Türkiye’de En Çok Satılan Araba Modelleri – 2022

resim97084601
resim97084601

Arabalar, günümüzde maksimum kullanılan ulaşım araçlarının başlangıcında geliyorlar. Bundan kaynaklı insanlar, gündelik yaşamlarını kolaylaştırabilmek için araba kullanmayı tercih ediyorlar. Türkiye’de de otomobillere yoğun alaka gösteriliyor. Bu kapsamda yeni bir araba satın almayı düşünen kişiler, Türkiye’de maksimum satılan araba modelleri hangileri diye merak edebiliyorlar.

Türkiye’de bir çok araba üreticisi piyasada yer almaktadır. Bu araba üreticileri, muhtelif modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyorlar. Bundan kaynaklı yeni bir araba satın almayı düşünen kişiler, marka ve model konusu ile ilgili kararsızlık yaşayabiliyorlar. Buna karşın Türkiye’de olabildiğince fazla tercih edilen araba marka ve modelleri de mevcut.

ODD, Otomotiv Distribütörleri Derneği, sene içinde araba markalarının yaptıkları satışları takip ediyor. Bu kapsamda ODD, her ay sonunda ve senenin muayyen dönemlerinde araba satışlarına dair veriler yayınlıyor. Bizler de bu gösterilen veriler kapsamında sizler için Türkiye’de maksimum satılan araba modellerini listeledik.

Listemizde yer edinen araba modellerinin üreticileri, bunun yanı sıra Türkiye’de maksimum satılan araba markaları şeklinde de dikkat çekiyorlar. Böylece sizler için hazırladığımız Türkiye’de maksimum satılan araba modelleri listemizi inceleyerek hem çok satılan araba markaları hem de bu markaların modelleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Türkiye’de En Çok Satılan Araba Modelleri – 2022

Fiat Egea Sedan

Türkiye’de maksimum satılan araba modellerinin başlangıcında Fiat Egea geliyor. İtalya merkezli Fiat, Türkiye’de maksimum tercih edilen araba üreticilerinden birisidir. Şirket, Türkiye’de satışa sunduğu araba modellerinin bir kısmını Türkiye’de yer edinen fabrikalarında üretiyor.

Bunun yanı sıra Fiat, genel hatlarıyla fiyat/performans odaklı araba modellerini kullanıcılarına sunmaya çalışıyor. Bundan kaynaklı firmanın en tanınmış araba modellerinden olan Egea, Türkiye’de maksimum satılan araba modellerinden birisidir.

Fiat Egea Sedan

ODD, Otomotiv Distribütörleri Derneği, tarafınca hazırlanan 2022 verilerine göre Fiat, Türkiye’de maksimum tercih edilen araba üreticisi oldu. Türkiye’deki araba kullanıcıları, maksimum Fiat Egea modelinin Sedan kasasına alaka gösteriyorlar. Bunun yanı sıra Fiat, Türkiye’de Egea modelinin değişik kasalarıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor.

Güncel fiyatlandırma politikasıyla Fiat, Egea Sedan’ın temel özelliklere haiz olan Easy modelini 389.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor. Modelin en kapsamlı paketi olan Lounge ise 481.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Renault Clio

Fransız araba üreticisi Renault, Türkiye’de maksimum tercih edilen bir diğer araba üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, Türkiye’de üretim yapan sayılı araba üreticilerinden birisi. Bu kapsamda Renault, Türkiye’de rakiplerine göre makul fiyatlarla kullanıcılarını memnun etmeyi başaran araba modellerini piyasaya sürüyor. Şirketin Türkiye’de maksimum tercih edilen modellerinin başlangıcında ise Clio geliyor.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Renault Clio

Clio, eski modelleriyle de Türkiye’de olabildiğince fazla tercih ediliyor. Renault, son yıllarda bu modelde hem dizayn hem de performans anlamında değişik bir strateji izliyor. Geçmiş senelerde iç donanım olarak rakiplerine göre zayıf kalabilen Clio modelleri, yeni modelleriyle kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bu doğrultuda Renault Clio, Türkiye’de maksimum satılan araba modellerinin başlangıcında gelmektedir.

