Telefon WiFi Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

resim56757603
resim56757603

Akıllı telefonlar, günümüzün olmazsa olmaz teknolojik cihazlarından birisi oldular. İnsanlar, günlük yaşamlarında bir çok işlemlerini akıllı telefonlar sayesinde gerçekleştiriyorlar. Fakat muhtelif teknolojik cihazlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da birtakım vakit sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunların başlangıcında da telefonun WiFi ağlarına bağlanmaması geliyor. Bundan kaynaklı bir çok teknoloji kullanıcısı, telefon niçin WiFi ağlarına bağlanmıyor diye merak etmektedir.

Telefonlar birtakım vakit hem donanımlardan hem de yazılımlardan kaynaklı yanlışlar verebilmektedirler. Hatta WiFi bağlanmama sorunu, telefondan kaynaklanmayan bir sıkıntı bile olabilmektedir. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, bu problemle karşılaştıklarında güçlük yaşayabilmektedirler. Bizler de bu yazımızda bir çok kullanıcının yüz yüze kalmış olduğu telefonun WiFi’ye bağlanmama sorununa daha yakından bakacağız. Bu problemin çözüm yöntemlerini ayrıntılı bir halde açıklamaya çalışacağız.

İçindekiler

Telefon WiFi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyorlar. Bu gelişmelerle beraber teknoloji üreticileri, kullananların yaşamış oldukları sorunları en aza indirmeye hatta ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Fakat gene de kullanıcılar, birtakım sorunlarla karşılaşmaya devam ediyorlar. Bu sorunların başlangıcında da web irtibat sorunları gelmektedir.

Teknoloji kullanıcıları, web irtibat problemleriyle çok sık karşılaşmaktadırlar. Bu yüzden bir çok teknoloji kullanıcısı, telefonum WiFi ağlarına bağlanmıyor diye kaygı edebilmektedir. Eğer bir akıllı telefon, WiFi ağlarına bağlanmıyor ise bu durumun bir çok nedeni olabilmektedir.

Bundan kaynaklı bu problemle karşınıza çıkan vakit problemin sebebini belirleme ederek doğru çözüm yöntemini uygulamanız gerekmektedir. Telefonunuz WiFi’ye bağlanmıyor ise şu şekilleri denemelisiniz:

Telefonunuzun Uçak Modunu Açıp Kapatın

Eğer kullanmış olduğunuz akıllı telefon, WiFi ağlarına bağlanmıyor ise yapmanız ihtiyaç duyulan ilk prosedür telefonunuzun tayyare modunu açıp kapatmaktır. Birçok kişi, bu işlemin işlevsiz olacağını düşünmektedir. Fakat birtakım vakit telefonlarda program kaynaklı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Bunun yanı sıra irtibat problemlerinde öncelikle problemin cihazdan mı kaynaklandığını belirleme etmek gerekmektedir. Bunun da en etkili tekniği cihazın bütün bağlantılarını kapamak yani telefonu tayyare moduna alıp tekrardan kapatmaktır.

Telefon WiFi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür - tayyare modunu açıp kapatın

Telefonunuzun WiFi’ye bağlanmama sebebi, kolay bir irtibat problemiyse telefonunuzun tayyare modunu açıp kapamak tesir gösterebilir. Ancak genellikle irtibat sorunu, daha büyük problemlerden kaynaklanmaktadır. Bundan kaynaklı telefonunuz WiFi’ye hâlâ bağlanmıyorsa yazımızdaki öteki çözüm yöntemlerini denemelisiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Çok yoğun kullanılan akıllı telefonlar, birtakım durumlarda yoğun kullanımdan kaynaklı hata verebiliyorlar. Bundan kaynaklı WiFi irtibat sorunu yaşıyorsanız telefonunuzu tekrardan başlatmayı deneyebilirsiniz. Telefonunuzu tekrardan başlatmak telefonda çalışan uygulamaların durdurulmasını sağlayacaktır. Böylece cihazınızın ön belleği tamamiyle sıfırlanacaktır.

