiyor. Bundan kaynaklı öncelikle iade koşullarını yerine getirip getirmediğinize dikkat etmelisiniz. Eğer geri verme koşullarını karşılayabildiyseniz gelin beraber Steam oyun geri verme iyi mi yapılır bakalım.

Öncelikle Steam’in haiz olduğu ana paneli açmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ‘’Kütüphane’’ sekmesinde haiz olduğunuz oyunları göreceksiniz. Ardından geri vermek istediğiniz oyunun üstüne tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşılaştığınız ekranın sağ yanındaki ‘’Bağlantılar’’ sekmesine ve sonrasında da ‘’Destek’’ seçeneğine geçiş yapın.

Steam-Oyun-Iade-Etme

Destek bölümüne ulaştığınızı varsayarak öbür adıma geçelim. Bu adımda yapmak istediğiniz işlemler arasında iade et seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sonrasında Steam, iade süreciyle ilgili birtakım detayları paylaşmanızı istek edecek.

Destek kısmında oyunu geri vermek istemenizin sebebini soran seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bu adımda ise Steam’in sunduğu durumlardan birisini seçerek iade işlemine devam etmeniz gerekiyor. İade sebebinizi seçtikten sonra ise Steam size yardım isteği ve iade seçenekleri sunacaktır. Eğer iade yapmış olup verdiğiniz ücreti geri almak istiyorsanız iade seçeneğine tıklamanız gerekecektir.

Steam-Oyun-Iade-Etme-Secenekleri

İade prosedürünü seçtikten sonra Steam cüzdanınıza kayıtlı olan kredi kartına iade seçeneklerinden birini seçmeniz gerekecek. Ardından ‘’İsteği Gönder’’ opsiyonu ile talebinizi iletebilirsiniz. Eğer iade koşullarına karşılamış iseniz Steam talebinizi değerlendirecek ve iade işleminizi yapacaktır.

Steam’in Para İade Etmesi Ne Kadar Sürüyor?

Steam kullanıcıları, platformda yer edinen geri verme özelliğinden kolay bir halde faydalanabiliyorlar. Bu noktada kullanıcılar, özelliği kullandıktan sonra birtakım mevzularda merak içine girebiliyorlar. Kullanıcılar, öncelikle iadelerinin kabul edilip edilmeyeceğini merak ediyorlar.

Steam tarafınca belirlenen koşulları sağlıyorsanız iade talebiniz muhtemelen müspet sonuçlanacaktır. Fakat bu aşamada Steam’in olabildiğince seçici davrandığını bilmeniz gerekiyor. Yani şirket, iade koşullarından biri bile sağlanmıyorsa iade talebine negatif cevap veriyor. Bunun yanı sıra birtakım durumlarda Steam, iade koşulları sağlansa bile müspet dönüş yapmayabiliyor. Bundan kaynaklı Steam tarafınca belirlenen koşulları tam anlamıyla sağladığınıza emin olmalısınız.

Koşulları sağladığınıza emin olarak iade başvurusu yaptıktan sonra Steam’den gelecek bilgilendirmeyi beklemeniz gerekiyor. Şirket, iade koşullarını tamamiyle elde eden kullanıcılarına kısa bir müddette geri dönüş sağlıyor. Steam, sürecin bilgilendirmesini e-posta üstünden yapıyor. Bundan kaynaklı Steam’de oyun iadesine başvurduysanız süreci takip edebilmek için mailleriniz denetim etmeniz gerekiyor.

Eğer Steam’den iade mevzusu ile ilgili müspet bir geri dönüş aldıysanız şirket, bu noktadan sonra ücretinizi hızlıca tarafınıza iade edecektir. Steam cüzdan iadesini seçtiyseniz şirket, iade isteği onaylanır onaylanmaz ücreti cüzdanınıza yatırmaktadır. Bunun yanı sıra kartınıza iade edilmesini istek ettiyseniz süreç uzayabilmektedir. Steam, banka hesabınıza iade talebini çabucak iletmektedir. Fakat bankaların işleyişleri gereği karta meydana getirilen iadelerin tamamlanması, iade isteği onaylandıktan sonra 1 haftayı bulabilmektedir.

Hediye Olarak Gelen Bir Oyun Nasıl İade Edilir?

Steam, kullanıcılarına platformdaki arkadaşlarına armağan oyun ve içerik gönderme imkanı da sağlıyor. Bu sayede Steam kullanıcıları, diledikleri oyunu ve içerisinde ne olduğu arkadaşlarına armağan olarak gönderebiliyorlar. Kullanıcılar, armağan gönderirken de birtakım hususları merak ediyorlar. Örneğin Steam kullanıcıları, armağan olarak gelen bir oyunu geri verme hakkına sahipler.

