Tesla 2022 Yılının İkinci Çeyrek Raporunu Paylaştı

resim27894390
resim27894390

Dünyanın en meşhur elektrikli vasıta üreticisi Tesla, 2022 yılının ikinci çeyrek raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirket elde ettiği gelir ve hasılatlarta üç aylık bir düşüş yaşadığını bildirdi. Tesla, bu düşüşün sebebinin ise üretim zorluklarından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca firma yıldan yıla büyümenin bulunduğunu da ekledi.

Tesla CEO’su Elon Musk, mevzuyla alakalı görüşlerini bildirdi. Musk, firmanın büyümesinin önündeki en büyük problemin istek değil üretim bulunduğunu vurguladı. Şirketin üretim hattında yaşamış olduğu zorluklar sebebiyle hasılatta azalmanın mevzubahis bulunduğunu dile getirdi. Dolayısıyla müşterilerin, örnek olarak Model Y sipariş ederlerse, siparişlerine bir müddet sonra kavuşacaklarını söyledi.

Tesla 2022 İkinci Çeyrek Raporunun Detayları

Şirket 20 Haziran Çarşamba günü gelir ve hasılatla alakalı bir tebliğ paylaştı. Üç aylık dönemde gelir kaybı yaşayan Tesla bunun tedarik zinciri kısıtlamaları, enflasyon ve Çin’deki uzun soluklu kapalılığın kararında bulunduğunu bildirdi. Raporun sonra firmanın pay fiyatının %4 kadar yükseldiği ve sonra piyasa işlemleri sonra %1.45 artış gösterdiği belirtiliyor.

Raporlara göre Tesla, 2022 yılının ilk çeyreğinde 18.8 milyar dolar, ikinci çeyrekte ise 16.9 milyar dolar gelir elde etti. İkinci çeyrek gelir rakamlarının ise 2021’in dördüncü çeyreğindeki 17.7 milyar dolardan daha düşük olduğu gözlemler içinde yer aldı. Şirket, ikinci çeyrekte 2.3 milyar dolar ya da pay başına 1.95 dolar kazandığını bildirdi. Bu kazancın ilk çeyrekte kazanılmış olduğu 3.3 milyar dolardan düştüğünü ortaya çıktı.

Bu düşüşlere karşın Tesla’nın yıldan yıla neticeleri 2021’in ilk çeyreğindeki 11.96 milyar dolarlık gelirden %42 yükseldi. Bu da Tesla’nın 2021 yılına göre daha iyi bir gelir başarısı elde ettiğinin kanıtı oldu. Ayrıca raporlara göre kazançların 1.14 milyar dolardan ya da pay başına 1.02 dolardan neredeyse iki katına çıktığını gösterdi. Bu da 2021 yılına göre bir artış bulunduğunun bir öteki kanıtı oldu.

TechCrunch’ın haberine göre analistler, Tesla’nın 2022’nin ikinci çeyreğinde 17.2 milyar dolar ve pay başına 1.85 dolar gelir elde etmesini bekliyor. 2021 senesinde ise pay başına 1.45 dolar ile 11.96 milyar dolar hasılat sağlamış olduğu bildiriliyor.

Şirketin elektrikli araçlarını daha yüksek bir fiyattan satarak hasılat elde ettiği tahmin ediliyor. Bunun yanısıra Tesla, enflasyon ve öteki maliyetlerin otomotiv marjlarını azalttığını bildirmişti. Tesla otomotiv marjlarının, dördüncü çeyrekte %28.4 bulunduğunu bildirmişti. Bu otomotiv marjının, üçüncü çeyreğe göre %32.9’dan %27.9’a gerilediği söylendi.

Şirket önümüzdeki dönemde Cybertruck modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Üretim zamanı olarak 2023 yılının ortasını yayınlayan firma gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca Tesla, Bitcoin varlıklarının %75’ini satmasıyla da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz dönemde Bitcoin’e yüklü bir miktar yatırım yapan firma piyasanın etkisiyle varlıklarını satmış gibi gözüküyor.