TOGG Nedir?

resim56199484
resim56199484

Otomobil sektörü, hızla gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Türk firmalar de araba sektöründeki çalışmalarını sürdürüyorlar. Türkiye’de araba tutkunlarını maksimum heyecanlandıran projelerin başlangıcında ise TOGG geliyor. Bundan kaynaklı TOGG ile alakalı bilgisi olmayan kişiler, son zamanlardaki en kapsamlı araba projelerinden olan TOGG nelerdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için TOGG nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Rehberimizde, TOGG ile alakalı bütün detaylara yer vereceğiz. Böylece rehberimize göz atarak TOGG ile alakalı merak ettiğiniz bütün mevzulara rahatlıkla yanıt bulabilirsiniz.

İçindekiler

TOGG Nedir?

Türk şirketleri, son vakit araba sektöründeki çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Bu kapsamda 2017’de yerli araba için çalışmalar hız kazandılar. Bu doğrultuda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. şu ortaklıklar ile 2018’de kuruldu:

  • Anadolu Grubu
  • BMC
  • Kök Grubu (2021’de üleş artırımına katılmayarak hisselerini devretti)
  • Turkcell
  • Zorlu Holding
  • TOBB

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin öncülük ederek kurdukları TOGG, hızlıca ülke genelinde adından laf ettirmeyi başardı. Çünkü Türkiye’de uzun süredir yerli araba üstüne çalışmalar yapılıyordu. Fakat bu çalışmaların devam ettirilebilmesi için mühim bir ana para ve yapılanmaya gereksinim duyuluyordu. Bu noktada 6 firmanın ortaklığıyla kurulan TOGG, yerli araba sürecini başlatmış oldu.

TOGG, olabildiğince ustalaşmış bir halde yerli araba üstüne çalışmalara başladı. Bu doğrultuda açılan konsorsiyum kararında firmanın idare heyeti başkanlığına TOBB Başkanı olan Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu getirildi. Bunun yanı sıra TOGG’un idare kurulunda Ahmet Nazif Zorlu, Fuat Tosyalı gibi Türkiye’nin önde gelen iş insanları da yer alıyor.

TOGG hissedarları ve idare kurulu, yerli araba sürecinin çabucak başlatılmasını arzuluyorlardı. Bu doğrultuda öncelikle firmanın genel merkezi, Gebze’ye taşındı. Bunun yanı sıra TOGG yöneticileri, araçların üretim tesisinin Gemlik’e kurulacağını açıkladılar. Nitekim 29 Ekim 2022 tarihinde seri üretimin gerçekleşecek olduğu TOGG Gemlik Tesisi açıldı.

2018 senesinde kurulan TOGG, çabucak büyüdü. Şirketin büyümesindeki en mühim üleş sahiplerinden birisi firmanın CEO’luğuna getirilen Mehmet Gürcan Karakaş oldu. Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG CEO’luk görevine getirilmeden ilkin Aselsan ve BOSCH Türkiye’de muhtelif üst görevlerde yer aldı. Gürcan Karakaş, bu deneyimleri vasıtası ile yerli araba projesinin çabucak hayata atlatılmasında büyük rol oynadı.

Bunun yanı sıra TOGG operasyonlarını yöneten ekibin başına yani COO görevine ise Sergio Rocha getirildi. Sergio Rocha, General Motors deneyimi olan bir iş insanı olarak ön plana çıkıyor. Bu sayede Rocha, araba sektörü üstüne olan deneyimleriyle TOGG’un proje geliştirme sürecine büyük katkıda bulundu.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

Araba sektörü, günümüzde çabucak dönüşüm yaşıyor. Hem devletler hem de araba üreticileri, petrol gibi tükenebilir kaynakların yakın zamanda tükenecek olduğundan kaynaklı alternatif arayışına girdiler. Bu noktada çoğu şirket, benzinle çalışan arabaların üretimini azaltarak elektrikli arabalara yönelmeye karar verdi. TOGG hissedarları ve idare kurulu, projeyi geliştirirken TOGG’un yeni nesil bir araba markası olmasını hedeflediler. Bu doğrultuda şirket, elektrikli araba modelleri ile piyasaya çıkmaya karar verdi.

