Twitter İkinci Çeyrek Raporunu Açıkladı

resim53273401
resim53273401

Teknoloji markaları, 2022 yılının ikinci çeyrek raporlarını yavaş yavaş paylaşmaya başladı. Bu raporlara toplumsal medya platformları da dahil oldu. Şimdi ise Twitter, 2022 yılının ikinci çeyrek raporunu paylaştı. Popüler toplumsal medya platformu olan Twitter, derli toplu kullanıcı sayısında artış gözlemlediğini bildirdi. Bunun yanısıra firma büyük oranda zarar yaşadığını da duyurdu.

Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk bir süredir Twitter’ı satın almak için çalışmalarını sürdürüyordu. Bu sırada gerek uyguladığı yöntemlerle gerek kullananların tepkisi kararında birtakım sorunlarla karşılaştı. Bu problemlerin da firmanın zarara uğramasında oranı olduğu düşünceler içinde yer aldı.

Twitter, İkinci Çeyrek Raporuna Göre 270 Milyon Dolarlık Zarara Uğradı

Twitter, 22 Temmuz tarihinde duyurduğu ikinci çeyrek tutanağına göre derli toplu kullanıcı sayısında büyük bir artış gördüğünü söyledi. Şirket, son üç ayda ‘Para Kazanılabilir Günlük Aktif Kullanıcılar’ (mDAU) sayısında ciddi artış gözlemledi. Bu kullanıcıların, 39.6 milyondan 41.5 milyona yükseldiğini açıkladı. Diğer taraftan Twitter, küresel erişimin ise nisan ayında 189.4 milyonken bugün 196.3 milyona çıktığını belirtti.

Twitter’da artan kullanıcı sayısının firmanın kar marjında bir artışa niçin olmadığı da iddialar içinde yer aldı. Bu durumun hem önceki yıla hem de ilk çeyreğe göre 1.18 milyarla daha düşük olduğu gözlemlendi. Ayrıca firmanın bu düşük gelirine Elon Musk ve Twitter arasındaki satın alma görüşmelerinin de tesir ettiği ifadeler içinde yer aldı.

Twitter’ın işten çıkardığı aşağı yukarı 100 şahsa kıdem tazminatı ödemesi firmanın bu ziyanı yaşamasına yol açan etkenlerden biri. Bunun yanısıra antak kalma döneminde meydana getirilen maliyetlerin ve belirsizliğin de şirkete zarar verdiği anlatım ediliyor.

Twitter devre içi maliyet ve giderleri 1.52 milyar dolar olarak belirtti. Tüm bunların kararında da Twitter, 270 milyon dolarlık net zarar açıkladı. Şirket bunun nedenini durgunluğa ve devralma mevzusundaki belirsizliğe bağladı.

Nisan ayındaki ilk çeyrek raporunda kullanıcı rakamlarını tarihsel olarak yanlış açıkladığını belirtmişti. Şirket, 2019 ve 2021 yılları aralığında çok sayıda hesabı olan kullanıcıları tek bir şahıs olarak değil hesap sayısına göre saymıştı. Bunun kararında da Twitter, kullanıcı sayılarını 2 milyon daha çok göstermişti.

Peki sizler Twitter platformunun ikinci çeyrek tutanağı ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce Elon Musk ile meydana getirilen görüşmeler firmanın zarar etmesine yol açtı mı?