Twitter, Spaces Klip Özelliğini Tüm Kullanıcılara Açtı

resim47348569
resim47348569

Dünyanın en tanınmış toplumsal medya platformlarından biri olan Twitter, 2020 senesinde Twitter Spaces’i kullanıma sunmuştu. Ardından şirket, 2021 yılının mart ayında bu gösterim özelliğinde klip paylaşma seçeneğini kontrol etmeye başlamıştı. Twitter, bu özelliği ise ileriki bir tarihte kullanıma sunacağını da bildirmişti. Yeni haberlere göre Twitter Spaces klip özelliği artık bütün kullanıcılara sunuldu.

Platform bu süreçte Twitter Spaces ile alakalı yeni özellikler getirmeye devam etti. Örneğin Twitter Spaces’ın masaüstü sürümünde kullanıma aleni olduğuyla alakalı bir hususiyet gelmişti. Şimdi ise Twitter, Spaces için klip hususi durumunu bütün kullanıcılara aleni hale getirdi.

Spaces Klip Özelliği iOS ve Android Platformunda Aktif Hale Gelecek

Twitter, Spaces’tan kısa bir ses klibi çıkarmanıza imkân veren bu özelliği net olarak duyurdu. Bunun kararında ise şirket, Twitter Spaces’ın klip hususi durumunun iOS ve Android kullanıcıları için artık aleni hale geldiğini belirtti. Twitter Spaces kullanan her insanın 30 gün sonrasında süresi dolacak şekilde klip oluşturabileceği kesinleşmiş oldu.

Platform, klip özelliğiyle dinleyicilerin her şeyi baştan sona dinlemelerine gerek olmadan canlı ses akışının en iyi parçalarını sunmayı hedefliyor. Bu nedenle klip hususi durumunun Twitter’ın canlı ses özelliğinden gelen içerisinde ne olduğu platformda daha basit paylaşmak için tasarlandığı belirtiliyor.

Klip özelliği öncelikle 2021 Mart ayında kontrol halindeydi. Mart ayındaki testte bu özelliği sadece iOS’taki belli sayıdaki kullanıcı deneyebiliyordu. O zaman bile rastgele bir katılımcı yerine Twitter’ın belirlediği birtakım sunucularla bu hususiyet kullanım halindeydi. Ancak artık bu hususiyet iOS ve Android olmak suretiyle bütün kullanıcılara aleni hale geldi.

Twitter platformunda yeni bulunan klip özelliği Twitch platformunda bir süredir kullanım halinde. Kullanıcılar klip özelliğiyle saatlerce devam eden kayıttan belli kesitleri kesebiliyor. Kayıttaki mühim bölgeler seçilip klibe yükleniyor. Dolayısıyla kullanıcılar mühim anları daha kısa ve bereketli bir halde izlemiş oluyor.

Bunun yanısıra Amazon Prime ve Slack platformları da klip özelliğine kullanıcılara sunmuştu. Ayrıca YouTube da klip hususi durumunu kontrol etmeye başlamıştı. Şimdi ise Twitter, klip hususi durumunu kontrol edip bütün kullanıcılara aleni hale getirmiş oldu.

Twitter Spaces’in bu özelliği hemen hemen internet kullanıcıları için etken değil. Ancak Twitter, internet desteğinin kısa bir müddet içerisinde geleceğini söylüyor. Peki sizler Twitter Spaces kliplerinin bütün kullanıcılara sunulması ile alakalı neler düşünüyorsunuz?