Telegram Hesabı Nasıl Silinir? – 2022

resim75374292
resim75374292

Telegram, mesajlaşma programları arasında son zamanın en tanınmış isimlerinden birisi olarak bilinmektedir. WhatsApp ile kıyasıya bir savaşım içerisinde olan bu uygulama, geçtiğimiz dönemde birçok yeni kullanıcıya ulaşmıştır. Ancak bu yeni kullanıcılardan bazıları Telegram programını kullanmaktan vazgeçebilir. Bu durumda Telegram hesabı iyi mi silinir sorusu akıllara gelmektedir. Biz de bu içeriğimizde Telegram hesap silme linki ve hesap silme işleminin detaylarını sizler için derledik.

Kullanmayacağınız bir hesabı silmek, artık o platformda yer almadığınızı göstermenin en iyi yollarından birisidir. Biz de bu nedenden dolayı içeriğimizde Telegram hesabı iyi mi silinir sorusun yanıtlayacağız. Bunun için birbirinden değişik yolları sizlere ayrıntılı bir halde anlatacağız.

Bunun dışında Telegram hesabını silmeden ilkin dikkat edilmesi gerekenlere de değineceğiz. Aynı zamanda Telegram hesabınızı silmeden çözebileceğiniz birkaç mevzuya da açıklık getireceğiz. Ancak bütün bunlardan ilkin telefon ya da bilgisayar ile Telegram hesabı iyi mi silinir sorusuna göz atmamız gerekmektedir.

İçindekiler

Telegram Hesabı Silme Linki – 2022

Eğer Telegram hesabınızı silmek istiyorsanız ve yapmanız lüzumlu adımları biliyorsanız direkt olarak hesabı silme linki işinizi görecektir. Bu url üstünden lüzumlu adımları gerçekleştirerek Telegram hesabınızı silebilirsiniz. Ancak ne yapmanız icap ettiğini bilmiyorsanız da aşağıda detaylıca anlattığımız şekilleri okumanızı şiddetle öneri ediyoruz.

Ek bir adımla uğraşmadan Telegram hesabı silme linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz!

Telegram Hesabı Silme Linki – 2022

Telegram Hesabı Silme: Telefon Uygulaması Yöntemi

Bir Telegram hesabı iyi mi silinir sorusuna verilebilecek birkaç değişik cevap bulunmaktadır. Bunlardan ilki telefon üstünden Telegram uygulaması vasıtasıyla hesap silme tekniği oluyor. Bu teknikte isminden de anlaşıldığı suretiyle iOS ya da Android gibi bir işletim sistemine haiz bir telefon ile Telegram hesabı kapamak mümkün.

Üstelik Telegram hesabı silme şekilleri hem Android hem de iPhone modelleri için aynı adımlardan oluşuyor. Eğer siz de Telegram hesabınızı telefon kullanarak kapamak istiyorsanız şu adımları takip edin:

  • Telefonunuzdaki Telegram programını açın. Kapatmak istediğiniz hesaptan giriş yaptığınızda emin olun.
  • Daha sonra uygulamanın Ayarlar menüsüne ulaşın.
  • Hemen sonrasında Gizlilik ve Güvenlik sekmesine dokunun.
  • Bu menünün en alt kısmında yer edinen “Hesabımı Otomatik Olarak Sil” sekmesinde “Bu Kadar Süre Yoksam” şeklinde bir seçenek mevcut. Bu seçenek ile 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 aylık bir müddet belirliyor ve bu kadar süre içerisinde Telegram hesabınıza girmemeniz durumdan hesabın kapanmasını sağlayabiliyorsunuz.
  • Bu işlemin sonrasında belirlediğiniz sürenin sonunda Telegram hesabınız tamamiyle silinecektir.
telegram-hesabi-nasil-silinir-uygulama
Telefon uygulaması ile Telegram hesabı silme yöntemleri

Yukarıda adımlarını anlattığımız teknik hakkında birkaç mühim noktaya değinmek gerekiyor. Telegram bu süre içerisinde kullanıcının online olmamasını istiyor. Eğer “1 ay” seçeneğini işaretler ve bu süre içerisinde uygulamada online olarak gözükürseniz sürenin sıfırlandığını unutmayın.

