Tesla’nın AI Direktörü Şirketten Ayrıldığını Duyurdu

resim29672069
resim29672069

Elektrikli vasıta üreticilerinin başlangıcında gelen Tesla, 5 sene ilkin suni zeka direktörü olarak Andrej Karpathy’i işe almıştı. Aynı zamanda Karpathy, otonom sürüş vizyon kadrosuna de liderlik etmişti. Ayrıca derin öğrenme ve bilgisayar uzmanı olarak uzun süredir şirkette çalışmaktaydı. Ancak son haberlere göre Tesla’nın AI direktörü Andrej Karpathy şirketten ayrıldığını duyurdu.

Tesla’nın bel kemiği durumunda ekiplerinden birinin lideri olan Andrej Karpathy geçtiğimiz dönemde izne çıkmış olduğu anlatım ediliyor. Karpathy’nin bu izinden geri dönerek dönmeyeceğiyle alakalı şüpheler vardı. Karpathy, gece attığı bir Tweet ile şüpheleri netleştirmiş oldu. Yaptığı paylaşım ile Karpathy, Tesla’dan ayrıldığını belirtti.

Andrej Karpathy, 2017 senesinde Tesla’ya katılmadan ilkin Elon Musk tarafınca desteklenen suni zeka OpenAl’de araştırmacıydı. Karpathy’nin suni zeka alanında büyük bir geçmişe haiz olduğu biliniyor. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nde derin öğrenme kurslarının yaratıcısı durumunda olduğu anlatım ediliyor.

Karpathyi Tesla’da otonom sürüş yardım sistemini geliştirmek için geliştirilen bilgisayar görüş sistemine odaklandığı belirtiliyor. Hatta bu hususta bir tezi olduğu da vurgulanıyor. Tezinde, bir sinir ağının çok sayıda ayrık öğeyi tanımlayacağı, tabii dil olarak vasıflandıracağı bir sistem oluşturmaya çalışan Karpathy’nin Tesla yolculuğu sona eriyor.

Gelecekle İlgili Planlarına Dair Net Bir Bilgi Vermedi

Andrej Karpathy, yaptığı bir paylaşımla mevzuya dair görüşlerini bildirdi. Karpathy, Tesla’nın hedeflerine ulaşmasına destek olmaktan saadet duyduğunu belirtti. Ayrıca şirketten ayrılma kararının zor bulunduğunu da ekledi. Bunun yanısıra Karpathy, Otopilot kadrosunun büyük işler başardığını ve bu ivmeyi devam ettirmesini istediğini söyledi.

Karpathy, bundan sonraki süreçte ne yapacağına dair net bir planının olmadığını belirtti. Buna ek olarak, suni zeka, aleni kaynak ve eğitim alanındaki yöntem çalışmaları ve bu alanlardaki uzun vadeli tutkularını gözden geçirmek istediğini söyledi. Ayrıca bu alanlara daha çok vakit ayırmak istediğini de vurguladı.

Söylentiler, Karpathy’nin teşebbüs yatırımı yapmayı planladığını gösteriyor. Ancak bu mevzuyla alakalı net bir malumat yer almıyor. Ayrıca Karpathy’nin şirketten ayrılmasıyla alakalı duyurusundan ilkin bir haber de gündemdeydi. Habere göre, Tesla’nın şirkette bulunan birtakım kişilerin işten çıkartıldığına yönelik duyumlar var.

Tesla’nın, bu ekibin bir parçası olan 229 çalışanını işten çıkardığını ve çalışmış oldukları San Mateo ofisini de kapattığına dair bilgiler mevcut. CEO Elon Musk ise Karpathy’nin atmış olduğu ayrılık Tweetine cevap verdi. Musk, Karpathy’e Tesla için yaptığı her şey adına teşekkür etti. Ayrıca Karpathy ile çalışmanın bir haysiyet bulunduğunu da belirtti.

Peki siz Tesla’nın AI direktörü olan Andrej Karpathy’nin şirketten ayrılması ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.