Ayrıca yazılımlar, irtibat sorunlarının nedenlerinden birisidir. Bundan kaynaklı akıllı telefonunuzu tekrardan başlatmak telefonunuzun yazılımının da tekrardan başlatılmasını sağlayacaktır. Bu sayede cihazınızda anlık gelişen irtibat kopukluğu sebebiyle yaşamış olduğunuz WiFi’ye bağlanılamıyor problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bağlanmaya Çalıştığınız WiFi Ağını Unutun

Kullanmış olduğunuz akıllı telefon, yalnızca muayyen WiFi ağlara bağlanmıyor olabilir. Bu yüzden cihazınızla değişik WiFi ağlarına bağlanmaya çalışın. Eğer irtibat problemini tek bir WiFi ağı üstünden yaşıyorsanız bu aşamada bağlanmak istediğiniz ağ üstünden prosedür yapmanız gerekiyor.

Belirtmiş olduğumuz gibi muayyen bir WiFi ağı üstünden irtibat sorunuyla karşı karşıyaysanız telefonunuzun WiFi ayarlarından bağlanmaya çalıştığınız WiFi ağını unutun. WiFi ağını unuttuktan sonra ağ ile tekrardan irtibat kurun. Bağlanmak istediğiniz ağın şifresinin değişmesi başta olmak suretiyle muhtelif sebepler, bu soruna niçin olabilmektedir. Bundan kaynaklı bağlanmaya çalıştığınız WiFi ağını unutup tekrardan bağlanmanız ağ ile cihazınızın bağlantısını yenileyecektir.

Telefonunuzun Ayarlarını Kontrol Edin

Telefon WiFi’ye bağlanmıyor sorununa birtakım durumlarda telefon ayarları niçin olabilmektedir. Kullanıcılar, telefonlarındaki özellikleri keşfetmek isteyebiliyorlar. Bu doğrultuda birtakım kullanıcılar, ne bulunduğunu bilmedikleri özellikleri kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra yeni akıllı telefonların birçoğunda güç tasarrufu modu mevcut.

Bu mod, telefonun bir çok işlevini dönem dışı bırakarak telefonun şarjının daha uzun süre gitmesini sağlıyor. Bunun kararında telefonu güç tasarrufu modunda olan kişiler, WiFi ile irtibat kuramama sorunu yaşıyorlar. Bu yüzden şayet telefonunuz WiFi’ye bağlanmıyorsa telefonunuzun ayarlarını denetim etmelisiniz.

Telefonunuzun ayarları içinde denetim etmeniz ihtiyaç duyulan ilk nokta, telefonun tutum modunda olup olmadığı olmalıdır. Eğer telefonunuz tutum modunda ise telefonunuzu düzgüsel moda alarak tekrardan WiFi bağlantısı kurmaya çalışmalısınız.

Bunun yanı sıra telefonlarda WiFi bağlantısını engel olan muhtelif özellikler mevcut. Bundan kaynaklı birden WiFi ağlarına bağlanamamaya başladıysanız son vakit telefonunuzda kullanmış olduğunuz özelliklere göz atmalısınız.

Modeminizi Kapatıp Açın

Bazı durumlarda telefonun WiFi’ye bağlanmama sorunu, telefondan kaynaklanmayabiliyor. Eğer kullanmış olduğunuz telefonda bir sıkıntı olmadığını belirleme ettiyseniz bu aşamada ağ durumunu denetim etmeniz gerekmektedir. Çünkü ağda kaynaklanan sorunlar da telefonların WiFi ağlarına bağlanamamasına niçin olabilmektedir.

İnternet sağlayıcıları, birtakım vakit verdikleri hizmette bakım yapabiliyorlar. Bu durumda kullanıcılar, cihazlarıyla WiFi ağlarına bağlanamıyorlar. Bundan kaynaklı ağdan kaynaklı bir problemle karşı karşıyaysanız web sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra birtakım modemler, otomatik güncelleme almaktadırlar. Ayrıca ağ üstünde değişim yaptıktan sonra modemi resetlemek gerekebilmektedir.

Bu yüzden bağlanmak istediğiniz ağ üstünde sıkıntı bulunduğunu belirleme ederseniz modeminizi kapatıp açarak sorunu çözmeye deneyebilirsiniz. Modeminizi açıp kapamak ağ bağlantınızın yenilenmesini sağlayacaktır. Böylece telefonunuzun WiFi’ye bağlanmama problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Telefonunuzu Sıfırlamayı Deneyin

Rehberimizin bu noktasına kadar anlık gelişen ve kolay sebeplerden kaynaklanan WiFi irtibat problemlerinin çözümlerini anlattık. Bu çözüm yöntemlerini denemenize karşın telefonunuz WiFi’ye bağlanmıyorsa sıkıntı ciddi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bundan kaynaklı cihazınızda donanımsal bir sıkıntı olup olmadığını belirleme edebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi de telefonunuzu sıfırlamak olacaktır.

