Teşhir Ürünü Ne Demek? Teşhir Ürünü Alınır mı?

resim39279722
resim39279722

İnternetten ya da mağazalardan bir ürün satın alırken teşhir ürünü diye ayrı satılan mamüller görürüz. Mağazalar, bu ürünleri kutulu ürünlere göre daha makul fiyata satarlar. Peki teşhir ürünü ne demek? Neden düzgüsel ürünlere göre daha makul fiyata satılıyorlar?

Teşhir ürünleri, günümüzde insanların karşısına muhtelif alanlarda çıkabiliyorlar. Bu ürünler, başta fiyat olmak suretiyle muhtelif özellikleriyle insanoğlu için dikkat cazibeli gelebiliyor. Ancak çoğu kişi, teşhir ürünlerinin ne işe yaradığını bilmemektedirler. Bundan kaynaklı teşhir ürünlerini satın alan kişiler, daha sonra bu ürünleri satın aldıklarına pişman olabiliyorlar.

Bundan kaynaklı teşhir ürünü ne demek, bu mamüller alınır mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu yazımızda sizler için teşhir mamüllerin ne olduğunu, bu mamüllerin avantajlarının ve dezavantajlarının neler bulunduğunu açıklamaya çalışacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek teşhir ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara rahatlıkla yanıt bulabilirsiniz.

İçindekiler

Teşhir Ürünü Ne Demek?

Özellikle teknolojik bir ürün alırken teşhir ürünü tanımını çok sık duyarız. Teşhir ürünleri, mağazaların vitrinlerinde yer edinen ya da ürün tanıtırken sergilenen ürünlerdir. Kısacası bir teknoloji mağazasına gittiğinizde elinize alıp incelediğiniz telefonlar, test ettiğiniz televizyonlar birer teşhir ürünleridir.

Mağazalar, insanlara ürün ile ilgili düşünce vermesi için teşhir ürünlerini sergilerler. Normal olarak bu ürünleri sergileyebilmek için kutularını açarlar. Bunun haricinde insanoğlu sergilendiği için bu ürünleri mağazalarda test ederler.

Teşhir ürünlerini genelde teknolojik ürünlerde duysak da tabii ki yalnızca elektronik mağazalarda teşhir ürünleri yok. En basitinden bir kundura almak istediğinizde vitrinde sergilenen, insanların denedikleri ayakkabılar da teşhir ürünleridir. Mağazalar genelde bu tür ürünlerde teşhir ürünü olduğundan pek tenzilat yapmazlar. Zaten kullanıcılar da bu mamüllerin teşhir ürünü olup olmadığına pek dikkat etmezler.

Fakat teknolojik cihazlar için vaziyet aynı değil. Bahsettiğimiz gibi mağazalar, teşhir ürünlerini sergileyebilmek için ürünleri kutularından çıkartırlar. Bir teknolojik cihazın kutusunun açılmış olması, ürünü satın almak isteyenler tarafınca güzel karşılanmayabilir. Bu vaziyet olabildiğince düzgüsel diyebiliriz. Çünkü kutusu açılmış bir ürün, kullanıcısına birtakım sıkıntılar yaratabilir. Bu noktada insanların aklına teşhir ürünleri güvenilir mi, teşhir ürünleri alınır mı gibi birtakım sorular geliyor.

Teşhir ürünleri, başta tutarları olmak suretiyle kullanıcılarına muhtelif avantajlar sağlıyorlar. Örneğin kullanıcılar, teşhir ürünlerini inceleyerek satın alacakları cihazın özelliklerini deneyerek anlayabiliyorlar. Bunun yanı sıra teşhir mamüllerin birtakım dezavantajları da mevcut. Bu ürünler, birden fazla şahsa sergilendikleri için fizyolojik hasar alabiliyorlar. Bunun yanı sıra birtakım mağazalar, kutusundan çıkartmış oldukları bu ürünleri satarken takıları vermek istemeyebiliyorlar.

Bundan kaynaklı teşhir ürünü satın almayı düşünüyorsanız bu ürünleri satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım noktalar mevcut. Gelin şimdi bu noktalara hep beraber daha yakından göz atalım.

Teşhir Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teşhir ürünlerine genelde fena ürün gözüyle bakılmaktadır. Bundan kaynaklı insanlar, teşhir ürünlerini internet sitelerinden incelerken bile çok tedirgin olmaktadırlar. Öncelikle bütün teşhir ürünleri alınır ya da alınmaz diye bir vaziyet mevzubahis değil. Çünkü teşhir ürünü satın alırken dikkatli davranırsanız kutulu üründen pek de bir farkı olmayan bir ürün satın alabilirsiniz.

eşhir Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yani teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım noktalar mevcut. Aksi takdirde satın almış olduğunuz ürün gerek fizyolojik yapısı gerekse aksesuar eksikliği gibi muhtelif sorunlarla sizi pişman edebilir. Bundan kaynaklı teşhir ürünü satın almayı düşünüyorsanız şu noktalara dikkat etmenizi öneri ediyoruz:

Ürünün Durumu Nasıl?

