Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?


Akıllı telefonların kullanıcı sayısı, gün geçtikçe artış gösteriyor. Telefonların insan hayatını olabildiğince kolaylaştırması, dünya çapında insanların bu cihazları daha fazla kullanmasını sağlıyor. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, akıllı telefonlarla ilgili birtakım hususları merak ediyorlar. Bu konuların başlangıcında da telefon güncellemeleri geliyor. Birçok akıllı telefon sahibi, telefonunu iyi mi güncelleyeceğini bilmiyor. Bu yüzden telefon güncellemesi iyi mi yapılır sorusunun yanıtı çok fazla merak edilmektedir.

Günümüzde akıllı telefon pazarının çoğunluğunu Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan telefonlar oluşturmaktadır. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, genelde bu iki işletim sistemine haiz olan telefonları kullanmaktadırlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için hem Android hem de iOS ile çalışan telefonlarda telefon güncellemesinin iyi mi yapılacağını açıklayacağız. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek telefon güncelleme iyi mi yapılır sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

İçindekiler

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Google tarafınca geliştirilip yenilenen Android, günümüzde bir çok telefonun işletim sistemi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda dünya çapında maksimum kullanıcıya haiz olan mobil işletim sistemlerinin başlangıcında Android gelmektedir. Google, devamlı gelişen teknolojileri izleyerek kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya çalışıyor. Bundan kaynaklı Android, muayyen aralıklarla güncelleme almaktadır. Android kullanıcıları da bu yüzden telefon güncellemesi iyi mi yapılır diye olabildiğince fazla merak etmektedirler.

Android güncellemeleri, temelde Google tarafınca geliştirilmektedir. Fakat telefonlara ulaştırılan güncellemeler, telefon üreticileri tarafınca dağıtılmaktadır. Yani bir Samsung kullanıcısı, telefonunu güncellemek istediği vakit Samsung tarafınca gösterilen güncellemeleri kullanmaktadır. Bunun yanı sıra bir çok akıllı telefon üreticisi, kendi arayüzünü kullanıyor. Bu doğrultuda kullanıcı arayüzü güncellemesi gibi güncellemeler de akıllı telefon üreticileri tarafınca geliştirilmektedir.

Bundan kaynaklı cihazınızı güncellemek için öncelikle telefon üreticinizin cihazınız için güncelleme yayınlaması gerekmektedir. Eğer cihazınız için güncelleme yayınlanıp yayınlanmadığını bilmiyorsanız şu adımları takip etmelisiniz:

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır
  • Android telefonunuzu güncellemek için öncelikle cihazınıza makul güncelleme olup olmadığını denetim etmelisiniz. Bunun için telefonunuzun “Ayarlar”ına ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında “Telefon hakkında” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Telefon ile ilgili sayfasından telefonunuzun muhtelif program ve donanım bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yazılım güncellemelerini denetim etmek için bu ekrandan “Android sürümü” ya da “Telefon güncellemesi” seçeneğine tıklamalısınız. Sonrasında cihazınız, kendiliğinden program güncellemesi denetlemesi yapacaktır. Eğer telefon üreticiniz, cihazınıza makul bir güncelleme yayınladıysa cihazınız kendiliğinden bu güncellemeyi bulacaktır. Bunun yanı sıra şayet cihazınız için bir güncelleme yayınlanmadıysa “Cihazınız en aktüel sürümde” şeklinde bir bildirimle karşılaşacaksınız.
  • Eğer Android telefonunuza makul bir güncelleme yayınlandıysa telefonunuz güncellemeyi kendiliğinden belirleme ettikten sonra indirmek için onayınızı isteyecektir. Karşınıza çıkacak olan güncelleme bildiriminde “İndir” seçeneğine tıklayarak program güncellemesini indirebilirsiniz.
  • Son adımda telefonunuz, güncellemenin kurulumu için onayınızı isteyecektir. Bu noktada telefonunuzun şarjının muayyen bir seviyenin üstünde olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra telefonunuzu şarja takarak da güncelleme işlemine devam edebilirsiniz. Telefonunuz, şarj ve muhtelif mevzularda güncellemeye hazır hale geldiği vakit kendiliğinden güncelleme prosedürünü yapabilirsiniz.

iOS Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Apple, iPhone modellerini iOS ile kullanıcılarıyla buluşturuyor. Şirket, ilk iPhone modelinden beri iOS versiyonlarını güncelleyerek kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu sayede Apple, günümüzde olabildiğince stabil iOS sürümleri geliştirmeyi başardı.

