Titan görev başında.

Dünyanın en gelişmiş iki süper bilgisayarından biri olan Titan, ilmi araştırmalar için bugün faaliyete geçti. Nvidia marka grafik işlemci birimleri (GPU) kullanan Titan, saniyede 20 trilyon hesaplama yapabiliyor. Süper bilgisayar, iklim değişikliğinden biyo-yakıtlara kadar sayısız alandaki araştırmalar için kullanılacak.

ABD Enerji Bakanlığı, dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından biri düşünülen Titan’ı bugünden itibaren ilmi çalışmalar adına kullanmaya başladı.

Titan, Amerika Enerji Bakanlığı’nın inceleme laboratuvarları ağında yer alan, Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bulunuyor. Titan, 2005 senesinde süper bilgisayar üreticisi Cray tarafınca aynı laboratuvarda inşa edilen Jaguar bilgisayarının yeni sürümü olarak tasarlandı. 224.256 AMD Opteron işlemciyle çalışan Jaguar, saniyede 2.5 katrilyon hesap yapma kapasitesine sahipti. Bilim insanları, Jaguar’daki CPU’ları (merkez işlemci birimi) GPU olarak değiştirdi ve bilgisayarı Titan’a çevirdi.

ABD’li uzmanlar, Titan’ın çoğu alandaki ilmi çalışmalarda kullanılmasını öngörüyor. Bu alanlar içinde iklim değişikliğinin ölçümleri ve alternatif yakıtların geliştirilmesi gibi çoğu antet yer alıyor.

Nvidia şirketinin GPU biriminin başındaki Steve Scott, Titan’ın faaliyete geçmesinden kısa bir müddet ilkin verdiği röportajda, “Neden süper bilgisayarlara ehemmiyet veriyoruz? Bunun en büyük nedeni toplumlarında çözülmesi ihtiyaç duyulan çok büyük sorunlara ihtiyacı olması… Sağlık sorunları, savaşım edilen çoğu rahatsızlık var. İnsanlık giderek yaşlanıyor. ABD’de ve dünyada enerji mevzusu giderek daha ciddi bir mevzu halini alıyor… Gelişmiş bilgisayarlar bütün bu problemlerin üstesinden gelmemizde bizlere destek olabilir” dedi.

DÜNYANIN SORUNLARINI ÇÖZECEK 
ABD Enerji Bakanlığı, Titan’ın faaliyete geçmesi kapsamında Oak Ridge Laboratuvarı ve bir öteki laboratuvara 61 bilim ve mühendislik projesi devretti. Projelerin INCITE (Teori ve Deney Üzerinde Yenilik ve Yeni Bilgisayarcılık Etkisi) programı kapsamında gerçekleştirileceği anlatım edildi.

Nvidia’nın GPU yetkilisi Scott, her ne kadar olabildiğince kapsamlı olsa da, Titan için belirlenen ana inceleme alanlarını şu şekilde sıraladı:

– Materyal bilim kodu: Bu araştırmanın amacı temelde atom seviyesinde materyalin incelenmesi ve özelliklerinin anlaşılması. Araştırma kapsamında yeni materyallerin iyi mi inşa edileceği ve büyüklük, ağırlık gibi özelliklerinde iyi mi üstün kapasiteye haiz olabileceği anlaşılmak isteniyor.

– İklim değişikliği: Bilim insanları, Titan’ın yapacağı hesaplamalar kapsamında iklim değişikliğinin iyi mi yaşandığını, iyi mi değiştirilebileceğini ve değişimlere iyi mi adapte olunabileceği gibi sorulara yanıt bulmak istiyor.

– Biyoyakıtlar: Bu araştırmalarda, dallı darı gibi özel bitkilerin enzimler vasıtasıyla iyi mi etanole çevribileceği incelenecek.

– Nükleer enerji: Titan, fizyon ve füzyon tepkimelerini simülasyon haline çevirerek nötron akışını inceleyecek. Araştırmalar kapsamında daha güvenilir ve pak füzyon enerjisi türleri incelenecek, daha uzun süre kullanıkacak, daha pak yakıtlar ortaya çıkarılmaya çalışılacak.

– Yanma: Yakıt, yakıt tüketimi ve motorların çalışması süreçleri optimize edilerek, yakıtların daha pak kullanılması adına çalışmalar yapılacak.

Scott, bir öteki mühim alanın ise astrofizik bulunduğunu belirtti. ABD’li mühendis ve işadamı, “Titan’ın inceleme yapacağı bütün alanlar reel dünya ve toplumlar için yarar elde edilmesi adına çok önemli… Tek elimizde olması ihtiyaç duyulan bizi bir adım ileriye taşıyacak süper bilgisayarlar” dedi.

ÇİN VE JAPON BİLGİSAYARLARINDAN DAHA GÜÇLÜ
ABD’li uzmanlar, Titan’ın bugün Çin ve Japonya’da bulunan süper bilgisayarlardan daha kuvvetli olduğuna inanıyor. Titan’ın ayrıca, dünyanın bir numaları bilgisayarı olarak düşünülen ABD’nin Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki Sequoia’yı da geçebileceği öne sürülüyor.

Titan, günümüzde video oyunları için kullanılan GPU’ları standar mikro işlemcilerle bir araya getiren yeni bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Özel dizayn grafik işlemci birimlerini bu çiplerin önde gelen üreticilerinden Nvidia üretirken, merkezi işlemci birimlerini de bir öteki ABD’li çip devi Advanced Micro Devices (AMD) üretiyor. GPU’lar, CPU’lara kıyasla daha azca enerji harcıyor ve süper bilgisayara eş zamanlı olarak daha çok prosedür yapabilme kapasitesi kazandırıyor.

Titan, Jaguar’dan 10 kat daha hızlı. Yapılan güncellemeyle sistem Jaguar’ın harcamış olduğu 7 MW enerjiye kıyasla yalnızca 2 MW daha çok enerji harcıyor. Eğer Jaguar tamamiyle CPU’larla yenilenmiş olsaydı, bilgisayar dört kat daha büyüyecek ve tam 30 MW enerji harcayacaktı.

Kaynak : ntvmsnbc