Suya Dayanıklı Telefonlar – 2022

resim24764756
resim24764756

Suya dayanıklı telefonlar nelerdir? Bilindiği suretiyle teknoloji ilerledikçe elektronik cihazların bizlere sunmuş olduğu fırsatlar artıyor. Bunlardan birisi de suya dayanıklılık oluyor. Tüketiciler bir aygıt almadan ilkin suya dayanıklı olup olmadığına ehemmiyet veriyor. Bu nedenle sizler için piyasadaki en iyi suya ve toza dayanıklı telefonları listelemeye karar verdik.

İçeriğimizde değişik markalara ait en iyi suya dayanıklı telefonları listelemeye itina gösterdik. Bu kapsamda Apple, Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi sektörün kuvvetli markalarına ait suya dayanıklı telefonları ele aldık. Ancak ilk ilkin suya dayanıklı telefon ne anlama gelir sorusunun yanıtına bir göz gezdirelim.

Genel kanının aksine suya dayanıklılık ve tamamiyle su geçirmezlik aynı kavramlara muadil gelmemektedir. Bu nedenle suya dayanıklı bir telefonun sudan zarar görmeyeceğini düşünmemeniz gerekir. Ancak bu cihazlar sıradan telefonlara kıyasla suya birazcık daha direnç göstermekte ve daha zor bir halde sudan etkilenmektedir.

Bir öteki deyişle telefonunuzu direkt olarak havuza ya da denize sokmanız cihazın bozulma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Öte taraftan suya dayanıklılık yağmur, kar gibi su sıçramalarına, kaygan elden damlayan sulara ve ufak su birikintilerine karşı neredeyse tamamiyle koruma sağlamaktadır.

Suya dayanıklı telefonlar genelde toza karşı da dayanıklı olarak karşımıza çıkmaktadır. IP67 ve IP68 sertifikası şeklinde de malum suya ve toza dayanıklılık telefonunuza ekstra bir koruma katmanı sağlar. Ancak daha ilkin de belirttiğimiz gibi suya karşı tamamiyle korumalı değildir. Bu nedenle yoğun suya maruz kalan cihazda tamiri olmayan bir problemle karşılaşmak muhtemeldir.

Bu mevzuya açıklık getirdikten sonrasında piyasadaki telefonlara göz atalım. Suya dayanıklı telefon üretiminde çoğu markanın en tanınmış ürünlerini görebilirsiniz. Öncelikle Apple ile suya dayanıklı telefonlar listemize göz atmaya başlayalım.

İçindekiler

Suya Dayanıklı Apple Telefonlar

Apple uzun uzun yıllardan beri suya ve toza dayanıklı telefon üretimi mevzusu ile alakalı en üst segmentte yer edinen bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu vaziyet günümüzde de devam ediyor. Bu nedenle Apple’ın ürettiği neredeyse her telefonda suya dayanıklılık bir sorun olmuyor.

Yine de güvence kapsamında su hasarının büyük bir rol oynadığını belirtmek gerek. Eğer kullanıcı bazlı bir sıvı sorunu meydana gelmişse Apple’ın repertuvar kabul etmediğini bilmelisiniz. Bu nedenle bu koşullara bilhassa dikkat etmenizi öneriyoruz.

iphone-14-pro-max

iPhone 14 Serisi

Şirketin en aktüel serisi olan iPhone 14 modelleri, suya ve toza dayanıklılık mevzusu ile alakalı son aşama başarılı. Öyle ki firmanın reklamlarında devamlı vurguladığı bu dayanıklılık telefonun sağlamlığını mühim seviyede artırıyor. Ayrıca cihazda kullanılan bileşenler ve maddeler de bu sağlamlığa ekstra katkı sağlıyor.

Bunun ötesinde cihazın performans mevzusu ile alakalı da en üst segmentte bulunduğunu belirtmeye gerek bile olmadığını düşünüyoruz. Kamerasından çip setine bütün özellikleriyle piyasadaki en iyi telefonlar içinde yer ediniyor iPhone 14 serisi. Tabii ki daha ilkin belirttiğimiz gibi cihazın suya tamamiyle dayanıklı olmadığını unutmayın.

iPhone 13 Serisi

Apple tarafınca üretilen bir öteki suya ve toza dayanıklı telefon serisi ise iPhone 13 oluyor. Güncel neslin bundan önceki nesli olarak adlandırabileceğimiz iPhone 13 serisi de iPhone 14 serisi ile benzer bir sağlamlık seviyesine sahip. Özellikle Pro modellerinde kullanılan bileşenler kasanın daha sağlam olmasını sağlıyor.

Bunun ötesinde iPhone 13 hala güncelliğini koruyan bir performansa da sahip. Özellikle çip seti ile minimum 4 sene daha güncelleme almayı sürdürecek olan bu telefon uzun seneler süresince kullanım için fazlasıyla uygun. Tabii ki Apple standardını de sergileyen bir aygıt olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone 12 Serisi

Birçok şahıs tarafınca sevilerek kullanılan mini modellerini ilk defa kullananların karşısına çıkaran iPhone 12 serisi de suya ve toza dayanıklılık mevzusu ile alakalı öteki modeller ile aynı çizgide. Ayrıca cihazların tasarımı mevzusu ile alakalı da değişmelerin mühim seviyede yol kat etmiş olduğu bir seri bulunduğunu söyleyelim.

