USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

resim87882281
resim87882281

Yeni 12 inç Apple MacBook ile beraber yaşamımıza giren USB-C yuvası, Google’ın Chromebook’u Pixel’de de kullanılacak. Peki bu USB yuvası ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahipmiyiz? Teknoloji dünyasında ne tür değişikliklere neden olacak sizce?

Apple’ın Intel Core-M işlemcili incecik dizüstü bilgisayarı 2015 model MacBook’un üstünde tek bir USB-C bulunması, teknoloji tutkunlarının dikkatini bu yeni yuvaya yoğunlaştırmıştı. Google’ın yeni nesil Chromebook’u Pixel de, tam iki tane USB-C yuvasına haiz olacak.

Önümüzdeki yıldan itibaren, giyilebilir teknoloji mamüllerinden tutun, akıllı telefonlara, konsollardan tutun, resim makinelerine kadar çoğu cihazda USB-C’yi göreceğiz. Peki, elektronik dünyasının bu yuvalara bu denli hayranlık göstermesinin sırrı nedir? Hep beraber görelim.

Neler Okuyacaksınız? →

USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

1. USB-C ile aynı anda 3 rolü birden görebilme

İlk olarak 2015 model MacBook ile gündemi meşgul eden yeni irtibat yuvası USB-C, güç aktarımı, HDMI ya da VGA üstünden imaj yansıtma ve dosya transferi işlerini üstleniyor. Bağlantı girişi, iki yönlü olduğundan USB-C ile aynı anda hem 4K imaj yansıtıp hem de cihazınızı şarj etmeniz mümkün.

2. USB-C hem ters hem düz kullanılabilme

USB 3.0 kablolarınızı el yordamıyla USB yuvasına yerleştirirken USB kablosunun doğru tarafı tutturma ihtimalimiz %50’ydi. Fakat her seferinde USB kablosunun yuvaya yanlış yüzü muadil getirmeyi başarırdık. Yeni nesil USB girişi olan USB-C, bu sıkıntıyı ortadan kaldıracak. Böylelikle acaba ters tarafımı düz tarafımı diye ikilemde kalmayı direk yuvaya USB kablonuzu yerleştirebileceksiniz.

3. USB-C’nin ileriye dönük uyumluluğu

Yeni USB kullanıcı arayüzü USB-C, 100 Watt gücünde enerji aktarabilecek. Böylelikle çoğu sorun ortadan kalkmış olacak ki şarj etme süresi kısalacak Apple sevenlerin. 4K ve 5K imaj aktarımında kullanılabilen bu teknoloji, USB-C şu an piyasada bulunan cihazların yanı sıra, gelecekte çıkması olası ultra yüksek çözünürlüğünde olan sistemlere de ahenk sağlayacak.