Akıllı telefonunuzu sıfırlamak telefonunuzda yer edinen bütün verilerin silinmesine niçin olacaktır. Yani telefonda kayıtlı olan Wi-Fi ayarları ve ağları dahil olmak suretiyle bütün veriler kalıcı olarak silinecektir. Böylece telefonda yer edinen virüs gibi zararlı dosyalar cihazdan kaldırılacaktır. Ayrıca cihazın yazılımının sıfırdan kurulması, cihazdaki program kaynaklı sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

Akıllı telefonunuzu sıfırlamadan ilkin mühim verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde telefonunuzun WiFi bağlanmama sorununu çözüme ulaştırmak isterken elinizdeki verileri kaybedebilirsiniz. Üstelik sıfırlama prosedürü kararında bütün veriler kalıcı olarak silmiş olduğu için verilerinizi kurtarmak da çok olası olmayacaktır. Eğer telefonunuza iyi mi format atabileceğinizi bilmiyorsanız sizler için hazırladığımız rehberimize göz atabilirsiniz.

Modeminizi Sıfırlayın

Bağlantı sorunları, telefondan kaynaklandığı gibi modemlerden de kaynaklanabiliyor. Bundan kaynaklı telefonunuzu sıfırlamak bile WiFi bağlanamama sorununuza çözüm olamayabilir. Eğer bu şekilde bir durumla karşı karşıyaysanız modeminizi sıfırlamayı denemelisiniz.

Modeminizi sıfırlamak modemin bütün ayarlarını yapınak ayarlarına getirecektir. Böylece modeminizin Wi-Fi şifresi başta olmak suretiyle bir çok ayar sıfırlanacaktır. Bu sayede modeminizde yanlış bir ayar yaptıysanız revizyon imkanınız mevcut.

Modeminizi Sıfırlayın

Modeminizi sıfırlamak için modeminizin arayüzüne bağlanmanız kafi olacaktır. Modem kullanıcı arayüzü üstünden modeminizi rahatlıkla sıfırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra birtakım modemlerde fizyolojik sıfırlama tuşu mevcut. Bu tuş üstünden de modeminizi yapınak ayarlarına getirebilirsiniz.

Modeminizi sıfırladıktan sonra yeni WiFi ayarlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra yeni ayarlarınızı kullanarak cihazlarınız üstünden WiFi bağlantısı kurabilirsiniz.

Telefonunuzda Donanımsal Bir Hata Olabilir

Telefonun WiFi’ye bağlanmama problemi, genelde program kaynaklı sıkıntılardan ortaya çıkmaktadır. Bundan kaynaklı telefonunuzu ya da modeminizi resetledikten sonra bu sorunu çözebilme ihtimaliniz olabildiğince yüksek. Fakat birtakım durumlarda donanımsal sorunlar de irtibat sorununa yol açabilmektedir. Bundan kaynaklı hem cihazınız hem ağ ayarlarınız üstünde kontrolleri yapmanıza karşın telefonunuzda WiFi irtibat sorunu mevcutsa yöntem yardımcı almanız gerekebilir.

Telefonunuz için servis desteğini telefon üreticinizin resmi servisleri tarafınca almanızı öneri ediyoruz. Aksi takdirde öteki servislerde telefonunuzun irtibat sorununu çözüme ulaştırmak isterken daha değişik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra irtibat problemlerinde telefonda donanımsal bir sıkıntı olup olmadığından emin olmak olabildiğince zordur. Bu yüzden rastgele bir problemle karşılaşmamak adına telefonunuz için telefon üreticinizin resmi yöntem servisinden yardımcı almanızı öneri ediyoruz.

Modeminizi Değiştirmeniz Gerekebilir

Bağlantı problemlerinde sorun, telefonun donanımsal sorunlarından kaynaklanabildiği gibi modemden de kaynaklanabilmektedir. Modemlerde ortaya çıkan yöntem sorunlar, cihazların WiFi’ye bağlanamamasına niçin olabilmektedir. Bundan kaynaklı rehberimizdeki bütün şekilleri denemenize karşın bir sonuca ulaşamadıysanız son aşamada modeminizi değiştirmeniz gerekebilir.