Fakat firma gene de muayyen aralıklarla iOS’a güncelleme yapıyor. iOS, her ne kadar stabil çalışan bir işletim sistemi olsa da birtakım vakit eksiklikleri olabiliyor. Bunun yanı sıra Apple, her yeni iOS sürümünde kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya çalışıyor. Bundan kaynaklı iPhone kullanıcıları, muayyen aralıklarla iOS versiyonlarını güncellemeye çalışıyorlar.

Apple, her sene yeni bir iOS versiyonunu kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu doğrultuda şirket, her yeni iOS sürümünde birtakım iPhone modellerine güncelleme desteğini kesiyor. Bundan kaynaklı iPhone’unuzu güncellemek istiyorsanız öncelikle Apple’ın cihazınıza hâlâ güncelleme desteği sağladığından emin olmanız gerekiyor. Apple, 2022 senesinde iOS 16’yı kullanıma sundu.

Şirket, iOS 16 ile beraber iPhone 7 modellerinin güncelleme desteğini sonlandırdı. Bundan kaynaklı Apple tarafınca gösterilen iOS 16, iPhone 8 ve sonraki modellerde kullanılabilmektedir. Eğer sizler de iPhone 8 ve sonraki iPhone modellerinden birisine sahipseniz şu adımları izleyerek iOS sürümünüzü güncelleyebilirsiniz:

Telefon Güncellemesi Yapma
  • iPhone modellerinde iOS versiyonunu güncellemek için öncelikle “Ayarlar”a gitmelisiniz. Ayarlar sayfasına girdikten sonra “Genel” seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz. Apple, genel sekmesinde iPhone kullanıcılarına çok muhtelif seçenekler ile hizmet veriyor. Telefonunuzu güncellemek için bu seçenekler arasından “Yazılım Güncelleme” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
  • iPhone’unuz, “Yazılım Güncelleme” ekranında kendiliğinden güncellemeleri denetlemektedir. Eğer Apple, telefonunuza makul bir güncelleme yayınladıysa cihazınız güncelleme bulunmuş oldu uyarısı verecektir. Ancak şayet cihazınıza makul güncelleme gelmediyse bu durumda en aktüel iOS versiyonunu kullanıyorsunuz uyarısıyla karşılaşacaksınız.
  • Apple, güncelleme yayınlaması halinde program güncelleme ekranında güncellemeye ait bilgileri göstermektedir. Bu detayların alt kısmında yer edinen “İndir ve Yükle” düğmesine basarak iPhone için program güncelleme prosedürünü başlatabilirsiniz.
  • iPhone’unuz, program güncellemesini kendiliğinden indirecektir. Son adımda indirdiğiniz güncellemeyi oluşturmak için telefonunuz, onayınızı isteyecektir. Karşınıza çıkan onay penceresinden onay vererek güncelleme prosedürünü tamamlayabilirsiniz.

Telefon Güncellemesini Yapmak Gerekli mi?

Telefonlara gelen güncellemeler, birtakım telefon kullanıcılarını tedirgin etmektedir. Çünkü telefon kullanıcıları, güncelleme yapmaları halinde cihazlarının yavaşlayacağı konusu ile ilgili kaygı yaşayabiliyorlar. Öncelikle kullanıcılar, bu hususta tamamiyle haksızlar demek olası değil. Bazı program güncellemeleri, şayet yeterince test edilmedilerse birtakım sorunlarla beraber kullanıcılarla buluşabiliyorlar. Bundan kaynaklı akıllı telefonunuzu güncellemeden ilkin güncelleme notlarını öğrenmenizi öneri ediyoruz.

