TrackerSSL İle Açık Kapıları Görün!

TrackerSSL isimli bu yeni ve ücretsiz eklenti, Chrome kullanıcılarına göremedikleri “açık kapıları” apaçık gösteriyor…

Chrome internet tarayıcısı için tasarlanan yeni bir Chrome internet eklentisi, kullanıcının şifrelenmemiş irtibat üstünde veri alıp göndermesi halinde kullanıcıyı uyararak, hata yapmasını engellemeye destek oluyor.

Neler Okuyacaksınız? →

Bir Çok Web Sayfası Şifreli Veri Gönderimi Yapıyor(?) Yalanı

Aslında birçok internet sayfası, şifreli veri gönderimi yaptığını iddia ediyor fakat siteye ekledikleri, reklam amaçlı takip uygulamaları, kullananların verilerini şifresiz olarak kendi sunucularına gönderebiliyor. Bu durumda, kullananların verileri, iletişimi izleyen fena amaçlı kişilerin eline geçebiliyor. Ayrıca Edward Snowden‘in ortaya çıkardığı Prism skandalında farkına vardığımız üzere, NSA gibi istihbarat kurumlarının insanları senelerce web çerezleri yani cookie‘ler üstünden takip etmiş olduğu de artık biliniyor.

TrackerSSL İle Açık Kapıları Görün!

TrackerSSL Nedir?

Chrome internet tarayıcısı için tasarlanan yeni eklenti TrackerSSL ise bir internet sitesinin güvensiz bir seyretme aracı kullanımı halinde kullanıcıyı uyararak verilerinin mahremiyetinin risk altında bulunduğunu hatırlatıyor. Bu aşamadan sonra TrackerSSL kritik, riskli verilerinizi o internet sitesi üstünden geçirip geçirmemek artık sizin seçiminize kalıyor. TrackerSSL, Open Effect isimli dijital bir emniyet takip edeni ile geliştirilmiş. Open Effect, Toronto Üniversitesi‘ndeki bir dijital kanaat derneği olan Citizen Lab‘ın halka aleni olarak geliştirdiği bir emniyet platformu.

TrackerSSL Nasıl Çalışır?

TrackerSSL isimli Chrome eklentisini tarayıcımıza kurduktan sonra bütün işlemleri TrackerSSL yapmakta. Daha sonra TrackerSSL ile bir internet sitesinde, sizin dijital izlerinizi takip edebilmek için kullanılan bütün araçların bir listesini ve bunların hangilerinin emniyet irtibat kullandığını, hangilerinin güvensiz bulunduğunu görebiliyorsunuz. TrackerSSL internet üstünde gezindiğiniz rastgele bir sayfada https kullanılıyor olsun ya da olmasın TrackerSSL ziyaret ettiğimiz sayfada bulunan üçüncü parti linkleri seyredip malumat vermekte. TrackerSSL ihtimaller içinde bir üçüncü parti bağlantıyı belirleme edince sonrası size kalmış bir vaziyet bağlantıyı görmezden gelebilir ya da alakalı önlemi alabilirsiniz.

TrackerSSL Nasıl Yükleyebilirim?

>Bu prosedürü yapmak için ilk önce TrackerSSL eklentisine bu link üstünden ulaşabilirsiniz. Daha sonra oluşturulan pencerede Chrome’a Ekle düğmesine basarak TrackerSLL isimli eklentiyi kurabilirsiniz.