Teşhir ürünleri, genel hatlarıyla sıfır ürünlerden ayrımsız olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak bu ürünler, çoğu şahıs tarafınca mağazada test edilmektedir. Bundan kaynaklı kim bilir teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta ürünün durumunun iyi mi olduğudur. Belirttiğimiz gibi teşhir ürünleri her insana aleni olarak sergileniyorlar. Bu yüzden de insanoğlu bu cihazları mağaza içerisinde test edebiliyorlar. Yani sıfır olarak alınan ürün aslında mağazada başkaları tarafınca incelenebiliyor.

Bu yüzden de bir teşhir ürünü satın almak dilerseniz ilk önce cihazın fizyolojik durumunu incelemelisiniz. İnsanlar, ürünleri test ederken onlara fizyolojik zarar verebiliyorlar. Bu yüzden bu tür bir ürün satın alındığında ürünün kasasında çizik, darbe gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Aldığınız üründe rastgele bir problem olmaması için bu tür ürünleri internetten almamanızı tavsiye ederiz. Eğer bir teşhir ürünü almaya karar verdiyseniz mağazaya gidip ürünün durumunu inceleyerek almanızı öneri ediyoruz.

Ürünün Kutusu Veriliyor mu?

Mağazalar, bahsetmiş olduğumuz gibi bu ürünleri sergileyebilmek için ürünleri kutularından çıkartıyorlar. Kutusundan çıkartılmış bir ürünü satın almak pek mantıklı bir düşünce gibi gelmeyebilir. Ancak birtakım teşhir ürünlerini satın alırken satıcı mağaza kutusunu da verir. Bu yüzden bu tür ürünleri satın alırken pek sıkıntı yaşamazsınız.

Fakat birtakım satıcılar teşhir ürünlerini satarken kutusuz satıyorlar. Bu yüzden bu ürünleri satın almak isteyen insanlar, ürünün aksesuarlarını ve kutusunu alamamış oluyorlar. Bu haldeki bir teşhir ürününü satın almak pek mantıklı olmayacaktır.

Bu yüzden bir teşhir ürünü satın almak isterseniz, satıcıya ürünün kutulu olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Eğer satıcı, ürünün kutusunu vermek istemezse bu durumda fiyat kısmında tenzilat beklemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde kutusuz bir teşhir ürünü almak hem fiyat anlamında hem de sıfır bir ürün almak mevzusu ile ilgili pek de mantıklı olmayabilir.

Ürünün Garanti Durumu Ne?

Bir ürün satın alırken en mühim şeylerin başlangıcında güvence durumu gelir. Her teknolojik cihazın arıza yapma ihtimali var. Bu yüzden de mamüllerin güvence durumu olabildiğince önemlidir. Bazı teknoloji şirketleri, teşhir ürünlerinin güvence durumlarında değişiklik yapıyorlar. Şirketler, kapalı kutudaki bir ürüne verdikleri güvence hizmetlerini teşhir ürünleri için vermeyebiliyorlar. Bu yüzden de bir teşhir ürünü satın almak dilerseniz güvence durumunu iyi araştırmanız gerekiyor.

Büyük teknolojik mağazalarda satılan ürünlerde genelde güvence mevzusu ile ilgili bir sıkıntı çıkmıyor. Fakat yerel, ufak teknoloji mağazaları bu hususta sıkıntı çıkartabiliyorlar. O yüzden bir teşhir ürünü satın almak isterseniz, satıcınızla mutlaka ürünün güvence durumu ile ilgili konuşmalısınız.

Ürünün Önceden Sergilendiğini Unutmayın!

Her insan yeni bir ürün aldığında çok sevinçli olur. Özellikle bu ürün sıfır bir ürünse kutu açılımı gibi şeyler insanlara saadet verir. Teşhir ürünleri, her ne kadar kullanılmamış da olsa, daha önceden mağazalarda insanoğlu tarafınca test ediliyorlar. Bu yüzden bu ürünleri satın alırken bu durumu unutmamak iyi olacaktır.

Her teknolojik aleti satın aldığınızda bir risk durumu vardır. Teşhir ürünlerini satın alırken de bu risk durumları oluşacaktır. Belirttiğimiz noktalara ne kadar dikkat etseniz de bir teknolojik aygıt aldığınızı unutmamanız gerekmektedir. Eğer teşhir ürünü satın alırken bu ürüne ilk defa siz dokunacakmışsınız gibi bir fizyolojik vaziyet beklerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Teşhir Ürünü Alınır mı?

Birçok insanoğlunun aklında bir ürün satın alırken teşhir ürünleri satın alınır mı şeklinde soru oluşuyor. Öncelikle bu soruya net bir yanıt verebilmek çok zor. Çünkü bu ürünleri satın almanın hem üstünlükleri hem de dezavantajları var. Bu yüzden bu mamüllerin artı ve eksilerini karşılaştırıp bu problemin en iyi yanıtını kendiniz bulmalısınız.