Modeminizde sıkıntı bulunduğunu düşünüyorsanız öncelikle modeminizin servisine danışmanızı öneri ediyoruz. Çünkü modemde bir sıkıntı olduğuna emin olmadan modem satın almak lüzumsuz yere harcama yapmanıza niçin olabilir. Bundan kaynaklı öncelikle modeminizde donanımsal bir sıkıntı olduğuna emin olmalısınız.

Daha sonra telefonunuzda yüz yüze kalmış olduğunuz WiFi’ye bağlanılmıyor problemini yeni bir modem satın alarak rahatlıkla çözebilirsiniz. Bu noktada satın alacağınız modeme sizler için hazırladığımız en iyi modem modelleri listemizi inceleyerek karar verebilirsiniz.

Telefon WiFi Bağlanmıyor: Sıkça Sorulan Sorular

Telefon WiFi niçin görmüyor?

Akıllı telefonların WiFi ağlarını görmemesinin çok muhtelif sebepleri mevcut. İlk olarak bağlanmak istediğiniz WiFi ağının kapsama noktasında olmayabilirsiniz. Bundan kaynaklı bağlanmak istediğiniz ağın irtibat alanında olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra cihazınızın WiFi ayarlarında sıkıntı olma ihtimali de mevcut. Bu durumda rehberimizde yer edinen şekilleri kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Telefonda WiFi niçin gidip geliyor?

Bağlantı problemleri, teknoloji kullanıcılarının çok sık yüz yüze kalmış oldukları sorunların başlangıcında gelmektedir. İnternet ağında gerçekleştirilen anlık problemler, telefonda WiFi bağlantısının gidip gelmesine niçin olmaktadır. Bunun yanı sıra aynı şekilde telefonda yaşanmış olan sorunlar de WiFi bağlantısının kesilmesine niçin olabilmektedir.

Telefon WiFi ayarları iyi mi yapılır?

Günümüzde akıllı telefon üreticileri, kullanıcılarının bir çok ayarı rahatlıkla yapabilmelerini sağlamaktadır. Bu kapsamda akıllı telefonlarda WiFi ayarlarına erişmek olabildiğince kolaydır. Hem Android hem de iOS işletim sistemli telefonlarda, telefonun “Ayarlar” sekmesine girerek WiFi ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Akıllı telefon kullanıcıları, irtibat problemleriyle çok sık karşılaşmaktadırlar. Bu problemler, muhtelif şekillerde kullananların karşısına çıkabilmektedir. Fakat maksimum ortaya çıkan irtibat problemi, WiFi ağına bağlanamamak olmaktadır. Bundan kaynaklı kullanıcılar, telefon WiFi ağlarına bağlanmıyor sorunuyla hayli karşılaşmaktadırlar.

Bu problemin nedeni, akıllı telefonlardan kaynaklanabildiği gibi bağlanılmak istenilen ağdan kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir. Bundan kaynaklı akıllı telefonunuzda WiFi’ye bağlanmıyor problemiyle karşı karşıyaysanız öncelikle problemin sebebini bulmanız gerekmektedir.

Sizler için hazırladığımız rehberimizde, telefon WiFi bağlanmıyor sorunu için birden fazla çözüm önerisinde bulunduk. Bu çözüm önerilerinin birçoğu, program kaynaklı sorunları ortadan kaldırmaktadır. Çünkü WiFi irtibat sorunları sıklıkla yazılımlardan kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Fakat birtakım durumlarda donanımlarda yaşanmış olan sorunlar de WiFi irtibat sorununu ortaya çıkartmaktadır. Bundan kaynaklı hazırladığımız rehberimizde donanımsal problemlerle karşınıza çıkan vakit da ne yapmanız icap ettiğini açıkladık.

Sizler için hazırladığımız ve telefon WiFi’ye bağlanmıyor sorunun iyi mi çözülebileceğini açıkladığımız rehberimiz burada sona eriyor. Eğer telefonunuz WiFi’ye bağlanmıyor sorunuyla karşı karşıyaysanız sizler de bu sıkıntı hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.