Akıllı telefon üreticileri, ürettikleri cihazları en az hataya haiz yazılımlarla kullanıcılarla buluşturmaya çalışıyorlar. Fakat bazen müstahsil ya da öteki etkenlerden kaynaklı yazılımlarda problemler meydana geliyor. Bundan kaynaklı teknoloji üreticileri, kullanıcılarını mağdur etmemek adına program güncellemeleri ile problemleri çözmeye çalışıyorlar.

Bunun yanı sıra hızla gelişen teknolojiyle beraber akıllı telefonlar için de yeni özellikler ortaya çıkıyor. Teknoloji üreticileri, olabildiğince yeni teknolojileri program güncellemeleri ile kullanıcılarına sunmaya çalışıyorlar. Bundan kaynaklı telefonlara gelen program güncellemeleri, cihazın stabilizesini artırırken yeni özellikler de kazandırabilmektedir. Bu yüzden telefonunuzu güncellemek, genel hatlarıyla cihazdan aldığınız verimi yükseltecektir.

Fakat belirttiğimiz gibi program güncellemelerinin birtakım dezavantajları da olabilmektedir. Örneğin cihazınızda yeterince depolama kapasitesi yoksa güncellemeyi indirmeniz çok zor olacaktır. Bu durumda cihazınızı güncelleyebilmek için cihazınızdan birtakım verileri silmek halinde kalabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz cihazın üreticisi, program güncellemesini yeterince test etmemiş olabilir. Bunun kararında cihazınızda performans kaybı yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda teknoloji şirketleri, çabucak harekete geçerek yeni bir güncelleme daha yayınlayarak bu tür problemleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Ancak gene de telefonunuzu güncellemeden ilkin bu tür sorunlarla karşılaşabileceğinizi bilmenizde yarar var.

Telefon program güncellemeleri, genel hatlarıyla telefonların performansını ve kullanılabilirliğini yükselttikleri için yapılmalıdırlar. Fakat emniyet güncellemeleri haricinde versiyon yükseltmesi gibi güncellemeler, tamamiyle kullananların seçimine bağlıdır. Yani istediğiniz takdirde cihazınızı güncellemeden de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefon Güncelleme Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Telefon nereden güncelleniyor?

Dünya genelinde akıllı telefon kullanıcıları, genel hatlarıyla Android ve iOS işletim sistemleri ile çalışan akıllı telefonları kullanmaktadırlar. İki işletim sistemi de kullanıcılarına basit bir halde program güncellemesi yapabilme imkanı sunuyor. Eğer Android ve iOS cihazlarınızda program güncellemesi yapmak istiyorsanız Ayarlar>Yazılım Güncellemesi alanına erişerek cihazınızın yazılımını güncelleyebilirsiniz.

Telefonda otomatik güncelleme iyi mi açılır?

Teknoloji şirketleri, genel hatlarıyla ürettikleri akıllı telefonları otomatik güncellemeleri aleni bir halde kullanıcılarına sunmaktadırlar. Fakat şayet otomatik güncelleme özelliğiniz kapalıysa Ayarlar>Yazılım Güncelleme ekranına erişerek güncelleme ayarlarından otomatik güncellemeyi açabilirsiniz.

Telefon güncellenmiyorsa ne yapılmalı?

Telefonunuzu güncelleyebilmek için öncelikle telefon üreticinizin cihazınız için güncelleme yayınlaması gerekmektedir. Bundan kaynaklı güncelleme yapmak istiyorsanız “Yazılım Güncelleme” ekranından cihazınıza program güncellemesi gelip gelmediğini denetim etmelisiniz. Eğer cihazınıza gelmiş olan bir güncellemeyi cihazınıza kuramıyorsanız öncelikle cihazınızda kafi boş depolama kapasitesi olup olmadığını denetim etmelisiniz. Boş depolama kapasitesi olduğu halde telefonunuzu güncelleyemiyorsanız telefonunuzu sıfırlayarak güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Bir telefon güncelleme almazsa ne olur?