İlk olarak bu ürünler, kapalı kutulu ürünlere göre daha makul fiyatla satılırlar. Özellikle ürünün takıları da yoksa ürünü çok makul bir fiyata satın alabilirsiniz. Fakat birtakım mağazalar teşhir ürünlerinin fiyatlarında çok değişiklik yapmıyorlar. Örneğin bu mağazalar, 4000 TL’ye satılan bir cihazın teşhir ürününü 3900 TL’ye satıyorlar.

Bu gibi durumlarda teşhir ürünlerini almak mantıklı olmayacaktır. Çünkü belirttiğimiz gibi bu mamüller mağazada hepimiz aleni sergileniyorlar. Bu yüzden teşhir ürünleri ve kapalı kutulu mamüller arasında çok fiyat farkı yoksa kapalı kutulu ürün almanızı öneri ederiz.

Teşhir Ürünü Alınır mı

İade edilmiş mamüller de teşhir ürünleri kategorisine dahiller. Yani bir telefon aldığınızı düşünelim. Ancak 3 gün sonra telefondan memnun kalmadınız ve telefonu iade ettiniz. Mağazalar bu ürünleri teşhir ürünü olarak sergiliyorlar.

Bu yüzden de sizin aldığınız teşhir ürünlerinin iade edilmiş mamüller olma ihtimali mevcut. Bu vaziyet birtakım insanların hoşuna gitmeyecektir. Bu yüzden bir teşhir ürünü satın alırken o ürünün iade edilmiş bir ürün olup olmadığını sormanızı öneri ederiz.

Son olarak birtakım teknoloji marketleri teşhir ürünlerinin iadesini kabul etmiyorlar. Bunun için de ürünü satarken alıcıya ürünün değişiminin ve iadesinin yapılmayacağına dair bir kontrat imzalatıyorlar. Eğer bu şekilde bir mağazadan ürün aldıysanız ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ürününüzün ana kartında bir problem oluştuğunu düşünelim. Ana kart sorunlarında ürünün onarım edilmesi genelde problemi net olarak çözmeyebiliyor. Eğer sizin bir teşhir ürününüz var ise ve ana kartında bir problem oluştuysa ürününüz onarım edilecektir. Ancak sorununuz çözülmese değişiklik yapılmayacaktır.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına teşhir ürünlerini satın alırken güvenilir teknoloji mağazalarınızı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Teşhir Ürünü: Genel Değerlendirme

Yeni bir ürün satın almaya karar verdiğiniz vakit teşhir ürünü tanımıyla gayet fazla karşılaşabilirsiniz. Bundan kaynaklı bilhassa teknolojik bir ürün alma sürecinde teşhir ürünü ne demek, bu mamüller alınır mı diye merak edebilirsiniz. Eğer teşhir ürünü ile ilgili bilgili değilseniz sizler için hazırladığımız bu rehber sayesinde teşhir ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Bir AVM’de ya da mağazaların bulunmuş olduğu bir caddede dolaşırken mağazanın vitrininde sergilenen mamüller dikkatinizi çekebilir. Mağazaların vitrinlerinde sergilenen bu ürünlere, teşhir ürünü denilmektedir. Mağazalar, günümüzde genelde elektronik ürün kategorisinde bu ürünleri kullanmaktadırlar. Bunun kararında teşhir ürünleri, aynı ürünün öteki versiyonlarına göre daha makul fiyatlarla kullanıcılarına sunulmaktadır. Bundan kaynaklı teşhir ürünlerini almak mantıklı mı diye merak edebilirsiniz.

Öncelikle her teşhir ürününün aynı nitelik seviyesinde olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bundan kaynaklı teşhir ürünü satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım noktalar mevcut. Bunlardan ilki, satın almış olduğunuz mağazanın teşhir ürünü ile beraber ürünün kutu ve aksesuarlarını verip vermediği olmalı. Bunun yanı sıra birtakım teşhir ürünleri, fizyolojik olarak zarar görebiliyorlar. Bundan kaynaklı satın almayı düşündüğünüz ürünün fizyolojik durumunu da denetim etmelisiniz.

Eğer ürünün yapısının iyi bulunduğunu düşünüyorsanız ve mağaza, ürünün lüzumlu ekipmanlarını sizlere teslim edeceğini belirtiyorsa bu ürünleri gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ekipmanı noksan ya da fizyolojik olarak ziyan olmuş ürünler, daha makul fiyatlarla kullanıcılara sunuluyorlar. Ancak bu ürünleri satın alırken dikkatli olmanızı öneri ediyoruz.

Teşhir ürünleri satın alırken bütün sorumluluğun sizde bulunduğunu unutmamanız gerekiyor. Sizler için hazırladığımız teşhir ürünü rehberindeki lüzumlu bilgilerle bu mamüller ile ilgili ayrıntılı bilgili olabilirsiniz. Bunun yanı sıra teşhir ürünleri hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.