Renault, 2022 kasa Clio versiyonlarını 403.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu fiyatlandırmayla Renault Clio, Türkiye’de maksimum tercih edilen araba modellerinden birisi olduğu gibi İdeal fiyatlı sıfır araba modellerinden birisi de olmayı başarıyor.

Ford Focus

Türkiye’de maksimum satılan araba modellerinden birisi de Ford Focus oluyor. ABD merkezli Ford, dünya çapında maksimum tercih edilen araba üreticilerinin başlangıcında geliyor. Şirket, Türkiye’de de olabildiğince fazla tercih ediliyor. Bu doğrultuda Ford, bir süredir birtakım modellerini Türkiye’de üretiyor. Ancak listemizde yer edinen Ford Focus modelleri, genelde Almanya’da üretilerek Türkiye’de satışa sunuluyorlar.

Ford Focus

Ford, kısa sürede Focus modellerinde tasarımsal değişikliğe gitti. Şirket tarafınca uygulanan değişiklikler, birtakım Ford fanatiklerinin yoğun eleştirisine maruz kaldı. Ancak araba kullanıcıları, genel hatlarıyla Ford tarafınca meydana getirilen tasarımsal değişikliği müspet karşıladılar.

Bunun yanı sıra Ford, Focus modellerinde kuvvetli bir performans ve konforlu bir araba tecrübesi sunmayı hedefliyor. Bu kapsamda Ford Focus modelleri için Türkiye’de satılan orta segment arabalardan birisi desek yanlış olmayacaktır. Şirket, arabanın fiyatlandırmasını da segmentine ve kullanıcılarına sunduğu özelliklere göre yapıyor. Bu kapsamda sıfır Ford Focus modelleri, günümüzde 730.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyorlar.

Hyundai Elantra

Güney Kore merkezli otomotiv devi Hyundai, dünya çapında en tanınmış araba üreticilerinden birisidir. Şirket, üretmiş olduğu otomobillerle kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı Hyundai, Türkiye’de dahil olmak suretiyle dünyanın bir çok ülkesinde olabildiğince fazla tercih ediliyor. Şirketin Türkiye’de maksimum tercih edilen modellerinin başlangıcında Elantra geliyor.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Hyundai Elantra

Elantra, Hyundai tarafınca üretilen en şık araba modellerinin başlangıcında geliyor diyebiliriz. Şirket, aracın hem iç hem de dış tasarımına büyük ehemmiyet veriyor. Bu kapsamda Elantra, kullanıcılarını dizayn konusu ile ilgili genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra Hyundai, Elantra modellerinde performans konusu ile ilgili da iddialı davranıyor. Şirket, Elantra modellerini Türkiye’de orta segment araba modeli kapsamında kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Hyundai, 2022 Elantra modellerini Türkiye’de 597.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu fiyatlandırma, aracı segmentindeki İdeal fiyatlı araba modellerinden birisi yapıyor. Bundan kaynaklı Türkiye’de orta segmentli makul fiyatlı bir araba almak isteyenlerin tercihi genelde Elantra modellerinden yana oluyor.

Toyota Corolla

Türkiye’de maksimum satılan araba modellerinden birisi de Japonya merkezli Toyota tarafınca üretilen Corolla oluyor. Toyota, dünyanın bir çok yerinde maksimum tercih edilen araba üreticisi olarak dikkat çekiyor. Son zaman Toyota, elektrikli araba üretimine ağırlık vermeye başladı. Bu kapsamda Toyota, aktüel teknolojilerden de olabildiğince fazla yararlanan bir araba üreticisi olarak ön plana çıkıyor.