Buna ayrıca iPhone 12 serisi cihazların da performans mevzusu ile alakalı hala bir sorun yaşamadığını söylemek mümkün. Tabii ki ömürlerini birazcık daha doldurdukları aşikar fakat birkaç sene daha problemsiz bir halde kullanım imkanı tanıyacak gibi gözüküyor.

iPhone 11 Serisi

Apple tarafınca üretilen iPhone 11 serisi de suya ve toza dayanıklılık mevzusu ile alakalı son aşama başarılı. Tabii ki defalarca hatırlattığımız suretiyle bu dayanıklılık daha ufak çaplı sıvı görüşmelerini kapsıyor. Ancak aşağı yukarı dört sene ilkin çıkmış bir modelde bile buna dikkat edilmesi takdir edilesi bir unsur.

iPhone 11 serisinin performansı ile alakalı ise günümüzde hala kullanım imkanı bulunduğunu söylemek kafi gibi gözüküyor. Ancak bir ya da iki sene içinde bu seriye ait modellerde yavaşlamaların başlayacağını öngörmek mümkün. Özellikle geçmiş nesillere bakılınca bu cihazların en yüksek performansını sunmuş olduğu günlerin yavaş yavaş geride kaldığını söyleyebiliriz.

Diğer Modeller

Tüm bu modellerin dışında Apple tarafınca üretilen çoğu üründe de suya ve toza dayanıklılık yer alıyor. Örneğin SE serisinin bütün modellerinde bu unsuru görmek mümkün. Buna ayrıca iPhone XS, XR ve X modellerinde suya karşı dayanıklılık mevcut.

Ayrıca Apple bu teknolojiyi uzun zamandır telefonlarına entegre etmeye çaba gösteriyor gibi gözüküyor. Öyle ki iPhone 7 ve iPhone 8 serilerinde de suya ve toza dayanıklılık yer alıyor. Bu da aşağı yukarı 6-7 senedir her iPhone modelinde suya ve toza dayanıklılık bulunduğunu ortaya çıkarıyor.

Suya Dayanıklı Samsung Telefonlar

Listemizde yer edinen mühim bir öteki marka ise Samsung oluyor. Samsung’un da çoğu mühim telefonu suya ve toza dayanıklılık mevzusu ile alakalı göz doldurucu özelliklere sahip. Ancak burada da durumun Apple gibi bulunduğunu belirtmek önemli. Çünkü sıvı teması güvence mevzusu ile alakalı bir sorun olabiliyor.

Sizler için hazırladığımız Samsung güvence rehberi ile mevzu hakkındaki ayrıntılı bilgilere haiz olabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerek görülürse bu cihazların sunmuş olduğu güvence kapsamı sadece ufak sıvı temasları için geçerli. Bu nedenle ihtimaller içinde bir kullanıcı hatasıyla cihazın güvence kapsamı dışında kalacağını söylemek mümkün.

samsung-galaxy-s22

Galaxy S Serisi

Samsung’un en yeni serisi olan Galaxy S22 modellerinin tamamı suya ve toza dayanıklı bir halde karşımıza çıkıyor. Bu cihazların Android telefonlar içinde yer edinen en kuvvetli performanslara da haiz bulunduğunu göz ardı etmemek gerek. Bu nedenle kuvvetli ve suya dayanıklı bir telefon arıyorsanız Galaxy S22 serisi sizin için en makul seri olabilir.

Bunun dışında Samsung’un bundan önceki amiral gemisi serisi Galaxy S21 modelleri de suya ve toza dayanıklı bir halde kullananların karşısına çıkıyor. Günümüzde hala kuvvetli bir performans sunan bu modellerin de suya dayanıklı olması kullanıcı için büyük bir avantaj. Ayrıca önümüzdeki birkaç sene süresince da bu modelin problemsiz bir halde çalışacağını söylemek mümkün.

Samsung’un birazcık daha eski modelleri içinde yer alsa da Galaxy S20 serisinde de suya ve toza dayanıklılık hususi durumunun bulunduğunu belirtelim. Her ne kadar vadesi dolmaya başlamış olsa da günümüzde kafi bir performans sağlayacak cihazlar içinde bulunduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Diğer Modeller

Esasında çoğu Samsung modeli suya ve toza dayanıklılık mevzusu ile alakalı olabildiğince etkin bir performans sunuyor. Bunların içinde Galaxy Z Fold serisi ve Z Flip serisi modellerini saymak mümkün. Ayrıca Galaxy Note 20 ve Galaxy Note 10 modellerinde de bu unsuru görebilirsiniz.

Bunun ötesinde orta segment cihazlarda da suya ve toza dayanıklılık bulunmaktadır. Galaxy A7x, Galaxy A5x ve Galaxy A3x serilerinin bilhassa aktüel versiyonlarında IPX sertifikası yer alıyor. Hatta Galaxy S4 modellerine kadar çoğu Samsung modelinde suya ve toza dayanıklılık görmek mümkün. Tabii ki bu cihazlar günümüzde erişilemez konumlarda yer alıyor.

