Telefon Sertifika Hatası Nasıl Düzeltilir?

Telefon sertifika hatası özellikle telefonun kullanımını kısıtlayacağı için çözülmesi ihtiyaç duyulan bir sorundur. Android sistem oldukça fazla akıllı telefonda bulunmuş olduğu için, bu türden bir problem ile karşılaşıldığında internete erişim olası olmayacaktır.

Telefon Sertifika (Anroid SSL) Hatası Nedir?

Android SSL sertifika hatası kullanıcının bir siteyi açmak istediğinde cihazın tarayıcısında ileti olarak görünmekte ve siteye erişimi kısıtlamaktadır. Bu hatanın yanısıra “bağlantı gizli saklı değil” mesajı da oluşmaktadır. Genelde bu hata internet sitesinden kaynaklı olmaktadır. Küçük bir olasılık fakat değerlendirmekte yarar var zira bu hata telefondan kaynaklı program problemi da olabilir.

Eğer internet sitesinden kaynaklı olarak SSL yanlışı alınıyorsa bu durumda diğer sitelere giriş yapabilirsiniz. Fakat her site için sertifika yanlışı alıyorsanız bu durumda telefonunuzu denetim etmeniz gerekecektir.

Telefon Sertifika Hatası Neden Olur?

Telefon sertifika hatası yani SSL yanlışı sebepleri özetlemek gerekirse şöyle sıralanabilir;

  • Cihazın saatinin tarayıcı saati ile eşleşmemesi
  • Ağ bağlantısının güvenilir olmaması,
  • Tarayıcının internet sitesini engellemesi,
  • Antivirüs kullanılıyorsa programın siteyi ya da tarayıcıyı tamamiyle zararlı görmesi,
  • IP adresinin engellenmesi,
  • Tarama verilerinin uzun süredir temizlenmemesi hatanın görülmesine niçin olur.

Telefon Sertifika Hatası Nasıl Çözülür?

Android sertifika yanlışı çözmek için değişik şekilleri deneyebilirsiniz. İlk olarak SSL sertifikası kullanıcıları zararlı durumlardan güvenliğini sağlamak için mevcut olan bir belgedir. Bu sertifikaya haiz olmayan internet sitelerine giriş yalnızca telefonlar için değil bilgisayarlar üstünden de olası olmamaktadır. Ama bütün sitelerde SSL yanlışı çıkıyorsa bu durumda problem cihazınızdan kaynaklı olacaktır. Bu kapsamda Android sertifika yanlışı düzeltmek;

  •  Öncelikle cihazınızın tarih ve saat ayarlarını denetim edin. Gerçek vakit ile eşleşme sağlamıyorsa tarayıcı çalışmayacaktır, saatin ve tarayıcının saatinin doğru saati gösterdiğinden emin olunuz.
  • İnternet bağlantısı da SSL hatasına niçin olabilir. Güvenli olmayan bir ağ kullanıyorsanız bu durumda internet sitesi erişimini kısıtlar ve siteye erişim sağlayamazsınız. Bunun için genel WiFi yerine hususi Wifi bağlantısını tercih edebilirsiniz.
  • Aynı şekilde ağ ayarlamaları da gene SSL hatasına yol açabilir. Bunun için ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve daha sonrasında internete bağlanmak bu problemin çözülmesini sağlayabilir.
  • Tarama geçmişi ve önbellek temizlemek de hatanın giderilmesini sağlayacaktır. Telefonunuzun tarayıcı ayarlarından geçmiş ve önbellek kısımlarını tamamen, şifreler ve kullanıcı isimleri da dahil olacak şekilde temizlediğinizde SSL yanlışı ortadan kalkacaktır.

Telefon sertifika yanlışı revizyon ile ilgili ayrıntılı detayları sizlere sunmaya çalıştık. Eğer bu problemi yaşıyorsanız, iyi mi çözdüğünüzü yorumlar kısmında bildirebilirsiniz. Bir önceki yazımızda “Telegram Bu Kanal Görüntülenemiyor Hatası” ile ilgili çözüm yolları aramıştık.

 

5/5 – (1 vote)