Eğer bu süre içerisinde rastgele bir halde online olmazsanız hesabın silinmesi prosedürü tamamiyle gerçekleşiyor. Bunun sonrasında bütün mesajlarınızın, gruplarınızın ve kişilerinizin silineceğini de unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple hesabın silinmesi için belirlediğiniz süreyi doğru olarak seçtiğinizden emin olmalısınız.

Bunun dışında Telegram’ın mobil programları vasıtasıyla hesabın direkt olarak silinmesini sağlayacak bir teknik maalesef mevcut değil. Ancak bunun için bir internet tarayıcısı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın ya da telefonunuzun tarayıcısı ile Telegram hesabı kapamak için de bir teknik bulunduğunu unutmayın. Eğer Telegram hesabınızı derhal kapamak istiyorsanız bir internet tarayıcısı kullanmak sizin için makul teknik olacaktır. Peki internet tarayıcısı ile Telegram hesabı iyi mi silinir?

Telegram Hesabı Silme: Tarayıcı Yöntemi

Telegram hesabını tamamiyle kapamak için kullanabileceğiniz bir öbür teknik ise bilgisayar ya da telefon vasıtasıyla bir tarayıcıdan bu prosedürü gerçekleştirmektir. Telefon uygulamasında anlattığımız teknikte belli bir sürenin geçmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak her kullanıcı bu kadar uzun süre beklemekten hoşlanmaz. Bu nedenle Telegram bu hususta bir alternatif sağlıyor.

Üstelik bu teknik ile Telegram hesabını kapamak olabildiğince basit. Bunun için takip etmeniz ihtiyaç duyulan mühim birkaç adım mevcut:

  • Telegram hesabınızı tamamiyle kapamak için ilk ilkin Telegram resmi sitesinde yer edinen devre dışı bırakma sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için dilerseniz bilgisayarınızı dilerseniz de telefonunuzu kullanabilirsiniz.
  • Daha sonraki adım ise sitede bulunan kutucuğa telefon numaranızı yazmak oluyor. Telegram’a kayıt olduğunuz telefon numarasını ülke koduyla beraber girdikten sonra devam etmek için derhal altındaki “Next” düğmesine tıklayın.
  • Bu aşamanın sonrasında Telegram kendi uygulaması üstünden bir kod gönderecek. Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir nokta yer alıyor. Devam etmeniz için lüzumlu olan kod SMS olarak ulaşmayacak. Telegram uygulaması bu koda ulaşacaksınız. Bu nedenle cihazınızda Telegram uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.
telegram-hesabi-nasil-silinir-uygulama
  • Kodu lüzumlu kutucuğa yazdıktan sonra işleme devam edin. Son aşamada Telegram, niçin hesabınızı kapamak istediğinizi açıklamanız için bir kutucuk gösterecek. Eğer belirtmek dilerseniz düşüncelerinizi buraya yazabilirsiniz. Herhangi bir izahat yapmadan da hesabınızı kapatmanız mümkün.
  • Daha sonra “Delete My Account” yazılı butona tıklayın. Bu işlemin sonrasında Telegram emin olup olmadığınızı öğrenmek için bir kere daha bu suali soracak. Eğer kapamak isterim seçeneğini işaretlerseniz hesabınız tamamiyle kapatılacaktır.
telegram-hesabi-nasil-kapatilir

Bu işlemin sonrasında Telegram hesabınızı tekrar açmak dilerseniz birkaç gün süresince ulaşamayabileceğinizi unutmayın. Ayrıca bu prosedür daha ilkin de belirttiğimiz gibi hesabın anında silinmesini sağlıyor. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bu prosedürü yapmadan ilkin hesabınızı tamamiyle kapamak istediğinize emin olun. Yeniden Telegram hesabı kurmak dilerseniz bütün kayıt işlemlerini sıfırdan halletmeniz gerekecek.