Şirket, Türkiye’de maksimum tercih edilen araba üreticileri sıralamasında ilk başta yer almasa da olabildiğince fazla tercih ediliyor. Türkiye’de araba kullanıcılarının Toyota modelleri içinde tercihleri ise genelde Corolla’dan yana oluyor.

Toyota Corolla

Toyota, Türkiye’de üretim yapan araba üreticilerinden birisidir. Hatta şirket, Türkiye’de satışa sunduğu araba modellerinin birçoğunu Türkiye’de yer edinen fabrikalarında üretiyor. Bu kapsamda Türkiye’de araba kullanıcılarıyla buluşan Toyota Corolla modellerinin çoğu, Türkiye’de üretilmektedir.

Tasarımından performansına kadar kullanıcılarını genelde memnun etmeyi başaran Toyota Corolla, Türkiye’de orta segment araba modellerinden birisi olarak geçiyor. Toyota, Corolla modellerini Türkiye’de 550.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Volkswagen Passat

Almanya merkezli Volkswagen, Türkiye’de uzun uzun yıllardan beri maksimum tercih edilen araba üreticilerinin başlangıcında geliyor. Şirket, üretmiş olduğu muhtelif araba modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu kapsamda firmanın giriş/orta segment araba modellerinden üst segment araba modellerine ulaşmak mümkün. Türkiye’de Volkswagen kullanıcılarının maksimum tercih ettikleri model ise Passat oluyor.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Volkswagen Passat

Volkswagen Passat, Türkiye’de en yaygın bulunan araba modellerinin başlangıcında geliyor. Sıfır araba alan kişiler de tercihlerini genelde Passat modellerinden yana kullanıyorlar. Volkswagen, uzun süredir Passat modellerinde üst seviye konforu kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra şirket, kullanmış olduğu motorlarla araba performansı konusu ile ilgili da olabildiğince iddialı davranıyorlar.

Bundan kaynaklı Türkiye’de orta ve üst segmentin giriş modellerinden birisini tercih etmek isteyen kişiler, genelde Passat modellerini tercih ediyorlar. Volkswagen, sıfır Passat modellerini Türkiye’de 872.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Opel Corsa

Türkiye’de maksimum tercih edilen araba modellerinden birisi de Opel Corsa oluyor. ODD tarafınca paylaşılan verilere göre Opel, 2022 senesinde maksimum tercih edilen araba üreticilerinden birisi oldu. Şirketin Türkiye’de maksimum satın alınan modellerinin başlangıcında ise Opel Corsa geliyor.

Opel Corsa

Alman araba üreticisi Opel, son yıllarda dizayn konusu ile ilgili büyük yol aldı. Bu kapsamda şirket, yeni Corsa modellerinde bir çok araba kullanıcısının ilgisini çeken tasarımlar kullanmayı başarıyor. Üstelik Opel, arabanın dış tasarımı kadar iç tasarımına da ehemmiyet veriyor. Bu doğrultuda Opel Corsa, dizayn konusu ile ilgili genelde araba satın almayı düşünen kişileri etkilemeyi başarıyor.

Bunun yanı sıra Opel, yeni Corsa modellerinde kullanılan motor konusu ile ilgili da iddialı. Böylece firma hem dizayn hem performans anlamında kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Corsa modelleri üretiyor. Opel, Türkiye’de sıfır Corsa modellerini 499.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Renault Megane Sedan

Renault, Türkiye’de maksimum satılan araba modelleri listemize bir modeliyle daha girmeyi başardı. Şirketin Türkiye’de en tanınmış iki modeli olan Clio ve Megane, bunun yanı sıra maksimum tercih edilen modellerin de başlangıcında geliyor. Sedan araba satın almayı düşünen kişiler, tercihlerini sıklıkla Renault tarafınca üretilen Megane Sedan’dan yana kullanıyorlar.