Steam platformunda bir dostunuz tarafınca armağan oyun aldıysanız da kabul edilemediği sürece hediyenizi iade edebiliyorsunuz. Eğer armağan kabul edildiyse ve iade edilmek isteniyorsa oyunu armağan alan şahıs iade sürecini başlatabiliyor. Bu süreçte de aynı iade koşulları mevzubahis diye ekleyelim.

İndirilebilir İçerik İade Edilebilir mi?

Oyunlar çıkışlarının sonrasında oyuna ayrıca DLC paketleri çıkarıyor. Böylece şirketler oyunun devamlılığını koruyor ve oyun aktüel kalmayı başarıyor. Peki, DLC paketlerinde iade prosedürü iyi mi oluyor ve iade yapabiliyor muyuz?

Steam Oyun İade Etme

DLC paketleri, birtakım durumlarda oyuncular için hayal kırıklığı yaratabiliyorlar. Bundan kaynaklı Steam, kullanıcılarını mağdur etmemek adına DLC paketlerinde de iade kabul etmektedir. Fakat şirket, bu aşamada da birtakım koşullar kapsamında hizmet veriyor. DLC geri vermek istediğinizde, Steam’in düzgüsel iade koşullarını karşılamanız gerekiyor.

Yani Steam’in belirlemiş olduğu iade koşulları, aslında bütün içeriklerde geçerli diyebiliriz. Bundan kaynaklı DLC paketleri için de vaziyet aynı diyebiliriz. Eğer satın aldığınız DLC paketi de 2 saatten azca bir müddette oynandıysa iade talebinizi gönderebiliyorsunuz. Kısacası DLC içerikler için de iade durumu aynı.

Steam Cüzdanıma İade Edilen Parayı Geri Alabilir miyim?

Steam, iade süreçlerini hızlandırmak için genelde para iadelerini kullanıcılarının Steam cüzdanlarına yapmaktadır. Bu durum, belirttiğimiz gibi iade sürecini hızlandırmaktadır. Fakat birtakım Steam kullanıcıları, bu durumdan memnun kalmayabiliyorlar. Çünkü kullanıcılar, paralarının banka kartlarına iade edilmesini istek ediyorlar.

Şirket, yakın zamanda bu mevzu ile ilgili harekete geçerek lüzumlu şartları elde eden kişilerin para iadelerini banka kartları üstünden almalarını sağladı. Bundan kaynaklı birtakım Steam kullanıcıları, cüzdanıma iade edilen parayı hesabıma geri alabilir miyim diye merak ediyorlar.

Steam bu hususta da birtakım koşullar ile bizi karşılıyor. Eğer lüzumlu şartları sağlarsanız Steam, cüzdanına attığınız ya da iade edilen parayı geri alabilme hakkı tanıyor. Eğer bakiye üstünde prosedür yapmadıysanız 14 gün içerisinde işleminizi iptal edebilirsiniz. Ancak Steam tarafınca belirlenen lüzumlu koşulları sağlamadığınızda iade sürecinden faydalanamayacağınızı hatırlatalım.

Steam Oyun İade Konusunda Büyük Kolaylık Sağlıyor

Dünyanın en büyük oyun platformlarından olan Steam, uzun uzun yıllardan beri oyun satılmasında liderliğini devam ettiriyor. Bu başarının arkasındaki neden ise Steam’in sağlamış olduğu kolaylıklar diyebiliriz. Şirket, kullanıcılarının memnuniyet seviyesini artırabilmek için gün geçtikçe yeni özellikler geliştiriyor. Steam tarafınca tasarlanan özelliklerden birisi de oyun geri verme özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Steam, oyun geri verme özelliği mevzusu ile ilgili olabildiğince iyi işler çıkarıyor. İade koşulları sağlandığı sürece Steam neredeyse hiç bir oyuncuyu mağdur etmiyor. Her ne kadar ücret iadesindeki süreç oyunculara uzun gelse de gelişmiş ödeme yöntemleriyle Steam bu problemi da çözüme ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz ayrıntılı bilgiler içeren Steam oyun geri verme rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde sizler için Steam’deki oyun geri verme sürecinin bütün adımları ayrıntılı bir halde açıkladık. Böylece sizler de rehberimizde yer edinen adımları izleyerek Steam’de yer edinen içeriklerinizi lüzumlu koşulları sağlamanız şartıyla rahatlıkla iade edebilirsiniz.

Peki siz Steam’in sağlamış olduğu oyun geri verme özelliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Steam iade sürecinde maksimum kolaylık elde eden oyun platformu olmayı başardı mı? Sizler de Steam’in oyun geri verme özelliği hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.