Akıllı telefon üreticileri, ürettikleri telefonlara kısıtlı bir süreliğine program güncelleme desteği sağlamaktadırlar. Bundan kaynaklı birtakım akıllı telefon modelleri, bir müddet sonra program güncellemesi almamaya başlıyorlar. Eğer akıllı telefonunuz, stabil çalışan bir işletim sistemine ve arayüze sahipse cihazınızın güncelleme almaması cihazınızın kullanılabilirliği açısından problem yaratmayacaktır. Fakat cihazınızın güncelleme desteğinin kesilmesi, akıllı telefonlar için yeni tasarlanan özelliklerden faydalanamamanıza neden olacaktır.

Yazılım güncellemesi telefonu sıfırlar mı?

Yazılım güncellemeleri, genelde cep telefonlarını sıfırlamamaktadırlar. Çünkü şirketler, güncellemeleri mevcut verilerin üstüne kurulabilecek şekilde geliştirmektedirler. Fakat bazen telefonlarda oluşan teknik ya da program kaynaklı sorunlardan ötürü telefon, program güncellemesi sırasında ya da sonra sıfırlanmak halinde kalmaktadır. Bundan kaynaklı program güncellemesi yapmadan ilkin verilerinizi yedeklemenizi öneri ediyoruz.

Yazılım güncellemesi ne kadar sürüyor?

Yazılım güncellemelerinin uzunluğu, güncellemenin içeriğine göre değişmektedir. Örneğin işletim sistemini yükselten program güncellemeleri, kapsamlı oldukları için cihazlara kurulumları vakit almaktadır. Bunun yanı sıra emniyet güncellemesi gibi ufak boyutlu güncellemeler ise çabucak telefonlara kurulmaktadırlar.

Genel Değerlendirme

Birçok teknoloji kullanıcısı, telefon güncellemesi iyi mi yapılır diye merak etmektedir. Çünkü telefon güncellemeleri, telefonlara yeni özellikler kazandırmaları ve telefondaki problemleri ortadan kaldırmalarından ötürü kullanıcıları genel hatlarıyla memnun etmektedir. Bundan kaynaklı akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarını güncellemek istemektedirler.

Android ve iOS geliştiricileri, insanların cihazlarını olabildiğince basit bir halde güncelleyebilmelerini sağlıyorlar. İki işletim sisteminin kullanıcıları da ayarlar sayfasında yer edinen program güncellemesi ekranından cihazlarını rahatlıkla güncelleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra hem Android hem de iOS, kullanıcılarına otomatik program güncellemesi imkanı da sağlıyor.

Yani işletim sistemleri, rastgele bir yeni program güncellemesi geldiğini belirleme ettiklerinde kullanıcılara bildirim gönderiyorlar. Bunun kararında kullanıcılar, bildirim üstünden güncelleme ekranına çabucak erişerek program güncellemesini cihazlarına indirebiliyorlar.

Telefon güncellemesi iyi mi yapılır diye araştıran teknoloji kullanıcıları için bir öteki teknik de bilgisayar üstünden güncelleme yapmaktır. Örneğin Apple, iTunes üstünden kullanıcılarının rahatlıkla güncelleme yapabilmelerini sağlıyor.

Fakat bilgisayar üstünden güncelleme yapmak doğrudan telefon üstünden güncelleme hazırlamaya göre daha uzun sürebiliyor. Bunun yanı sıra iki aygıt ile prosedür yapmak birtakım teknoloji kullanıcıları için komplike gelmektedir. Bundan kaynaklı güncelleme sırasında problem yaşamamanız için olası olduğunca akıllı telefonlar üstünden program güncellemelerini yapmanızı öneri ediyoruz.

Sizler için telefon güncellemesi iyi mi yapılır sorusuna yanıt verdiğimiz rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde hem Android hem de iOS cihazların program güncelleme işlemlerini ayrıntılı bir halde açıklamaya çalıştık. Böylece rehberimizde yer edinen adımları izleyerek akıllı telefonlarınızı rahatlıkla güncelleyebilirsiniz. Ayrıca sizler de telefon güncelleme prosedürü hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Yazı;  Samsung Galaxy S22 FE İptal Edilmiş Olabilir

Yorum yapın