Hesabınız Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telegram hesabı iyi mi silinir sorusunu iki değişik teknik ile yanıtladık. Ancak Telegram hesabınızı silmeden ilkin dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç mühim noktayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Her ne kadar bu bilgilerden kimilerini içeriğimiz içerisinde paylaşmış olsak da tekrar hatırlatmakta yarar var.

Öncelikle Telegram hesabınızı tamamiyle kapamak istediğinize emin olun. Bu prosedür daha ilkin de belirttiğimiz gibi geri döndürmesi olası olmayan bir işlemdir. Bu nedenle tekrar Telegram kullanamayacağınızı düşünerek hesabınızı kapatmaya karar vermeniz ehemmiyet teşkil eder.

Bir öbür mühim mevzu ise Telegram hesabınızı kapatınca olacaklardır. Hesabın silinmesinin sonrasında daha ilkin gerçekleştirdiğiniz bütün konuşmalar da silinir. Bu nedenle yapmış olduğunuz konuşmalara ve sohbetlere tekrar erişim sağlayamayacağınızı bilmeniz gerek. Eğer bu konuşmalara erişiminizin kaybolmasını istemiyorsanız sohbetlerinizi yedeklemenizi öneriyoruz.

Hesabı kapatmanın sonrasında silinecek tek unsurun sohbetleriniz olmadığını da unutmayın. Aynı zamanda daha ilkin dahil olduğunuz gruplardan da kendiliğinden ayrılacağınızı aklınızda bulundurun. Ayrıca Telegram listenizdeki kişilerin de silineceğini de unutmamanız gerekmektedir.

Eğer oluşturduğunuz gruplar ya da kanallarda öbür kişiler de mevcutsa Telegram hesabınızı sildiğinizde etken olmaya devam edeceklerini belirtelim. Ancak hesabın silinmesinin sonrasında bu kanal ya da grupların yaratıcısı olmayacak. Yine de yetkili kişiler ve yöneticiler aynı haklara haiz olmaya devam edecektir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Telegram hesabını kapamak birçok geri döndürülemez netice doğurmaktadır. Bu nedenle Telegram kullanmaktan mutlaka vazgeçmeden ilkin hesabınızı silmemenizi bir kere daha öneri ediyoruz.

Eğer bu hususta net bir kanıya varamıyorsanız mobil tatbik ile Telegram hesabı silme opsiyonu sizin için çok daha makul olacaktır. Böylece belli bir müddet sonunda hesabınıza girmezseniz kendiliğinden Telegram üyeliğiniz silinir. Üstelik bu süreyi bir sene gibi uzun bir zamana kadar yükseltmeniz mümkün.

Eğer Telegram hesabınızı silmek istediğinize eminseniz ve derhal netice almak istiyorsanız bir tarayıcı vasıtasıyla Telegram sitesinden hesabınızı silmek çok daha mantıklı olacaktır. Her iki prosedür için de yapmanız lüzumlu adımları içeriğimizin öbür alt başlıklarında ayrıntılı bir halde söylemeye çalıştık.

Hesabınızı Silmeye Alternatif Çözümler

İçeriğimizde Telegram hesabını silmek için değişik yollar ve bu prosedür öncesinde dikkat edilmesi gerekenlere değindik. Ancak birtakım kullanıcılar değişik bir prosedür yapmak isterken hesabı silme yöntemlerine ulaşabiliyor. Bu büyük bir problem yaratacaktır. Bu nedenle hesabı silmeden bu işlemleri de programınızı öneri ediyoruz.

Eğer sadece Telegram hesabınızdaki mesajları temizlemek dilerseniz hesabı kapatmanıza gerek olmadığını belirtelim. Bu prosedür için toplu bir teknik bulunmasa da bütün hesabı kapamak yerine tatbik vasıtasıyla bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bir konuşmadaki mesajları temizlemek dilerseniz bu sohbetin üzerine parmağınızla basın ve birkaç saniye süresince parmağınızı ekranda tutun. Bu işlemin derhal sonrasında bir silme opsiyonu karşınıza çıkacak. Bu seçeneğe tıklayarak o söyleşi içerisinde atılmış bütün mesajları silebilirsiniz. Bu prosedür ile her iki yandan da gelen mesajları temizleyeceğinizi unutmayın.