Türkiyede En Çok Satılan Araba Modelleri - Renault Megane Sedan

Şık bir dış tasarıma haiz olan yeni Megane Sedan modelleri, iç dizayn konusu ile ilgili da kafi donanımlara sahipler. Renault, genelde kullanıcılarına fiyat/performans odaklı mamüller sunmayı hedefliyor. Bundan kaynaklı şirket, bir çok modelinde iç dizayn konusu ile ilgili tercihleri kullanıcılarına bırakıyor. Araba satın almayı düşünen kişiler, muhtelif özelleştirmeleri yaparak üst seviye iç tasarıma haiz bir Renault Megane’a haiz olabiliyorlar.

Renault, birtakım Megane modellerini Türkiye’de üretiyor. Bu kapsamda şirket, rakiplerine göre daha makul bir fiyatlandırma yapıyor diyebiliriz. Türkiye’de sıfır bir Renault Megane Sedan satın almanız için minimum 539.000 TL bütçe ayırmanız gerekiyor.

Honda Civic

Japon araba üreticisi Honda, Türkiye’de maksimum beğenilerek kullanılan araba üreticilerinin başlangıcında geliyor. Honda modelleri, genelde orta/üst segment araba modelleri olarak geçiyorlar. Bundan kaynaklı Honda modelleri, tutarları gereği 2022 senesinde satış düzeyi olarak geçmiş senelere göre zayıf kaldılar. Ancak Honda Civic, gene de maksimum tercih edilen araba modellerinden birisi olmayı başardı.

Honda, dizayn konusu ile ilgili en etkin araba üreticilerinin başlangıcında geliyor diyebiliriz. Şirket hem iç hem de dış dizayn konusu ile ilgili olabildiğince etkin işler çıkartıyor. Bu doğrultuda Honda, yeni Civic modellerinde de çarpıcı tasarımlar kullanıyor.

Honda Civic

Bunun yanı sıra Honda, performansa büyük ehemmiyet veren şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda Honda, Civic modellerinde kuvvetli motorlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra şirket, sürüşü kolaylaştıracak ve performansı artıracak muhtelif özellikler kullanıyor.

Bu sayede Honda Civic, Türkiye’de olabildiğince fazla tercih ediliyor. Honda, Türkiye’de sıfır Civic modellerini 750.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Ford Transit Courier

Türkiye’de maksimum satılan araba modelleri listemizin son esnasında Ford Transit Courier yer alıyor. Listemizde yer edinen modeller, genelde şahsi araba modelleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Fakat Ford Transit Courier, ticari bir araba modelidir. Türkiye’de 2022 senesinde ticari bir araba almaya kabul eden kişiler, tercihlerini genelde Ford Transit Courier modellerinden yana kullandılar.

Ford Transit Courier

Ford, Transit Courier modellerinde uzun süredir benzer tasarımlar kullanıyor. Şirket, yeni modellerde dış dizayn konusu ile ilgili birkaç değişim yaptı. Bunun yanı sıra Ford, her ne kadar ticari bir vasıta olsa da Transit Courier modellerinin iç tasarımına da ehemmiyet veriyor. Bundan kaynaklı Türkiye’de araba satın almayı düşünen kişiler, bu modeli ticari vasıta olarak kullandıkları kadar şahsi vasıta şeklinde de kullanabiliyorlar.

Ford, Türkiye’de Transit Courier modellerini 318.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için Türkiye’de maksimum satılan araba modellerinden ve markalarından bahsettik. Sizler için hazırladığımız listemizde, ODD tarafınca her insana aleni olarak paylaşılan satış verilerini baz aldık. Bunun yanı sıra listemizde yer verdiğimiz araba modellerinin aktüel önerilen satış fiyatlarına da yer verdik. Ancak bu satış fiyatlarının muayyen sebeplerden kaynaklı anlık olarak değişebileceğini unutmamanız gerekiyor.

Sizler için hazırladığımız Türkiye’de maksimum satılan araba modelleri listemiz burada sona eriyor. Sizler de Türkiye’de maksimum satılan araba model ve markaları hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.