Suya Dayanıklı Xiaomi Telefonlar

Dünyanın en mühim telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi ile içeriğimize devam ediyoruz. Maalesef Xiaomi markası dünyaya sunmuş olduğu bütün telefonları Türkiye’ye getirmemekte. Bu nedenle suya ve toza dayanıklı bütün cihazları ele alamayacağız. Ancak Türkiye’de satılan modellere göz atmakta yarar var.

Xiaomi Redmi Note 8 2021 Tanıtıldı Suya Dayanıklı Telefonlar

Redmi Note Serisi

Türkiye’de seri durumunda satılan Redmi Note 11 modelleri suya ve toza karşı dayanıklı telefonlar içinde yer almaktadır. Bu seri kapsamında satışta olan Redmi Note 11, Note 11 Pro, Note 11SE ve Note 11S modelleri suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahiptir.

Xiaomi’nin ülkemizde satışa sunduğunu mühim bir öteki suya ve toza karşı dayanıklı telefon serisi ise Redmi Note 10 serisi olarak anlatım edilmektedir. Bu cihazlar içinde da Redmi Note 10, Note 10 Pro, Note 10S modelleri yer almaktadır. Buna ayrıca Redmi Note 9, Redmi Note 8 ve Redmi Note 7 serisinin modelleri de suya ve toza dayanıklılık mevzusu ile alakalı sertifikaya sahiptir.

POCO ve Diğer Modeller

Xiaomi başlığının altında ele alsak da POCO günümüzde bambaşka bir şirket olarak yoluna devam etmektedir. Yine de Xiaomi ile bağlantılı bulunduğunu belirtmekte yarar var. POCO’nun suya dayanıklı modelleri içinde ise POCO X3 ve X4 serisini saymak mümkün. Bu iki seri dışında M4 ve M5 modelleri de suya dayanıklılık sertifikasına sahip. Ayrıca POCO F3 modeli de suya ve toza dayanıklı bir aygıt olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu modeller dışında Redmi K serisinin aktüel modelleri, Xiaomi Mi serisinin aktüel modelleri ve Redmi Note serisinin aktüel modelleri de suya ve toza karşı dayanıklıdır. Bunların içinde Redmi Note 12 serisi, Xiaomi 11T ve Xiaomi 9 T modellerini örneğin göstermek mümkündür. Ayrıca çok daha makul fiyatlı Redmi 9C ve Redmi 8A gibi modeller de suya karşı dayanıklılık göstermektedir.

Suya Dayanıklı Huawei Telefonlar

Suya dayanıklı telefonlar içeriğimizde yer vereceğimiz son marka ise Huawei oluyor. Çinli teknoloji devi Huawei de çoğu modelinde suya dayanıklılık üstünde çaba gösteriyor. Temelde ise iki değişik seri için bu durumun mevzubahis bulunduğunu belirtmekte yarar var. Ancak belirttiğimiz gibi güvence kapsamı dışına çıkan suya temas durumları da laf konusu.

Huawei Mate 50 Serisi Yakında Piyasaya Çıkacak

Huawei Mate Serisi

İlk olarak karşımıza çıkan seri Huawei Mate serisi oluyor. Mate serisinin Mate 10 modellerine kadar piyasaya çıkan bütün modelleri suya dayanıklılık sertifikasına sahip. Bunların içinde Huawei Mate 50 Pro, Huawei Mate 40 Pro, Huawei Mate 30 Pro ve Huawei Mate 20 Pro’yu saymak mümkün. Ayrıca bu modellerin Pro olmayan sürümleri de suya ve toza karşı dayanıklı.

Huawei P Serisi

Bir öteki suya ve toza karşı dayanıklı Huawei serisi ise P serisi oluyor. Huawei P50 modellerinden P8 serisine kadar bütün modellerde suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası görmek mümkün. Üstelik bu modeller içinde Huawei P50 Pro ve P40 Pro gibi mühim cihazlar da yer alıyor.

Suya Dayanıklı Telefonlar: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için suya ve toza karşı dayanıklı telefonlar üreten markaları bir araya toplamaya çalıştık. Bu markaların ülkemizde satışa sunmuş olduğu modelleri de sizler için derledik. İlerleyen dönemlerde yeni modellerin çıkmasıyla içeriğimizin güncelleneceğini de belirtelim.

Daha ilkin de vurguladığımız gibi suya dayanıklılık tamamiyle su geçirmezlik ile aynı değil. Bu nedenle suya dayanıklı bir telefonun sudan zarar görmeyeceğini varsayamayız. Kaldı ki telefonların güvence kapsamları da bu doğrultuda hazırlanmakta. Bu nedenle telefonunuzu sıvı temasına maruz bırakmamaya itina gösterin.

Peki siz suya dayanıklı telefonlar ile alakalı ne düşünüyorsunuz? İçeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca suya dayanıklı telefonlar ile alakalı da sorularınız için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.