TOGG Yönetim Kurulu ve geliştiricileri, ilk etapta SUV araba modeliyle piyasaya çıkacaklarını duyurdular. Bunun yanı sıra şirket, kısa vadede sedan ve C-X Coupe modelleriyle de piyasada yer alacaklarını açıkladı. Ancak TOGG mühendisleri, ilk etapta çalışmalarını SUV araba tasarımı üstüne yoğunlaştırdılar.

TOGG, kuruluşundan beri çabucak yerli araba modeli üstüne çalışmaya başladı. Bu kapsamda şirket, öncelikle 2019 senesinde Gebze’de yer edinen Bilişim Vadisi’nde TOGG SUV modelini sergiledi. Bunun üstüne TOGG, Türkiye’de büyük bir merak mevzusu haline geldi. Çünkü şirket, ilk tanıtımda bile olabildiğince iddialı bir halde yerli araba bekleyenlerin karşısına çıktı.

TOGG Özellikleri Nelerdir

İlk etapta üretilecek olan TOGG SUV modelinin prototip araçları, İtalya’da üretildi. TOGG’un SUV modeli, C segment olarak tasarlandı. Bunun yanı sıra üretilen prototipte aracın bataryası, platformda entegre bir halde yer alıyor. TOGG mühendisleri, aracın yöntem özellikleri mevzusu ile alakalı da iddialılar. Çünkü paylaşılan bilgilere göre TOGG SUV modelinin bataryası aşağı yukarı 30 dakikada %80 dolacak. Böylece TOGG, elektrikli arabaların günümüzde eleştirilmesine maksimum yol açan uzun batarya şarj süresine çözüm bulmayı hedefliyor.

Ayrıca TOGG mühendislerinin planlamasına göre aracın 300 ve 500 KM yol kapasitesine haiz olan iki tür bataryaya haiz olan modelleri piyasaya sürülecekler. “Bir arabadan fazlası” vizyonuyla geliştirilen TOGG SUV, 4G ve 5G teknolojilerini destekleyecek. Böylece araç, yapınak güncellemelerini kablosuz ağ üstünden kendiliğinden alabilecek.

29 Ekim 2022’de TOGG tarafınca meydana getirilen duyuruya göre SUV modeli; Anadolu, Oltu, Kula, Gemlik, Kapadokya ve Pamukkale olarak adlandırılan renk alternatifleriyle kullanıcılarıyla buluşacak.

TOGG Ne Kadar Yerli Parçadan Oluşacak?

Türkiye’de yerli araba hareketi, herkeste büyük bir coşku yarattı. Fakat TOGG ile alakalı eleştirilerde bulunan kişiler de mevcut. TOGG’a gelen eleştirilerin çoğunluğu, araçların yerlilik seviyesiyle alakalı. Bundan kaynaklı TOGG nelerdir diye merak eden kişiler, bunun yanı sıra TOGG tarafınca üretilecek olan araçların ne kadarının yerli parçalardan oluşacağını da merak etmektedirler.

TOGG tarafınca meydana getirilen planlamaya ve muhtelif kurumlar tarafınca meydana getirilen testlere göre öncelikle pazar sunulacak olan SUV modellerinin %50’sinden fazlası yerli parçalardan oluşacak. Yani ilk SUV modelleri de dahil olmak suretiyle TOGG modellerinin çoğunluğunu yerli parçalar oluşturacak. Bunun yanı sıra TOGG, öteki modellerinde bu payı %70’e kadar çıkartmayı hedefliyor.

Ayrıca şirket, üretim sürecine başlamadan ilkin Türkiye’deki en yüksek yerlilik oranına haiz olan araba üreticisi olmayı hedeflediklerini belirtmişti. Bu doğrultuda TOGG, planlarını uygulayabilirse Türkiye’deki yerlilik payı en yüksek araba üreticisi olacak diyebiliriz.