Bir öbür mevzu ise öbek sohbetleri vasıtasıyla atılan mesajlar oluyor. Bunun için de aynı tekniği izlemeniz gerekmektedir. Üstelik bu prosedürü talep eder bütün öbek dilerseniz de belirlediğiniz mesajlar için yapabilirsiniz. Ancak grupta yetkili değilseniz sadece kendi mesajlarınızı silebileceğinizi unutmayın. Başka kişilerin mesajlarını da kaldırmak için grupta idare edici olmanız gerekmektedir.

Bir öbür mevzu ise telefon numarasını değiştirmektir. Eğer hesabınıza bağlı olan telefon numarasını değişiklik yapmak istiyorsanız hesabı silmenize gerek yoktur. Bunun için izlemeniz ihtiyaç duyulan teknik ayarlar üstünden gerçekleşmektedir. Ayarlar menüsünde yer edinen telefon numaranıza tıklayarak yeni bir telefon numarası girebilirsiniz. Bu işlemin sonrasında SMS kodu ile numarayı doğrulayarak yeni telefon numaranız ile Telegram’ı kullanabilirsiniz.

Eğer bu çözümler işinize yaramadıysa hesabı kapamak sizin için makul olan yöntemdir. Bunun için lüzumlu olan adımları ise içeriğimizin öbür alt başlıklarında bulabilirsiniz.

Whatsapp sohbetleri telegram'a taşınabilecek

Telegram Hesabı Nasıl Silinir: Sonuç

Bu içeriğimizde Telegram hesabı silme konusunu her açıdan ele almaya çalıştık. Telegram hesabı iyi mi silinir sorusunu iki değişik teknik ile ayrıntılı anlattık. Üstelik hem telefon hem de bilgisayar vasıtasıyla hesabı silmenin detaylarını transfer etmek için çabaladık.

Bunun dışında Telegram hesabını silmeden ilkin dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mühim mevzulara da değindik. Telegram hesabını silme işleminin sonrasında hesaba dair bütün verilerinizin kaybolacağını unutmamanız gerekmektedir. Bunlar arasında sohbetleriniz, kişileriniz ve gruplarınız gibi çok mühim nedenler yer almaktadır. Bu nedenle hesap kapatma işleminden mutlaka emin olmanızı öneriyoruz.

Buna ayrıca hesap kapamak yerine işinize yaraması olası alternatif çözümlere de göz gezdirdik. Örneğin bir söyleşi ya da gruptaki mesajları temizlemek için hesap kapatmanıza gerek yoktur. Ayrıca telefon numaranızı değiştirebilmek için de hesabınızı silmeniz gerekmemektedir. Tüm bunlara ayrıca profil fotoğrafı ya da isim detayları gibi öğeleri da hesabınızı silmeden değiştirebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için uygulamanın ayarlar kısmını ziyaret edin.

Telegram hesabınızı tamamiyle silmeden ilkin önereceğimiz en mühim niçin ise verilerinizi yedeklemek oluyor. Bir daha ulaşamayacağınız mesajları yedeklemek ilerleyen dönemde işinize yarayacaktır. Bunun için izlemeniz ihtiyaç duyulan adım ise Ayarlar menüsünde yer alıyor. Telegram Verilerini Dışa Aktar opsiyonu ile uygulamada yer edinen verilerinizi HTML ve JSON formatıyla yedekleyebilirsiniz. Verilerinizin ebatlarına bağlı olarak bu işlemin birkaç dakika sürmesi muhtemeldir.

Mümkün olduğunca ayrıntılı bir halde bahsetmek için çaba ettiğimiz Telegram hesabı iyi mi silinir içeriğimizin sonuna geliyoruz. Eğer Telegram silme esnasında karşılaştığınız bir problem var ise aşağıda yer edinen yorumlar bölümü vasıtasıyla bizlere aktarmayı unutmayın. Ayrıca içeriğimiz hakkında görüş ve düşüncelerinizi de gene aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.