Twitter Ortak Tweet Özelliğini Test Ediyor

resim93399863
resim93399863

Twitter yeni özellikleriyle kullananların karşısına çıkmayı sürdürüyor. Şirketin en yeni özelliği ise iki değişik hesabın ortak bir paylaşım yapmasına izin veriyor. Twitter, ortak Tweet hususi durumunu özetleyen bir videoyu Twitter Create adlı hesabından paylaştı. Ayrıca toplumsal medya devi özelliğin şimdilik kontrol aşamasında bulunduğunu da anlatım etti.

Yeni ortak Tweet özelliği vasıtası ile iki Twitter kullanıcısı beraber bir paylaşım yapabilecek. Bu paylaşımlar her iki hesabın da profilinde yer alacak. Ayrıca paylaşımların eş zamanlı olarak vakit akışına düşeceği de anlatım ediliyor. Bir diğer deyişle bir Tweet’in iki sahibi olacak.

Özellikle alakalı paylaşılan videoda birkaç mühim ayrıntı yer alıyor. Örneğin CoTweet özelliğiyle paylaşılmış Tweetlerin yapısı değişiyor. Normal şartlarda bir Tweet’in üzerinde sadece bir kullanıcının hesap ismi yer alırken ortak Tweetlerde her iki kullanıcının da ismi bulunuyor. Aynı vaziyet profil fotoğrafları için de geçerli.

Twitter, ortak Tweet hususi durumunu kullanmak için de hususi bir sistem geliştirmiş. Paylaşılacak Tweet’in içinde ne olduğu tamamlandıktan sonra kullanıcılardan biri ortak Tweet’i hazır hale getiriyor. Daha sonra Tweet’in ikinci yazarını çağrı ediyor. Yazar daveti kabul ettikten sonra her iki hesabın da profilinde ve takipçilerinin vakit akışında eş zamanlı olarak paylaşım gerçekleşiyor.

Twitter bunun için hususi bir CoTweet kısmı de hazırlamış. Tweet hazırlamak için kullanılan araçta bir CoTweet ikonu yer alıyor. Bu ikon üstünden çağrı etme prosedürünü gerçekleştirmek mümkün. Eğer çağrı gönderen şahıs bir ortak Tweet’ten ayrılmak isterse paylaşımı silmesi kafi oluyor. Davet edilen yazarın ise CoTweet’i iptal etmesi için Tweet menüsüne eklenen yeni düğmesi kullanımı gerekiyor.

Ortak Tweet Özelliği Test Aşamasında

Twitter’ın yeni özelliğiyle alakalı The Verge tarafınca paylaşılan haberde firma sözcüsü Joseph J. Nuñez, kısa bir vakit için özelliği kontrol edeceklerini anlatım ediyor. Kullanıcıların bir araya gelmeleri için yeni yöntemler aradıklarını dile getiren Nuñez, markalar ve insanların bu özelliği iyi mi kullanacaklarını öğrenmek istediklerini de belirtiyor.

Yeni ortak Tweet özelliği şimdilik sadece seçili hesaplar için etken hale gelmiş durumda. ABD, Kanada ve Kore’deki seçili kullanıcılar bu özelliği kullanma şansına sahip. Hatta yeni özelliği kullanmaya başlayan kullanıcılar bile mevcut.

Özelliğin şimdilik kontrol aşamasında bulunduğunu vurgulamakta yarar var. Bu nedenle tam fonksiyonel çalışmadığını da belirtelim. Ayrıca benzer bir özelliğin geçtiğimiz sene Instagram’da da kullananların karşısına çıktığını söylemek mümkün. Ortak Tweet hususi durumunun Twitter’da iyi mi bir seyir izleyeceği ise merak konusu.