TOGG Ne Zaman Piyasada Yer Alacak?

Türkiye’de yerli otomobil, uzun süredir bekleniyor. Bundan kaynaklı TOGG’un kurulması, Türkiye’de yerli arabası bekleyen kişiler için büyük bir ümit deposu oldu. Otomobil tutkunları, firmanın kurulmasıyla beraber ilk yerli elektrikli otomobilin piyasaya sürülmesini beklemeye başladılar. TOGG mühendisleri, firmanın kurulduğu günden beri yoğun bir halde ilk araba modeli üstüne çalışıyorlar.

Bu doğrultuda TOGG yetkilileri, öncelikle SUV modelini piyasaya sürmeye karar verdiler. TOGG mühendisleri, bilhassa 2019 senesinde TOGG SUV modeli üstüne yoğun çalışmalar yaptılar. Bu sayede TOGG SUV modelinin prototipi çabucak tanıtıldı. Tanıtımla beraber araba meraklıları, aracın seri üretimi ne vakit başlamış olacak diye merak etmeye başladılar.

TOGG, planlama sürecinde seri üretimin 2022 senesinde başlayacağını duyurmuştu. Bu doğrultuda şirket, seri üretim için olabildiğince büyük bir üretim tesisi yapımının planladığını paylaşmıştı. Nitekim planlanan üretim tesisi, 29 Ekim 2022’de Bursa Gemlik’te açıldı. Böylece şirket, TOGG SUV modelinin seri üretimi için bütün hazırlıkları tamamlamış oldu.

TOGG Ne Zaman Piyasada Yer Alacak

TOGG hissedarları, yerli otomobilin üretimi için ciddi bir ana para oluşturdular. Bunun yanı sıra devlet yetkilileri de yerli arabası yardımcı kapsamında vergi indirimi başta olmak suretiyle muhtelif desteklerde bulunulacağını açıkladı. Bu kapsamda TOGG SUV modeli için ilk etapta 30 bin devlet alım garantisi verildi. Böylece TOGG’un üretim süreci, devlet tarafınca da mühim şekilde desteklenmektedir.

Yapılan planlamalara göre TOGG SUV modelinin ilk etap seri üretimi 2022 yılının sonlarına doğru tamamlanmaya başlayacak. Bunun kararında TOGG planlama ekibi, SUV modelinin ilk araçlarının 2023’ün ilk çeyreğinde araba pazarında yer alacağını belirtiyorlar.

TOGG, kapsamlı bir planla yerli araba üretim sürecine başladı. Bu doğrultuda şirket; 2025 senesinde sedan vasıta modelini, 2026 yılı ve oradan da C-X Coupe modellerini tanıtmayı planlıyor. TOGG yetkililerin ilk etaptaki planları, 2030 yılına kadar 1 milyon adet yerli aracı araba pazarına sürmek oluyor.

TOGG Modellerinin Fiyatları Ne Kadar?

Otomobil sektöründe araba kullanıcılarının vasıta tercihlerini etkileyen en mühim faktörlerden birisi fiyat olmaktadır. Bundan kaynaklı yerli arabayı merakla bekleyen kişiler TOGG modellerinin fiyatı ne kadar olacak diye de merak etmektedirler.

TOGG, bugüne dek gelinen süreçte olabildiğince planlı bir halde ilerledi. Bundan kaynaklı TOGG SUV modeliyle alakalı planlanan bütün süreçler, neredeyse açıklanan takvimle birebir makul şekilde izleniyor. TOGG yetkilileri, hemen hemen aracın seri üretimi yeni başladığı için bir fiyatlandırma yapmadıklarını belirtiyorlar. Bu noktada TOGG SUV modelinin fiyatıyla alakalı çok muhtelif iddialar ortaya atılıyor. Ancak firmanın CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, 29 Ekim 2022’de Bursa Gemlik’teki seri üretim tesisinin açılışında fiyat mevzusu ile alakalı çok net açıklamalar yaptı.

Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG SUV modeli için hemen hemen fiyat belirlemediklerini açıkladı. Çünkü Karakaş, aracın 2023 yılının ilk çeyreğinde araba pazarında yer alacağını belirtti. Bundan kaynaklı da Karakaş, aşağı yukarı 6 ay daha önceden bir araba için fiyat belirlemenin doğru olamayacağını söyledi.

Tasarımından özelliklerine kadar çoğu noktada araba tutkunlarında merak uyandıran TOGG, fiyatıyla da merak yaratıyor. Bu noktada resmi makamlardan meydana getirilen açıklamaya göre Şubat 2023 itibariyle TOGG, SUV modeli için ön siparişleri almaya başlayacak. Böylece TOGG SUV modelinin resmi fiyatının Şubat 2023’te açıklanacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Elektrikli otomobiller, gelecekte araba pazarının çoğunluğunu oluşturacaklar. Bundan kaynaklı Türkiye’de de elektrikli arabalara yönelik muhtelif çalışmalar mevcut. TOGG’un çalışmalara başlamasıyla beraber devlet yetkilileri, elektrikli otomobillerden alınan vergilere yönelik çalışmalar yaptılar. Bu doğrultuda araba tutkunları, meydana getirilen bütün çalışmaların kararında TOGG’un Türkiye’deki satış fiyatının hangi ölçüde olacağı büyük bir merakla bekliyorlar.

TOGG Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

TOGG devletin mi?

Yerli araba projesi, devlet tarafınca vergi indirimi ve araba satın alımı gibi muhtelif işlemlerle desteklenmektedir. Fakat TOGG, 6 firma tarafınca kurulmuştur. Bunun yanı sıra günümüzde TOGG’un hissedarları; Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB’dur.

TOGG parçaları Türk mü?

TOGG, Türkiye’de yerlilik payı en yüksek araba üreticisi olma vizyonuyla kuruldu. Bu doğrultuda firmanın üreteceği ilk vasıta modeli, %50’nin üstünde yerlilik oranına sahip. Bunun yanı sıra TOGG, öteki modellerde bu payı daha da artırmayı hedefliyor.

TOGG kaç TL?

TOGG yetkilileri, yaptıkları planlamalara göre ilk araba modellerini 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa sunacaklar. Bundan kaynaklı TOGG, hemen hemen ilk araba modelleri için fiyat belirlemesi yapmadı. Paylaşılan bilgilere göre TOGG yetkilileri, ilk modellerinin fiyatlarını Şubat 2023’de açıklayacaklar.

TOGG Nedir: Genel Değerlendirme

Otomobil sektörü, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Türkiye’de de yerli arabaya yönelik çalışmalar başladı. 2018 senesinde 6 adet şirket, bir araya gelmiş olarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu kurdular. Böylece Türkiye’de yerli araba çalışmaları başlamış oldu.

TOGG, yenilikçi bir araba geliştirmek için elektrikli arabalar üstüne çalışmaya karar verdi. Bunun yanı sıra firma yöneticileri, ilk etapta SUV modeli geliştireceklerini açıkladılar. Ancak paylaşılan planlamaya göre TOGG, gelecek yıllarda değişik vasıta modellerini de piyasaya sürecek. TOGG, Türkiye’de yerlilik payı en yüksek araba modellerini üretmeyi planlıyor. Böylece firma hem ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamayı hem de Türkiye’de insanların yerli arabalara binebilmelerini hedefliyor.

TOGG, hızlıca hem Türkiye’de hem de dünyanın çoğu ülkesinde adından laf ettirmeyi başardı. Ancak gene de TOGG nelerdir diye merak eden kişiler mevcut. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için TOGG nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı TOGG fiyatı ne olacak, ne vakit piyasada yer alacak gibi soruları da yanıtladık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek TOGG ile alakalı bilgili olabilirsiniz.

TOGG ile alakalı ayrıntılı bilgilere yer vererek hazırladığımız rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de TOGG ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.